متن کامل خطبه های نماز جمعه 16 آبان شهر حاجی آباد

متن کامل خطبه های نماز جمعه 16 آبان شهر حاجی آباد

به امامت حاج آقا بازیار

بسم الله الرحمن الرحیم

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

از دیدگاه اسلام، انسان دارای دو بعد جسم و روح است. اما اصالت از آنِ روح است و باید تمام برنامه‌ها و تلاشهای انسان در مسیر دستیابی به کمال شایسته روح باشد. . با این نگرش، اسلام در هر زمینه ای از زندگی نسبت به روح و سلامت و کمال آن توجه ویژه ای دارد و کسب مال حلال را در ارتقاء روحیه معنوی بسیار مؤثر می خواند.

کتاب خدا در به دست آوردن روزى تأکید بر مال حلال دارد، زیرا حضرت محبوب آنچه را روزى عبد کرده از حلال است، و حرام هیچ ارتباطى با رزق و روزى و اراده حق ندارد.

حلال از طریق کسب مشروع و زحمت بازو و طرق اسلامى قابل کسب است، به دست آوردن مال از طریق غیر شرعى بدون شک حرام است و توبه آن به این است که مال به صاحبش برگردد.

در دستورهاى الهى و انبیا و امامان آمده؛ اگر حرامى به دست آورده‏اید و صاحبش معلوم است، موظف هستید آن را برگردانید، اگر مالکش مجهول است از جانب صاحبش در راه حق صدقه بدهید.

بیشترین کسانی که هلاک شده اند وبیشتر مردمی که از فیوضیات محروم مانده اند علت آن مال حرام بوده است.بزرگترین مانع برای رسیدن به مقامات معنوی مال حرام است.دلی که از مال حرام پر شده باشد قابلیت انوار قدسیه را ندارد.

از حضرت پیغمبر – صلّی اللّه علیه و آله – روایت شده است است که: «در بیت المقدس فرشته‏ای هست که هر شب ندا می‏کند که: هر که بخورد چیزی را که حرام باشد، خدا از او نه قبول می‏فرماید مستحبی را، و نه واجبی را.

و نیز از آن سرور روایت شده است است که: «هر که باک نداشته باشد از اینکه هر جا مال را تحصیل کند، خدا هم باک ندارد که از هر دری او را وارد جهنم کند». و فرمود: «هر گوشتی که از حرام روئیده شود آتش سزاوارتر است به آن.

و در بعضی اخبار وارد شده است که: «چون روز قیامت شود بنده‏ای را در نزد ترازوی اعمال نگاه دارد و از برای او اعمال حسنه مانند کوههای بزرگ باشد، پس او را در جایگاه محاسبه نگه می‏دارند و از او سؤال می‏کنند که: مال خود را از کجا به دست آورده و به چه مصرف رسانیده است؟ و رعایت عیال خود را چگونه نموده است؟ و حقوق ایشان را به جای آورده است یا نه؟ تا به واسطه این محاسبات، همه اعمال حسنه او تمام شود و هیچ از برای او باقی نماند. پس ملائکه ندا می‏کنند که: «هذا الّذی أکل عیاله حسناته» یعنی: این است آنچنان کسی که عیال او حسنات او را خوردند. و امروز به اعمال خود گرفتار آمد». و وارد شده است که: «زن و فرزندان آدمی در روز قیامت به او می‏آویزند و او را در موقف حضور پروردگار نگه می‏دارند و می‏گویند: پروردگارا حق ما را از این شخص بستان. به درستی که ما جاهل به احکام دین بودیم و او ما را تعلیم نکرد. و غذای حرام به ما خورانید و ما عالم به آن نبودیم». پس هر که خواهان نجات، و مشتاق رسیدن به سعادات باشد باید فرار کند از مال حرام همچنان که از شیر درنده و مار گزنده فرار می‏نماید. برگرفته از کتاب شریف معراج السعاده

 

 داستانى عجیب از مال حرام‏

على بن ابى حمزه مى‏گوید:

