تغییر رنگ زبان نشانه چیست؟ - سفید شدن زبان

تغییرات رنگ و بافت زبان در مواردی بسیار، هشداردهنده و نشان‌دهنده احتمال بروز بیماری‌های خطرناکی چون سرطان حفره دهان و زبان یا بیماری‌های مزمن کلیوی و کبد ی است، ولی در برخی موارد نیز تغییر رنگ زبان نشانه بیماری نیست و نیاز به درمان خاصی نیز ندارد که سفید شدن سطح زبان از این موارد است.

سفید شدن زبان , رنگ زبان , خشکی زبان نشانه چیست

سفید شدن زبان

تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا پزشکان در معاینات اولیه خود از بیمار، زبان وی را می‌بینند؟

متخصصان گوش و حلق و بینی ، رنگ زبان را نشانه‌ای از سلامت تلقی می‌کنند، به خصوص وقتی که در کودکان ، زبان دچار نوعی بیماری قارچی به نام برفک می‌شود، یا در بزرگسالان زمانی که رنگ و بافت سطحی زبان به دلیل رعایت ن کردن بهداشت یا استعمال سیگار و مواد مخدر دچار تغییراتی می‌شود.

 

بی‌جهت نیست که در طب سنتی نیز داشتن یک زبان مرطوب، صورتی‌رنگ و کمی زبر، از علائم سلامت بدن شناخته شده است.

 

اما تغییرات رنگ و بافت زبان در مواردی بسیار، هشداردهنده و نشان‌دهنده احتمال بروز بیماری‌های خطرناکی چون سرطان حفره دهان و زبان یا بیماری‌های مزمن کلیوی و کبد ی است، ولی در برخی موارد نیز تغییر رنگ زبان نشانه بیماری نیست و نیاز به درمان خاصی نیز ندارد که سفید شدن سطح زبان از این موارد است.

 

دکتر ابراهیم رزم‌پا، متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید:

اگر روی زبان زخمی ایجاد شود که بیش از دو هفته بماند، نیاز به بررسی جدی دارد، چراکه می‌تواند نشانه اولیه‌ای از سرطان حفره دهان و زبان باشد.

زخم‌های ایجاد شده روی زبان که طی دو هفته بهبود پیدا نکند، می‌تواند نشانه‌ای جدی از خطر ابتلا به سرطان دهان و زبان باشد

تغییر رنگ زبان

متخصصان اطفال به پریدگی رنگ زبان که می‌تواند از رنگ سفید تا خاکستری را شامل شود، به عنوان نشانه‌ای برای بررسی سلامت سیستم گوارشی کودک بسیار توجه می‌کنند.

 

به اعتقاد این متخصصان، معمولا چنین تغییر رنگی در زبان، بیشتر در اطفال بالای یک سال به چشم می‌خورد و علت آن رژیم غذایی نادرست و مشکلات گوارشی ناشی از آن است.

 

این بچه‌ها معمولا روده تنبلی دارند و عمل بازدم را به راحتی انجام نمی‌دهند. در رژیم غذایی آنها از فیبر غذایی به اندازه کافی استفاده نمی‌شود و خشک شدن زبان این کودکان نیز به علت کم بودن ترشح غدد بزاقی و آب بدن است.

 

دکتر رزم‌پا با اشاره به این‌که تغییرات بافت زبان در برخی موارد مادرزادی است و به بیماری خاصی برنمی‌گردد، می‌گوید:

برخی از افراد به صورت ژنتیکی دارای زبان‌های پرزدار هستند، بدون آن‌که دچار بیماری خاصی باشند. همچنین زبان برخی افراد در نقاط مختلف، دارای چند رنگ است که به آن زبان جغرافیایی می‌گویند.

 

جدای از این موارد، تغییرات رنگ و بافت زبان تنها در چند مورد باید جدی گرفته شود: در هنگام بروز بیماری قارچی برفک (بروز لکه‌های سفید روی زبان)، به دنبال رعایت ن کردن بهداشت و مصرف دخانیات و مواد مخدر و نیز به علت بیماری‌هایی چون ایدز که با نقص سیستم ایمنی بدن همراه است.

 

زبانم را ببین، از بیماری خبرم کن

شاید شناخته‌شده‌ترین بیماری‌ای که با تغییر رنگ زبان بروز پیدا می‌کند، بیماری قارچی برفک دهان باشد. اما به گفته دکتر رزم پا، بسیاری از بیماری‌های مزمن کلیوی و کبد ی نیز با تغییرات رنگ و بافت زبان قابل شناسایی است.

 

این متخصص گوش، حلق و بینی اضافه می‌کند:

برخی اوقات رنگ زرد مایل به سبز زبان، به بیماری‌های کبد ی و زردی مربوط است. کبود شدن زبان نیز در مبتلایان به بیماری‌های کبد ی و افرادی که مشکلات تنفسی طولانی و پیشرفته دارند، دیده می‌شود.

 

همچنین خشکی زبان نشانه‌ای از کمبود آب بدن است. برخی بیماری‌های خطرناک چون سرطان خون نیز می‌تواند با بروز زخم‌هایی روی زبان همراه باشد. البته آفت‌ها از ضایعات دردناک زبان، لثه و دهان محسوب می‌شود که بدون نیاز به درمان، پس از یک هفته بهبود می‌یابد.

باردار بودن زبان نیاز به پیگیری خاصی ندارد و می‌تواند ناشی از استرس، مصرف برخی ادویه ‌جات، و داروها و حتی ناشی از تغییرات قاعدگی در خانم‌ها باشد

زخم‌های ایجاد شده روی زبان که طی دو هفته بهبود پیدا نکند، می‌تواند نشانه‌ای جدی از خطر ابتلا به سرطان دهان و زبان باشد. بی‌شک شناسایی سریع این بیماری به درمان و کنترل آن کمک می‌کند، در حالی که تشخیص دیرهنگام آن به گسترش سریع این نوع سرطان به سایر نواحی بدن منتهی می‌شود.

 

ناگفته نماند که عدم رعایت نکات بهداشتی و تحریک زبان توسط دندان ‌های شکسته یا دندان مصنوعی که بخوبی جاسازی نشده باشد، می‌تواند به بروز این نوع سرطان کمک کند.

 

زبان باردار، درمان نمی‌خواهد

بر اساس طب سنتی ، سفید شدن رنگ زبان یا باردار شدن زبان، نشانه‌ای از یبوست است.

 

بر اساس این تشخیص، هنگام یبوست مواد زائدی که باید دفع شود، در بدن می‌ماند و گازها و مواد مانده در روده روی پرزهای چشایی زبان، عامل ایجاد تغییر رنگ آن می‌شود.

 

اما متخصصان گوش، حلق و بینی نظر دیگری دارند، آنها معتقدند باردار شدن زبان در بسیاری موارد به دنبال علل ناشناخته نه چندان مهم اتفاق می‌افتد که نیاز به پیگیری درمانی خاصی ندارد و تنها توصیه می‌کنند که اگر این تغییر رنگ باعث بدبویی دهان شود، می‌توان زبان را با کمک پرزهای مسواک به آرامی تمیز کرد تا مواد باقی‌مانده روی زبان از بین پرزهای چشایی خارج شود.

 

دکتر رزم‌پا اضافه می‌کند: باردار بودن زبان نیاز به پیگیری خاصی ندارد و می‌تواند ناشی از استرس، تروما (ضربه)، مصرف برخی ادویه ‌جات، و داروها و حتی ناشی از تغییرات قاعدگی در خانم‌ها باشد.

منبع:تبیان منبع:تبیان
رنگ زبان , خشکی زبان نشانه چیست