انتقاد نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی از برجام


اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,اد رویس

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از توافق هسته‌ای مدعی شد: حتی بدون تقلب نیز این توافق راه ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را حفظ می‌کند.

 به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری نیوز مکس، اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در دومین سال حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 بیانیه‌ای منتشر کرد و توافق را مورد انتقاد قرار داد.

 

در این بیانیه ادعا شده است: دو سال پس از آن‌که رییس‌جمهور اوباما حصول توافقش با ایران را اعلام کرد این کشور هنوز به دنبال دستیابی به بمب اتم است. ایران برنامه موشکی بالستیک خود را تسریع کرده و گزارش‌های متعددی مبنی بر پایبند نبودن این کشور به توافق هسته‌ای وجود دارد.

 

این نماینده جمهوری‌خواه در ادامه ادعاهای خود گفت: ممکن است ایران این توافق را به طور اساسی نقض نکرده باشد، اما این تنها بدین دلیل است که برجام به شدت ناقص است و به این کشور اجازه می‌دهد تا هزاران سانتریفیوژ خود را هم‌چنان فعال نگه دارد. حتی بدون تقلب نیز مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای حفظ می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، این مقام آمریکایی در حالی این ادعا را مطرح کرده است که مقامات ایران در گذشته بارها تأکید کرده‌اند برنامه هسته‌ای کشورمان ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد و تسلیحات هسته‌ای در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران هیچ جایی ندارد.

 

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسوول نظارت بر اجرای تعهدات هسته‌ای در برنامه جامع اقدام مشترک است تا کنون در تمامی گزارش‌های خود از روند اجرای این توافق، تأیید کرده که ایران به طور کامل به تعهداتش عمل می‌کند.