روانشناسی حرکات بدن

با خواندن این مطلب شما می توانید در هنگام صحبت با دیگران، از باطن آنها با خبر شوید.

 

زمانی که افراد مشغول صحبت کردن و یا گوش دادن هستند. قسمت ناخودآگاه ذهنی آن افراد، حال درونی آنها را فاش می کند. تمرکز افراد در هنگام صحبت کردن باعث می شود شخص به طور غیر ارادی حرکاتی را در بدن خود انجام دهد که هر یک را می توان ترجمه کرد. در این مطلب به بعضی از این علامت ها (Body Language) هم در هنگام صحبت کردن و هم در هنگام گوش سپردن می پردازیم و راهنمایی هایی در اختیار خوانندگان برای بهتر صحبت کردن می گذاریم.

 

راه رفتن:

نشانه خلاق و شایسته بودن است. اگر فرد بسرعت راه برود دارای اعتماد به نفس بالاست. نوع راه رفتن بسیار مهم است. بهتر است در هنگام قدم برداشتن ابتدا پاشنه و سپس به آرامی پنجه پا را بر روی زمین قرار دهند.

ایستادن:

نشانه احساس برتر بودن شخص است. اگر شخصی در هنگام صحبت با پاهای باز بایستد، وی دارای اعتماد به نفس کافی برای ادامه صحبتهای خود بوده و احساس برتری خود را به جمع نشان می دهد. 
در صورتی که تکیه بر روی یک پا باشد و مدام پا عوض کند، یا شخص در ذهنش دچار دوگانگی و سوال می باشد و یا شنودندگان به دو دسته تقسیم شده اند و شخص بر اساس موضوع با عوض کردن پا ها تمایل خود را به آن موضوع نشان می دهد.

تکان دادن دست ها:

افرادی که می توانند با دست های خود و تکان دادن آنها صحبت کنند اغلب افرادی منطقی و خوش فکرهستند. در صورتی که فردی در هنگام صحبت دست خود را بیش از حد تکان دهد به این معنی است نتوانسته است مخاطب های خود را ارضا کند و آنها وی و صحبتهای وی را قبول ندارند.

باز یا بسته نگه داشتن کف دست:

در لحظه ای که کف دست کسی باز است و با شما صحبت می کند، وی منتظر نظرات شما می باشد و می تواند با انعطاف پذیری بالا نظرات شما را دریافت کرده و به بحث در مورد آنها بپردازد. اما زمانی که شخص دست خود را جمع کرده و یا پشت دست را به شما نشان می دهد و یا دست خود را مشت می کند، نشان می دهد که منتظر هیچگونه اظهار نظری نبوده و در صورت ابراز نظر از طرف شخصی، او مخالفت خود را اعلام می کند.

پنهان کردن دست ها:

در مواقعی که اشخاص می خواهند مطلبی را از شنودگان پنهان کنند یا دستان خود را در پشت خود قایم کرده و یا در جیب می گذارند. به این وسیله شما می توانید بفهمید که شخص در حال پنهان کردن موضوعی از شما می باشد.

تکان دادن سریع پا ها:

این حالت یک بازخورد طبیعی بدن برای کاهش اضطراب و استرس است. در این مواقع بهتر است بدانید که شما بر شخص مقابل چیره شده اید و وی به دنبال راه فراری از دست شما می باشد. شما می توانید به وسیله سوال های مکرر و بلند کردن صدایتان تمرکز وی را کاملاً بهم ریخته و او را عصبانی کنید تا با بازخورد خود جام زهر را بنوشد.

جهت بدن:

اشخاص در تمامی حالات چه ایستاده و چه نشسته سعی بر این دارند که بدن خود را به سمتی مایل کنند که شخصی در آنجا نشسته که حمایتگر آنهاست. در صورتی که شما قصد تضعیف این شخص را دارید باید ابتدا موافق او صحبت کرده و مقداری از او تعریف کنید تا تمایل بدن او را تغییر دهید. سپس شخصی که از وی حمایت می کند را با یک انتقاد تند از دور خارج کنید. در این حالت آن شخص را در دست خود دارید هم می توانید به اوج ببرید و هم او را به زمین بیندازید.

