كارتون‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني كودك قبل از 1358

xtv3.jpg
ماجراهاي روپرت The Adventures of Rupert Bear
Rupert_2.jpgRupert_1.jpg

كارمون رو با يكي از قديمي‌ترين شخصيت‌هاي كارتوني يا بهتره بگيم عروسكي آغاز مي‌كنيم.
بچه خرسي به نام روپرت (Rupert Bear) همراه با پدر، مادر و دوستانش.
Khanom_Boroumand_ss.jpg
سركار خانم احترام برومند، مجري توانا و مهربان برنامه كودك تلويزيون در دهه پنجاه. ايشان همسر آقاي داود رشيدي و مادر خانم ليلي رشيدي هستند.
اميدوارم هر جا كه هستند شاد و تندرست باشند كه حق زيادي به گردن ما كودكان پريروز دارند.
تصوير گفتگوی ايشان با مجله تماشا (1353)
Khanom_Atefi_ss.jpg


شادروان خانم مولود عاطفي، مجري و قصه‌گوي برنامه كودك راديو و تلويزيون دهه چهل و پنجاه.
تصوير مصاحبه ايشان با مجله تماشا (1353)ماجراهاي هاكلبري فين

Newadventuresofhuckfinnlogo.jpg
ماجراهاي هاكلبري فين
muttley.jpeg

كارتون  ماشين پرنده كه نامش در اصل Dastardly and Muttley in Their Flying Machines بود و محصول سال 1969 Hanna-Barbera Productions براي تلويزيون CBS. 
zire_gonbade_kaboud_-__khanom_.jpg

تصويري از سركار خانم احترام برومند در برنامه زير گنبد كبود (برنامه كودك تلويزيون / دهه پنجاه)

group.jpg

باگالوها (The Bugaloos) باگالوها (Bugaloos) مجموعه تلويزيوني شاد و جذابي بود كه از سال 1970 به مدت دو سال هر هفته شنبه‌ها صبح از شبكه تلويزيوني NBC امريكا براي رده سني كودك و نوجوان پخش شده بود و دو سه سال بعد هم به تلويزيون ايران رسيد .

بچه‌ها، بچه‌ها (مهرنگ و اورنگ)

mehrang_-_orang-s.jpg

برنامه كودك تلويزيون ملی ایران قسمتي داشت به نام بچه ها، بچه‌ها كه در اون دو بازيگر به نام‌هاي مهرنگ و اورنگ نقش دو تا پسر‌بچه را بازي مي‌كردند كه يكي بزرگ‌تر و عاقل و دانا بود، يكي هم شيطون و سربه‌هوا. توي هر قسمت هم موضوع خاصي رو در قالب نمايشي شاد و خنده‌دار به بچه‌ها آموزش مي‌دادند. نقش مهرنگ شيطون و بازيگوش رو شادروان فرهنگ مهرپرور بازي مي‌كرد و نقش اورنگ رو هم آقايي به نام حسين واعظي كه متاسفانه نمي‌دونم الآن كجا هستند.

مهرنگ و اورنگ / بچه‌ها، بچه‌ها  


bacheha_bacheha.jpg
تصوير ديگري از مهرنگ و اورنگ در برنامه بچه‌ها، بچه‌ها از برنامه كودك تلويزيون قبل از انقلاب (شادروان فرهنگ مهرپرور در نقش مهرنگ و حسين واعظي در نقش اورنگ).

بچه ها، بچه ها

bacheha_bacheha-1355-263.jpg

bacheha_bacheha2-1355-263.jpgاین دو عکس مربوط است به برنامه "بچه ها، بچه ها" در سال 1355. در سری بعدی این برنامه اورنگ غایب بود و جای او را شخصیت های دیگری همچون خروس، روباه، فیل، موش، کریم آقا بقال، ننه نقلی و شاخ به سر پر کردند. سری جدید این برنامه حاصل همکاری افراد خوش ذوقی مثل نرگس وفادار، پروین خوارزمی، مهوش جزایری و آقای بهبهانی بود.

