پرورش و آموزش

آموزش و پرورش ما اغلب در تشخیص استعدادهای فردی عاجز است؛ استعدادی که از هر دانش آموز موجودی بی نظیر می سازد. ما به جای تشخیص استعدادها بیشتر بر طولانی بودن مدت تحصیل و موضوعات قراردادی، که همه افراد باید آنها را بخوانند، تاکید می کنیم. این کار اغلب موجب یکنواختی و بی احساسی می شود که درخشش و خلاقیت فرد را خاموش و نابود می سازد.

هدف اصلی آموزش و پرورش این است که ما رشد کنیم و بهترین انسانی شویم که توان آن را داریم و به دیگران نیز کمک کنیم که این چنین شوند. البته فقط بخشی از این هدف به صورت تدریس(خواندن، تکرار کردن و حفظ کردن) برآورده می شود. برای دستیابی به این هدف باید تعریف آموزش و پرورش را گسترش دهیم، نه آن را محدود کنیم.

من بعضی اوقات پس از اتمام جشن پایان تحصیلات تنها می مانم. نگهبانان می روند و من تنها برای جوانان، فارغ التحصیلان، یعنی کسانی که گفته می شود رهبران ما خواهند شد، نگران می شوم. آیا اگر ما این جوانان را، فقط برای اینکه دانشمندانی ماهر، دکتر، قاضی، معلم، مهندس و متخصص کامپیوتر شوند تربیت کرده باشیم، در حقشان عدالت را اجرا کرده ایم؟ آیا آموزش هایی که به آنان داده ایم، در نارسایی اقتصادی دنیایی که در لبه پرتگاه نابودی قرار دارد، در جامعه ای که پر از ترس و سوء ظن و عدم اطمینان است، حفظشان خواهد کرد؟ اگر چنین نیست پس ما به آنان مدرکی داده ایم که بسیار کم به دردشان خواهد خورد.

هنوز نمی دانم منظور از فردی تحصیل کرده چگونه شخصی است، اما یقین دارم این امر به سال هایی که آن فرد رسما در مدرسه بوده است بستگی ندارد! اگر ما با مهارت های بقا، حس ارزش و شان انسانی، شایستگی، قدردانی از زندگی، توانایی بخشیدن و دریافت عشق و دانش، چگونه استفاده کردن عاقلانه از عمر محدود خود را فرا نگیریم و مصمم نشویم که هنگام ترک دنیا آن را به جای بهتری از آنچه بود، بسازیم، فردی نیم تحصیل کرده خواهیم بود.

قسمت هایی از کتاب اتوبوس شماره 9 به مقصد بهشت اثر لئو بوسکالیا، ترجمه ناهید ایران نژاد


مطالب مشابه :


منابع و کتاب هاى مرجع درباره قشم (1)

سایت شخصی دکتر آموزش و پرورش شهرستان قشم، بخش مرکزى، سال 1379. 53 ـ اداره‌ى آموزش و پرورش
سفر قشم و مشهد ویژه بازنشستگان آموزش و پرورش

سفر قشم و مشهد ویژه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش آموزش و پرورش بادرود ; سایت
پرورش و آموزش

آموزش و پرورش ما اغلب در تشخیص استعدادهای فردی عاجز است؛ استعدادی که از هر دانش سفر قشم
سایت حرکت

تربيت بدني اموزش و پرورش داراب سایت حرکت گروه اموزشي چهارم قشم
دانلود انیمیشن ها و بازی های آموزش ریاضی اوّل ابتدایی

وزارت آموزش و پرورش اداره آموزش و پرورش شهرستان قشم نی نی سایت.
تقدیر و تشکر مدیر آموزش و پرورش بندرلنگه از مسئول نمایندگی جناح

جناب آقای شهابی پور مدیر محترم آموزش و پرورش بندرلنگه خمیر ، قشم ، شهاب سایت احمد جباری
رشته های موجود موسسه آموزش عالی قشم

سایت طبیعت و مصاحبه در موسسه آموزش عالی قشم برگزار شده و با آموزش و پرورش
برترين‌هاي پنجمين جشنواره سراسري سرودهاي بسيج دانش‌آموزي معرفي شدند

سایت خبری تحلیلی بانک عکس آموزش و پرورش. (شهرستان قشم)
برچسب :