افزایش 100 هزار تومانی حقوق بازنشستگان با کدام پول؟

IMAGE634756407551034170.jpg تلاش مرتضوی برای تاسیس «شستان»!

افزایش 100 هزار تومانی حقوق بازنشستگان با کدام پول؟

بنابر این به نظر می رسد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از منبع شرکت های واگذار شده دولتی صورت گرفته است. حال جای این سوال باقی است که چرا دولت پیش از این نسبت به پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی اقدام نکرد تا حقوق مستمری بگیران این سازمان نیز با افزایش روبرو شود؟

به گزارش قدس انلاین به نقل از زندگی: سعید مرتضوی که چندی در سکوت خبری به سر می برد، در روزهای پایانی هفته گذشته توانست بار دیگر خود را به صدر اخبار رسانه ها بکشاند. این در حالی است که هنوز هم اراده مجلس برای استیضاح مرتضوی وجود دارد و به نظر می رسد پس از بررسی طرح ها و لوایح اصلی، بار دیگر پرونده مرتضوی در بهارستان به جریان بیفتد.
از دیگر سو به گفته طراحان استیضاح وزیر کار، ماجرای عزل مرتضوی از تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری نیز در جریان است و آن ها از طریق دیوان عدالت اداری، به دنبال پائین کشیدن مرتضوی از اریکه تامین اجتماعی هستند.
با وجود این موارد، سعید مرتضوی هنوز هم در پشت صندلی مدیریتی خود، روزگار را سپری می کند و اکنون نیز با خبر افزایش 100 هزار تومانی حقوق مستمری بگیران، خود را به یکی از چهره های خبرساز این حوزه تبدیل کرده است. اما سوال اساسی اینجا است که افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی با چه منبعی صورت می گیرد؟


افزایش 100 هزار تومانی حقوق بازنشستگان، از چه منبعی؟

مرتضوی پس از حضور در تامین اجتماعی، اقدام به برگزاری آزمون استخدامی 5777 نفر در این سازمان کرد تا نشان دهد که سودای جدا شدن از صندلی خود را ندارد. اما در همین حال، سعید مرتضوی در جریان بازدید از حوزه محل برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی، از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد.
مرتضوی ابراز داشت: « براساس کمک و مساعدت بی‌سابقه دولت خدمتگزار و رئیس‌جمهور، تعهدات دولت به صندوق تأمین‌اجتماعی در قالب واگذاری سهام 21 شرکت به ارزش 35 هزار میلیارد تومان انجام شده است.»
وی تاکید کرد: « از ابتدای سال‌ جاری به مجموع حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران مبلغ یکصد هزار تومان افزوده خواهد شد که از هفته تأمین‌اجتماعی در نیمه دوم تیرماه پرداخت آن آغاز خواهد شد»
مرتضوی همچنین ابراز امیدواری کرد که تامین اجتماعی بتواند تا پایان سال بتوانیم به حقوق و دریافتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران مبلغ 200 هزار تومان اضافه کند
 


میزان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص نشده است!

در حالی مرتضوی از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سخن به میان آورد که رئیس کانون بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی گفت: حقوق بازنشستگان 100 هزار تومان افزایش نیافته این مبلغ مازاد بر افزایش حقوق سالانه است.
علی‌اکبر خبازها ادامه داد: میزان افزایش حقوق سالانه بازنشستگان هنوز مشخص نشده است و در آینده اعلام می‌شود.
بنابر این به نظر می رسد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از منبع شرکت های واگذار شده دولتی صورت گرفته است. حال جای این سوال باقی است که چرا دولت پیش از این نسبت به پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی اقدام نکرد تا حقوق مستمری بگیران این سازمان نیز با افزایش روبرو شود؟

 

تلاش مرتضوی برای تاسیس «شستان»

واگذاری شرکت های دولتی جدید به تامین اجتماعی، مرتضوی را بر آن داشته است که نهادی موازی با شرکت شستا ( شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) را در سازمان تامین اجتماعی ایجاد کند، تا ثروت جدید این سازمان را تحت مدیریت در آورد.
مرتضوی در این باره، تاکید کرده است: شرکت جدیدی جهت اداره سهام های واگذار شده در شرف تشکیل است که از محل درآمد سهام این شرکت‌ها حقوق مستمری بگیران افزایش پیدا کند.
بر اساس این گزارش، سعید مرتضوی در تلاش است تا شرکت شستای نوین (شستان) را در دل تامین اجتماعی ایجاد کند که در 3 هلدینگ صنایع نفت و گاز، صنایع فلزی و مواد و بانک و بیمه فعالیت خواهد کرد.
به این ترتیب سهام 21 شرکت دولتی در قالب شرکتی جدید سازماندهی خواهد شد اما از سوی دیگر با این اقدام مرتضوی، یک قطب بزرگ اقتصادی دیگر در کشور ایجاد خواهد شد؛ قطبی با نام «شستان» که در صورت استمرار مدیریت سیاسی، سرنوشتی بهتر از شستا را پیش روی خود نخواهد دید.


