حلیم بادمجان با طعم ایرانی - حلیم بادمجون

 

در این پست از سایت برگزیده ها به شما طریقه ی درست کردن حلیم بادمجان را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

حلیم بادمجان , حلیم بادمجون , تهیه حلیم بادمجان

حلیم بادمجان

حلیم بادمجان اصفهانی

 

*. چند نوع از غذاهای ایرانی را می شناسید و طعم آنها را تجربه کرده اید؟ چند تای آنها را پخته اید و با دست پخت لذیذ خود میهمانتان را شگفت زده کرده اید؟ اصلاً آیا تمام غذاهای ایرانی را دوست دارید؟  این بار می خواهم طریقه پخت یک غذای لذیذ ایرانی را که سر آش پز دایی ، دستور آن را به ما پیشنهاد کرده، برایتان بگویم...

*. به نقل از برگزیده ها : بادمجان ، غذای لذیذی است اما حلیم بادمجان لذیذتر. برای پختن حلیم بادمجان برای چهار نفر یک کیلو بادمجان ، نیم کیلو گوشت و ۱۵۰ گرم عدس نیاز داریم. ابتدا پوست بادمجان را می گیریم، سپس به بادمجان های پوست کنده شده نمک می زنیم و می گذاریم تا آبش خوب برود.

*. می دانید که نمک را برای این به بادمجان می زنند که زمان طبخ، به روغن کمتری نیاز باشد. سپس بادمجان هایی را که آبش رفته، در حرارت بسیار ملایم، آهسته آهسته سرخ می کنیم. به یاد داشته باشید که اگر بادمجان را در دمای آتش تند سرخ کنیم، بیرون آن سرخ می شود و درونش نپخته باقی می ماند.

*. زمانی که در حال سرخ کردن بادمجان ها هستید، ۱۵۰ گرم عدس را با نیم کیلو گوشت می گذارید تا خوب پخته شود اما اول باید چربی گوشت را خوب خوب پاک کنید و عدس را با گوشت بدون چربی بگذارید تا پخته شود. وقتی خوب پخته شد، عدس و گوشت پخته شده را با بادمجان های سرخ شده مخلوط می کنیم و با هم می کوبیم. وقتی خوب کوبیدیم، می گذاریم در دمای ملایم تا گرمای خود را حفظ کند.

*. برای تزئین حلیم بادمجان به ۳۰۰ گرم کشک و پیاز داغ، سیرداغ و همچنین مغز گردو ی خردشده نیاز داریم. می توانیم پیاز داغ و سیرداغ را با نعنا داغ مخلوط کرده و با مغز گردو روی کشک ی که روی حلیم بادمجان ریخته ایم بریزیم تا طعم آن را لذیذ تر کند. راستی، عدس، گوشت و بادمجان جزو غذاهای سرد است. فراموش نکنید که همراه این غذاها نباید از ماست استفاده کنید.

*. اگر با خوردن غذای سرد، سردی می کنید بهترین راه، نوشیدن شربت سکنجبین بعد از این غذاست که سالم ترین و پرخاصیت ترین نوشابه سنتی ایران است. برای تهیه این شربت ، یک لیوان آب را با ۴لیوان عسل و یک لیوان سرکه طبیعی و یک لیوان عرق نعنا مخلوط کنید و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. پس از سردشدن، قدری از آن را با آب رقیق کرده و شربت کنید که بسیار گوارا خواهد بود و از سردی کردن شما بعد از میل کردن غذای سرد جلوگیری خواهد کرد.

 

خواص بادمجان :

*. بادمجان اثر نرم کننده و مدر درد .

*. بادمجان بعلت درا بودن آهن در رفع کم خونی داروی موثری است .

*. بادمجان را می توان برای از بین بردن ورم و التهاب روی عضو ملتهب گذاشت .

*. دانه بادمجان ایجاد یبوست می کند .

*. ریشه بادمجان و شاخه های خشک شده و برگهای آن اثر بند آورنده خون را دراست و قابض بوده و می توان در آن برای درمان احتلام بانه و انواع خون ریزیها استفاده کرد.

 

اختصاصی برگزیده ها

 


حلیم بادمجون , تهیه حلیم بادمجان