درباره ی سبک معماری گوتیک و گارگویل ها

درباره ی سبک معماری گوتیک و گارگویل ها


1330686297_klesae-ntrdam-3-dr-shb.jpg

یک چیز هایی در باور عامه (این جا منظورم بیشتر قشری است که اهل خواندن و دیدن و گوش دادن هستند ! ) جا افتاده ، چیز هایی مثل لذت تمام نشدنی آهنگ های قدیمی شادمهر یا معرکه بودن الویس یا مترادف بودن اسم استیفن کینگ با کتاب های هارور. چنین وضعیتی هم در مورد کلمه ی گوتیک وجود دارد . کلمه ی گوتیک در بیشتر جاهایی که مورد استفاده قرار میگیرد حس و حال سرد و ترسناکی را به مخاطب منتقل می کند در حالی که واژه ی گوتیک منسوب به گوت ها ، اصطلاحی است که معماران عصر رنسانس به تحقیر به معماری قرون وسطایی اروپا به مرکزیت فرانسه اطلاق کردند.

گوتیک سبکی از معماری است که به خاطر حس و حال سرد و وهم ناکی که دارد الهام بخش بسیاری از نویسندگان و فیلمسازان معروف شده که از مشهور ترین کتاب هایی که قسمتی یا بخشی از داستان های شان در بناهای گوتیک اتفاق می افتد می توانم به قصر کافکا و گوژپشت نتردام ویکتور هوگو اشاره کنم و از فیلم ها هم می تونم فیلم هایی مثل هانیبال ریدلی اسکات که دنباله ای است بر فیلم درخشان سکوت بره ها و فیلم دراکولای برام استوکر، ساخته ی فرانسیس فورد کاپولا ، اشاره کنم که در هر دو ی این ها ما با دو تا از هولناک ترین هیولاهای سینمایی رو به رو هستیم که در اولی دکتر لکتر ، آدمخوار جنتلمن و روان نژند البته ، پس از فرار موفقیت آمیزش از زندان در سکوت بره ها اکنون دارد آزادانه در بناهای تاریخی فلورانس راه می رود و محلی که در آن سکنی می گزیند یک بنای گوتیک است ! و از طرف دیگر جناب فرانسیس فورد کاپولای کبیر نه تنها کنت دراکولا را در یک بنای گوتیک جای می دهد بلکه در تقدیس و احترام گذاشتن به معماری گوتیک کار را تا حدی پیش می برد که پوستر فیلم را به شکل زیر در می آورد و همان طور که کاملن مشخص است کاپولا چهره و سر کنت دراکولا را به صورت یک گارگویل به تصویر کشیده است و این احتمالن مشخص ترین ادای احترام به معماری گوتیک در تاریخ سینما است.

 

1330686459_dracula_1992.jpg

در ادامه یادداشتی کوتاه در مورد "گارگویل ها و معماری گوتیک  " نوشته ام که امیدوارم برای تان جالب باشد.

 

1330686519_a-gargoyle-on-notre-dame-cath

gargoyle: معانی لغت در دیکشنری انگلیسی به فارسی ؛ ناودانى که از ديوار پيشامدگى پيدا ميکند و بيشتر آن را بصورت سر و تن انسان ياجانورى در مى آورند،راه آب ،هر نوع تصوير عجيب.

 

یکی از مشخصه های بارز معماری گوتیک وجود مجسمه های کوچکی به اسم گارگویل در بناها است که بیشتر اوقات به عنوان ناودان کاربرد داشته اند. این مجسمه های کوچک که سر و شکلی نسبتن خوف انگیز داشته اند یکی از انواع دکور های رایج در کلیساهای دوره ی گوتیک بوده اند.ریشه ی کلمه ی گارگویل لاتین بوده و در زبان لاتین به معنای throat بوده که می شود آن را به گلو یا دهان نیز ترجمه کرد .

