انتخاب موضوع پایان نامه معماری (طرح نهایی)

انتخاب موضوع پایان نامه معماری (طرح نهایی),چطور یک موضوع خوب برای پایان نامه انتخاب کنم

انتخاب موضوع پایان نامه معماری(طرح نهایی) یکی از مهمترین مراحل تحصیل و در واقع آخرین مرحله کار پیش از فارغ التحصیلی است.در انتخاب موضوع پایان نامه باید دقت کافی کرده و به نکاتی که من اشاره می کنم توجه کنید البته هرکسی که در رشته معماری تحصیل می کنه خود یک اصولی رو برای انتخاب خودش در نظر داره من هم سعی می کنم آنچه را که می دانم بگویم شاید برای شما نیز مفید باشد


در ابتدا باید به توانایی خود در چه زمینه ای است بدین معنا که مثلا من پلان و روابط فضایی رابهتر از فرم زیبا انجام می دهم یعنی اینکه پلانهای طراحی من اکثرا ایراد کمتری دارد در شرایطی که شاید فرم آن بسیار ساده باشد و پیچیدگی زیادی نداشته باشد.
شاید شخصی طراحی فرم و کانسپت رو خوب انجام بده و بتونه به حجمی زیبا برسه.حالا می خواهیم بررسی کنیم برای انتخاب موضوع چه چیزهای رو در نظر بگیریم.
سعی کنید موضوعی را انتخاب کنید که کمتر کار شده یا اصلا موضوعی جدید باشد البته به این معنی نیست که حتما باید موضوع پایان نامه جدید باشد به این دلیل می گویم که مزیت آن این است که در دفاعیه چون موضوع جدیدی کمتر می توانند ایراد از کار شما بگیرندو لی مثلا موضوع پایان نامه مجتمع مسکونی باشد شاید مر حله اول کار یعنی مطالعات و ریز فضای کار راحت باشد یا طراحی نیز ساده باشد ولی در دفاعیه به علت تعدد کار مجتمع مسکونی توسط اساتید مسلما اگرچه طرح اشکال کمی و یا حتی نداشته باشد ولی اساتید می توانند باز هم ایراد بگیرند.
ولی خوب موضوع جدید از طرفی مشکلاتی در راستای بدست آوردن استانداردها،ریزفضاها و کلا روابط فضایی وجود دارد یا شاید اصلا موضوع منحصر بفردی باشد پس به نکته ای که گفتم توجه کنید.

در انتخاب موضوع جدید و منحصر بفرد باید خود بتوانید آن موضوع را کاملا تشریح،و خود تسلط کافی بر آن داشته باشید وگرنه صرف اینکه موضوع پایان نامه جدید باشد و خود نتوانید اطلاعات صحیحی از آن بدست آورید مطمئنا به مشکل برخورد خواهید کرد.

یکی دیگر از مسائل مورد نظر عنوان دقیق موضوع پایان نامه می باشد به عنوان مثال مجتمع  اداری-تجاری  شما به دلیل استفاده از دو عنوان اداری و تجاری باید فضاهای اداری را و هم چنین فضاهای تجاری نیز در مجتمع شما وجود داشته باشد. ممکن است شما عنوانی را انتخاب کرده ولی به آن توجه نکرده باشید  و مسلما فضاهای آنرا نیز طراحی نکرده اید البته در مورد موضوعاتی است که عنوان آنها دوقسمتی است.و این یک نقص برای پایان نامه شما محسوب می شود.

اینها توضیحاتی در مورد خود موضوع و عنوانهای آن بود یکی دیگر از مسائل انتخاب هوشمندانه با توجه به خصوصیت و البته علاقه خود شما می باشد یعنی اگر پلانینگ شما قویی است می توانید موضوعاتی که روابط فضایی و شکل فضایی آنها باید استاندارد تر باشد را انتخاب کنید مانند بیمارستان و … اینگونه فضاهای عملکردی هستند.ولی اگر کانسپت های خوبی می زنید می وتوانید فضاهای که فرم بیشتر از پلان تاثیر گذار است را انتخاب کنید.الیته تایید استاد راهنما نیز باید انجام شود.

البته انتخاب موضوع  پایان نامه به خود شما بستگی دارد من سعی کردم آنجه را که به نظرم مفید بود را بنویسم حال انتخاب با خود شماست.

موضوع پایان نامه معماری(طرح نهایی):

بیمارستان

مدرسه

دانشکده معماری

هتل

هنرستان

مسجد

موزه

فرهنگسرا

مجتمع مسکونی

اقامتگاه کوهستانی

هتل بین راهی

پارک کودک

مهد کودک

مجموعه ورزشی

مجموعه ورزشهای آبی

مرکز بازیهای بومی محلی

مرکز ترک اعتیاد

زورخانه و ورزشهای باستانی

ورزشگاه فوتبال

رصدخانه

مجتمع تجاری

مجتمع فرهنگی ورزشی

مجتمع تفریحی توریستی

پاسگاه انتظامی

و


مطالب مشابه :


انتخاب موضوع پايان نامه براي رشته هاي معماری

انتخاب موضوع پايان نامه براي رشته هاي معماری پایان نامه معماری رساله مطالعات پارکینگ
موضوع هتل

در این پست ، کتاب دوم از مجموعه کتب عملکردهای معماری با موضوع هتل را برای شما عزیزان آماده
موضوع پایان نامه خانه کودک

شاید واسه خیلی از دانشجویان معماری پایان نامه مثل یه کابوس باشه واسشون و حتی خیلی ها رو یه
پایان نامه معماری

موضوع پروژه :پروژه های طراحی معماری (موزه) برای مشاهده تصاویر و موضوعات موزه ها به همراه
انتخاب موضوع پایان نامه معماری (طرح نهایی)

انتخاب موضوع پایان نامه معماری (طرح نهایی),چطور یک موضوع خوب برای پایان نامه انتخاب کنم
پیشنهاد موضوع پایان نامه معماری

پیشنهاد موضوع پایان نامه معماری. بانک موضوعات پایان نامه های کارشناسی ارشد معماری به شرح
پایان نامه زندان

پایان نامه و رساله معماری - پایان نامه برای آشنایی با قوانین و استانداردهای خاص این موضوع
برچسب :