برنامه "بچه ها، بچه ها"


bacheha_bacheha-1352.jpg

bacheha_bacheha-1352.jpg

دو تصویر قشنگ از برنامه "بچه ها، بچه ها" در سال 1352 با بازی زنده یاد فرهنگ مهرپرور در نقش مهرنگ و حسین واعظی در نقش اورنگ.

فليپر Flipper

flipper_4.jpg

فليپر يكي از سريال‌هاي دوست‌داشتني برنامه كودك تلويزيون دهه پنجاه بود. داستان فيليپر ماجراي زندگي شخصي و حرفه‌اي پورتر ريكس، مامور گارد ساحلي و منطقه حفاظت شده‌اي در جنوب فلوريدا بود كه به همراه دو پسرش اتفاقات جالبي رو دنبال مي‌كردند و قهرمان اصلي داستان هم دلفين بسيار باهوشي بود به نام فليپر. مجموعه داستاني فليپر با همكاري بخش توليدات تلويزيوني كمپاني Metro Goldwyn Mayer ساخته شده و پخش اون از سال 1964 تا  1967 از تلويزيون NBC ادامه داشته.

ماجراهاي سوپربوي (The Adventures of Superboy)


superboy.jpg
كارتون ماجراهاي سوپربوي (The Adventures of Superboy) مجموعه اي بود كه از روي داستان ‌مصوري به همين نام ساخته شده بود و طي سال‌هاي 1966 تا 1969 در سه فصل جداگانه از تلويزيون CBS امريكا روي آنتن رفته بود بعد هم طبق معمول، يك عده آدم خوش‌سليقه و كاربلد اين كارتون رو هم مثل خيلي از كارتون‌ها و سريال‌هاي ديگر آوردند، دوبله كردند و در برنامه كودك تلويزيون خودمون براي ما به نمايش گذاشتند.
وقتي مي‌خواست بره تو آسمون مي‌گفت: "بالا، بالا، بالاترررر". حالا بعد از اين همه سال با ديدن نسخه اصلي  متوجه شدم كه مي‌گفته: "Up, Up, And Away"!

اين كارتون درواقع ماجراهای دوران نوجوانی سوپرمن بود. پسر جوان عينكي و آرومي به نام كلارك كنت (Klark Kent) كه به‌طور ناشناس به همراه پدرخوانده و مادرخوانده‌اش، دوست دخترش لانا (Lana Lang) و سگ استثنايي‌اش كريپتو (Krypto) در شهر كوچكي به نام Smallville زندگي مي‌كرد. هر وقت هم مشكل حادي براي شهر، كشور يا حتي كره زمين پيش مي‌آمد و انسان‌هاي عادي كاري از دست‌شان برنمي‌آمد، براي رفع مشكل پيش‌قدم مي‌شد.كارتون Go Go Gophers


go_go_gophers2.jpg
اما كارتون Go Go Gophers از سال 1966 تا 1968جزئي از مجموعه كارتوني Underdog بوده و از آن به بعد هم تا سال 1969 به صورت مستقل از شبكه CBS پخش شده است. فضاي داستان شبيه فيلم‌هاي وسترن و در اطراف يك قلعه نظامي ساخته شده و شخصيت‌هاي اصلي آن يك سگ و يك كايوت هستند كه يكي‌ از آنها سرهنگ است و يكي‌ هم گروهبان و قصد دارند شهر را از وجود آخرين سرخپوست‌هاي باقي‌مانده كه دو تا سنجاب شيطان و باهوش هستند، پاك كنند ولي هميشه نقشه‌هایشان شكست مي‌خورد! سرخپوست‌ها با زبان من‌درآوردي سرخپوستي با هم حرف مي‌زنند اما صداي سرهنگ را از روي صداي تئودور روزولت و صداي گروهبان را از روي صداي جان وين تقليد كرده‌اند!

