طرح درس

طرح درس روزانه: کارآفرینی                                                     سال تحصیلی: 91/90

موضوع درس: موفقیت

ساعت هفتگی: 3 ساعت

 

استان سیستان وبلوچستان

ناحیه:

هنرستان:

نام هنرآموز:

مقطع: سوم حسابداری    

تعداد دانش آموز: 18نفر

اهداف

مراحل تدریس

زمان

1-هدف کلی:  

*-شناخت افراد موفق  مفهوم موفقیت

*- هدف گذاری بسوی موفقیت       

1-حضوروغیاب: سلام واحوال پرسی با دانش آموزان- دقت در وضعیت جسمانی وروانی آنان - حضور وغیاب و بررسی علت غیبتها

5 دقیقه

 

 

 

2-هدفهای جزیی (در پایان تدریس)

دانش آموزان در پایان این درس:

*- با مفهوم موفقیت  آشنا شده ودرک صحیحی ازآن بیدا میکنند

* -برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مهمی که برای خویش تعیین کرده اند

*-پرورش عواملی که باعث موفقیت فردی می شود

2-ارزشیابی  قبل از تدریس (در اجرای آزمون از درس کذشته -اجرای ازمون ازرفتار ورودی- اجرای پیش آزمون):

1- پرسش از دانش آموزان درمورد برداشت آنان از موفقیت واهداف وبرنامه ریزی آنها دررابطه با آینده شغلی؛ کاری وتحصیلی آنان 2-سوال  ازدانش آموزان در مورد افراد موفقی که درخانه و خانواده شان می شناسند و نوع موفقیتشان

10 دقیقه

3-ایجاد آمادگی (فعالیتها ذکرشود):1- ازمجلات و کتب کمکی واینترنت برای آمادگی ذهن دانش آموزان استفاده می شود تادرک درستی ازمفاهیم پیدا کنند.2-معرفی چند نفر ازافراد موفق و کارآفرین باذکر موفقیت شان  وکارآفرینی شان

15 دقیقه

4-معرفی درس جدید وبیان هدف های رفتاری:  شناخت افراد موفق -انواع   گروههای بشر درمسابقه زندگی- ابعاد موفقیت- چگونگی تعیین هدف- ذکرنکات وموارد جهت رسیدن به موفقیت.

30 دقیقه

5-ارائه درس( فعالیتهای معلم ودانش آموزان برای رسیدن به هدف های رفتاری ):

روخوانی ازدرس توسط دانش آموزان وتوضیح در مورد مطالب درس با همکاری ومشارکت خود دانش آموزان و پاسخ به (پرسش ها برای بحث وبازنگری) مربوط به آخر فصل

6-جمع بندی: موفقیت افراد هرگروه کوچک باعث موفقیت آن گروه در مقایسه بادیگر گروهها می شود افراد موفق باعث موفقیت کشور می شوند دلایل موفقیت افراد وسازمانها در برنامه ریزی و هدفمندی آنان نهفته است پس ازتعیین اهداف بلند برای خود باید در راه رسیدن به آن اهداف تلاش کرد.

10دقیقه

 

 

3-رفتارورودی دانش آموزان قبل از تدریس:

  دقت در رفتارهایی که نشانه علاقه مندی یا عدم علاقه دانش آموزان نسبت به درس می باشد  ایجاد جلب مشارکت دانش آموزان با روخوانی از هر قسمت از مطالب وطرح سوالات مقدماتی و جمع بندی توضیحات آنان          

7-ارزشیابی پایانی: رفع اشکال و پاسخگویی به سوالات دانش آموزان و سوال از متن کتاب جهت سنجش میزان آگاهی دانش آموزان

20 دقیقه

تعیین تکلیف

درکلاس

باتوجه به آشنایی با ویژگی های افراد موفق معرفی افراد موفقی که می شناسد باذکر علت موفقیت شان  سوال در رابطه باسهمی که در آینده برای موفق شدن ایران می توانند داشته باشند گروه بندی وانتخاب  اسم مناسب جهت انجام طرح کسب وکار      

45 دقیقه

در منزل

   افراد موفق درمحدوده زندگی ومحله شان را شناسایی وبا آنان مصاحبه نمایند  خلاصه ای از زندگی افراد موفق در عرضه کسب و کار جهانی تهیه و در جلسه بعدی در اختیار دوستانشان قرار دهند     

روش تدریس

مشارکتی-توضیحی وتشریحی وپرسشی    

 

