نکات لازم برای مسافرین اربعین حسینی

تعداد ستون‌ها: ۱۴۵۲ ستون

فاصله بین هر ستون: ۵۰ متر (۲۰ستون =۱ کیلومتر)

زمان لازم برای پیاده روی کل مسیر: ۲۰ تا ۲۵ ساعت (متوسط روزی ۷ تا ۸ ساعت)

زمان تخمینی سفر پیاده: ۲ تا ۳ روز

بهترین زمان شروع سفر: ۱۶صفر

انتظار می‌رود در این تاریخ سفر تمام شود: ۱۸ صفر

مسیر با خیل جمعیت پیاده کاملاً مشخص است و فقط کافی است باقی زائران را دنبال کنید:

از در ساعت (باب الساعه) حرم حضرت علی (ع) خارج شده و پیاده روی را مستقیم از کنار خیابان امام زین العابدین(ع) یا خیابان امام جعفر صادق(ع) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید. به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر به‌صورت پیاده به سمت کربلا در حال حرکت هستند. به آنها ملحق شوید و بعد حدود ۷۵ کیلومتر در ستون ۱۴۵۲ به حرم حضرت عباس(ع) خواهید رسید.

دستورالعمل‌های پیاده روی:

۱. پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل توقف کنید.

۲. اولین شب را در یکی از موکب‌ها (کمپ یا حسینیه) در حدود ستون ۵۰۰ و دومین شب را حدود ستون ۱۰۰۰ بگذرانید.

۳. مدت طولانی پیاده روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید.

۴. در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موکب (کمپ یا حسینیه) پیدا کنید. نیازی به نگرانی نیست چون تعدادی زیادی از این موکب‌ها وجود دارد.

۵. مراکز افراد گمشده در ستون‌های ۷۲، ۳۳۵، ۶۰۲، ۱۱۰۳ و حرم حضرت عباس (ع) قرار دارند. هر سه کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده است.

چه وسایلی همراه داشته باشیم؟


لازم به ذکرست که در این سفر شما بایستی یک کوله پشتی بزرگ همراه داشته باشید که حاوی دو سری بار است، یک‌سری بار برای کل سفر یک هفته خود در کربلا و نجف و کاظمین، یک‌سری بار هم برای سفر سه روزهٔ پیاده روی اربعین؛ وسایل عمومی همچون لباس، لباس گرم، و وسایل شخصیتان مربوط به کل سفر است و با سفرهای دیگر شما تفاوت زیادی نمی‌کند اما برای سه روز پیاده رویتان وسایلی نیاز است که در زیر به آنها اشاره می‌شود.

۱. سعی کنید وسایل کم وزنی را با خود حمل کنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است. صرفا مقداری خشکبار مانند پسته، بادام، انجیر خشک، برگه زردآلو همراه داشته باشید.

۲. مقداری داروی اساسی برای ۲ یا ۳ روز پیاده روی همراه داشته باشید. مانند قرص سرماخوردگی، پماد برای باز شدن عضلات پا، باند کشی برای بستن پا در صورت نیاز، و… البته تعدادی کلینیک‌های کوچک و کمپ‌های درمانی در طول مسیر وجود دارند.

۳. به جای همراه داشتن کیف دستی یا کیف خرید از کوله پشتی سبک استفاده کنید.

۴. برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس‌های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش، کلاه، پوشش گوش، کاپشن و غیره. البته بنابر تجربه هوا در طول روز مناسب و در شب‌ها سرد است.

لباس‌های گرمتان را حتی الامکان طوری انتخاب کنید که دکمه یا زیپ داشته باشد و قابلیت کم یا زیاد کردن لباس‌هایتان را در طول مسیر داشته باشید. خانم‌ها بهتر است، پارچه‌ای نرم مشکی مستطیل که جلوی صورت را بگیرد تهیه کرده و کش دوخته و چیزی شبیه پوشیه درست کنند تا در طول مسیر از سرما و گرد و غبار محافظت کند. خانم‌ها از چادری استفاده کنند تا امکان انداختن کوله باشد. انواع چادرهای لبنانی و ملی مناسب است.

