تاريخ و نحوه ثبت نام در آزمون دوره‌هاي كارشناسي پيوسته و كارشناسي ناپيوسته

بدین وسيله به اطلاع كليه متقاضيان شركت كننده در آزمون دوره‌هاي كارشناسي پيوسته و كارشناسي ناپيوسته سال 1388 دانشگاه جامع علمي- كاربردي مي‌رساند كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور ازطريق اينترنت و از ساعت 9 صبح روز يكشنبه 27/10/88 آغاز و در پايان روز شنبه 3/11/88 پايان مي‌پذيرد، لذا كليه داوطلبان متقاضي ثبت نام كه داراي شرايط ذيل مي‌باشند مي‌توانند در آزمون مذكور ثبت نام و شركت نمايند.
الف: شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو در دوره‌هاي كارشناسي پيوسته سال 88
1- شرايط پذيرش داوطلبان
1-1) شرايط عمومي:
*نداشتن عناد با نظام جمهوري اسلامي ايران.
توضيح: مصـاديق عنـاد عبارتند از: (1)‌ مبـارزه مسلحانه با نظام جمهوري اسلامي ايران، (2)‌ داشتن وابـستگي تشـكيلاتي به گروهك‌هاي محارب، (3) ‌پرداخت كمك مالي به گروهك­هاي محارب يا هواداري تشكيلاتي از آن­ها و يا عضويت در آن گروهك­ها، (4) تبليغ ماترياليسم و اديان ساختگي.
*نداشتن فساد اخلاقي.
توضيح: مصاديق فساد اخلاقي شامل اعتياد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا مي‌باشد.
*برخورداري از توانایي جسمي لازم متناسب با رشته­هاي انتخابي.
*دارا بودن شرایط مربوط به وظیفه عمومی برای داوطلبان ذکور مطابق بند (3-2) مندرج در دفترچه راهنما و 3-1 اين اطلاعيه.