سريال تُپل مُپُلي

h_r_puff_n_stuff1.jpg

تپل مپلي (H. R Pufnstuf)

jimmy1.jpg


سريال امريكايي H. R Pufnstuf را  برادران Sid & Marty Kroft در سال 1969 براي رده سني كودك و نوجوان ساختند و از همان سال هم با موفقيت فراوان در برنامه ويژه شنبه صبح‌هاي شبكه تلويزيوني NBC به نمايش درآمد.

زمينه اصلي داستان به اين صورت است كه پسربچه 11 ساله‌اي به اسم جيمي ني‌لبكي دارد كه سحرآميز است، يعني جان دارد و حرف مي‌زند، و جادوگر بدجنسي هم به نام ويچي‌پو (Witchiepoo) مي‌خواهد هرطور شده ني‌ليك را از چنگ او درآورد. تا اين‌كه جيمي موقع گشت و گذار كنار دريا به قايق عجيبي برمي‌خورد و بدون اين‌كه بداند قايق را همان جادوگر بدجنس سر راه او گذاشته، سوار مي‌شود و راه مي‌افتد. در بين راه ويچي‌پو قايق را غرق مي‌كند ولي ساكنان عجيب و غريب جزيره‌اي به نام Living Island كه همه چيز در آن زنده است و مثلا درخت‌ها حرف مي‌زنند و قورباغه‌ها آواز مي‌خوانند، به اتفاق شهردار جزيره كه اژدهاي آرام و مهرباني است به نام H. R Pufnstuf، همان تُپل مُپُلي، جيمي و ني‌لبك سحر‌آميز او را كه اسمش Freddy است، نجات مي‌دهند. از قضا، غاري كه همين شهردار در آن زندگي مي‌كند تنها مكاني است كه جادوهاي Witchiepoo در آن بي‌اثر است!


سبزيجات (The Herbs)

MainPhoto.jpg

توضيح درباره كارتون سبزيجات

parsley2.jpg
 كارتون سبزيجات در سال 1968 براي رده سني زير دبستان ساخته شده و از تلويزيون BBC پخش شده و دو سال بعد هم سري جديد اون به اسم ماجراهاي جعفري (The Adventures of Parsley) ساخته شد.


والي‌گيتور (Wally Gator)

wally.jpg

كارتون والي‌گيتور (Wally Gator) به همراه "توشه لاك پشت و دام دام" و "ليپي و هاردي" يكي از بخش‌هاي برنامه تلويزيوني The Hanna Barbera New Cartoon Series بوده كه طي سال‌هاي 1962 و 1963 در 52 قسمت هر هفته از تلويزيون امريكا پخش مي‌شده و بعد هم در سال‌هاي دهه 1350 با دوبله‌اي زيبا از برنامه كودك تلويزيون خودمون پخش ‌شد...

سريال تلويزيوني توسن (Fury)

Fury2.jpg

سريال رويايي توسن براي همه بچه‌هاي پريروز آشناست. "... داستان يك اسب ... و پسري كه عاشق اوست ..." .


سريال تلويزيوني شزم (SHAZAM)

SHAZAM.jpg

شزم را از روي مجموعه داستان‌هاي مصوري به همين نام ساخته بودند و از سال 1974 تا 1977 از تلويزيون CBS پخش شده بود. قدرت شِزم را هركول، سليمان، زئوس، اطلس، آشيل و عطارد به او اعطا كرده‌ بودند و همه جا به او كمك مي‌كردندسفرهاي دور و دراز هامي و كامي در وطن


hami_va_kami.jpg
همايون نادري و كامبيز اكبري در نقش‌هاي هامي و كامي؛ بزرگ‌ترين مجموعه رنگي تلويزيون، ويژه كودكان، اوليا و مربيان؛ يك‌صد و چهار ساعت برنامه، در سراسر ايران، شهر به شهر و ده به ده، همپاي هامي و كامي ...؛
در اين مجموعه بي‌هنرپيشه، مربيان و قهرمانان واقعي ميهن ما در نقش مربيان و قهرمانان، استادان و معلمان در نقش استادان و معلمان، و متخصصان رشته‌هاي مختلف در نقش متخصصان ظاهر مي‌شوند؛ با همكاري گسترده تلويزيون ملي ايران، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و هنر، وزارت آموزش عالي و ده‌ها موسسه دولتي و غيردولتي ديگر در تشكيلات عظيمي به نام "طرح تجربي بزرگ" ...

