طرز تهیه قهوه ترک، از دم کردن تا نحوه سرو - نحوه درست کردن قهوه

دم کردن قهوه یکی از چیزهایی که خیلی ها دوست دارن بدانند، خیلی از افراد طرز دم کردن قهوه را به صورت صحیح نمی دانند، در این بخش از سایت برگزیده ها قصد داریم تا شما را با روش دم کردن قهوه به صورت صحیح آش نا کنیم، با ما همراه باشید.

برای درست کردن قهوه ترک باید از پودر دانه های قهوه ی تازه برشته شده استفاده کنید. دانه های قهوه را در هاون بکوبید یا آسیاب کنید و پودر قهوه درست کنید. همچنین می توانید برای اینکه تجربه بهتری از درست کردن قهوه داشته باشید از قهوه جوش مخصوص استفاده نمایید.
 

طرز تهیه قهوه , طرز تهیه قهوه ترک , نحوه درست کردن قهوه

طرز تهیه قهوه

دم کردن قهوه


این نوع قهوه معمولاً به عنوان قهوه ترک شناخته می شود و روش درست کردن آن در سراسر خاور میانه به یک شکل است. بنابراین به عنوان قهوه خاورمیانه هم شناخته می شود. در یونان در پاسخ به حمله ترکی ه به قبرس در سال 1974 نام آن را به قهوه یونان ی تغییر دادند که در حقیقت همان قهوه ترک است اما با یک نام متفاوت.

مواد لازم درست کردن قهوه ترک

(مقدار مواد در طی مراحل توضیح داده می شود)
 
  • دانه های قهوه
  • آب (در صورت تمایل می توان شیر را جایگزین آن کرد)
  • شکر
  • عطر و طعم دهنده های لازم
  طرز درست کردن قهوه , قهوه ترک , تهیه قهوه

طرز تهیه قهوه ترک

دم کردن قهوه


دانه های قهوه را انتخاب کنید. بهترین نوع آنها برای قهوه ترک عبارتند از: موکا، جاوا و وینی برشته شده. همچنین دانه های کمتر روغنی عربی هم انتخاب مناسبی است.
  طریقه درست کردن قهوه , درست کردن قهوه , نحوه درست کردن قهوه ترک

نحوه درست کردن قهوه

دم کردن قهوه


دانه های قهوه را خوب آسیاب کنید. پودر قهوه تان باید یکدست باشد و خیلی خوب آسیاب شده باشد. پودر قهوه آماده هم می تواند برای این کار مورد استفاده قرار گیرد، البته زیاد تازه نیست.
  روش درست کردن قهوه , طرز دم کردن قهوه , طرزتهیه قهوه

طرز درست کردن قهوه

دم کردن قهوه


یک قاشق چای خوری سر پر (5 گرم) به ازای هر فنجان در) cezve قهوه جوش مخصوص( بریزید.cezve یک ظرف مخصوص است که قسمت پایین آن پهن است و دارای گردنی باریک، یک دهانه و دسته ای بلند است.

شکر را به میزان دلخواه خود اضافه کنید و برای هر فنجان به اندازه ی همان فنجان آب سرد در قهوه جوش بریزید.

اگر می خواهید عطر و طعم خوبی به قهوه تان بدهید می توانید مانند نسخه عربی آن مواد زیر را اضافه کنید:

2/1 قاشق چای خوری دانه هل خرد شده یا 8/1 قاشق چای خوری هل و دارچین و جوز و میخک .
  درست کردن قهوه ترک , روش درست کردن قهوه ترک , دم کردن قهوه

قهوه ترک

دم کردن قهوه


مخلوط را با یک چنگال یا قاشق کوچک -مثل حرکت هم زدن تخم مرغ - خوب هم بزنید. چنگال بهتر از قاشق پودر خشک قهوه و آب را با هم مخلوط می کند.

قهوه جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به آرامی به جوش بیاید. در مدتی که روی حرارت قرار دارد آن را هم نزنید. هر چه حرارت کمتر باشد قهوه طعم بهتری پیدا خواهد کرد. قهوه جوش را به حال خود رها نکنید.
  طرز درست کردن قهوه ترک , نحوه دم کردن قهوه , طرزتهیه قهوه ترک

تهیه قهوه

دم کردن قهوه


مشاهده می کنید که قهوه شروع به کف کردن می کند. وقتی که کف شروع به بالا آمدن کرد، آن را با قاشق داخل فنجان بریزید زمانی که قهوه شروع به جوشیدن کرد و کف تا دهانه ظرف بالا آمد، قهوه جوش را از روی اجاق بردارید و وقتی قهوه کمی از حالت جوش درآمد آن را داخل فنجان مخصوص قهوه ترکی بریزید. فنجان های مخصوص قهوه ترکی کوچکتر از فنجان های معمولی است. اگر فنجان مخصوص ندارید از فنجان کوچک معمولی استفاده کنید.

اگر قهوه تان خیلی کف دارد آن را با قاشق بردارید. سپس قهوه جوش را مجدداً روی اجاق بگذارید و همین کار را برای فنجان بعدی تکرار کنید.
  تهیه قهوه ترک , روش تهیه قهوه , طرز تهیه ی قهوه

طریقه درست کردن قهوه

دم کردن قهوه


برای اینکه کف قهوه از بین نرود، از کناره فنجان قهوه را داخل آن بریزید نه از وسط آن. کف قهوه گاهی اوقات در اسپرسو و در کشورهای اروپای غربی crema نامیده می شود که مانند کف شیر به نظر می رسد در حالی که داخل آن شیر ندارد. در کنار قهوه می توانید یک لیوان آب سرد هم سرو کنید. آب را پیش از قهوه می نوشند تا دهان تازه باشد و طعم قهوه را بهتر درک کنند

سرو کردن قهوه ترک
  طریقه درست کردن قهوه ترک , روش دم کردن قهوه , دم کردن قهوه ترک

درست کردن قهوه

دم کردن قهوه


دور و بر فنجان را تمیز کنید. خیلی بد است که قهوه روی لبه فنجان یا زیر نعلبکی آن ریخته شده باشد.
  طرز تهیه قهوه ترک روی گاز , نحوه دم کردن قهوه ترک , آموزش درست کردن قهوه

نحوه درست کردن قهوه ترک

دم کردن قهوه


یک قطعه راحت الحلقوم -آب نبات آدامس مانندی که روی آن پودر شکر ریخته شده است- کنار آن برای شیرین کردن دهان پس از خوردن قهوه سرو کنید.

نوشیدن قهوه ترک
  طرز دم کردن قهوه ترک , روش تهیه قهوه ترک , روش تهیه قهوه ترک بدون قهوه جوش

روش درست کردن قهوه

دم کردن قهوه


قهوه ترک را به آرامی می نوشند. حداقل یک دقیقه قبل برای برداشتن فنجان کوچک و نوشیدن قهوه صبر کنید.