شرايط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجي
1- ثبت‌نام اتباع غيرايراني مقيم ايران منوط به داشتن يكي از مدارك اقامتي يا شناسايي معتبر زير مي‌باشد.
1-1- گذرنامه كه داراي پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-1- دفترچه پناهندگي سياسي صادره از سوي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران.
3-1- كارت هويت ويژه اتباع غيرايراني داراي اعتبار در سال 1388، صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
4-1- برگ خروج از كشور مدت دار مرحله چهارم آمايش، صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
2- دارا بودن معدل كل حداقل 14 از 20 در ديپلم سه ساله براي داوطلبان نظام جديد و داشتن همين معدل در كارنامه ديپلم براي داوطلبان نظام قديم آموزش متوسطه.
تذكر مهم: ثبت‌نام قطعي پذيرفته‌شدگان نظام جديد در مراكز آموزشي، منوط به ارايه مدرك ديپلم سه ساله نظام جديد و پيش دانشگاهي مي‌باشد.
تبصره: در صورت مغايرت معدل اعلام شده به سازمان سنجش آموزش كشور با معدل مندرج در مدرك تحصيلي پذيرفته‌شدگان غيرايراني، مطابق مقررات سازمان سنجش آموزش كشور در خصوص اين افراد اقدام خواهد شد.
3- اتباع غيرايراني پذيرفته شده در هر يك از رشته‌هاي تحصيلي منحصراً مي‌بايست واجد شرايط و ضوابط اعلام شده فوق و نيز تابع مقررات آموزشي و دانشجويي موسسه آموزش عالي محل قبولي خود باشند و محل تحصيل خود را با توجه به شرايط و ضوابط مربوط و رعايت مناطق ممنوعه در هنگام تعيين رشته انتخاب نموده باشند. در غير اين صورت قبولي آنان كان لم يكن تلقي گرديده و از ثبت‌نام و ادامه تحصيل آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.
تذكر مهم: جدول ‌مناطق ممنوعه براي تردد و اقامت اتباع غيرايراني در جدول شماره (119) دفترچه راهنما درج گرديده است. شايان ذكر است اتباع غير ايراني‌مقيم، مجاز به انتخاب رشته در اين مناطق نمي‌باشند.
4- جمهوري اسلامي ايران هيچگونه تعهدي در خصوص اقامت خانواده پذيرفته‌شدگان (به استثناي همسر و فرزند داراي اقامت قانوني دانشجو) ندارد.
5- به استثناي دارندگان دفترچه پناهندگي سياسي و آن دسته از دانشجوياني كه بنا به دلايل موجه، قادر به عزيمت به كشور متبوع خويش نباشند، ثبت‌نام و ادامه تحصيل ساير پذيرفته‌شدگان در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور، منوط به انجام تشريفات قانوني خروج از كشور و اخذ گذرنامه با رواديد تحصيلي معتبر مي‌باشد. بنابراين ورودي‌هاي واجد شرايط قانوني كه داراي گذرنامه تحصيلي نمي‌باشند برابر شيوه‌نامه‌اي كه توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تهيه و به دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور ابلاغ خواهد شد، پذيرش اوليه شده و در اولين نيم‌سال تحصيلي به آنان مرخصي بدون احتساب در سنوات اعطا مي‌گردد. بديهي است پس از انجام تشريفات قانوني خروج از كشور و صدور گذرنامه و اخذ رواديد تحصيلي، در نيم‌سال بعدي طبق ضوابط از دانشجو ثبت‌نام قطعي خواهد شد.
6- پذيرش اتباع غير ايراني در رشته‌هايي كه منجر به ايجاد تعهدات استخدامي براي جمهوري اسلامي ايران نمايد اكيداً ممنوع مي‌باشد.
7- فقط اتباع غيرايراني مقيم جمهوري اسلامي ايران، مجاز به شركت در آزمون‌ دوره‌هاي كارشناسي پيوسته دانشگاه جامع علمي – كاربردي سال 1388 مي‌باشند.
8- كليه اتباع خارجي متقاضي ثبت‌نام و شركت در آزمون دوره‌هاي كارشناسي پيوسته دانشگاه جامع علمي – كاربردي، در صورت دارا بودن شرايط و ضوابط اعلام شده، لازم است نسبت به تكميل فرم مخصوص اتباع خارجي كه در سايت سازمان و نشريه پيك سنجش مورخ 14 و 21 دي‌ماه 1388 درج خواهد شد اقدام نموده و همچنين در زمان ثبت‌نام با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.orgو ورود به لينك مربوط نسبت به تكميل اطلاعات درخواستي اقدام نمايند؛ پس از تكميل اطلاعات مورد درخواست در سايت، به اين دسته از داوطلبان يك كد پيگيري 13 رقمي داده خواهد شد كه داوطلب مي‌بايست اين كد را دقيقاً در محل مخصوصي كه در بند 16 تقاضانامه ثبت‌نام، پيش‌بيني شده است درج نمايند.
2-1) شرايط اختصاصي:
*داشتن گواهينامه دوره پيش دانشگاهي.
*داشتن دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه (چهارساله یا شش­ساله نظری و هنرستان).
تبصره: دانش‌آموزان دوره پيش دانشگاهي در صورت پذيرش در دانشگاه بايد حداكثر قبل از ثبت­نام در نیم­سال دوم تحصیلی 89-88 در مرکز آموزش محل قبولی، موفق به اخذ گواهي پيش‌دانشگاهي شده ‌‌باشند، در غیر این صورت پذیرش آنان «کان لم یکن» تلقی می­گردد.
*دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه­ها و موسسه­های آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده­های فنی و حرفه­ای وزارت آموزش و پرورش که فاقد مدرک پیش­دانشگاهی می­باشند، مدرک کاردانی آن­ها جایگزین مدرک پیش­دانشگاهی شده و می‌توانند درآزمون کارشناسی پیوسته شرکت و تحصیل نمایند.
*داشتن ساير شرايط اختصاصي اعلام شده توسط هر يك از مراكز آموزش تحت نظارت دانشگاه جامع علمي-كاربردی (براساس جدول شماره 5) مندرج در دفترچه راهنما


تذكرات مهم:
*كليه پذيرفته­شدگان در مراكز آموزش علمي-كاربردي تابع قوانين، مقررات و ضوابط دانشگاه جامع علمي-كاربردي و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري می­باشند.
*كارمندان دولت در صورتي مي‌توانند به تحصيل بپردازندكه موافقت­نامه رسمي وزارتخانه يا سازمان متبوع خود، مبني‌ بر شركت در كلاس­ها، آزمايشگاه­ها و فعاليت­هاي ديگر دوران تحصيل را به همراه ساير مدارك ثبت­نام به مركز آموزش علمي- كاربردي محل قبولي، ارایه نمایند.
*هيچ دانشجويي مجاز نيست هم­زمان در دو رشته يا دو مقطع در موسسه­های دولتي و يا غيردولتي تحصيل نمايد. در صورت تخلف طبق آيين‌نامه انضباطي دانشجويان با وي رفتار خواهد شد.
*در ترم اول تغییر رشته، انتقال، مرخصی تحصیلی و میهمان شدن مجاز نمی­باشد.
*کارکنان مراکز آموزش علمی-کاربردی مجاز نیستند کدرشته محل­های مرکز آموزشی را که در آن خدمت می­کنند انتخاب نمایند، چنانچه این موضوع رعایت نگردد و در آن مرکز آموزشی قبول گردند، قبولی آنان «کان لم یکن» تلقی خواهد شد و به هیچ وجه نمی­توانند متقاضی تحصیل در آن کدرشته محل یا کدرشته­ محل­های دیگر گردند.
*اخبار، آیین­نامه­ها، بخشنامه­ها، مقررات و ضوابط آموزشی، برنامه­ها و سرفصل دروس رشته­های مصوب دانشگاه جامع علمی-کاربردی از طریق سایت دانشگاه به آدرس www.uast.ac.irقابل مشاهده می­باشد.

