دیدنی‌های رم ایتالیا - دیدنیهای رم ایتالیا

دیدنیهای رم ایتالیا , دیدنیهای رم

دیدنیهای رم ایتالیا


دیدنی‌های رم ایتالیاکولوسئوم و پالاتینه:

کولوسئوم
ساختمان این آمفی‌تئاتر بسیار بزرگ را وسپازیانو در سال ٧٢ میلادی آغاز کرد و پسرش تیتو در سال ٨٠ میلادی آن را به پایان رساند. نام دیگر بنا، آمفی‌تئاتر فلاویو است و اولین آمفی‌تئاتر دائمی ساخته‌شده در رم به شمار می‌رود. این آمفی‌تئاتر، گنجایش بیش از ٥٠٠٠٠ تماشاگر را دارد و در دوره‌ی روم باستان، شاهد قتل‌عام بردگان و مسیحیان، و نبردهای وحشیانه‌ی گلادیاتورها بوده است.
پالاتینه
طبق اسطوره‌های روم باستان، پالاتینه جایی است که رومولوس ، برادرش رموس را به قتل رساند و شهر رم را در سال ٧٥٣ پیش از میلاد بنا نهاد. اما امروزه، محوطه‌ای است که ویرانه‌ها و منظره‌های شگفتی دارد.
هر روز ظهر در پالاتینه تورهای گردشگری با راهنمای انگلیسی برگزار می‌شود. بلیت ورودی این محوطه با کولوسئوم یکی است و ساعت باز بودنشان هم مشابه است.

موزه‌ی پالاتینو
این موزه با ساختمان بزرگ خاکستری‌اش، بین دوموس اوگوستانا و دوموس فلاویا قرار گرفته.

فروم ‌ها (میدان‌، بازار، دادگاه و دیوان‌خانه):

فروم رمی
از کولوسئوم که به سمت بالای خیابان فروم‌های پادشاهی حرکت کنید، فروم رمی را در سمت چپتان می‌بینید. این فروم محل برگزاری بیشتر جشن‌های روم باستان، نشست‌ها، جشنواره‌ها و مهمانی‌های رومی به شمار می‌آمده است. ویرانه‌های پرستشگاه‌های باستانی هم در این محل باقی مانده‌اند. این فروم، در سال ٢٨٣ میلادی بر اثر یک آتش‌سوزی ویران شد و بعدها امپراتور دیوکلتسیانو بازسازی‌اش کرد ، اما از سده‌ی چهارم میلادی کم کم کنارش گذاشتند.

بازیلیکای کوسما و دامیانوی مقدس
این کلیسای سده‌ی ششمی که به خاطر موزاییک‌های کار شده در پشت محرابش شهرت دارد، بعد از پرستشگاه رومولو -در خیابان ساکرا- واقع شده.

تخت‌‌خواب بچه (مسیح)
مربوط به سده‌ی هیجدهم است و هزینه‌ای که بابت بلیت ورودی‌اش پرداخته می‌شود را صرف کارهای خیریه می‌کنند.

کلیسای فرانچسکا رومانای مقدس
این کلیسای سده‌ی نهمی در انتهای شرقی فروم واقع شده.

میدان پرستشگاه ژوپیتر
این میدان را میکل‌آنژ طراحی کرده و مجسمه‌ی برنزی مارکوس اورلیوس سوار بر اسب وسط میدان را هم خود او ساخته است. سمت چپ میدان موزه‌ی کاپیتول قرار دارد که مجموعه‌ای دیدنی از مجسمه‌ها دارد. در انتهای میدان هم کاخ وابسته به مجلس سنا واقع شده که یک‌شنبه‌ها برای بازدید باز است.

کلیسای ماریای مقدس در اراکوئلی
این کلیسای سده‌ ششمی، بالای تپه‌ی کاپیتول ساخته‌ شده است.

موزه‌های کاپیتول
موزه‌های کاپیتول روی تپه‌ی کاپیتولین واقع شده‌اند و مجموعه‌ای از سه ساختمان هستند که طرحشان را میکل‌آنژ ریخته. تاریخ این موزه‌ها به سال ١٤٧١ میلادی برمی‌گرد؛ هنگامی که پاپ سیکستوس چهارم، چند پیکره‌ی برنزی را به شهر هدیه کرد. این مجموعه به تدریج بزرگ و بزرگ‌تر شد تا امروز که تعداد زیادی از مجسمه‌های روم باستان، کتیبه‌ها و آثار قدیمی دیگر، آثار هنری قرون وسطی و رنسانس و مجموعه‌ی بزرگی از سکه‌ها و جواهرات قدیمی را دارد. این موزه‌ها را شهرداری رم اداره می‌کند.


پانتئون و اطراف:

پانتئون
پانتئون نزدیک به ٢٠٠٠ سال قدمت دارد و دست‌نخورده‌ترین ساختمانی است که از رم باستان بر جای مانده. دیوارنوشته‌های لاتینی آن مربوط به پرستشگاهی ساخته‌ی آگریپا و به سرپرستی خانواده‌ی جولیا در سال ٢٧ پیش از میلاد است. آرامگاه‌های رافائل و شاهان ایتالیا هم در پانتئون هستند.

موزه‌ی ملی رومی
این موزه را بر ویرانه‌های ساختمان‌های به‌جا مانده از قرون وسطی و رنسانس ساخته‌اند که خود به‌جای ساختمان تئاتر بالبوس (سال ١٣پیش از میلاد) ساخته شده بودند. اشیای به‌دست آمده در حفاری‌های کریپتا و آثاری که از فروم‌ها و تپه‌های شهر در این موزه وجود دارد، تاریخ مفصلی از رم را به خوبی نمایش می‌دهد.


