تنگه واشی در فیروزکوه آکا - چطور برم تنگه واشی

تنگه واشی در فیروزکوه

چطور برم تنگه واشی

چطور برم تنگه واشی

تنگه واشی در جاده فیروزکوه ــ تهران یکی از جاذبه‌های طبیعی است که گردشگران می‌توانند در هیاهوی برخورد آب و صخره، تجربه‌ای از یک روز تابستانی خنک را داشته باشند. این تنگه که به تنگه ساواشی هم معروف است، حدود 300 متر طول دارد و با دیواره‌های صخره‌ای بلند به ارتفاع حدود 100 متر پوشیده شده است.

 

 

 

 

 ساواشی محل عبور رودخانه‌ای است که از کوه‌های ساواشی سر چشمه می‌گیرد و از میان دشت می‌گذرد. این روزها اگر گذارتان به این تنگه خنک برسد، باید انتظار کم شدن آب رودخانه را داشته باشید چون در تابستان با بالا رفتن گرمای هوا، میزان آب به کمترین حد خود می‌رسد و مثل فصل های دیگر سال، تا زیر زانو را خیس نمی‌کند.

برای سفر به این تنگه باید به یک کیلومتری شهرستان فیروزکوه بروید. بنابراین این تنگه بهترین گزینه برای پایتخت نشینانی است که به دنبال فرصتی برای یک سفر کوتاه نیم روزی می گردند.

[categoriy],شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران,تنگه,فیروزکوه

برای رفتن به تنگه واشی در جاده فیروزکوه ــ تهران، بعد از ورود به یک جاده فرعی و طی حدود 9 کیلومتر به روستای جلیزجند می‌رسید که این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغ‌های مختلف ‌است. بعد از عبور از روستا و طی حدود 4 کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده روی تنگه واشی شروع می‌شود.

بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود 2 کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا گردشگران را به سمت خود می‌کشد.

معمولاً بعضی از گردشگران در این معبر با کرایه‌ چهارپایان مسیر جاده را تا رسیدن به انتهای تنگه اول و یا تا خود آبشار واشی طی می‌کنند چرا که این تنگه با پوشش صخره‌هایی بزرگ و بلند دره‌های صعب‌العبوری را بوجود آورده است.

در تنگه واشی علاوه بر طبیت زیبا، آثار تاریخی هم وجود دارد. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌است. دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌است. کتیبه موجود در تنگه واشی که حدوداً 185 ساله است دارای ابعاد 6 در 7 متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده‌است.

[categoriy],شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران,تنگه,فیروزکوه

در تنگه واشی گیاه کمیاب باریچه وجود دارد که برای مصارف صنعتی و دارویی است اما چیدن باریچه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد. از دیگر دیدنی‌های این منطقه، دشت پشت آبشار (دره سکوت)، قلعه اسماعیلیه (بالای تنگه اول) و غار طبیعی تنگه دوم را می‌توان نام برد.

[categoriy],شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران,تنگه,فیروزکوه

پیشنهاد می کنیم با توجه به شلوغی تنگه در این روزها، زمان آغاز سفر را طوری تنظیم کنید که صبح زود حرکت کرده و صبحانه را در بین راه بخورید و حداکثر ساعت 8 صبح ابتدای تنگه باشید. کسانی هم که مشکلات فشار خون دارند و یا در ارتفاعات دچار مشکل می‌شوند باید پس از گذر از تنگه اول بیشتر مراقب خود باشند.

 برگرفته از: فارس، آنوبانینی
ویرایش و تلخیص: برگزیده ها

 


,