بریانی یا بریونی اصفهان ایران - طرز تهیه بریانی

 

در این پست از سایت برگزیده ها به شما طریقه ی درست کردن بریونی اصفهان را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

طرز تهیه بریانی , بریونی , بریانی

طرز تهیه بریانی

بریون اصفهان

مواد لازم بریانی اصفهان :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

گوشت

400 گرم

100 گرم / 240 کالری

جگر سفید

100 گرم

100 گرم / 160 کالری

نمک و زردچوبه

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

زیره

به مقدار لازم

100 گرم / 370 کالری

گردو

به مقدار لازم

100 گرم / 688 کالری

زعفران

به مقدار لازم

100 گرم / 310 کالری

ریحان

به مقدار لازم برای تزیین

100 گرم / 40 کالری

نارنج

به مقدار لازم برای تزیین

100 گرم / 20 کالری

پیاز

به مقدار لازم برای تزیین

100 گرم / 5 کالری

نان محلی یا لواش

به تعداد لازم

100 گرم / 250 کالری

دارچین

به مقدار لازم

100 گرم / 261 کالری

 

طرز تهیه بریانی اصفهان :

*. ابتدا گوشت را تکه تکه می کنیم و با پیاز ، نمک و زردچوبه به آرامی به صورت نیم پز می پزیم.سپس گوشت را از آب بیرون می آوریم و دوباره آن را چرخ می کنیم ، آب گوشت را به اندازه نیم لیوان نگه می داریم ، به مقدار دلخواه دارچین و زعفران آب شده به گوشت اضافه می کنیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مرتب آن را هم می زنیم تا گوشت قدری گرم و تمام مواد جذب یکدیگر شود.ته یک کفگیر روحی بزرگ ، که معروف به قالب بریانی است را کمی پودر دارچین می پاشیم یک قاشق از روغن که روی آب گوشت موجود است.

 

*. درون آن کفگیر می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا قالب و آب گوشت داغ شوند.آنگاه مقداری از مایه بریانی را روی آن پهن می کنیم ( به قطر یک همبرگر بزرگ ).کفگیر را روی حرارت اجاق گاز که شعله داشته باشد می گیر یم تا گوشت برای یک دقیقه سرخ شود یک قاشق از آب گوشت داغ را وسط نان محلی یا لواش می پاشیم و بریانی را روی آن برمی گردانیم و مقداری زعفران روی گوشت سرخ شده می پاشیم.جگر سفید را می پزیم و بعد آن را چرخ یا ریز خرد می کنیم و در کنار بریانی قرار می دهیم و با مقداری ریحان ، پیاز و نارنج تزیین می کنیم ( در صورت نداشتن کفگیر می توان از تابه کوچک استفاده کرد ).

 

خواص دارچین :

*. اثرهای مضر مصرف زیاد دارچین، عبارت است از، التهاب یا ورم کردن پوست، زخم ها و ترک های گوشه دهان و سوزش معده . دارچین، از لخته شدن خون جلوگیری می کند اما زیادی آن در خون باعث بروز مشکل های خون ی و گردش خون می شود به ویژه اگر با داروهایی مانند آسپرین که باعث رقیق شدن خون می شود مصرف شود مشکل را ۲ برابر می کند.

 

اختصاصی برگزیده ها

 


بریونی , بریانی