دوستى داشتم که در دستگاه بنى امیه نویسنده بود، از من خواست از حضرت‏ صادق علیه السلام براى او وقت ملاقات بگیرم، حضرت اجازه داد. چون وارد شد سلام کرد و نشست و عرضه داشت: فدایت شوم، در ادارات بنى امیه نویسنده بودم و از اینرو مال فراوانى به دست آوردم.حضرت فرمود: اگر بنى امیه کسى را نمى‏یافتند تا در تمام امور به آنان کمک دهد، امر مال و غنیمت و مسئله جنگ و امور سیاسى و اجتماعى، قدرت غارت کردن حق ما را نداشتند، اگر مردم آنان را رها مى‏کردند چیزى جز آنچه در دست داشتند، نمى‏یافتند.جوان عرض کرد: فدایت شوم راهى براى خروج از مال حرام جهت من هست؟فرمود: اگر راهنمایى کنم مى‏پذیرى؟ عرضه داشت: آرى، فرمود: از آنچه از این راه به دست آورده‏اى بیرون شو، اگر صاحبان مال را مى‏شناسى به آنان برگردان، اگر نمى‏شناسى از جانب آنان صدقه بده، در این صورت من بهشت را براى تو ضامنم!جوان زمانى طولانى سکوت کرد و سر به زیر انداخت، سپس گفت: فدایت شوم، انجام دادم.او با ما به کوفه برگشت، چیزى نبود جز این‏که از آن جدا شد حتى از لباس ضرورى بدنش، ما براى او لباس تهیه کردیم و مختصر نفقه‏اى به او مى‏رساندیم.چیزى نگذشت که مریض شد، به عیادتش رفتیم، در یکى از عیادت‏ها او را به حال احتضار دیدم، چشم گشود و گفت: اى على بن ابى حمزه! به خدا قسم! امام صادق علیه السلام به عهدش وفا کرد!این را گفت و چشم از جهان بست. چون به خدمت امام رسیدم به من نگریست و فرمود: عهدم را نسبت به دوستت وفا کردم، گفتم: فدایت شوم، راست مى‏گویى، او این مسئله را به وقت مرگش به من خبر داد. . در هر صورت از مال حرام به هر صورت که هست بپرهیزیم، زیرا مال حرام‏ باعث تاریکى باطن و غضب حضرت حق و دور افتادن از رحمت دوست و در بسیارى از مراحل، علت بطلان قطعى واجبات مانند نماز و طواف حج است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خود وشما بندگان خدا را به رعایت تقوای الهی سفارش می مایم

بر فقر و تنگدستی صبر نمایید و تقوا پیشه نمایید نکند فقر شما را به تحصیل مال حرام وادار نماید.

امام باقر علیه السلام فرمودند: رسول خدا صلی الله علیه و آله در حجه الوداع خطاب به مردم فرمودند: «وَ لَا یَحْمِلَنَّکُمُ اسْتِبْطَاءُ شَیْ‏ءٍ مِنَ الرِّزْقِ أَنْ تَطْلُبُوهُ بِشَیْ‏ءٍ مِنْ مَعْصِیَهِ اللَّهِ ای مردم مبادا تنگی رزق و روزی شما را وادار کند که آن را از راه معصیت و گناه فراهم کنید فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى قَسَمَ الْأَرْزَاقَ بَیْنَ خَلْقِهِ حَلَالًا وَ لَمْ یَقْسِمْهَا حَرَاماً چرا که خداوند متعال روزی ها را بین خلق خودش به صورت حلال تقسیم کرده و هرگز آن را به حرام تقسیم نکرده فَمَنِ اتَّقَى اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ صَبَرَ أَتَاهُ اللَّهُ بِرِزْقِهِ مِنْ حِلِّهِ « پس هر کس تقوای الهی پیشه کند و صبر کند بر تنگدستی خداوند متعال از روزی های حلال خود او را روزی دهد وَ مَنْ هَتَکَ حِجَابَ السِّتْرِ وَ عَجَّلَ فَأَخَذَهُ مِنْ غَیْرِ حِلِّهِ قُصَّ بِهِ مِنْ رِزْقِهِ الْحَلَالِ وَ حُوسِبَ عَلَیْهِ یَوْمَ الْقِیَامَهِ». و هر کس پرده اطاعت الهی را پاره کند (و روی به گناه و حرام بیاورد) و آن را زودتر از موعد الهی از راه حرام به دست آورد هم از روزی حلالش کم می شود و هم روز قیامت بر آن حساب پس خواهد داد.

تاسوعا و عاشورای حسینی را پشت سرگذاشتیم. از واقعه عاشورا باید عبرت بگیریم چون ماامامی در راه داریم امامی که قیامش همان قیام حسینی است.عاشورا به ما میگوید در مقابل ظلم و استکبار کوتاه نیایید حتی اگر آب را برشما تحریم نمایند.عاشورا به ما میگوید اگر ذره ای عقب نشینی نمایید ذلیل خواهید شد.عاشورا به مامیگوید با دشمن از موضع قدرت حرف بزن حتی اگر لشکر دشمن تو ۳۰ هزار نفر باشد و تو فقط تعداد کمی سرباز داشته باشی که یکی از آنها شش ماهه باشد!اباعبدلله وقتی با عمر سعد حرف میزد با قدرت و محکم حرف میزد در چهره حسین هیج انکساری در مقابل عمر سعد مشاهده نمی شد. عاشورا می آموزد اگر بصیرت داشته باشی در تاریخ اثر گذار میشوی!هر چند تعداد شما کم باشد

مردم شریف شهرستان باشور بیشتری این دو روز را در خیابان اقامه عزا نمودند که از همه عزاداران و متولیان نظم وامنیت تشکر می نمایم.ما باید از فرصت محرم وتجمعات به نفع دین نهایت استفاده راببریم.بنده به جهت این فرصت سوزی که هر سال در ایام عزای اامام حسین علیه السلام اتفاق می افتد به سازمان تبلیغات توصیه می نماید یک حرکتی از خود نشان دهد و در رابطه با این تجمعات عزاداران برنامه ریزی نماید از الان کسی را به عنوان مسئول هیئت تایید نماید که به وعظ روحانی مبلغ اعتقاد داشته باشد.باسواد باشد فرهنگی باشد اخلاقی ترین افراد باشد .