گارگویل ها یک هدف کاربردی هم داشته اند ، آن ها به عنوان ناودان هایی برای سقف های بزرگ کاتدرال ها در بناهای گوتیک مورد استفاده قرار می گرفته اند. از آن جایی که اکثر مردم آن زمان سوادی برای خواندن نوشته ها نداشته اند گارگویل هایی که انگار به آن ها از گوشه ی چشم با حالتی شیطانی زل زده اند به عنوان نماد هایی از نیکی و پلیدی بوده اند.برخی از مردم معتقد بودند که از گارگویل ها برای دور کردن شیاطین استفاده می شده است برخی نیز معتقدند که معماران گارگویل ها را به عنوان یک عامل بیمه کننده برای جلوگیری از اضمحلال ساختمان در برابر رطوبت و باران مورد استفاده قرار می داده اند با این وجود بیشتر معماران بزرگ و دیگر هنرمندان معتقدند که کنتراست و تضاد گارگویل های زشت باعث هر چه زیباتر شدن کلیسا های دوران گوتیک شده است. گارگویل ها در شکل ها و موقعیت های متفاوتی ظاهر شده اند که بهترین نمونه های آن را در کلیسای نتردام پاریس می توان مشاهده کرد.

 

1330686658_klesae-melan-dr-aetalea.jpg

شکوه معماری گوتیک قابل قیاس با گارگویل های غیر عادی و غریبش نیست . معماران گوتیک هدفی گران قدر و بزرگ داشته اند آن ها می خواستند با کاتدرال های خودشان به آسمان و در حقیقت به بهشت برسند مردم قرون وسطی همچنین می خواستند که انعکاس و درخشش نور الهی را در محل های عبادت شان ببینند. برای همین به هنگام راه رفتن در یک کلیسای گوتیک ملاقات کنندگان Visitors با دهانی باز به نظاره ی سقف های بلند و پنجره های بزرگ این کلیسا ها خواهند نگریست.یک کاتدرال معمولن به عنوان تلاشی برای لمس چهره ی الهی ساخته می شد کلیسای سن دنی در پاریس اولین کاتدرال های گوتیک واقعی را دارد و در سال 1140 ساخته شده است. به نظر می رسد که سازندگان این کلیسا می خواستند پنجره ها را تا جایی که ممکن است از شیشه بسازند کاتدرال های کلیسای سن دنی پاریس بعد ها به نمونه ای برای ساخت کاتدرال در کلیساهای گوتیک پس از خود مورد استفاده قرار گرفت.

 

1330687061_nmae-dakhle-klesae-melan.jpg

پی نوشت : این بخشی از تحقیق صد و بیست صفحه ای من درباره ی معماری گوتیک است که سال گذشته برای درس آشنایی با معماری جهان ارائه دادم... .

منبع :سایت مرد مرده


مطالب مشابه :


روش تحقیق، تدوین و ارائه پایان نامه

محترم دانشکده ی معماری و شهر سازی واژه ی تحقیق یک درک دیگران، درباره ی موضوعات
موضوعات تحقیق در رشته کامپیوتر

تحقیق درباره فرمت تصویری mkv ، تحقیق درباره ی فایلهای شاخص تحقیق در مورد معماری کامپیوتر
موضوعات تحقیق مبانی و روش‌های طراحی شهری

توضیحات مرتبط با تحقیق: دربارهی نظریه‌ی معماری، ترجمه‌ی علیرضا عینی
درباره ی سبک معماری گوتیک و گارگویل ها

درباره ی سبک معماری گوتیک و این بخشی از تحقیق صد و بیست صفحه ای من درباره ی معماری
پاورپوینت معماری - انواع نماسازی و نحوه ی اجرای آن

پایان نامه معماری تحقیق معماری انواع نماسازی و نحوه ی این تحقیق شامل مطالبی درباره
همه چیز درباره معماری ارگانیک

همه چیز درباره معماری دامنه ی معماری از بدوی فرانک لوید رایت به تحقیق یکی از
پاورپوینت معماری - بررسی معماری دوره صفویه

پایان نامه معماری تحقیق معماری پروژه درباره وبلاگ. این بررسی معماری دوره ی صفوی ;
درباره جدول تناوبي

اگر درباره هر موضوعی تحقیق لازم مندلیف در سال 1869 بر پایه ی قانون رشته معماری;
برچسب :