3-1) مقررات وظیفه عمومی:
براساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، داوطلبان مرد لازم است جهت پذیرش در دوره­های مذکور یکی از شرایط مشروحه زیر را دارا باشند:

 1. كارت پايان خدمت.
 2. كارت معافيت كفالت يا پزشكي دایم و يا كارت معافيت دایم زمان صلح با فرم كامپيوتري.
 3. كارت معافيت موقت در مدت اعتبار آن.
 4. شاغلین رسمی در نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارایه گواهی موافقت از یگان مربوط.
 5. مشمولان متولد 1370 و بعد از آن.
 6. فارغ­التحصیلان دوره پیش­دانشگاهی و دانش­آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه متولد سال 1369 و قبل از آن.

تبصره 1: این افراد برای ثبت­نام و شرکت در آزمون علمی-کاربردی سال 1388 بایستی نسبت به اخذ دفترچه آماده به خدمت اقدام نمایند و لازم است در تاریخی کـه توسـط سازمـان وظیفـه عمومی نیـروی انتظامی اعلام می­گـردد، بـه خدمت اعـزام شوند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن در آزمون  دانشگاه جامع علمی-کاربردی در هر مرحله­ای از خدمت ترخیص خواهند شد، در غیر این صورت غایب محسوب شده و پذیرش آن­ها در آزمون سال 1388 ملغی می­گردد.
تبصره 2: سقف مجاز تحصیل در دوره پیش­دانشگاهی به صورت حضوری تا سن 24 سال تمام می­باشد.

 1. ثبت­نام و شرکت در آزمون متولدین نیمه دوم سال 1369 (1/7/1369 به بعد) که به صورت حضوری مدرک پیش­دانشگاهی اخذ نموده­اند، با اخذ برگ اعزام به خدمت بدون مهر غیبت که تاریخ اعزام آنان در نیمه دوم سال 1389 خواهد بود، بلامانع است.
 2. متولدین سال 1338 تا 1354 در صورت قبولی در دانشگاه با ارایه کارت معافیت.
 3. داوطلبان شاغل به خدمت در نیروهای نظامی و انتظامی با رعایت سایر مقررات وظیفه عمومی قید شده در هر مرحله از خدمت وظیفه که باشند، به شرط نداشتن غیبت قبل از اعزام به خدمت، از خدمت ترخیص خواهند شد.
 4.  مشمولانی که دارای مدرک کاردانی می­باشند صرفاً در رشته­های متجانس با مدرک کاردانی حق ثبت­نام و شرکـت در آزمون را داشتـه و در صورت قبولی می­بایست حداکثر طی مدت 4 سال دوره کارشناسی پیوسته را به اتمام برسانند.

تبصره: این دسته از افراد به شرط نداشتن غیبت مجاز به تحصیل می­باشند. ضمناً ثبت­نام از این افراد طی مدت شش ماه از تاریخ فراغت دوره کاردانی بدون اخذ مجوز وظیفه عمومی بلامانع است.
(11) طلبه دارنده دیپلم کامل متوسطه، به شرطی که شورای مدیریت حوزه علمیه قم تأیید نماید که معافیت تحصیلی در حوزه، پوششی برای ادامه تحصیل در دانشگاه نمی­باشد و طلبه قادر است ضمن اینکه در حوزه به تحصیل اشتغال دارد به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل نماید، با همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است. بدیهی است در هر زمانی که حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه را خاتمه یافته اعلام نماید، مشمول دیگر نمی­تواند به عنوان دانشجو از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده کند و باید خود را به سازمان وظیفه عمومی محل، معرفی نماید.
تبصره: افراد مشمول بند 11 فوق، قبل از ثبت­نام در آزمون باید موافقت­نامه مذکور را از شورای مدیریت حوزه علمیه قم دریافت دارند و به هنگام قبولی در دانشگاه ارایه نمایند.
(12) متعهدین خدمت در وزارتخانه­ها و سازمان­ها که پس از انجام تعهد خدمت دوره ضرورت معاف می­باشند، در صورت ارایه موافقت­نامه از بالاترین مقام وزارت یا سازمان متبوع، بدیهی است با شروع تحصیل، تعهد آنان قطع شده و پس از اتمام تحصیلات باید بقیه خدمت مورد تعهد را در وزارتخانه و یا سازمان متبوع به اتمام برسانند.