هامي و كامي مجموعه‌ي تلويزيوني "سفرهاي دور و دراز هامي و كامي در وطن" نياز به بازيگر داردwatermarked-hami__kami-book.jpg
هم‌زمان با پخش اين مجموعه، قرار بود رمان بلند "سفرهاي دور و دراز هامي و كامي" نيزبه‌صورت كتاب‌هاي كوچك مصور در 52 جلد توسط دفتر انتشارات راديو و تلويزيون ملي ايران منتشر شود. تعدادي هم منتشر شد اما در سال 57 پروژه ناتمام ماند.

كارتون شِزن

shazzan1.jpgshazzan2.JPG

shazzan5.jpg
شِزن (Shazzan) كارتوني بود كه همون اوايل دهه 50 در برنامه كودك تلويزيون خودمون پخش مي‌شد .

اين كارتون هم مثل بسياري ديگر از كارتون‌هاي معروف قديم و جديد، محصول شركت Hanna-Barbera Productions بوده و در سال 1967 براي تلويزيون CBS ساخته شده. سازنده اون هم شخصي بوده

به نام Alex Toth. داستان اين مجموعه زيبا همان‌طور كه در قسمت اول نشون داده مي‌شه، ماجراهاي خواهر و برادري است به نام ‌هاي چاك (Chuck) و نانسي (Nancy).
‌‌‌‌‌‌اون‌ها درون يك غار و بر حسب اتفاق صندوقچه اسرارآميزي پيدا مي‌كنند كه درون اون دو نيمه از يك انگشتر عجيب قرار داده شده. خواهر و برادر، همين كه دو نيمه انگشتر رو به هم مي‌چسبونن كلمه Shazzan (شِزن) شكل مي‌گيره كه يك فرمان جادوئيه و ناخواسته اون‌ها رو به دنياي شگفت‌انگيز سرزمين افسانه‌اي هزار و يك شب مي‌بره و اينجاست كه جن غول‌پيكري شبيه غول چراغ جادو به نام شِزن در خدمت‌شون حاضر مي‌شه و مي‌گه: " در خدمتم ارباب"!

شِزن اون‌قدر بزرگه كه چاك و نانسي رو با كَبوبي (Kaboobie)، شتر پرنده‌اي كه خودش در اختيار اون‌ها گذاشته، روي كف دستش جا‌به‌جا مي‌كنه.
شِزن هر كاري براش امكان‌پذيره، فقط نمي‌تونه اون‌ها رو به خونه‌شون برگردونه چون تنها راه اين كار اينه كه چاك و نانسي صاحب اصلي انگشتر رو پيدا كنند و انگشتر رو به او برگردونند.

(اين كارتون نبايد با شِزِم كه سريال تلويزيوني با هنرپيشه‌هاي زنده بود و داستان ديگري داشت اشتباه شود.)
بردمن (Birdman)


Birdman1967.JPG
بردمن (Birdman) از اون تيپ كارتون‌هايي بود كه همه پسربچه‌ها و حتا بزرگ‌ترها با اشتياق نگاه مي‌كردند و با ديدن اون به هيجان مي‌آمدند. Ra، خداي خورشيد در افسانه‌هاي مصر باستان، قدرتي به بردمن اعطا كرده بود كه مي‌توانست در حين پرواز پرتوهاي نوراني خورشيد را از نوك انگشتانش به طرف دشمن نابكار شليك كند يا از آن به صورت سپر دفاعي استفاده كند!


