چطور از طلاق عاطفی در زندگی جلوگیری کنیم؟ - چگونه از طلاق پسر و عروسم جلوگیری کنم

مجتبی و ندا تنها سه سال در کنار یگدیگر زندگی کرده اند و هر دو برای جدایی از یکدیگر یا به قول ندا، خلاص شدن از شر همدیگر درصدد طلاق هستند. ندا می گوید: دیگر تحمل این زندگی را ندارم، وقتی مجتبی را دوست داشتم در مورد مشکلاتم با خانواده اش و دخالت های آن ها با او حرف می زدم اما حالا نه تنها حرف مشترکی با همدیگر نداریم، بلکه سایه یکدیگر را هم با تیر می زنیم.

مجتبی هم دیگر تنها با دوستانش خوش است، شب ها دیر به منزل می آید، تنها می خوابد و شام را هم بیرون با دوستانش می خورد، تحمل این زندگی برای هردوی ما سخت شده است، مهرم حلال، جانم آزاد...

این تنها گوشه ای از درد دل های ندا بود، مجتبی هم با شنیدن این حرف ها سکوت کرد و تلخ، خندید... اگر گذرتان به دادگاه های خانواده افتاده باشد کم و بیش در جریان برخی از اختلافات زناشویی دامنه دار در میان زوج های جوان قرار گرفته اید، اختلافاتی که شاید به دلیل برخی لجبازی یا کینه توزی ها عمیق شده و با کمی درایت و مشورت قابل حل وفصل باشد. برای آشنایی با برخی راه حل ها و آسیب شناسی مشکلات ارتباطی میان زن و شوهر ها که در اکثر موارد به طلاق عاطفی منتهی می شود، گفت وگویی با محمدرضا دژاکام، روانشناس و مشاور خانواده انجام داده ایم که در ذیل می خوانید:

چرا یک زوج، با گذشت مدت زمانی از زندگی مشترکشان دچار طلاق عاطفی می شوند؟

یکی از معضلات فعلی در جامعه، مشکلات مربوط به طلاق است. آمار طلاق در جامعه ما بسیار رو به افزایش بوده که لازم است دلایل مختلف آن از نگاه جامعه شناسی و روانشناسی به درستی آسیب شناسی شود. این که چرا زندگی های زناشویی بعد از مدت یک یا دو سال و حتی در مواردی بعد از یک یا دوماه به جدایی یا اختلاف های شدید می رسد بسیار جای بحث و موشکافی دارد. به طور حتم، یکی از دلایل اصلی افزایش این معضل این است که ابتدا زن و مرد جوانی که تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند، هنوز به خودشناسی عمیق، بلوغ روانی و فکری کامل نرسیده اند تا تشخیص دهند که ازدواج به معنی واقعی پذیرفتن یک مسئولیت مهم و جدید در تاهل است و تصورات دیگری از ازدواج دارند.

این افراد با گرفتن تصمیمات زودگذر و موقت به صرف آغاز یک زندگی مشترک زیر سقف، ازدواج کرده و بعد از شروع متوجه می شوند که توانایی پذیرفتن مسئولیت های جدید و زناشویی را ندارند.

در حالی که زندگی مشترک بسیار فراتر از آن چیزی است که فکرش را می کردند و مسئولیت پذیری در زندگی یعنی اینکه من به عنوان فردی که یک خانواده را پایه گذاری کرده و از ارکان آن هستم باید مسئولیت پذیر باشم به همین دلیل است که بعد ازمدتی زن و شوهرها به این نقطه می رسند که وجه اشتراکی میانشان وجود نداشته و تصمیم به جدایی می گیرند.

این موضوع ارتباطی با انتخاب نادرست در زمان ازدواج دارد؟

بله، دقیقا همین طور است. بسیاری از جوانان شناخت درست و کافی از یکدیگر ندارند، تعریف ازدواج را نمی دانند، به همین دلیل همیشه در مشاوره های قبل از ازدواج اولین سؤالی که از مراجعان و جوانان می پرسم این است که به چه دلیل و برای چه می خواهند با هم ازدواج کنند و چه هدفی را دنبال می کنند. چرا که متاسفانه امروزه نگاه جوانان به ازدواج نگاهی بسیار محدود است و همین عدم شناخت از یکدیگر و عدم پذیرش مسئولیت در زندگی منجر به طلاق می شود. بسیاری از مشکلات به طلاق فیزیکی ختم نمی شود و باعث طلاق عاطفیمی شود که متاسفانه بسیاری از خانواده ها را هم درگیر کرده است. طلاق انواع گوناگونی دارد: طلاق قانونی، که زن و شوهر بعد از گذشت مدتی از زندگی، بنا به دلایلی به این نتیجه می رسند که نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند.به غیر از مشکلات مربوط به عدم تفاهم و سازش، ممکن است همسر خانم یا آقا، بیماری اعتیاد یا مشکلات روانی داشته باشد، مرد همسر آزار باشد و بسیاری از دلایل دیگر که باعث شود مرد یا زن از طریق مراجع قانونی،برای گرفتن طلاق قانونی اقدام کنند. نوع دیگر طلاق ، طلاق عاطفی است که متاسفانه میزان آن در جامعه ما زیاد بوده و البته آمار دقیقی هم در این زمینه وجود ندارد. اگر بخواهیم آسیب شناسی کنیم که چرا طلاق عاطفی رخ می دهد، باید مسائل موجود در بطن جامعه و خانواده ها را بررسی کنیم تا مشخص شود چرا برخی از زن و شوهر ها که زیر یک سقف زندگی می کنند و از نگاه دیگران زندگی خوبی دارند و خوشبخت هستند، بعد از مدتی، احساس می کنند که اصلا برای همدیگر تازه نیستند، هیچ حرفی برای گفتن ندارند در نتیجه زن و مرد هر دو برای خودشان زندگی می کنند و حتی وقتی از آنها سوال می شود که چرا به این زندگی ادامه داده اید، اگر فرزندی داشته باشند، آن فرزند را دلیل ادامه زندگی می دانند که اگر آن فرزند نبود جدا می شدند و در واقع فرزند را بهانه ای برای طلاق نگرفتن می دانند؛ یعنی زن و شوهر زیر یک سقف به صورت اجباری با همدیگر زندگی می کنند و شاید اگر فرزند نبود زودتر از یکدیگر جدا می‏شدند؛ البته گاهی فرزندی هم وجود ندارد اما صرفا به دلیل اینکه طلاق در جامعه ما قبح دارد، قصد ندارند تا خودشان را درگیر حرف و حدیث های فامیل و دوستان کنند در حالی که فرزندان آنها قربانیان اصلی خواسته های نامعقول این خانواده ها هستند.