تذكرات مهم در رابطه با مقررات وظیفه عمومی:
الف) دانشجویان انصرافی دانشگاه­ها و موسسه­های آموزش عالی کشور (اعم از دوره­های روزانه، شبانه و یا نیمه حضوری) و همچنین دانشگاه پیام نور، مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و دیگر موسسه­های آموزش عالی (موسسه­های آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و ...) که از معافیت تحصیلی استفاده کرده­اند، لازم است پس از انصراف قطعی از تحصیل، خود را برای اعزام به خدمت به بخش­های وظیفه عمومی معرفی نمایند و به خدمت اعزام شوند. بدیهی است این دسته از داوطلبان پس از انجام دوران خدمت وظیفه عمومی (خدمت ضرورت)، حق ثبت­نام و شرکت در آزمون­های علمی-کاربردی بعدی را خواهند داشت.
ب ) هیچ داوطلبی با داشتن دیپلم کامل متوسطه و یا گواهینامه دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و با استفاده از معافیت تحصیلی از سایر موسسه­های آموزش عالی، اعم از موسسه­هـای آموزش عالـی دولتـی و غیردولتـی مصـوب، حـق ثبـت­نام و شرکت در آزمون علمی-کاربردی سال 1388 را نخواهد داشت. به عبارت دیگر براساس مقررات وظیفه عمومی آن دسته از داوطلبانی که دارای دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم و یا گواهینامه دوره پیش­دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه می­باشند و از معافیت تحصیلی موسسه­های آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی مصوب استفاده می­کنند، حق ثبت­نام و شرکت در آزمون علمی-کاربردی سال 1388 را ندارند. بدیهی است برای ثبت­نام و شرکت در آزمون باید مطابق بند «الف» فوق اقدام نمایند.
ج ) سقف سنوات تحصیل در کارشناسی پیوسته 6 سال می­باشد. بدیهی است دانشجویانی که طی این مدت موفق به اتمام دوره تحصیل نشوند، معافیت تحصیلی آن­ها ملغی شده و شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.

