تغذیه در اسهال و استفراغ-کودکان لاغر - درمان اسهال و استفراغ در کودکان

 در این پست از سایت برگزیده ها برای شما اطلاعاتی درباره تاثیرات تغذیه در اسهال و استفراغ  آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

بیماری های  موجود در سنین کودکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و بسیار سریع باید برای رفع آنها اقدام کرد ، دلیل این امر عدم توانایی بدن کودکان در سنین کم برای مبارزه با میکروب ها و ویروس هاست ،یکی از این بیماری های خطرناک اسهال و استقراغ است که بسیار خطرناک و کشنده در سنین کودکی می باشد ، سایت کودک آکا ایران قصد دارد در این مقاله اطلاعاتی درباره تاثیر  تغذیه در اسهال و استفراغ کودکان را برای شما بیان کند که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد :

تغذیه در اسهال و استفراغ- کودکان لاغر

به نقل از برگزیده ها : تغذیه در اسهال و استفراغ ( کودکان لاغر) اسهال از علل مهم مورتالیتی و موربیدیتی کودکان در کشورهای در حال توسعه و نیز از علل مهم سوء تغذیه می باشد. در سال ۲۰۰۳ حدود ۸۷/۱ میلیون کودک زیر ۵ سال به دلیل اسهال فوت کرده که ۸۰% آن ها کمتر از ۲ سال داشته اند. در کشورهای در حال توسعه به طور متوسط هر کودک زیر ۳ سال در هر سال حدود ۳ بار به اسهال مبتلا می شود.

درمان اسهال و استفراغ در کودکان , اسهال و استفراغ در کودکان , اسهال و استفراغ

درمان اسهال و استفراغ در کودکان

استفراغ کودکان

در طول اسهال آب و الکترولیت از دست رفته و سبب دهیدراتاسیون می شود. به علاوه به دلایل زیر ممکن است سوء تغذیه ایجاد شود:
۱) کاهش دریافت مواد غذایی به دلیل بی اشتها یی و عادات غلط غذایی.
۲) کاهش جذب به دلیل عبور سریع مواد غذایی، کاهش دی ساکاریدازها و غلظت اسیدهای صفراوی .
۳) افزایش نیاز به مواد غذایی به دلیل افزایش نیازهای متابولیکی، ترمیم آسیب وارد به روده و جبران پروتئین از دسته رفته.
در حقیقت اسهال بیشتر یک بیماری تغذیه ای می باشد و مرگ به دلیل اسهال بیشتر در بیماران مبتلا به سوء تغذیه به خصوص نوع شدید دیده می شود. سوء تغذیه ، خود سبب افزایش تعداد دفعات و طولانی شدن اسهال می شود که با تغذیه مناسب در طول اسهال و پس از آن این سیکل معیوب شکسته می شود.
دو اصل مهم در درمان اسهال شامل جایگزینی آب و الکترولیت و ادامه تغذیه مناسب می باشد. در کودک مبتلا به اسهال نباید تغذیه معمول قطع و یا رقیق شود. همیشه باید تغذیه با شیر مادر ادامه یابد. هدف از تغذیه مناسب استفاده از مواد غذایی غنی از انرژی در طول اسهال و پس از آن است. اشتها در کودکان با اسهال آبکی پس از اصلاح دهیدراتاسیون ولی در بیماران با اسهال خون ی دیرتر به حال طبیعی بر می گردد. باید سعی شود هر چه زودتر امکان دارد تغذیه نرمال انجام شود. تغذیه مناسب سبب تسریع در ترمیم مخاط روده و بهبود عملکرد آن و نیز بازگشت سریع تر عملکرد لوزال معده ، کاهش دوره بیماری و شدت اسهال و در نتیجه پیشگیری از افت وزن و سوء تغذیه می شود. در صورت محدود کردن یا رقیق کردن غذا، اسهال طولانی تر شده، عملکرد روده آهسته تر به نرمال برگشته و اختلال در وزن گیری و حتی کاهش وزن دیده می شود. نوع غذای مصرفی بستگی به سن کودک، پاترن غذایی قبل از بیماری و وضعیت اجتماعی بیمار دارد.

تغذیه کودک مبتلا به استفراغ , درمان اسهال و استفراغ کودکان , درمان اسهال واستفراغ کودک زیر سه سال

اسهال و استفراغ در کودکان

اسهال و استفراغ کودکان


برای شیرخوار در هر سنی که باشد، باید تغذیه با شیر مادر ادامه یابد، در صورت استفاده از فرمولا، باید بدون این که رقیق شود، استفاده گردد.
در شیرخوار بالاتر از ۶ ماه تغذیه تکمیلی بیشتر به کودک داده شود. می توان از ماست، سوپ، تخم مرغ، غلات، غذاهای نشاسته ای، گوشت ، ماهی، حبوبات و سبزی جات استفاده کرد.
چند شرط را باید در نظر گرفت: مواد غذایی توصیه شده از نظر فرهنگی قابل قبول و دسترس باشد، کالری بالا داشته و ریز مغذی های اساسی را به مقدار کافی فراهم سازد، غذاهای کودک قابل هضم، تازه و خوب پخته شده باشد، کودک حداقل ۶ وعده غذا در روز دریافت نماید، از دادن نوشیدنی های تجارتی شیرین پرهیز شود، بعد از قطع اسهال غذاهای توصیه شده ادامه یابد (تا دو هفته بعد حداقل یک وعده غذای اضافی).

درمان اسهال و استفراغ نوزاد , اسهال و استفراغ در کودکان زیر 2 سال , غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان

اسهال و استفراغ

اسهال و استفراغ کودکان


در بیمار مبتلا به اسهال و استفراغ باید بیشتر از معمول مایعات داده شود مثل آب، ORS، سوپ، لعاب برنج و دوغ. در زمان استفراغ، در حجم کمتر و به دفعات بیشتر مایعات و غذا داده شود، در صورت مقاوم بودن استفراغ و یا بروز علائم کم آبی در بیمار علیرغم مایع درمانی خوراکی، ضمن توجه بیشتر به اتیولوژی آن، نیاز به دریافت مایع درمانی وریدی می باشد.

اسهالو استفراغ در کودکان , اسهال استفراغ کودکان , درمان اسهال واستفراغ کودکان

تغذیه کودک مبتلا به استفراغ

تغذیه و اسهال و استفراغ

موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها


درمان اسهال و استفراغ کودکان , درمان اسهال واستفراغ کودک زیر سه سال