پرداخت 35 هزار میلیارد تومان شوخی بردار نیست

در همین زمینه سید مصطفی میریان، عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین در گفت و گو با خبرنگار زندگی، با اشاره به بدهی 35 هزار میلیاردی سازمان تامین اجتماعی از دولت، عنوان داشت: اعلام می شود که بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده است اما باید تاکید کرد که پرداخت 35 هزار میلیارد تومان، رقمی شوخی بردار نیست.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت تمامی این رغم غیر ممکن است، تصریح کرد: هنگامی که بودجه دولت 156 هزار میلیارد تومان عنوان می شود، خارج کردن 21 هزار میلیارد تومان از این رقم غیر ممکن است.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به پیشینه بدهی های دولت به تامین اجتماعی، عنوان داشت: در حدود 25 سال پیش، دولت میر حسین موسوی از سازمان تامین اجتماعی پول دریافت می کرد؛ تاجایی که تا سال 63 و در زمان ریاست مرحوم غروی در سازمان تامین اجتماعی، بدهی دولت به این سازمان به 500 میلیارد تومان رسید.
 

تا پیش از این سهام شرکت های سود آور به تامین اجتماعی داده نمی شد

میریان خاطر نشان ساخت: تا 4 سال گذشته، بدهی دولت به تامین اجتماعی به 14 هزار میلیارد تومان رسیده بود و اکنون این رقم به بیش از 30 هزار میلیارد تومان رسیده است که عنوان می شود این رقم پرداخت شده است؛ اما باید تاکید کرد که بدهی دولت به تامین اجتماعی هر روز اضافه می شود؛ که چراکه مستمری کارمندان دولت پرداخت نمی شود و این رقم افزایش نیز خواهد یافت.

وی با اشاره به طرح موضوع پرداخت سهام شرکت های دولتی به عنوان بدهی تامین اجتماعی، تصریح کرد: شرکت های دولتی 400 هزار میلیارد تومان دارایی دارند و سازمان تامین اجتماعی در 4 سال گذشته به دنبال دریافت سهام پالایشگاه ها و ... بود؛ اما در قبال تلاش های مکرر این سازمان، سهام این شرکت ها به جای بدهی تامین اجتماعی داده نشد.
 

ماجرای لغو پرداخت سهام ایمیدرو به تامین اجتماعی از سوی احمدی نژاد

میریان همچنین به ماجرای پرداخت سهام ایمیدرو به سازمان تامین اجتماعی در دولت اصلاحات اشاره کرد و گفت: در آن زمان 20 درصد از سهام سازمان گسترش به تامین اجتماعی داده شده بود ؛ به نحوی که در سال 84 و در اواخر دولت اصلاحات، 20 درصد از سهام ایمیدرو به شرکت شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، سازمان بازنشستگی و آستان قدس فروخته شد و حتی آستان قدس نیز سهم خود را به تامین اجتماعی فروخت؛ اما رئیس جمهور در سال 85 این 20 درصد را لغو و سهام سازمان گسترش را برگراند.
تلاش مدیران اسبق تامین اجتماعی برای دریافت سهام پالایشگاه ها و شرکت های فولاد در حالی با در بسته مواجه شده است که در کمتر از یک ماه از حضور مرتضوی در تامین اجتماعی، دولت نیز تمامی مخالفت ها را به باد فراموشی سپرد و به گفته رئیس کانون بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی، «بدهی 35 هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق تأمین اجتماعی در قالب سهام شرکت‌ها، بانک‌ها و هتل‌ها پرداخت شد.»
خبازها در این زمینه تاکید می کند: «در سال 89 بدهی دولت به صندوق تأمین اجتماعی 25 هزار میلیارد تومان بود که در سال 90 به 35 هزار میلیارد تومان رسید. در این راستا دولت بدهی خود به تأمین اجتماعی را تا سال 90 تسویه کرد.»
این در حالی است که محمود احمدی نژاد، رییس جمهور در نخستین نشست مطبوعاتی خود در سال 90 بدهکاری های دولت به تامین اجتماعی را رد کرده بود.