2-  سهميه ایثارگران
هر يك‌ از داوطلبان ‌متقاضي‌ سهميه شاهد و ايثارگر مي‌توانند بر اساس‌ شرايط خود ‌در بندهاي‌ «الف‌» تا «ب» زير، متقاضي‌ استفاده از سهميه‌ شوند.
الف‌) رزمندگاني كه بر اساس ماده 1 و تبصره‌هاي چهارگانه ماده مذكور در آيين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي‌ ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسيجي ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ از تاريخ‌ 31/6/1359 لغايت‌ 31/6/1367 حداقل‌ شش‌ (6) ماه‌ متوالي‌ يا متناوب‌ داوطلبانه‌ در مناطق‌ عملياتي ‌جبهه‌هاي‌ نبرد حق‌ عليه‌ باطل‌ حضور داشته‌اند، لازم‌ است‌ ضمن مراجعه به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) نسبت به تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (نيروي مقاومت بسيج) و يا وزارت جهاد كشاورزي مورد تائيد نهائي قرار گيرد.
تذكرمهم: داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي لازم است پس از تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان، نسبت به دريافت كد رهگيري 12 رقمي از واحد مربوط اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلي كه در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي در نظر گرفته شده است، درج نمايند.
تبصره ‌1: مناطق‌ عملياتي‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شوراي‌ عالي‌ دفاع‌ تعيين‌ مي‌شود.
تبصره ‌2: مدت‌ حضور يا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظيفه‌ و همچنين‌ تعهدات‌ و مأموريت‌هاي‌ خدمتي‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي‌ نظامي‌ درجبهه‌ و نيز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجويان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌، حضور داوطلبانه‌ تلقي‌ نمي‌شود.
تبصره 3: بسيجيان فعال و عادي پايگاه‌هاي مقاومت بسيج، مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌شوند.
تبصره 4: فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلباني كه پدر و يا مادر آنان فقط داراي مدت حضور در جبهه مي‌باشند) مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌باشند.  
ب‌) جانبازان‌ 25 تا 69%‌، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر، آزادگان‌ و فرزندان‌ و همسران‌ آنان‌ و همچنين‌ فرزندان ‌و همسران‌ شهدا، مفقودين‌ و اسرا و جانبازان 70% و بالاتر و خانواده شهدا (خواهر، برادر، پدر و مادر شهيد) ‌براي ‌استفاده‌ از سهميه مربوط بايد بر اساس‌ ضوابط مندرج‌ در بند زير اقدام‌ كنند.
- اين قبيل داوطلبان بايستي ضمن مراجعه به سايت اينترنتي ايثار به نشاني: 
www.isaar.irبا درج كد ملي و كد ايثارگري و اطلاعات لازم در لينك مربوط كد 12 رقمي رهگيري دريافت دارند و آن را در بند 12 قسمت اول (اطلاعات فردي) فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي درج نمايند. پس از آن ضمن مراجعه مجدد به سايت ايثار، در قسمت پيگيري سهميه از وضعيت تأييد و يا عدم تأييد سهميه خود مطلع شوند و در صورت هرگونه مشكل با شماره تلفن‌هاي مندرج در سايت ايثار (سامانه تأييد سهميه) تماس حاصل نمايند.
تبصره: كد رهگيري 12 رقمي ارگان‌هاي استفاده‌كننده از سهميه شاهد و رزمندگان براي هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان مي‌بايست براي هر آزمون، كد رهگيري جديد از ارگان ذيربط دريافت دارند.
تذكرمهم: جانبازان با درصد جانبازي حداقل 25% و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، ضمن درج كد رهگيري دريافتي از سايت ايثار در بند 12 تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي، به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) مراجعه و با ارايه كارت جانبازي و يا آزادگي، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تكميل نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام، توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (نيروي مقاومت بسيج) و يا وزارت جهاد كشاورزي مورد تاييد نهايي قرار گيرند و در گزينش نهايي به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازي و يا مدت اسارت اضافه گردد. ضمناً اين قبيل داوطلبان نيازي به دريافت كد 12 رقمي رهگيري از سپاه پاسداران را ندارند.
تبصره 1: داوطلبان استفاده كننده از سهميه شاهد و رزمندگان، در صورت عدم تأييد سهميه به واحدهاي تابعه شهرستان محل تشكيل پرونده ذيربط مراجعه نمايند.
تبصره 2: آن‌ دسته‌ از داوطلباني‌ كه‌ با استفاده از سهميه شاهد و ايثارگر، يك بار پذيرفته شده‌اند، اعم از اينكه از رشته قبولي انصراف داده و يا در رشته قبولي ثبت‌نام كرده و يا نكرده باشند، حق استفاده مجدد از سهميه مذكور را در اين آزمون نخواهند داشت.
3- روش گزينش دانشجو
گزينش دانشجو در هر يك از كدرشته محل­‌های تحصیلی براساس نمره كل آزمون و با توجه به صلاحيت­هاي عمومي داوطلبان و در دو سهمیه آزاد و شاغل و نیز اولویت­های بومی بودن و سهمیه ایثارگران و براساس مصوبات مربوط صورت می­گیرد (مواد آزمون در بند 8 مندرج در دفترچه راهنما توضیح داده شده است).
1-3) گزینش دانشجو به یکی از دو روش متمرکز و نیمه­متمرکز به شرح زیر انجام خواهد شد.
الف- روش متمرکز:
در کلیه کدرشته محل­­هایی که پذیرش در آن­ها به روش متمرکز صورت می­پذیرد با توجه به امتیاز کل داوطلبان، اولویت­های انتخابی و ظرفیت اختصاص داده شده، فهرست پذیرفته­شدگان نهایی استخراج و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.orgاعلام می­گردد.
ب- روش نیمه­متمرکز:
در کدرشته محل­‌هايی که نياز به اقداماتی نظیر مصاحبه یا آزمون عملی دارند، گزينش نهایي داوطلبان به صورت نيمه­متمركز براساس نمره كل و از بين معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت پس از انجام مصاحبه یا آزمون عملی و با توجه به صلاحيت­هاي عمومي آنان انجام مي‌گيرد. لذا معرفی­شدگان کدرشته­ محل­های مذکور لازم است براساس برنامه زمانی که به همراه فهرست اسامی آنان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.orgمنتشر می­شود برای انجام مراحل فوق به نشانی­های اعلام شده در جدول شماره (116) مندرج در دفترچه راهنما مراجعه نمایند. بدیهی است گزینش نهایی براساس نتیجه مصاحبه و یا نمره آزمون عملی انجام خواهد شد.
تذکر:
کدرشته محل­­های نیمه­متمرکز در جداول شماره (6 تا 12) مندرج در دفترچه راهنما با علامت lمشخص شده­ است.
در کدرشته محل­هایی که در جداول شماره (6 تا 12) مندرج در دفترچه راهنما با علامت pمشخص شده­اند پذیرش صرفاً براساس تعریف شاغل مندرج در جدول شماره (5) دفترچه راهنما صورت می­پذیرد.
در کدرشته­ محل­هایی که در جداول شماره (6 تا 12) مندرج در دفترچه راهنما با علامت * مشخص شده­اند پذیرش صرفاً به داوطلبان بومی آن استان اختصاص دارد.
2-3) نحوه محاسبه نمره كل:
نمره كـل بـراي داوطلبـان شاغل و آزاد، در رشته انتخابي براساس مجموع نمره دروس عمومي و دو برابر نمره كل آزمون پايه با اعمال ضرايب مربوط، محاسبه مي‌شود.
4- ثبت‌نام
1-4) تكاليف‌ داوطلب و مراحل ثبت‌نام اینترنتي:
الف) داوطلب‌ متقاضي‌ شركت‌ در آزمون‌ بايد يكايك‌ اقدامات‌ زير را به‌ موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد.
1-  مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور و ادارات پست، براي تهيه كارت یا کارت‌های اعتباری به تعداد مورد نیاز و دفترچه راهنماي ثبت‌نام و شركت در آزمون دوره‌هاي كارشناسي پيوسته دانشگاه جامع علمي – كاربردي سال 1388.
2- ثبت‌نام از طریق سایت اینترنتی سازمان در زمان مقرر.
3- پرينت كارت‌ شركت در‌ آزمون، با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور‌ به نشاني: www.sanjesh.orgدر موعد مقرر.
4- حاضر شدن در محل‌ و حوزة امتحاني تعيين‌ شده‌، شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سؤالات.
ب) ثبت‌نام‌ براي‌ شركت‌ در آزمون:‌
ثبت‌نام براي شركت در آزمون دوره‌هاي كارشناسي پيوسته دانشگاه جامع علمي – كاربردي سال 1388 که در دفترچه راهنما درج شده، منحصراً به دو روش و از طريق سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني:
www.sanjesh.org  امكان‌پذير است. لذا داوطلبان لازم است به يكي از دو روش پرداخت اينترنتي و مراجعه به دفاتر پستي به شرح زير، اقدامات لازم را به عمل آورند.