وسایل آموزشی

کتاب - استفاده از نوار وسی دی -  تخته وایت برد وماژیک- مجلات  علمی-  رایانه  

فعالیت دانش آموزان

روخوانی از مطالب درس؛  مشارکت در تکمیل توضیحات    

 


 

طرح درس سالیانه    :                 ( کار آفرینی با شماره 5201 سال تحصیلی 91/90)

 

هفته/    ماه                           

مهر ماه

آبان ماه

آذر ماه

 

دیماه

هفته اول

 

 

 

-آشنایی با هنر جویان

- آشنایی با درس و اهداف کار آفرینی

- آشنایی با تکالیف طرح کسب و کار

- گروه بندی هنر جویان و نامگذاری هر گروه

- آزمون کتبی

-  تدریس از صفحه 32 تا صفحه 37

- تکلیف کلاسی : شناسایی انواع کسب و کار خانگی و امکان راه اندازی آن

- تکلیف طرح : شرح نام و نوع کسب وکار ؛ اهداف و ماموریت

- بحث و بررسی تکلیف کلاسی جلسه قبل

- آزمون

- تدریس از صفحه 59 تا صفحه 66  (فصل پنجم )

- بحث و بررسی تکالیف درسی و طرح

- تکلیف طرح : انتخاب مکان مورد نیاز ؛ هزینه آن ؛ کروکی محل استقرار

-دوره و آزمون

از فصل اول تا فصل ششم

هفته دوم

 

 

 

تدریس از صفحه 15 تا صفحه 22 طرح درس       ( فصل اول)

- تکلیف کلاسی : تهیه گزارش. 1) مصاحبه با یکی از افراد موفق 2) تهیه زندگینامه یک فرد موفق

- تکلیف طرح : انتخاب چندین ایده کسب و کار

- پرسش کلاسی

-تدریس از صفحه 38 تا 41 (فصل سوم )

- تکلیف کلاسی : معرفی یک سایت کسب و کار اینتر نتی

- تکلیف طرح : شرح دلایل موفقیت و مجوزها و مقررات راه اندازی

- بحث و بررسی تکالیف درسی و طرح از جلسه قبل

- پرسش کلاسی

-جمع بندی طرح ها ی کسب و کار هر گروه

- تکلیف کلاسی : مصاحبه با صاحبان کسب و کار محله خود

- تدریس از صفحه 69 تا صفحه 72

 

 

 

برگزاری امتحانات دیماه

هفته سوم

 

 

 

- پرسش کلاسی

- بحث و بررسی در مورد تکالیف کلاسی

- بحث و بررسی در مورد تکالیف طرح

- پرسش کلاسی

-  تدریس از صفحه 45 تا صفحه 50

- بحث و بررسی تکالیف جلسه قبل

- تکلیف کلاسی : تحقیق در مورد شرح حال یک کار افرین

- تکلیف طرح : تجهیزات مورد نیاز کسب و کار

- پرسش کلاسی

- بحث و بررسی در مورد تکلیف درسی

-  تکلیف طرح : تحلیل        بازار یابی طرح ؛ تبلیغ کالا یا خدمات ؛ تهیه نمونه تبلیغ

- تدریس از صفحه 72 تا صفحه 77

 

 

...................................

هفته چهارم

 

 

 

 

 

تدریس از صفحه 25 تا صفحه 29 ( فصل دوم )

- تکلیف کلاسی : درخت تصمیم گیری شغلی برای 20 سال

- انتخاب عنوان کسب وکار برای هر گروه

 

- پرسش کلاسی تدریس از صفحه 51 تا صفحه 55  (فصل چهارم )–بحث و بررسی تکالیف کلاسی و طرح تکلیف کلاسی : تهیه گزارش از شرح حال یک کار آفرین تکلیف طرح : میزان سرمایه مورد نیاز راههای تامین سرمایه ؛ چگونگی     در یافت وام ؛ افتتاح حساب بانکی

 - پرسش کلاسی

- تدریس از صفحه 78 تا صفحه 83 (فصل ششم )

- تکلیف طرح : بررسی قیمت بازار ؛ قیمت گذاری محصولات و خدمات 

 

 

 

..................................

 

 

 

 

 

هفته

ماه

بهمن ماه

اسفندماه

فروردین ماه

اردیبهشت ماه

هفته اول

 

 

 

- تدریس از صفحه           87 تا صفحه 90

- تکلیف کلاسی : مصاحبه با یکی از افراد خلاق و    نو آور      تکلیف طرح :

 کارکنان مورد نیاز و دستمزدها و صورت دستمزد

- آزمون کتبی

- بررسی و تجزیه و تحلیل تکالیف کلاسی و طرح کسب و کار

- تدریس از صفحه 103 تا صفحه 108

 

 

 

 

 

 

 

 

...............................