دانلودكارتون قصه گل‌ها (Flower Stories)

fs-2.JPG
اين كارتون توسط خانم Kate Canning ساخته شده و تهيه كننده اون هم Terry Harding بوده و در سال 1975 از تلويزيون انگلستان پخش شده و بعد هم به تلويزيون ملي ايران و برنامه كودك رسيده...

تا چندي پيش كساني كه اين كارتون رو توي اينترنت جستجو مي‌كردند، اون رو با كارتون James The Catاشتباه مي‌گرفتند چون شخصيت اصلي داستان در هر دو يكي بود. اما تصاوير و نمونه‌هايي كه از كارتون وجود داشت، همين‌طور آهنگ و تيتراژ اون چيز ديگه‌اي بود. غافل از اين‌كه James The Cat رو بعدها از روي Flower Stories ساخته‌اند و اصلا داستان و شخصيت‌هاي اون به‌جز خپل با اولي فرق داره.

fs-1.JPG

موفقيت اين اثر نزد بيننده ايراني تا اندازه زيادي مديون صداي زيبا و مخملين گوينده اون يعني آقاي هوشنگ لطيف‌پور است كه گويندگي سريال دايي جان ناپلئون را نيز به‌عهده داشتند.

شخصيت‌هاي كارتون در دوبله فارسي ايرانيزه (بومي) شده بودند! پادشاه و ملكه Elf شده بودند پادشاه و ملكه گل‌پريا (البته Elf هم در ادبيات اروپا موجودي است افسانه‌اي كه در جنگل و كوه و تپه زندگي مي‌كند و مراقب گل‌ها و درختان است و ... - داستانش مفصله! - يه چيزي تو مايه‌هاي همون گل‌پري!)، Silk و Lawn (ابريشم و ململ) شده بودند شبنم و نسيم و James هم شده بود خپل!
در ضمن، من با همين خانم Kate Canning تماس گرفتم و ازشون كمك خواستم. ايشون خيلي مهربانانه پاسخ دادند كه ما هم متوجه شده‌ايم كه كارتون قديمي ما در ايران طرفداران زيادي دارد و اثري هم از آن نيست.


همايون هوشيارنژاد (بازي بازي، بابا قندي شماره 2 - آقاي جدول)


homayoun_pic.JPG
"من دوست دارم مظهر شادي و شادماني براي بچه‌ها باشم"

همايون هوشيارنژاد رو پيشتر در مطالب مربوط به برنامه "بازي‌ بازي" در برنامه كودك تلويزيون ملي ايران در سال‌هاي 1350 و پيش از آن معرفي كرده بودم كه به همراه سعيد شوشتري برنامه‌هاي شادي رو در نقش باب قندي 1 و 2 براي كودكان اجرا مي‌كردند(پيش از "بچه‌ها بچه‌ها" - فرهنگ مهرپرور و حسين واعظي). البته ايشون به غير از برنامه بازي بازي در برنامه‌هاي ديگري، از جمله "آقاي جدول" و "تئاتر كودك" هم اجرا داشته‌اند...

كارتون كينگ كنگ

watermarked-KingKongCartoon.jpg

اين كارتون در سال 1966 با همكاري دو شركت امريكايي و ژاپني Videocraft و Toei Animation ساخته شده و اولين بار در همون سال در سه فصل و 25 قسمت 30 دقيقه‌اي رنگي از تلويزيون ABC امريكا پخش شده، بعد هم كه طبق معمول يك عده آدم خوش‌سليقه اون رو براي پخش در برنامه كودك تلويزيون ملي ايران خريداري، دوبله و پخش كردند.