1- روش اول (پرداخت اينترنتي):
1-1- مراجعه به سايت اينترنتي سازمان به نشاني: www.sanjesh.org
2-1- دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام از طريق سايت سازمان.
3-1- با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام در اين روش به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آنها فعال مي‌باشد، با مراجعه به سايت سازمان و پرداخت مبلغ 000/74 (هفتاد و چهار هزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام شركت در آزمون، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند.
4-1- آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز براي ثبت‌نام.
2- روش دوم (مراجعه به دفاتر پستي):
1-2- مراجعه به دفاتر پستي براي تهيه دفترچه راهنماي شركت در آزمون (‌همين دفترچه) و كارت یا کارت‌های اعتباری به تعداد مورد نیاز.
2-2- پرداخت مبلغ 000/74 (هفتاد و چهار هزار) ريال بابت دريافت يك كارت اعتباري ثبت‌نام و دفترچه راهنماي شركت در آزمون.
تبصره: مبلغ 000/6 (شش هزار) ريال بابت هزينه توزيع دفترچه راهنما و كارت اعتباري ثبت‌نام نيز توسط دفتر پستي از داوطلب دريافت مي‌گردد.
پس از مطالعه دفترچه راهنماي شركت در آزمون و آشنايي با كليه شرايط و ضوابط آزمون داوطلب بايد با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني:  www.sanjesh.org  نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايد. لازم به توضيح است دفترچه راهنماي آزمون دوره‌هاي كارشناسي پيوسته دانشگاه جامع علمي – كاربردي سال 1388و همچنين نحوة ورود به سايت براي ثبت‌نام و اقدامات لازم براي انجام ثبت‌نام اينترنتي در سايت سازمان آمده است.
2-4)  تاريخ ثبت­نام، توزيع كارت و برگزاري آزمون کارشناسی پیوسته:
*ثبت‌نام جهت شركت در آزمون مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه جامع علمي- كاربردي براي نيم­سال دوم تحصيلی 89-1388 از روز يك‌شنبه مورخ 27/10/88 آغاز و در روز شنبه مورخ 3/11/88 پايان مي‌پذيرد.
*تاريخ پرينت و دريافت كارت ورود به جلسه از طريق سايت سازمان طي اطلاعيه‌اي كه در روز دوشنبه مورخ 10/12/88 در نشريه پيك سنجش و سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org  منتشر خواهد شد، به ‌اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.
*آزمون برای کلیه گروه­های آموزشی در روز جمعه مورخ  14/12/88  برگزار خواهد شد.