۵. کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر میدانید دچارش می‌شوید.

۶. بد نیست یک عدد کیسه خواب نیز همراه داشته باشید تا در صورت مناسب و سرد بودن مکان‌ها برای استراحت از شما در برابر خاک و سرما محافظت کند.

۷. شما می‌توانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی و یا مداحی مورد علاقه خود را به همراه داشته باشید. البته بهتر است این‌ها را در موبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.

کفش‌های نو و بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید. این مورد خیلی خیلی مهم است. چون در طول مسیر دائما برای استراحت در موکب‌ها ناچار به در آوردن کفش از پا هستید.

۸. پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.

۹. امکان گم کردن همراهانتان در طول مسیر وجود دارد بنابراین با توجه به آنتن ندادن موبایلتان در بعضی نقاط همچنین به دلیل ترافیک بالای شبکه از همان ابتدای مسیر شماره علمی (ستون ها) را انتخاب کنید که اگر همراهانتان را گم کردید زمان رسیدن به آن علم توقف کنند. فقط حواستان باشد شماره‌های رند خیلی شلوغ است و تجمع افراد زیاد است.

۱۰. همه خدمات در طول مسیر مانند اسکان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ بصورت رایگان ارائه می‌شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست. فقط مقداری پول عراقی همراه داشته باشید چون پول ایرانی قبول نمیکنند.

۱۱. اگر در نهایت با همه تدابیر همسفرا‌نتان را گم کردید بهتر است آخرین جایی که برای قرار در نظر می‌گیرید ستاد عتبات عالیات ایران در جوار حرم امام حسین(ع) باشد که آدرس این مکان را بیشتر کسبه اطراف حرم می‌دانند.

۱۲. نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید می توانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبوس‌هایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

۱۳. تقریباً تمام زنان و مردان بالای ۱۰ سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می‌رسانند.

۱۴. از اینکه نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را می‌دانید اطمینان حاصل کنید.

۱۵. اگر که می خواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالاً به دلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز با مشکل بر می خورید.

۱۶. بهتر است چتری سبک به همراه داشته باشید چون باران‌های عراق بسیار سنگین است.

.* شماره‌های مهم

اورژانس: ۱۰۴

افراد گمشده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱

احکام شرعی: ۰۷۸۱۴۶۵۱۳۵۳

اداره مرکزی: ۰۷۸۰۱۰۰۴۷۵۸ 

نایب الزیاره ماهم باشید .....


مطالب مشابه :


اشنایی با استان اصفهان - Isfehan

از قم تا شهر اصفهان حدود نطنز قرار دارد، فاصله این محل تا شهر نطنز خور - خوراسگان
کنسرت بزرگ استاد شجریان در اصفهان

کنسرت بزرگ استاد شجریان در اصفهان خوراسگان كه با فاصله‌اي زياد تا ديده‌ي
نکات لازم برای مسافرین اربعین حسینی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان ) فاصله بین هر تا
صلاح کار کجا و من خراب کجا(حافظ)

بچه های پزوه و خوراسگان ببین تفاوت ره کز کجاست تا به اصفهان.خوراسگان.پزوه.یه کتاب حرف
مصاحبه با آيت ا...رباني(ره)، امام جمعه خوراسگان درسال 1388

توقف کردند تا پياده از اصفهان به خوراسگان آمدند و فرمودند که فاصله لازم وجود
لیست اصلاح طلبان شورای شهر اصفهان 1392

شبانه روزی دکتر بزرگی اصفهان تا شهر خوراسگان در اولین دوره آن در فاصله سال‏های
مگر منفعتی بالاتر از پیامبر(ص) داریم؟

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان ) به فاصله تا هر
کارشناسی ارشد مدیریت امور فرهنگی

اصفهان خوراسگان: 2: ضمنا درج خط فاصله الزاما به معنای عدم پذیرش در آن واحد از پیام نور تا
برچسب :