گربه كلوندايك Klondike Kat

watermarked-klondik.jpg

يکی از کارتون های خاطره انگیز اون دوران که با دوبله زیبا و بامزه‌اش هنوز که هنوزه تو خاطرات من جا خوش کرده، کارتون زیبای گربه كلوندايك Klondike Kat است كه ظاهرا در حدود سال های 1965 تا 1968 توسط استودیوی انیمیشن سازی Total Television تولید می‌شد

برنامه كودك راديو ايران

post_card3.JPG

خاطره اي از يك كودك دهه پنجاه : سال 1351 من 7 ساله بودم. اون زمان بچه‌ها نقاشي‌هاشون رو براي برنامه كودك راديو (ساعت 10 صبح) مي‌فرستادند. آخر برنامه چند دقيقه رو گذاشته بودند براي اعلام نام فرستندگان نقاشي‌ها و تعريف و تمجيد از نقاشي‌هاي اون‌ها. من هم نقاشيم رو براي برنامه فرستاده بودم و دو سه هفته بود كه منتظر بودم. بالاخره انتظار به پايان رسيد و يك روز بعد از پخش آيتم "بابا پستچي" بود، "عمو جنگل" بود يا "بابا ابر" (بابا ابر تندترش كن، تندتر و تندترش كن ...!)، اسم من رو هم خوندند و با به‌به و چه‌چه از نقاشيم تعريف كردند. سه چهار روز بعد هم اين كارت پستال اومد در خونه‌مون. حتما كسان ديگري هم هستند كه مشابه اين كارت رو تا به حال نگه داشته‌اند و من يك نفر ديگر رو هم غير از خودم مي‌شناسم كه شبيه اين كارت رو نزديك به چهل ساله كه پيش خودش نگه داشته و هر بار كه چشمش به اون ميفته بدتر از من چند دقيقه‌اي روحش پر مي‌كشه و مي‌ره تو چهل سال پيش.


نمايش كدو قلقلي و ديو

kadoo.JPG

انتخاب نمايش كدو قلقلي و ديو به عنوان بهترين نمايشنامه ويژه كودكان در تلويزيون ملي ايران در سال 1356.

kadoo-group.JPG

كاري از گروه تئاتر امروز، مركب از رضا بابك، مرضيه برومند، بهرام شاه‌محمد‌لو، عليرضا هدايي،

راضيه برومند، همايون خادم ميثاق، گيتا خاكپور، بهمن اخضري، مهدي تقي‌نيا و ايرج آرتيموس. 

babak.JPG

رضا بابك، نويسنده، كارگردان و بازيگر نمايش كدو قلقلي و ديوتصوير مصاحبه با رضا بابك (1351)


در باره نمايش كدو قلقلي و ديو

كارتون رابين هود فضايي

rocket_robin_hood.jpg

نام اصلي اين كارتون Rocket Robin Hood است كه توسط يك شركت انيميشن سازي كانادايي
به نام Krantz Films Inc ساخته شده و طي سال‌هاي 1966 تا 1969 در 52 قسمت 22 دقيقه‌اي
از تلويزيون كانادا و بعد هم ديگر كشورهاي جهان پخش شده است.
شخصيت‌هاي داستان همان شخصيت‌هاي افسانه رابين هود هستند ولي با امكانات و تجهيزات پيشرفته
و امكان پرواز در آسمان. اين كارتون در سال 1356 با نام رابين هود فضايي از تلويزيون خودمون پخش مي‌شد و هر قسمت هم داستان مجزايي داشت.

tv-shiraz1350-31.jpg

tv-shiraz1350-31.jpg

تماشاي تلويزيون، خونه همسايه! شيراز، 1351بدون شرح!