چه شرکت هایی به تامین اجتماعی واگذار شد؟

دولت برای نشان دادن عزم خود در حمایت از مرتضوی، در روز 19 فروردین ماه سال جاری و در کمتر از یک هفته تا استیضاح وزیر کار، سهام شرکت های دولتی را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کرد تا از این طریق، بدهی خود را نیز تسویه کرده باشد.

در ادامه فهرست شرکت های دولتی واگذار شده به تامین اجتماعی را می خوانید:

- نیروگاه طوس 100 درصد سهام
- نیروگاه بندر عباس 100 درصد سهام
- کارخانه فولاد خوزستان باقیمانده سهام دولت
- شرکت سنگ آهن شرق ایران 100 درصد
- هتلینگ خیلج فارس باقی مانده سهام دولت
- بانک تجارت باقی مانده سهام دولت
- بانک صادرات باقی مانده سهام دولت
- بانک ملت باقی مانده سهام دولت
- پست بانک باقی مانده سهام دولت
- شرکت ایران ال ان جی باقی مانده سهام دولت
- شرکت فولاد اصفهان باقی مانده سهام دولت
- پالایشگاه اصفهان باقی مانده سهام دولت
- شرکت حفاری شمال باقی مانده سهام دولت
- شرکت خدمات مدیریت و آب و برق صبا باقی مانده سهام
- شرکت صنایع مس ایران باقی مانده سهام دولت
- شرکت پتروشیمی کرمانشاه باقی مانده سهام دولت
- شرکت پتروشیمی فناوران باقی مانده سهام دولت
- پتروشیمی مارون باقی مانده سهام دولت
- شرکت پالایش و پژوهش خون 100 درصد
- پلایشگاه بندرعباس باقی مانده سهام دولت
- شرکت ملی انفورماتیک باقی مانده سهام دولت
- شرکت هتل های هما باقی مانده سهام

این درحالی است که تمامی مدیران تامین اجتماعی در 8 سال گذشته، توان گرفتن بدهی های خود از دولت را نداشتند و البته اختلافات مالی چند 100 میلیارد تومانی با وزارت بهداشت و مراکز درمانی مختلف نیز در جریان بوده است. در این میان دولت سهام شرکت هایی جنجالی همچون کارخانه فولاد، بانک های صادرات، تجارت و ملت و همچنین تعدادی از شرکت های پتروشیمی و پالایشگاه ها را به تامین اجتماعی واگذار کرد تا آخرین تیر خود را از چله، رها کرده باشد.

به این ترتیب اکنون تامین اجتماعی با در اختیار داشتن شستا و ایجاد نهادی موازی به نام شستان، بزرگترین سازمان اقتصادی ایران به شمار می رود و بیش از پیش فربه تر خواهد شد؛ اما باید پرسید آیا تامین اجتماعی با مدیریت سیاسی می تواند خود را از ورطه ورشکستی نجات دهد؟


مطالب مشابه :


عملیاتی شدن قانون انتزاع صندوق فولاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

برای پرداخت مستمری شرکت ملی ذوب‌آهن ایران به آهن، شرکت ملی فولاد
افزایش 100 هزار تومانی حقوق بازنشستگان با کدام پول؟

تا حقوق مستمری بگیران این ها و شرکت های فولاد در حالی - شرکت ملی
همايش مشترك يكروزه سالروز تكريم بازنشستگان تامين اجتماعي

حفظ شان و مقام بازنشستگان و مستمری بگیران از جایگاه از جامعه ایران شرکت ملی
بررسی عوامل مؤثر بر تجهیز منابع بانکی :مطالعه موردی(شعب بانک رفاه شهر اصفهان)

و مستمریبگیران شرکت صنایع ملی مس ایران شرکت توسعه معدن روی ایران شرکت فولاد
آدرس وشماره تلفن شركتهاي اقماري تكادو

مهندسی ساخت صنایع فولاد شركت معادن منگنز ایران. سامانه فیش مستمری بگیران تامین
معرفی فیوز گاز

با در نظر گرفتن اینکه شبکه های گازی از جنس فولاد یا مستمری بگیران شرکت ملی گاز ایران.
برچسب :