احساس فاصله بین زن و شوهر و سرد شدن روابط از چه مسائلی نشأت می گیرد؟

عدم اعتماد متقابل زن و مرد به یکدیگر، شکاک شدن و سوء تفاهم نسبت به یکدیگر وبسیاری از مسائل، حواشی و اتفاقات رخ داده در زندگی و کینه توزی، به مرور زمان باعث می شود که زن و شوهر به یکدیگر اعتماد و اطمینان اولیه را نداشته باشند. گاهی زن و شوهر یک بدبینی و تصور ذهنی از همسر خود دارند، در حالی که زوج های جوان نباید بر اساس یک شنیده نسبت به هم قضاوت منفی کنند. زن و شوهری که نسبت به یکدیگر اعتماد دارند، حتی هزار نفر هم که پشت سر همسرشان حرف بزنند نباید از همدیگر سلب اعتماد کنند.درست نیست که بر اساس شنیده هایمان در مورد همدیگر قضاوت کنیم. به طور حتم همین مسائل و جزئیات یکی از دلایل طلاق عاطفی میان زوج های جوان است.

به زوج های جوانی که روابطشان دچار دلزدگی و روز مرگی شده است چه توصیه ای دارید؟

چنانچه زن و شوهر احساس کنند که برای یکدیگر تازگی و طراوت اولیه را ندارند باید سعی کنند با یکدیگر به یک نقطه اشتراک رسیده و از یک روانشناس نیز مشورت بخواهند. این زوج های جوان بدانند که زندگی شان دچار یک تهدید و خطر شده است و اگر زندگی شان را دوست دارند، باید در مورد علت رسیدن به این شرایط از مشاور و روانشناس کمک بخواهند تا دلایل اصلی آن بررسی و موشکافی شود. مردانی که بعد از فراغت از کار، در منزل روزنامه می خوانند و تعامل و صحبتی با همسر و اعضای خانواده خود ندارند و زندگی مستقلی را درکنار همسرتجربه می کنند باید برای اصلاح و بهبود روابط خود گام های زیادی بردارند. اگر برخی سنگ اندازی و دخالت های اطرافیان باعث ایجاد اختلاف و دوری میان زن و شوهر ها شده است و هنوز یکدیگر را دوست دارند باید برای اصلاح روابط اقدام کنند و اجازه ندهند که سایه‏ای سنگین روی روابطشان سایه بیندازد.

بسیاری از زوج ها با سرد شدن روابط و طلاق عاطفی، تصمیم به طلاق قانونی گرفته و به زندگی مشترک خاتمه می دهند. این اقدام را چطور ارزیابی می کنید؟

وقتی زن و شوهر ها هنوز راهی برای آشتی عاطفی دارند و می توانند برای حل و فصل مشکل خود اقدام کنند باید حتما با مشاوران مشورت کنند. اما متاسفانه هنوز بسیاری از زن و شوهر ها اطلاعات کافی نداشته و نمی دانند که برای رفع مشکلات شان باید چه اقدامی انجام دهند. زن و شوهر ها بدانند که اقدامات مقطعی و زودگذر یا اقدام برای جدا شدن و طلاق گزینه خوبی نیست که بتوان برای آن برنامه ریزی کرد چرا که زوج هایی که یکدیگر را دوست دارند و بر اساس احساسات و کار عجولانه طلاق می گیرند، بعد از تنها شدن دچار پشیمانی شده و از اینکه نتوانستند زندگی خود را مدیریت کنند آشفته خواهند شد و درحسرت زندگی از دست رفته خواهند ماند. جوانان مطمئن باشند که مشاوران خانواده براساس تجربیاتی که دارند با دادن راهکارهای مختلف، می توانند ما را در مسیر زندگی قرار دهند.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: جام جم آنلاین


چگونه از طلاق پسر و عروسم جلوگیری کنم , بدبینی زن وشوهر وطلاق عاطفی