افزایش خطر حمله قلبی با مصرف برخی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی


اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که استفاده از NSAID (داروی ضد التهاب غیر استروئیدی) طی یک سرماخوردگی، خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

 به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال نیوز تودی، پیشتر محققان بر این باور بودند که مصرف ایبوپروفن و یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کمک به تسکین علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا بی ضرر است، اما تحقیقات جدید خلاف این امر را ثابت می‌کند.

 

محققان در این پژوهش جدید دریافتند که این داروها خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

 

دکتر چنگ چانگ فانگ، از بیمارستان دانشگاه ملی تایوان و همکارانش به تازگی یافته‌های خود را در The Journal of Infectious Diseases منتشر کرده‌اند.

 

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) داروهایی هستند که با کاهش التهاب به تسکین درد کمک می‌کنند.

 

ایبوپروفن و آسپرین نمونه‌هایی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هستند که به طور معمول استفاده شده و بسیاری از افراد از این داروها برای کمک به تسکین برخی از علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و دیگر عفونت‌های حاد تنفسی (ARIS)، مثل تب و سردرد استفاده می‌کنند.

 

به گفته دکتر فانگ و همکارانش، تحقیقات قبلی نشان دهنده ارتباط بین استفاده از NSAIDs در طول  ARIs و افزایش خطر حمله قلبی است.

 

محققان در این پژوهش از داده‌های برنامه بیمه سلامت ملی تایوان  که شامل 9793 بیمار حمله قلبی که در بین سالهای 2007 تا 2011 در بیمارستان بستری بودند استفاده کردند.

 

محققان خطر حمله قلبی در بیماران را در چهار وضعیت مورد بررسی قرار دادند که عبارت بود از: حمله قلبی در طول ARI، حمله قلبی در طول استفاده از NSAID، حمله قلبی در زمان استفاده از NSAID در طول ARI  و حمله قلبی در شرایط عدم وجود NSAIDs و ARI.

 

در این پژوهش مشخص شد افرادی که از NSAID استفاده می‌کنند 1.5 در مقایسه با کسانیکه  ARI  نداشته و یا از NSAID استفاده نمی‌کنند، بیشتر در معرض خطر حملات قلبی هستند.

 

این در حالی است که ARI به تنهایی خطر حمله قلبی را 2.7 برابر افزایش می‌دهد.

 

در این پژوهش مشخص شد خطر ابتلا به حمله قلبی در زمانی که بیماران مبتلا به ARI از NSAIDs استفاده می‌کردند، 3.4 برابر بیشتر است.

 

همچنین مشخص شد هنگامی که NSAIDs  به صورت داخل وریدی در بیمارستان در طول  ARI به بیمار تزریق می‌شد، خطر ابتلا به حمله قلبی 7.2 برابر افزایش می‌یابد.

 

با این وجود محققان این پژوهش بر این باورند که برای اثبات قطعی ارتباط بین این داروها و بیماری ARI ،نیازمند انجام تحقیقات بیشتر هستند.

 

با این حال آنها باز هم توصیه می‌کنند که پزشکان و بیماران در هنگام استفاده از این داروها در زمان بیماری ARI  احتیاط کنند.

 

آنها همچنین توصیه کردند که مصرف داروهای NSAID دیگر (مانند استامینوفن) در طول ARI جایگزین ایمن‌تری برای ایبوپروفن و آسپرین محسوب می‌شود.