مدرک؟ لیسانس فیزیک

البته اینکه اسمش لیسانس است نباید شما را به اشتباه بیاندازد. یعنی اگر چهار سال فیزیک خواندن لیسانس است، پس چهار سال جغرافیا، زمین شناسی، مدیریت و صدتا رشته دیگر نخواندن چی هستند؟

اصلا منظورم تخفیف و تحقیر رشته های دیگر نیست، فقط به طراحی نامتوازن و غیرعادلانه دروس دوره های مختلف تحصیلی اشاره دارم. شما درست می فرمایید، همان طور که دوستانی در نظرات از فیزیک و فیزیک خواندن پرسیده بودند، باید گفت سخت است و سخت، اما اگر علاقه باشد لذت بخش.

الکترومغناطیس اش از مهندسی برق سخت تر، مکانیک تحلیلی اش از مهندسی مکانیک سخت تر، ریاضی - فیزیک اش از هر دو ... کوانتوم و باقی درس های تخصصی هم بماند.

اما لذت فیزیک شاید فقط در معدودی رشته های دانشگاهی رقیب داشته باشد، جبر، هندسه و دیگر هیچ.

از کار و شغل نپرسید که هر کس برای کار به سراغ فیزیک برود، به خودش جفا کرده است. به جای این همه جان کندن با یک کاردانی حسابداری می توانید درآمد بسیار بهتری نسبت به یک دکترای فیزیک داشته باشید.

یکی از دوستان با ارشد فیزیک بهشتی برای یافتن کاری با حداقل ارتباط موضوعی، ماه هاست، این سو و آن سو می رود. البته هستند کسانی که کاری مناسب پیدا می کنند و عاقبت به خیر می شوند اما قلیل. در واقع با این همه فارغ التحصیل شانس اشتغال در حوالی رشته تحصیلی افراد بسیار پایین است. 

من به شخصه تا به حال از فیزیک هزار تومان هم پول در نیاورده ام و البته قصدم از فیزیک خواندن هرگز این نبوده است. اما از طرح جلد یک مجله درباره فیزیک یا یک مستند تا دلتان بخواهد ...

حالا هم از فلسفه علم توقعی از این دست ندارم و حتی حقوق بهترین اساتید دانشگاه را برای گذران زندگی مطلوب نمی دانم. نه اینکه آدم زیاده خواهی باشم ولی بسیار بهتر است که آدم از عشق و علاقه اش توقع شکم سیر کردن نداشته باشد و به لذت فهمیدن و خواندن بسنده کند. 

هندسه باشد برای دیدن، فیزیک باشد برای فهمیدن، فلسفه باشد برای پرسیدن و ... اما تخصص باشد برای سیر شدن، خانه خریدن، پول بنزین آزاد دادن و ...

یعنی مقاله ساختن در مورد فلان تاپیک فلسفه علم برای اجاره خانه آخر ماه، همین می شود که می بینید. سرقت علمی برای بالا بردن رتبه هیئت علمی و حقوق بیشتر و خریدن 206 صندوقدار قسطی وزارت علوم، همین می شود که می بینید. کلاژ کتاب های دیگران برای چاپ کتاب و امتیاز پژوهشی و کوفت و زهر مار، برای فرستادن بچه ها به مدرسه غیرانتفاعی، همین می شود که می بینید. بگذریم از نمره فروشی و هزار کثافت کاری که در این همه دانشگاه کوچک و بزرگ، در شهر و دهات هر روز اتفاق می افتد، چه زنجان باشد چه تهران.

دولت هم با تزریق بودجه پژوهشی به خیال رونق پژوهش و تحقیقات، فساد مالی و باند بازی را در میان اساتید و روسای گروه های و دانشکده ها تزریق می کند و رفیق بازی و گروکشی حرف اول آخر را می زند و پژوهشکده ها گندش را در می آوردند و رئیسشان اخراج می شود و نفر بعدی می آید، روز از نو، روزی از نو. این یکی مقاله آن یکی را در مجله اش چاپ می کند و آن یکی جبران می کند. بعد هم به پاس این همه مقالات و خدمات و پژوهش های ارزنده برای هم بزرگداشت می گیرند.

ای بر پدر ... نه! بر پدر تو رفیق من درود و رحمت! که می روی و درس می خوانی و استاد می شوی و به عشق و علاقه ات خیانت نمی کنی و سواد نمی فروشی و کتاب و مقاله نمی سازی و پاک می مانی و آن وقت من از این که فرزندانم روزی شاگردان و دانشجویان تو خواهند بود، از خوشحالی پشتک خواهم زد!!! البته انصاف روا می دارم و اضافه می کنم که همین حالا هم کم نیستند اساتید پاک و صادق، خداوند بر شمارشان بیفزاید ان شاء الله!


مطالب مشابه :


استخدام مهندس فیزیک

بازار کار - استخدام مهندس فیزیک با نرم افزار matlab, دارای مدرک مقدماتی و متوسطه نجوم .
کار و فیزیک

کار و فیزیک ولی برای فیزیکی ها من کاری دولتی سراغ ندارم که با مدرک لیسانس مشغولش
مدرک؟ لیسانس فیزیک

مدرک؟ لیسانس فیزیک. کس برای کار به سراغ فیزیک برود، به با ارشد فیزیک بهشتی برای
فيزيك پزشكي

های کار با توصیفی صحیح با فیزیک نور از مدرک «فیزیک پزشکی
ادامه تحصیل در فیزیک پزشکی یا فیزیک هسته ای؟

زمینه کار فیزیک پزشکی را بهتر بدانی و با دروس فیزیک هم با مدرک دکترای فیزیک پزشکی در
مصاحبه با رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد (فوتونیک)

مطالب فیزیک به علاوه حداقل در رشته ما با مدرک کارشناسی نمی توان کار خاصی انجام داد و
معرفی وآشنایی با فیزیک پزشکی (Medicale Physics)

های کار با وارد رشته فیزیک پزشکی شده و مدرک فوق فیزیک با پزشکی
پاسخ به سوالاتی درباره آزمون دکترای فیزیک پزشکی با ارشد فیزیک

پزشکی با ارشد فیزیک فیزیک پزشکی بیشتر کار نه نوع مدرک شما. با همین
برچسب :