ما باید عزاداریمون رو به رشد باشد نه اینکه به دلیل ضعف مدیریت مسئول هیئت هر سال شاهد یک انحراف جدید باشیم.یک تیم از مسئولین می نشینند برنامه ریزی می نمایند یک مسئول هیئت همه زحمتها را هدر می دهد دربرخی شهرها الحق آدم عزاداری می بیند.باید برنامه ریزی شود مطالعه شود تا به یک هیئت مطلوب وعزاداری مطلوب برسیم.

شام غریبان برنامه خوبی در جلوی امامزاده برگزار شد باید همه هیئتها این مدل و الگو را در هیئت پیاده نمایند.

مذاکرات هسته ای کشور ما با ۱+۵ به روزهای پایانی خود نزدیک میشود ایران تاکنون امتیازات زیادی در مذاکرات به طرف غربی داده است که ازجمله آن‌ ها می‌ توان به توقف غنی‌ سازی بالای ۵ درصد و توقف تحقیق و توسعه و پیشرفت‌ های هسته‌ ای اشاره کرد که نگرانی کارشناسان و دانشمندان هسته‌ ای کشور را برانگیخته است. اما در مقابل آمریکایی‌ ها تحریم‌ های بیشتر و جدیدتری علیه ملت ایران وضع کردند و حالا که به پایان مذاکرات نزدیک می‌ شویم و زمانی است که باید به وعده خود مبنی بر لغو همه تحریم‌ ها (تحریم‌ های آمریکا، تحریم‌ های اروپا و تحریم‌ های شورای امنیت سازمان ملل) عمل کنند.

به نظر می رسد اینکه آمریکا خود را پایبند به توافق ژنو ندانسته ناشی از این است که دولت آمریکا تصور می‌ کند که ایران در موضع ضعف و حالت اضطرار قرار دارد و بنابراین می‌ تواند هر امتیازی را از ایران مطالبه کرده و متقابلا به تعهدات حداقلی خود هم پای‌ بند نباشد.در این روزهای پایانی مذاکرات دولتمردان خطوط قرمز را شفاف نمایند و از موضع قدرت بیشتری حرف بزنند.

یکی از حواشی نماز ظهر عاشورای هر سال در شهرستان بحث موقوفه بودن زمین محل نماز است.در زمینی که برای دفن اموات وقف شده نماز خواندن اشکال ندارد وصرف نماز خواندن تصرف در وقف به حساب نمی آید اما به همه مسئولین هشدار میدهم دنیا و آخرت خود را مراقبت نمایید بدون مجوز شرعی در زمین موقوفه تصرف ننمایی والبته مردم هم در این زمینه وظیفه نهی از منکر رادارند و نباید اجازه دهند موقوفه ای تصرف شود.

چهار شنبه ۲۱ آبان ۱۸ محرم الحرام سالروز تغییر قبله مسلمین از بیت‏المقدس به مکه معظمه (۲ ه.ق)‏ را گرامی میداریم.


مطالب مشابه :


متن كامل نماز از كتاب هفت ركن دين براي بهره مندي خواهران و برادران اسماعيلي تقديم می گردد.

توضیح: متن کامل نماز شریعت برای بهره مندی برادران و خواهران روحانی تقدیم می گردد.
آموزش کامل نماز + تصویر

نماز - آموزش کامل نماز + تصویر - پرچم عبادت و سرود وارستگی و آزادگی - نماز
متن کامل خطبه های نماز جمعه سفیدشهر

پایگاه‌ اطلاع‌ رسانی‌ نماز جمعه سفیدشهر متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر دارالفضل
متن کامل سخنرانی اقای شیری در نماز جمعه هشترود 21اذرماه

- متن کامل سخنرانی اقای شیری در نماز جمعه هشترود 21اذرماه - . - .
متن کامل خطبه های نماز جمعه 16 آبان شهر حاجی آباد

اخبار زرین دشت - متن کامل خطبه های نماز جمعه 16 آبان شهر حاجی آباد -
متن کامل سلام به امامان بعدار نماز

نوحه - متن کامل سلام به امامان بعدار نماز - انواع شعر های نوحه - نوحه
برچسب :