ترفند های office

تبدیل حروف کوچک به بزرگ و بالعکس در word

در برنامه مايكروسافت Word اگر مي‌خواهيد حروف انگليسي را از بزرگ به كوچك تغيير دهيد، متن مورد نظر خود را انتخاب كنيد و سپس كليد شيفت را نگه داشته و 3 F را فشار دهيد. اين كار را چند بار تا رسيدن به نتيجه دلخواه تكرار كنيد. براي مثال اگر متن اوليه با حروف كوچك نوشته شده باشد پس از يك بار فشردن شيفت و 3 F حروف اول كلمات بزرگ مي‌شود و پس از بار دوم كل حروف بزرگ مي‌شوند. اگر اين كليد‌ها را براي بار سوم فشار دهيد به حالت اول باز مي‌گردد.

********************************************

زيبا سازي متن

يكي از رايج ترين كارهايي كه تايپيست هاي حرفه اي انجام مي دهند كشيدن حروف و كلمات براي زيباسازي متن تايپ شده است. شما نيز مي توانيد با استفاده از اين روش متون خود را در داخل ويندوز بكشيد. براي اين كاركافي است در هر مكاني از ويندوز، زبان ويندوز را روي فارسي تنظيم كنيد. سپس حرف مورد نظر خود را تايپ كرده و كليدهاي تركيبي shift +J را همزمان بفشاريد.

********************************************

شماره صفحه در اكسل

توجه : هيچ وقت شماره صفحه را تايپ نكنيد! براي آنكه شماره صفحه به صورت خودكار وارد شود ابزار كافي در اختيارتان قرار داده شده است.

اگر بخواهيد شماره صفحه را دستي وارد كنيد اگر برحسب مورد بنا شد تغييري در تعداد صفحات اعمال كنيد بايد كلي دوباره كاري كنيد و مجدداً شماره صفحات را تنظيم كنيد. گاهي لازم خواهد بود در بالا و پايين صفحات برخي مطالب نظير شماره صفحه، تاريخ ، نام موسسه و يا حتي يك جمله حكيمانه را عيناً در هر صفحه تكرار كنيم. تمامي خانواده آفيس با يك روش تقريباً مشابه اين امكان را در اختيار قرار مي دهند. شما در يك مرحله سرنويس و پانويس هاي هر صفحه را تعريف و طراحي مي كنيد و پس از آن اين سرنويس و پانويس براي تمام صفحات به كار مي رود. Word چنين قابليتي را در قالب موضوعي به نام Header footer در منوي view ارائه مي كند. با انتخاب اين منو شما وارد سرصفحه و يا پاصفحه مي شويد و مي توانيد ما بين آنها جابجا شويد. رفتارتان با آن مثل يك متن عادي باشد مثلاً‌ در وسط سطر شماره صفحه را واردكنيد.
براي آنكه شماره صفحه به صورت خودكار وارد شود از نوار ابزار
Header footer در بركه Headercustom‌و يا custom footer و در مكان مورد نظرتان كه سمت چپ يا راست يا وسط باشد دكمه مربوط به شماره صفحه را وارد كنيد براي آنكه شماره گذاري صفحات از شماره اي غير از يك شروع شود در برگه page از منوي page setup شماره اولين برگه را تنظيم كنيد.

***********************************************

فرمول نويسي در خانواده Office

 

‌در كليه نرم افزارهاي خانواده آفيس مي توانيد هر جا كه لازم شد فرمول نويسي در حد اعلا و به پيچيده ترين شكل انجام دهيد. مي توانيد توابع سخت و پيچيده رياضي را از انواع مشتق و انتگرال به همراه حروف يوناني با رعايت بالانويس و زيرنويسها به سهولت بنويسيد.
انواع و اقسام ماتريسها را نيز مي توانيد به راحتي وارد كنيد. دستگاههاي چند معادله چند مجهولي را با آكولادهاي بزرگ و همچنين خطر كسري هاي بزرگ با صورت و مخرج تا حد غيرقابل تصور پيچيده را به راحتي مي توانيد در ويرايشگر فرمول آفيس طراحي و پياده سازي نماييد.
نصب
Eqution Editor
از منوي Insert گزينه Object را انتخاب كنيد و در جعبه مجاور insert object گزينه Create New را فشرده و در آنجا MicrosoftEquation را از ليست انتخاب نماييد تا نصب شود. در اين مرحله اگر Office را از روي CD نصب كرده ايد لازمست CD آن را درون درايو قرار دهيد و اگر در يك شبكه از يك فولدر مشترك آنرا نصب كرده ايد بايستي به آن فولدر دسترسي داشته باشيد. بانصب آن بايستي نوار ابزار مربوط به آن را فعال كنيد. علامت آلفاي زير راديكال در منوها افزوده مي شود و با كليك آن مي توانيد شروع به فرمول نويسي كنيد. قبل از شروع به فرمول نويسي نوار ابزار مربوطه را يك مرتبه كامل ملاحظه كنيد و قابليتهاي آن را بررسي كنيد. تا در هنگام ضرورت به سراغ گزينه صحيح برويد.
اگر اين گزينه فعال نبود از منوي
view آنرا فعال كنيد با خاتمه ورود فرمول در جايي داخل صفحه كليك كنيد تا از مود فرمول نويسي خارج شويد.