daryoush_arjmand.jpgAnoushirvan_Rohani_Tavalod_s.jpg

نخستين آهنگم را در شش سالگي ساختم. آهنگ "تولدت مبارك" بهترين ساخته من است. من نه تنها توقعي از مردم ندارم، بلكه ممنون‌شان هستم كه به ساخته‌هايم گوش مي‌دهند. انوشيروان روحاني از جمله كساني است كه به خاطر آهنگ‌هاي نوستالژيك زيبايي كه از خودش به يادگار گذاشته، حق بزرگي به گردن مردم ايران دارد. اما آنچه كه به كار ما مربوط مي‌شود، دو تا از ساخته‌هاي ايشان است كه حس نوستالژيك شديدي را در آدم بيدار مي‌كند. اول، آهنگ "تولدت مبارك" با صداي بلا الوندي كه نياز به توضيح ندارد و توي رگ و خون ما ايراني‌هاست و دوم، آهنگ بسيار زيبا و خاطره‌انگيزي است كه براي ورزش صبحگاهي مدارس ساخته بود. هر بار كه اين آهنگ را مي‌شنوم بي رودربايستي اشك توي چشمانم جمع مي‌شود. مدت زمان آهنگ حدود هشت دقيقه است و هر 15 يا 20 ثانيه مخصوص حركت نرمشي خاصي است كه با صداي كشيده سوت از قسمت قبلي جدا مي‌شود. بعضي قسمت‌ها هم براي حركت درجا و نفس‌گيري ساخته شده. صبح اول وقت كه توي حياط مدرسه صف مي‌بستيم، بعد از قرائت قرآن و سرود و همزمان مراسم پرچم و نيايش، در همون حالي كه كيف‌هایمان كنارمان بود، آهنگ از بلندگو پخش مي‌شد و با نگاه به معلم ورزش مدرسه كه بالای سکو حركات را انجام مي‌داد، ورزش صبحگاهي را شروع مي‌كرديم. اين برنامه قرار بود در كل كشور همگاني شود، يعني سر ساعت مثلا هفت و نيم اين آهنگ از تمام بلندگوهاي سطح شهر و تاكسي‌ها و اتومبيل‌هاي شخصي پخش شود و مردم توي پارك‌ها و حتا كنار پياده‌روها حركات نرمشي را انجام دهند. مدت كوتاهي هم با تبليغات فراوان سعي كردند فرهنگ‌سازي كنند كه خورد به حوادث سال 57 و همه چيز تعطيل شد. ولي ما توي مدرسه دو سه سال بود كه برنامه را انجام مي‌داديم. اين‌ها را گفتم كه هم يادآوري و تجديد خاطره‌اي باشد براي هم‌دوره‌اي‌هاي خودمان و هم اطلاعاتي باشد براي نسل هاي بعدي.

هكل و جكل Heckle & Jeckle

heckle__jeckle.jpeg

هكل و جكل (Heckle & Jeckle) يا كلاغ‌هاي وراج كارتون خيلي قديمي‌ و بامزه‌ايه. اين كارتون محصول كمپاني فاكس قرن بيستم و از ساخته‌هاي Paul Terry معروف بوده. فقط نكته جالب اينه كه اين دو تا توي سري اول يعني همون سال 1946 زن و شوهر بودند، بعد توي قسمت‌هاي بعدي تبديل شدند به دو تا رفيق مذكر! اين دو تا هميشه با ديگران مشكل پيدا مي‌كردند و شروع مي‌كردند به درگيري با طرف مقابل و در بيشتر مواقع هم در آخر كار شكست مي‌خوردند!

سركار خانم احترام برومند (برنامه ما و شما)

barnameh_koodak-ma_va_shoma-bo.JPG

 "سركار خانم احترام برومند"، مجري توانا و مهربان برنامه كودك تلويزيون شد، گفتم علاوه بر تصويري كه در همان اولين پست‌هاي وبلاگ گذاشته بودم تصوير ديگری هم از ايشون در هنگام ضبط "برنامه ما و شما" در برنامه كودكان تلويزيون ملي ايران در سال 1352 تقديم دوستان كنم.


khanderoo__shakh_be_sar-bacheh.JPG


كريم آقا بقال، شاخ به‌سر، خنده رو، آقا روباهه و آقا خروسه در برنامه بچه‌ها، بچه‌ها ياد كرده بودند،
agha_kherseh-bacheha_bacheha-1.jpg

برنامه بچه‌ها، بچه‌هاست و گاو شاخ به‌سر و ميمون خنده رو که خيلي وراج بود و آقا خرسه .

به جاي خيلي از عروسك‌ها هم شادروان مهدي آژير، شادروان فرهنگ مهرپرور و خانم ناهيد اميريان حرف مي‌زدند.