3-4)  مدارك‌ لازم‌ براي‌ ثبت‌نام‌:
*فایل عکس اسکن شده: داوطلب می­بایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات ذکر شده در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، اسکن نموده و فایل آن را از طریق برنامه ثبت­نام اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور ارسال نماید.
تبصره: عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد.
*كارت اعتباری حاوی اطلاعات نام كاربری و رمز عبور.
کلیه داوطلبان می­بایست اصل مدارک زیر را نزد خود نگاه داشته و پس از قبولی در زمان ثبت­نام به مراکز آموزشی ذیربط ارایه نمایند.
*فرم تکمیل شده استفاده از سهمیه شاغل مندرج در دفترچه و یا گواهی اشتغال به کار معتبر از واحد مربوط برای داوطلبانی که شاغـل بوده و از سهمیه شاغل در رشتـه متناسـب استفـاده می­نمایند.
*سابقه بیمه لازم برای متقاضیان استفاده از سهمیه شاغل.
*آخرین فیش حقوقی برای متقاضیان استفاده از سهمیه شاغل.
*گواهینامه پایان دوره یک­ساله پیش­دانشگاهی و یا مدرک رسمی دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه.
*آن دسته از داوطلباني­ كه نابينا يا كم بينا، ناشنوا يا كم شنوا و يا معلول جسمي حركتي مي­باشند و نیاز به منشی دارند، لازم است برای دریافت فرم مخصوص معلولین به سازمان بهزیستی محل اقامت خود مراجعه و نسبت به دریافت فرم مخصوص اقدام و فرم دریافتی را حداکثر تا تاریخ 3/11/88 به آدرس تهران- صندوق پستی 1365-15875 سازمان سنجش آموزش کشور واحد رفع نقص آزمون دوره کارشناسی پیوسته دانشگاه جامع علمی-کاربردی سال 1388 ارسال و در تقاضانامه ثبت­نام اینترنتی برحسب مورد، بند مربوط را علامتگذاری نمایند. بدیهی است در صورت عدم ارسال فرم مزبور، بند معلولیت آن­ها حذف خواهد شد.


تذکرات مهم:
*مندرجات فرم تقاضانامه باید دقیق و صادقانه تکمیل شود.
*مسئولیت صحت کلیه مندرجات تکمیل شده فرم تقاضانامه به عهده داوطلب خواهد بود.
*مندرجات فرم تقاضانامه قابل تغییر نمی­باشد، بنابراین داوطلب باید در زمان تکمیل اطلاعات تقاضانامه نهایت دقت را به کار گیرد.
*هر موقع مشخص شود که داوطلب حقایق را کتمان نموده یا واجد یکی از شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه نمی­باشد، در هر مرحله­ای از پذیرش (ثبت­­نام، پذیرفته­شدن، حین تحصیل در دانشگاه و ...) محروم خواهد شد.
*داوطلبان می­بایست پس از پایان ثبت­نام الکترونیکی (اینترنتی) از کلیه صفحات، پرینت تهیه نموده و نزد خود نگهدارند.

ب- شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو از دوره‌هاي كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 88
2-  شرایط پذیرش داوطلبان
1 -1 )  شرايط عمومي:
*نداشتن عناد با نظام جمهوري اسلامي ايران.
توضيح: مصـاديق عنـاد عبارتند از: (1)‌ مبـارزه مسلحانه با نظام جمهوري اسلامي ايران، (2)‌ داشتن وابـستگي تشـكيلاتي بـه گروهك­هاي محارب، (3) ‌پرداخت كمك مالي به گروهك­هاي محارب يا هواداري تشكيلاتي از آن­ها و يا عضويت در آن گروهك­ها، (4) تبليغ ماترياليسم و اديان ساختگي.
*نداشتن فساد اخلاقي.
توضيح: مصاديق فساد اخلاقي شامل اعتياد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا مي‌باشد.
*برخورداري از توانایي جسمي لازم متناسب با رشته­هاي انتخابي.
*دارا بودن شرایط مربوط به وظیفه عمومی برای داوطلبان ذکور طبق بند (3-2) مندرج  در دفترچه راهنما و 3-1 اين اطلاعيه.

