تفاوت مرمر با مرمریت


تفاوت مرمر با مرمریت و سنگ چینی و او نیکس و تراورتن چیست ؟ هر کدام چگونه پدید می آیند؟ چگونه و در چه شرایطی از آراگونیت مرمر بوجود می آید ؟مرمریت نوعی سنگ آهک رسوبی است در حالی که سنگ مرمر نوعی سنگ آهک حاصل از دگرگونی می باشد. از نظر تجاری سنگ چینی به سنگ های سفید کله قندی گفته می شوند که دارای سختی بسیار بالا می باشد اما از نظر علمی چینی یا کریستال به یک سنگ آهکی که در اثر افزایش شار حرارتی ناشی از تزریق ماگمای داغ یا فشار بالا دچار تبلور دوباره شده اند اطلاق می شود.

تراورتن نوعی سنگ آهکی است که دارای منشا شیمیایی بوده و از ته نشین شدن کربنات کلسیم نزدیک چشمه ها ، غارها و حوضچه های مردابی به وجود می آید این سنگ بیشتر به رنگ کرم ، زرد ، قهوه ای ، خاکستری و سفید است بافت آن متخلخل است و به صورت لایه لایه نیز وجود دارد وجود حفره های سنگ به دلیل خروج گازها به هنگام ته نشین شدن و در پاره ای از موارد تجزیه گیاهان است بیشتر آهکهای تراورتن در رابطه با فعالیت چشمه های آب گرم وتحت مکانیزم دگرسانی تشکیل شده اند.

مرمر یک سنگ دگرگونی است که در شرایط دگرگونی ناحیه ای همراه با تبلور مجدد کانیهای اولیه سنگ تشکیل می شود. این کانیها معمولاً کانیهای کربناته مانند کربنات های کلسیم و منیزیم هستند. سنگ مرمر می تواند از کلسیت، دولومیت، منیزیت و آراگونیت تشکیل شده باشد. بنابر این مرمر الزاماً همان آراگونیت نیست.

از لحاظ زمین شناسی سنگ مرمر به سنگ آهک دگرگونه و به نام Marble و Onyx  اطلاق می شود ولیکن از لحاظ تجاری به نام سنگ مرمر و مرمریت و با ترکیب سنگ آهک دگرگونه یا نادگرگون و دولومیت می باشد.مرمریت درشت بلور، سفید یا خاکستری روشن تا کرم را اصطلاحاً سنگ چینی می نامند.

آراگونیت یکی از عمده ترین کانی های کربناته است. سیستم ارتورومبیک با بلور های سوزنی و با کلسیت پلی مورف است یعنی هردو دارای ترکیب یکسان اما ساختار بلوری متفاوت هستند.این کانی در زمان های طولانی زمین شناسی پایدار نیست و به کلسیت تبدیل می شود.


مطالب مشابه :


دانستنی هایی در مورد بخش 9 علوم چهارم ابتدایی

دانستنی هایی در مورد بخش 9 در بعضی از آنها دیده می شود.آجر و سنگ مرمر نوعی سنگ
تفاوت مرمر با مرمریت

سنگ مرمر می تواند از در این وبلاگ سعی در نشر اطلاعات علمی و كلياتي در مورد سنگ و
پاسخ به سوالات مهم در مورد سنگ ها

پاسخ به سوالات مهم در مورد سنگ مرمر و شیت استفاده شده در نمای اطلاعات سنگ
در مورد سنگها بخوانید

در مورد سنگها مثلاً حرارت زياد، سنگ آهك را به مرمر جهت تبادل نظر و اطلاعات علمی بین
اطلاعات عمومی در مورد سنگها

اطلاعات عمومی در مورد سنگها در مورد سنگ‌های آهکی، سولفات مرمر، شیت و
اشاره: در انتخاب سنگ دقت کنیم...

به عنوان مثال، تفاوت بین مرمر، سنگ سنگ را در مورد اطلاعات کافی درباره سنگ
اطلاعات کاربردی سنگ

اطلاعات کاربردی سنگ - فنی که باید در سنگ مورد توجه تراورتن،مرمریت،مرمر،و
برچسب :