********************************************

7 ترفند مفيد در نرم افزار WORD

1- با فشردن کليد SHIFT + F5 مي‌توانيد به قسمتي از متن که بتازگي تغييري در آن ايجاد کرده ايد برويد. فشردن مجدد اين کليدها شما را به قسمت‌هاي تغيير يافته قبلي متن مي‌برد.

2- اگر فرمت قسمتي از متن را تغيير داده ايد، مثلا رنگ يا نوع فونت آن را عوض کرده ايد و حالا مي‌خواهيد به همان وضعيت پيش فرض WORD برگردانيد، مي‌توانيد آن بخش از متن را انتخاب و کليدهاي CTRL + SPACEBAR را فشار دهيد.

3- وقتي مي‌خواهيد بخشي از متن را انتخاب نمائيد، مي‌توانيد دکمه ALT را پائين نگه داريد و با ماوس DRAG کنيد. اين کار باعث مي شود عمل انتخاب به صورت مستطيل شکل انجام شود و سرعت شما به طرز چشمگيري افزايش يابد.

4-وقتي در حال تايپ کردن يک متن انگليسي هستيد و به دنبال مترادف يک کلمه خاص مي گرديد، کافيست نشانگر را در کنار و يا در زير کلمه مربوطه ببريد و کليدهاي SHIFT + F7 را فشار دهيد. با اين کار فهرستي از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمايش داده مي‌شود.

5- در پنجره PRINT PREVIEW شما مي‌توانيد پيش از پرينت گرفتن ، پيش نمايشي از فايل خود را ببينيد. براي انجام تغييرات در همين صفحه، کافيست روي آيکون MAGNIFIER کليک نمائيد تا اجازه تصحيح در متن به شما داده شود.

6- اگر مي‌خواهيد همزمان دو بخش مختلف از يک DOCUMENT را ببينيد، مي‌توانيد فايل مربوطه را در نرم افزار WORD باز کرده، ماوس را بالاي فلش موجود در بالاي نوار لغزان نگه داريد تا نشانگر ماوس به شکل دو خط موازي با دو فلش در بالا و پائين آن درآيد. آنگاه کليک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پائين بکشيد. حال صفحه به دو قسمت تقسيم مي‌شود که در هر دو بخش همان فايل نمايش داده مي‌شود و همزمان مي‌توانيد دو بخش مختلف فايل را ببينيد و ويرايش کنيد.

7-فرض کنيد يک فايل طولاني داريد و پيدا کردن مطالب برايتان دشوار، کافيست گزينه DOCUMENT MAP را از منوي VIEW انتخاب کنيد تا فهرستي از عناوين DOCUMENT شما را نشان دهد. حال با کليک بر هر عنوان به آن قسمت از فايل خود پرش مي‌کنيد .

 

********************************************

هر قلمی را که دوست دارید

یکی از مشکلاتی که برای کاربران نرم افزار Microsoft word پیش می آید تایپ متون با یک قلم خاص و باز کردن متون تایپ شده در رایانه دیگران است. در بسیاری از موارد قلم های بکار رفته در یک سند متنی در رایانه دوم وجود نداشته و تمام قلم ها به هم می ریزد. یکی از روش های حل این مشکل تهیه خروجی PDF از فایل مربوطه است که در پست های بعدی در مورد آن بیشتر توضیح خواهم داد، اما اگر می خواهید بدون انجام اینکار با راه حل این مشکل آشنا شوید از روش زیر استفاده کنید:

پس از تایپ متن مورد نظر خود در نرم افزار آفیس 2007 بر روی گوی دایره ای شکل نرم افزار آفیس کلیک کنید تا منوی اصلی آن برای شما باز شود. حالا در این بخش بر روی گزینه word options که در پایین سمت راست این کادر قرار دارد کلیک کنید.در پنجره باز شده از سمت چپ گزینه save را انتخاب کرده و در بخش preserve fidelity when sharing this document گزینه embed fonts in the file را فعال کنید.با انجام این مراحل همه قلم ها یبکار رفته در متن شما هنگام ذخیره سازی به فایل شما چسبیده شده و در هر رایانه ای که آن را باز کنید بدون هیچ مشکلی نمایش داده می شود. دقت داشته باشسد که در این بخش گزینه ای با عنوان do not embed common system fonts نیز وجود دارد که در صورت عدم انتخاب این گزینه تمام قلم های پیش فرض سیستمی نیز به فایل شما چسبیده می شود که در این حالت حجم فایل نهایی شما افزایش پیدا می کند. در اغلب موارد بهتر است این گزینه فعال شود چرا که بیش از 99 درصد رایانه ها از قلم های پیش فرض سیستمی پشتیبانی می کنند. در word 2003 از منوی tools گزینه options را انتخاب کنید. از پنجره باز شده به قسمت Save بروید. در قسمت Save Options می توانید مراحل کاری بالا را انجام دهید.

***********************************************

فارسي كردن اعداد در ورد

يكي از مشكلاتي كه بسياري از كاربران Word به دنبال حل كردنش هستند و هيچ جائي هم گفته نشده، ‌فارسي كردن اعداد است. بسياري از كاربران نمي دانند چه بايد بكنند تا اعداد در Word فارسي نشان داده شوند. البته در بخش Regional settings ويندوز جائي هست كه مي توانيم مشخص كنيم اعداد فارسي نشان داده شوند. ولي اگر اين كار را بكنيم، همه اعداد بخش هاي مختلف ويندوز فارسي مي شوند. حتي ساعت ويندوز هم عدد ها را فارسي نشان مي دهد. ولي ما به دنبال روشي هستيم كه فقط عدد هاي Word‌ را فارسي كند. آن هم فقط اعدادي را كه به فارسي نوشته مي شوند. از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كنيد. كادري پر از گزينه و زبانه (Tab) ظاهر مي شود. زبانه Complex script را فعال كنيد. در قسمت پائين، منوي كشوئي گزينه numeral را باز كنيد و از منو گزينه Context را انتخاب كنيد. كار تمام است. از اين به بعد اعدادي كه فارسي تايپ كنيد فارسي نشان داده مي شوند و اعدادي كه انگليسي تايپ كنيد، انگليسي. اگر می خواهید این کار را در word2007 انجام دهید کار کمی فرق می کند. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید: ابتدا روی گوی دایره ای سمت چپ و بالا کلیک کنید و گزینه word options را انتخاب کنید. سپس به قسمت advanced بروید. در سمت راست مواردی برای انتخاب وجود دارد. کمی پایین تر بروید. در قسمت show document content گزینه numeral را مشاهده خواهید کرد. حالا از این قسمت گزینه context را انتخاب کنید و دکمه OK را فشار دهید.


مطالب مشابه :


حروف یونانی (گریک)

حروف یونانی ( گریک ) اسامی حروف یونانی و حروف انگلیسی هم ردیف آنها
حروف الفبای یونانی و اعداد رومی که در فیزیک کاربرد دارند

سرای فیزیک - حروف الفبای یونانی و اعداد رومی که در فیزیک کاربرد دارند - خدایا یاریم کن نگاهم
Greek Alphabet الفبای یونانی

دانلود رایگان فيلم آموزشي نرم افزار etabs. مجموعه نرم افزارهای مهندسی عمران و الفباي يوناني
حروف يوناني

رياضیات پربار - حروف يوناني - - رياضیات پربار من مریم غلامی دبیر ریاضی شهرستان شیراز هستم
زبان نوشتاری یا خط

دانلود کتاب يكی خطی كه حروف مصوت آن نشانه‌های و تا چندي خط يوناني به كار ميرفت و روي
ترفند های office

تبدیل حروف کوچک به و انتگرال به همراه حروف يوناني با رعايت دانلود مستند
الفبای اوستایی، دین دبیره

دانلود آزمون داخل حروف نيست و اين خود مانند الفباي يوناني حروف مصوت را داخل
تست مربوط به حروف اضافه

دانلود کتاب آموزش زبان حروف ندا و کاربرد آنها پيشوندها و پسوندهاي يوناني و لاتين در
برچسب :