- آزمون کتبی

- مطالعه و بررسی فصل دوازدهم ( پیوستها )

هفته دوم

 

 

 

- پرسش کلاسی

- بحث و بررسی/ تکالیف کلاسی و طرح

تکلیف کلاسی : برگزاری کارگاه خلاقیت تکلیف طرح : تعیین صورتحساب      هزینه ها و در آمد و تخمین میزان فروش

_ پرسش کلاسی

- تدریس از صفحه 109 تا صفحه 116 (فصل نهم )

- تکلیف طرح : جدول زمانبندی 

- تکلیف کلاسی : تهیه تراز آزمایشی و ارزیابی یک واحد تجاری

 

 

 

...............................

- دوره از کلیه فصل ها ی کتاب

- رفع اشکالات و سئوالات هنر جویان

 

 

 

 

هفته سوم

 

 

 

 - تدریس از صفحه          90 تا صفحه 94 (فصل هفتم )

- بررسی نتیجه کارگاه خلاقیت

تکلیف کلاسی : حل مسئله با تکنیک طوفان مغزی

تکلیف طرح : صورتحساب سود و زیان ؛ تحلیل نقطه   سر به سر

 - پرسش کلاسی

تدریس از صفحه 119 تا صفحه 112 تکلیف طرح :

جمع بندی و رفع اشکا لات طرح کسب و کار

- بحث و بررسی تکالیف کلاسی

- مرور مطالب       فصل های تدریس شده کتاب

- تدریس از صفحه 123 تا     128           ( فصل دهم )

- برنامه ریزی برای ارائه طرح کسب و کار و دفاع از آن 

- تهیه گزارش از کار مدیر یک واحد تولیدی ؛ خدماتی یا کشاورزی

 

 

.....................................

هفته چهارم

 

 

 

 

 

- پرسش کلاسی

- بررسی نتیجه کارگاه طوفان مغزی

- تدریس از صفحه 97 تا 99 (فصل هشتم )

  تکلیف طرح : نمودارها ؛ میزان فروش سود و هزینه ها

- تکلیف کلاسی : تمرین گروهی مهارتهای فروش

- پرسش کلاسی

 -تکلیف طرح :

تحویل طرح/ کسب و کار توسط گروهها

 - پرسش کلاسی

- تدریس از صفحه 131 تا صفحه 134 ( فصل یازدهم)

- ارائه کامل طرح کسب و کار توسط گروه

 

- بحث و بررسی تکالیف کلاسی

 

 

 

 

....................................

 

 

 

تهیه کنندگان: گروه کارآفرینی استان وناحیه 1زاهدان


مطالب مشابه :


پژوهشگران برتر فرهنگی و دانش آموزی ناحیه دو زاهدان تجلیل شدند

انتشارمطالب خبری آموزش وپرورش لزوما به معنای تایید آموزش وپرورش ناحیه 2زاهدان .




فراخوان مسابقه

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. مدیریت/اداره آموزش و پرورش شهرستان /منطقه/ناحیه.




طرح درس

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. آموزش وپرورش ناحيه 1 ناحیه: هنرستان:




بارم بندی وجدول ارزش گذاری سال 92

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. وزارت آموزش وپرورش. نام هنرآموز، منطقه / ناحیه ، نام استان




بارم بندی جدیددبیرخانه کشوری سال 92-91 وجدول ارزش گزاری جدید کارافرینی به همراه نکات قابل توجه ی اجر

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. وزارت آموزش وپرورش. نام هنرآموز، منطقه / ناحیه ، نام استان




پژوهشگران برتر فرهنگی و دانش آموزی ناحیه دو زاهدان تجلیل شدند

انتشارمطالب خبری آموزش وپرورش لزوما به معنای تایید آموزش وپرورش ناحیه 2زاهدان .




فراخوان مسابقه

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. مدیریت/اداره آموزش و پرورش شهرستان /منطقه/ناحیه.




طرح درس

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. آموزش وپرورش ناحيه 1 ناحیه: هنرستان:




بارم بندی وجدول ارزش گذاری سال 92

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. وزارت آموزش وپرورش. نام هنرآموز، منطقه / ناحیه ، نام استان




بارم بندی جدیددبیرخانه کشوری سال 92-91 وجدول ارزش گزاری جدید کارافرینی به همراه نکات قابل توجه ی اجر

آموزش وپرورش ناحيه 2زاهدان. وزارت آموزش وپرورش. نام هنرآموز، منطقه / ناحیه ، نام استان




برچسب :