حلقه جادو


halqeh_jadoo-1353-154.jpg
سال 1352 برنامه جالبي در مجموعه برنامه كودك شبكه 1 تلويزيون ملي ايران پخش مي‌شد
به نام حلقه جادو كه دو تا بازيگر داشت: سوسن تسليمي و برادرش سيروس تسليمي
ماجراهاي لانگ جان سيلور

long_john_silver-1356-331.jpg
سال 1353 سريالي در مجموعه برنامه كودك  تلويزيون پخش مي‌شد به نام ماجراهاي لانگ جان سيلور. اين سريال از روي شخصيت يك دزد دريايي يك پا به همين نام در رمان معروف نويسنده اسكاتلندي رابرت لوئيز استيونسون ساخته شده بود و فيلمبرداري اون هم در استراليا انجام شده بود.

مزرعه سبز

mazraeh_sabz1-1355-226.jpg
مجموعه‌اي كه كار بچه‌هاي تلويزيون مركز رشت بود و تهيه كننده و مجري آن خانم سرور افتخارزاده بودند. به‌خصوص كه چند بار هم دوستان در بخش نظرات به اين برنامه اشاره كرده بودند. مجموعه مزرعه سبز در سال 1355 در برنامه كودك تلويزيون ملي ايران پخش مي‌شد و به‌غير از خانم مجري، عروسك‌هايي مثل اردك، مار، سگ، روباه و پسربچه در آن نقش داشتند و موضوع آن هم درباره مسايل اطراف كودكان بود. مثلا نشان مي‌داد كه اگر كودكي به حرف مادر يا معلمش گوش ندهد، چه اتفاقي ممكن است برايش بيافتد!

جوجه‌لريم


Jujalarim_Group-s.JPG

جيك جيك، جوجه‌لريم

جيك جيك جيك جيك، جوجه‌لريم ...

sugra-s.JPG

ترانه آذري بسيار زيبا و خاطره‌انگيز جوجه‌لريم در سال 1959 توسط صغرا باقرزاده، كودك خردسال (12 ساله) اهل باكو، اجرا شد و بسيار مورد استقبال قرار گرفت. همان سال اين ترانه را با يك اركستر بزرگ و به شكل يك باله باشكوه 150 نفري در فستيوال "دهه هنر آذربايجان" در شهر مسكو اجرا كردند كه با تشويق فراوان تماشاچيان روبرو شد و برخلاف ساير برنامه‌هاي فستيوال، چهار بار به روي صحنه آمد و اعضاي گروه به‌خصوص صغرا به خاطر صداي قشنگش و مهمتر از اون، اعتماد به نفس بالايي كه از خودش


مطالب مشابه :


دوستان گلم

بچه ها داشتم از جم جونیور توتال دراما میدیدم سلام دوستایی که مثل من عاشق کارتون جزیره
خالق کارتون سوباسا + عکس

گروه مطالعاتی پژوهشی تحلیلی کودک و رسانه - خالق کارتون سوباسا + عکس - جم جونیور کمپ کارتون
فیلم آموزش رقص و دوست دختربازي توسط دو مجری مطرح صدا و سیما + دانلود

کارتون نتورک سی بی جم جونیور کمپ کارتون تون
كارتون‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني كودك قبل از 1358

کارتون "ماجراهای گالیور" (The Adventures of Gulliver) هم مانند بسیاری دیگر از جم جونیور کمپ کارتون
بررسی کارتون در جستجوي نمو

گروه مطالعاتی پژوهشی تحلیلی کودک و رسانه - بررسی کارتون در جستجوي نمو -
جنگ تلویزیونی برای کودکان

اما نظر شخصی من این است که شرایط آن دوره بود که آن کارتون ها را در ذهن جم جونیور کمپ کارتون
ای کیو سان راهب بود یا کودک؟

شیوه تفکر کردن ای‌کیو سان در این کارتون، که بعدها بین بچه‌های ژاپنی جم جونیور کمپ کارتون
برچسب :