مغزهای مصنوعی قابلیت تولید رگ های خونی دارند


اخبار علمی ,خبرهای علمی  ,مغزهای مصنوعی

دانشمندان کشف کرده اند مغزهای کوچکی که در آزمایشگاه ساخته می شود، قابلیت ساخت رگ های خونی خود را دارند.

  به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، در سال ۲۰۱۵ میلادی محققان دانشگاه براون مدلهایی از مغزهای کوچک را به وسیله چاپ سه بعدی سلول های عصبی ساختند. این مغزهای کوچک به دانشمندان کمک می کرد تا در تحقیقات خود برای یافتن درمان و داروهای مختلف کمتر  روی حیوانات آزمایش کنند. از سوی دیگر نتیجه آزمایش نیز دقیق تر خواهد بود.

 

 اکنون محققان نکته جدیدی درباره این مغزهای کوچک کشف کرده اند. آنها متوجه شده اند سلول های عصبی می توانند رگ های خونی شان را نیز پرورش دهند.

 

مغزهای کوچک که از سلول های عصبی موش های آزمایشگاهی ساخته می شوند، هرکدام عرضی حدود چند میلیمتر دارند. این مغزها قابلیت تفکر ندارند اما اعصاب  آن فعال است. این اعصاب شامل چند نوع سلول هستند که به صورت ساختاری سه بعدی در کنار هم قرار می گیرند.

 

دانشمندان با مطالعه سلول های عصبی ساخته شده می توانند تاثیر جراحات یا داروها بر مغز را بررسی کنند.

 

 اما این مغزها نیاز به خون دارند و تاکنون به نظر می رسید این مغزهای کوچک نمی توانند سیستم عروقی برای تغذیه آنها بسازند.

 

درهرحال دانشمندان همزمان با کار روی این مدل ها، متوجه شدند دوسوم مغزهای کوچک تولید شده دارای بافت های درهم تنیده غیر عصبی هستند. آنها با مطالعات بیشتر متوجه شدند بافت های درهم تنیده درواقع رگ های خونی هستند.

 

 با تصویربرداری از رگ های خونی مغز کوچک محققان توانستند سلول ها و پروتئین هایی را بیابند که در رگ های خونی یافت می شوند. البته این سیستم مانند مغز انسان عمیق نیست و فقط یک تا دو هفته عمر می کند.

 

این کشف به عمیق ترشدن مطالعات درباره سکته، آٖلزایمر و ضربه های مغزی کمک می کند.