میدان ناوونا و اطراف:

میدان ناوونا
این میدان که چیرکو اگوناله هم نامیده می‌شده، یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین میدان‌های رم است. میدان ناوونا در محوطه‌ی چیرکو دی دومیتسیانو واقع شده و سه فواره دارد. فواره‌ی وسطی را برنینی ساخته و چهار مجسمه‌ی وسطش نمادهای دانوب، گنگ، نیل و ریو دلا پلاتا هستند.

کلیسای انیزه‌‌ی مقدس در اگونه
در افسانه‌ها آمده که فواره‌ی موسوم به رودخانه‌ی نیل، با چشمانش از این کلیسا پاسداری می‌کند. ساختمان کلیسا را بورومینی که رقیب برنینی به شمار می‌رفته، طراحی کرده است.

کلیسای اگوستینو ی مقدس
دو اثر هنری مهم در این کلیسا، بازدیدکنندگان زیادی دارند: یکی نقاشی دیواری اشعیا از رافائل که در سال ١٥١٢ کشیده شده و دیگری، مریم زایران از کاراواجو که مربوط به سال ١٦٠٤ میلادی است.

فواره‌ی تروی
بزرگترین فواره‌ی شهر رم و یکی از معروف‌ترین فواره‌های دنیاست. این فواره را سلوی معمار، در زمان کلمنت دوازدهم ساخته و هنرمندان مدرسه‌ی برنینی هم تزیینش کرده‌اند. آنیتا اکبرگ در فیلم زندگی شیرین، این فواره را جاودانه کرده است.
افسانه‌ها می‌گویند اگر سکه‌ای در این چشمه بیندازید، دوباره گذارتان به رم خواهد افتاد.


میدان اسپانیا و پلکان اسپانیایی:

پلکان ترینیتای کوه‌ها
پلکان تاریخی این مکان در سال ١٧٢٢ میلادی ساخته شده و کلیسای ترینیتای مقدس بالای آن‌ها قرار دارد. ترینیتای کوه‌ها- که دارای دو گنبد است- در سال ١٤٩٥ ساخته شده است و در سال ١٨٠٨ یک ستون هرمی شکل سنگی باغ‌های سالوستیانی را روبه‌روی آن کلیسا ساخته‌اند. پایین پلکان، فواره‌ی زیبای قایق بزرگ از برنینی قرار دارد.

خانه‌ی یادبود کیتس-شلی
این خانه جایی است که جان کیتس شاعر انگلیسی در سال ١٨٢١ میلادی، در آن جان سپرده و امروزه به موزه‌ای تبدیل شده که مجموعه‌ی بزرگی از یادگاری‌ها، نامه‌ها، دست‌نوشته‌ها و نقاشی‌های مربوط به کیتس، شلی، بایرون، وردزورث، رابرت براونینگ، اسکار وایلد و... را نمایش می‌دهد.

آرا پاسیس آوگوستا
از خیابان دل کورسو که بگذرید و تا خیابان دلا بورگزه راهتان را ادامه دهید، در خیابان ریپتا که سمت راست‌ واقع شده، به بنای یادبود صلحی از اوگوستوس خواهید رسید.


واتیکان:

واتیکان با مساحتی کم‌تر از یک کیلومتر مربع، کوچکترین دولت مستقل جهان بوده و از سال ١٣٧٧ میلادی، اقامت‌گاه پاپ‌هاست. تا کنون ٢٦٥ پاپ بر روی تخت پاپی سن پیترو نشسته‌اند. این شهر خودمختار، توسط پاپ اداره می‌شود.

میدان سن‌پیترو
میدان سن‌پیترو با ٢٤٠ متر عرض و ٣٤٠ متر طول، یکی از بزرگ‌ترین فضاهای عمومی دنیاست و بزرگترین مکان توریستی رم هم به شمار می‌رود. میدان به شکل یک سوراخ کلید بزرگ است با دو ستون سنگین نیم دایره در حاشیه‌ی آن. در مرکز میدان نیز ستون هرمی شکل سنگی با ارتفاع ٢٥ متر قرار دارد که در سده‌ی اول توسط امپراطور روم از مصر باستان آورده شده است. این میدان نفس‌گیر را برنینی به سبک باروک ساخته است.

کلیسای کوچک سیستین
ساختمان کلیسا را جووانی ده دولچی در سال ١٤٧٠ و به دستور سیستوی چهارم آغاز کرد. نقاشی روی دیواری کلیسا از سال ١٤٨١ شروع شد و در ١٥٠٨ میلادی، جولیوی دوم به میکل‌آنژ جوان دستور داد تا سقف کلیسا را هم نقاشی کند. این کار بزرگ، در ماه مه‌ی سال ١٥٠٨ میلادی آغاز شد و در دوم نوامبر ١٥١٢ به پایان رسید.


جووانی مقدس:

بازیلیکای جووانی مقدس در لاترانو
این بازیلیکا، نخستین کلیسای جامع مسیحی در رم است که در سده‌ی چهارم میلادی توسط کستانتینو افتتاح شد. بعدها، ساختمان کلیسا بارها ویران و دوباره از نو ساخته شد. ساختمان کلیسای امروزی مربوط به سده‌ی هفدهم میلادی است.

زورق


دیدنیهای رم ,