لمس کردن گوش:

در این حالت شخص احساس خطر می کند. در خود خلائی دیده که در حال آرزو کردن است که شما آن خلاء را پیدا نکنید. در این حالت شما می توانید با اولین حدس خود و پاس دادن صحبت به این شخص او را مغلوب کنید، چرا که جوابی که از وی می شنوید، جوابیست کاملاً ابتدایی و خنده دار.

نگاه کردن به اطراف:

در این حالت شخص در حال به یاد آوردن موضوعی در ذهن خود است. در صورتی که مطلبی که وی در حال به یاد آوردن است به نفع شماست می توانید به وی فرصت دهید و حرف های قبلی را تکرار کنید و تن صدایتان را پایین بیاورید. اما در صورتی که به یاد آوردن آن چیز توسط وی باعث ضعیف شدن موضع شما می شود بهتر است صدای خود را بلند کرده، مسئله جدیدی مطرح کنید و سپس از وی سوال مهمی را بپرسید. در این هنگام تمرکز شخص مقابل کاملاً بهم می خورد.

نگاه به زمین:

در این هنگام شخص درخواست کمک می کند. اگر از افراد هم تیمی وی هستید سریعاً صحبت را به دست گرفته و به دفاع بپردازید و سرنخ جدیدی را با نگاه به وی نشان دهید. اگر در مقابل شخص هستید به سرعت از وی سوال کنید چرا که مطمئناً وی جوابی برای سوال شما نداشته و هم تیمی آن به سوال شما جواب می دهد. در این هنگام شخص مقابل شما از دور خارج می شود.

خاراندن بینی:

در این هنگام مطمئن باشید شخص مقابل شما در حال دروغ گفتن است. می توانید مچ وی را بگیرید و یا با لبخند طعنه آمیزی تمرکز وی را بهم بزنید اگر وی حرکت دستانش زیاد شد بهتر است جابجا شوید و نفس عمیقی بکشید در این حالت دست او برای همه رو می شود. اگر به ادامه صحبت خود پرداخت به چشمان او زل بزنید. اگر نگاهش را از شما بدزدد مطمئن باشید وی در حال دروغ گفتن است.

گاز گرفتن لب ها:

در این حالت شخص به اوج اضطراب خود رسیده است. معمولاً بازده شخص در این موارد بازده شدید می باشد. حتی اگر همچین شخصی در مقابل شما هم قرار دارد سعی کنید اول او را با کمی لبخند آرام کرده و سپس بهانتقاد آرام از وی بپردازید.


مطالب مشابه :


«body language» (زبان حرکات بدن ) چیست ؟

«body language» (زبان حرکات بدن ) چیست ؟ یکی از مهم ترین خصوصیات انسان که او را نسبت به سایر موجودات
روانشناسی حرکات بدن

روانشناسی حرکات بدن خلاصه: بعضی از حرکات در صورت، دست ها، پاها و دیگر اعضای بدن می تواند به
روانشناسی حرکات بدن

روان شناسی - روانشناسی حرکات بدن - مهارت زندگی ,تحصیلی,شغلی,زناشویی و
body language زبان حرکات بدن

روانشناسی - body language زبان حرکات بدن - روانشناسی یکی از مهم ترین خصوصیات انسان که او را نسبت
10- روانشناسی حركات بدن

مقالات هتلداری - 10- روانشناسی حركات بدن - هنر نهفته در انسان که می بایست براساس بعضی از یافته
روانشناسی حرکات بدن

مشاوره و راهنمایی - روانشناسی حرکات بدن - راز زندگی این است: هم چون بید خم شو و هم چون بلوط
زبان حرکات بدن body language

پرسونا(روانشناسی) - زبان حرکات بدن body language - مطالب روانشناسی ، تست روانشناسی ، مشاوره
چهره خوانی.روانشناسی چهره.زبان .حرکات بدن....(قسمت اول)

روانشناسی بالینی دانشگاه شاهد ورودی 91 - چهره خوانی.روانشناسی چهره.زبان .حرکات بدن
زبان بدن...

روانشناسی - زبان بدن کننند ،می توانند با وضعیت و حرکات بدنشان با هم ارتباط برقرار
زبان بدن

روانشناسی - زبان بدن شما با دقت در حرکات طرف مقابل می توانید به حقایق زیادی دست یابید.
برچسب :