در سال 84 تنها 10 هزار توريست ورودي

مهرداد جلالي‌پور ـ مديركل توسعه صادرات كالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ـ درباره نحوه تعيين جوايز صادراتي بخش گردشگري توضيح مي دهد كه جوايز صادراتي تور گردان‌ها براساس قانون تنها به شركت‌هايي كه 100 درصد خصوصي باشند تعلق مي‌گيرد و براي آن معيار‌هاي مشخص وجود دارد.

وي با بيان اين كه معيار جامع پرداخت جوايز صادراتي گردشگري با همكاري جامعه تورگردان‌ها، سازمان ميراث و نيز سازمان توسعه تجارت تهيه شده است، مي گويد: بر اساس معيار‌هاي مورد توافق شيوه‌نامه‌اي تهيه شده است كه ملاك عمل تخصيص جوايز صادراتي به تورگردان‌ها قرار مي‌گيرد و طبق آن گردشگران اروپايي، آمريكايي و آسياي جنوب شرقي براي هر نفر 20 دلار و براي گردشگران كشور‌هاي CIS و همسايه به دليل پايين بودن درآمد ارزي حاصل از آن 10 دلار پيش‌بيني شده است.

جلالي‌پور با انتقاد از رقابت‌هاي ناسالم شركت‌هاي گردشگري در بازار‌هاي بين‌المللي مي‌افزايد: شركت‌هاي گردشگري از ضوابط معين و مشتركي برخوردار نيستند و حتي برخي از آن‌ها فاقد استاندارد‌هاي لازم‌اند كه متاسفانه با دست زدن به فعاليت‌هاي غير استاندارد و دامن زدن به رقابت‌هاي ناسالم موجب شده‌اند برخي بازار‌ها همانند بازار گردشگري اسپانيا را از دست بدهيم.

وي اظهار مي كند: براي پرداخت جوايز صادراتي تورگردان‌ها شرايط و ضوابط سختگيرانه‌اي وجود دارد كه براساس ارائه اسناد و مدارك است و به اين ترتيب كل جايزه پرداختي تورگردان‌ها به 200 ميليون تومان هم نرسيده است.

جلالي پور در ادامه خبر مي‌دهد كه سياست‌هاي حمايتي و آيين نامه جديد نحوه تخصيص جوايز صادراتي گردشگري سال 86 تا يك ماه آينده نهايي مي‌شود و جوايز سال 85 نيز كما في‌السابق بر اساس ضوابط قبلي است.

بر اساس اين گزارش در سال 84 تنها 10 هزار توريست ورودي كه مدارك و مستندات آن از سوي 38 آژانس گردشگري ارائه شده است مشمول جايزه صادراتي شده‌اند كه از بين آن‌ها هشت هزار و 896 نفر مشمول جايزه 20 دلاري و391 نفر نيز مشمول جايزه 10 دلاري شده‌اند. اين درحالي است كه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري آمار گردشگران مربوط به همان سال را بيش از يك ميليون تن اعلام مي‌كند، اگرچه دبير جامعه تورگردان‌ها نيز معتقد است كه با توجه به آمار سرريزي پرونده هاي تورهاي ورودي و سفر انفرادي تعدادي از گردشگران به كشورمان، آمار توريست ورودي به ايران بيش از رقم تاييد شده از سوي كميته حمايت از تورهاي ورودي است اما نمي توان براي ايجاد زير ساخت ها و بهبود سطح خدمات گردشگري كشورمان همواره به آمارهاي تخميني دلخوش بود وبه آن تكيه كرد و براي اثبات اين كه برنامه جذب گردشگر به كشورمان با چشم انداز 20 ساله همگام است، به آمار گمرك كشور كه امكان ورود اشخاصي جز گردشگر، از آن وجود دارد ؛استناد شود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8604-04482


مطالب مشابه :


سیستم رزرواسیون اینترنتی ایران ایر

دانشگاه جامع علمی کاربردی وبلاگ تخصصی دانشجویان خدمات مسافرتی واحد 2 و 22 دانشگاه جامع علمی
ايران 20 آبان در نمايشگاه بين‌المللي WTM 2008 لندن شركت مي كند

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 و 22 وبلاگ تخصصی 10 الي 13 نوامبر 20 تا 23 آبان در
رزرو اینترنتی بلیط اتوبوس

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 و 22 وبلاگ تخصصی 20 توسط دانشگاه جامع علمی
ديدن كامل برج ميلاد 20 هزار تومان هزينه در بر دارد

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 و 22 وبلاگ تخصصی ديدن كامل برج ميلاد 20 هزار
سامانه سجاد دانشگاه علمی کاربردی

سامانه سجاد دانشگاه علمی کاربردی - (علمی کاربردی واحد 13 خیابان زرتشت) 1392-03-20 08:30:
در سال 84 تنها 10 هزار توريست ورودي

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 و 22 وبلاگ تخصصی و 896 نفر مشمول جايزه 20 دلاري و391 نفر
برچسب :