شرايط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجي
1- ثبت‌نام اتباع غيرايراني مقيم ايران منوط به داشتن يكي از مدارك اقامتي يا شناسايي معتبر زير مي‌باشد.
1-1- گذرنامه كه داراي پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-1- دفترچه پناهندگي سياسي صادره از سوي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران.
3-1- كارت هويت ويژه اتباع غيرايراني داراي اعتبار در سال 1388، صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
4-1- برگ خروج از كشور مدت دار مرحله چهارم آمايش، صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
2- دارا بودن معدل كل مدرك كارداني حداقل 14 از 20 براي پذيرفته شدگان دوره كارشناسي ناپيوسته.

تبصره: در صورت مغايرت معدل اعلام شده به سازمان سنجش آموزش كشور با معدل مندرج در مدرك تحصيلي پذيرفته‌شدگان غيرايراني، مطابق مقررات سازمان سنجش آموزش كشور در خصوص اين افراد اقدام خواهد شد.
3- اتباع غيرايراني پذيرفته شده در هر يك از رشته‌هاي تحصيلي منحصراً مي‌بايست واجد شرايط و ضوابط اعلام شده فوق و نيز تابع مقررات آموزشي و دانشجويي موسسه آموزش عالي محل قبولي خود باشند و محل تحصيل خود را با توجه به شرايط و ضوابط مربوط و رعايت مناطق ممنوعه در هنگام تعيين رشته انتخاب نموده باشند. در غير اين صورت قبولي آنان كان لم يكن تلقي گرديده و از ثبت‌نام و ادامه تحصيل آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.
تذكر مهم: جدول ‌مناطق ممنوعه براي تردد و اقامت اتباع غيرايراني در جدول شماره (119) دفترچه راهنما درج گرديده است. شايان ذكر است اتباع غير ايراني‌مقيم، مجاز به انتخاب رشته در اين مناطق نمي‌باشند.
4- جمهوري اسلامي ايران هيچگونه تعهدي در خصوص اقامت خانواده پذيرفته‌شدگان (به استثناي همسر و فرزند داراي اقامت قانوني دانشجو) ندارد.
5- به استثناي دارندگان دفترچه پناهندگي سياسي و آن دسته از دانشجوياني كه بنا به دلايل موجه، قادر به عزيمت به كشور متبوع خويش نباشند، ثبت‌نام و ادامه تحصيل ساير پذيرفته‌شدگان در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور، منوط به انجام تشريفات قانوني خروج از كشور و اخذ گذرنامه با رواديد تحصيلي معتبر مي‌باشد. بنابراين ورودي‌هاي واجد شرايط قانوني كه داراي گذرنامه تحصيلي نمي‌باشند برابر شيوه‌نامه‌اي كه توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تهيه و به دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور ابلاغ خواهد شد، پذيرش اوليه شده و در اولين نيم‌سال تحصيلي به آنان مرخصي بدون احتساب در سنوات اعطا مي‌گردد. بديهي است پس از انجام تشريفات قانوني خروج از كشور و صدور گذرنامه و اخذ رواديد تحصيلي، در نيم‌سال بعدي طبق ضوابط از دانشجو ثبت‌نام قطعي خواهد شد.
6- پذيرش اتباع غير ايراني در رشته‌هايي كه منجر به ايجاد تعهدات استخدامي براي جمهوري اسلامي ايران نمايد اكيداً ممنوع مي‌باشد.
7- فقط اتباع غيرايراني مقيم جمهوري اسلامي ايران، مجاز به شركت در آزمون‌ دوره‌هاي كارشناسي ناپيوسته دانشگاه جامع علمي – كاربردي سال 1388 مي‌باشند.
8- كليه اتباع خارجي متقاضي ثبت‌نام و شركت در آزمون دوره‌هاي كارشناسي ناپيوسته دانشگاه جامع علمي – كاربردي، در صورت دارا بودن شرايط و ضوابط اعلام شده، لازم است نسبت به تكميل فرم مخصوص اتباع خارجي كه در سايت سازمان و نشريه پيك سنجش مورخ 14 و 21 دي‌ماه 1388 درج خواهد شد اقدام نموده و همچنين در زمان ثبت‌نام با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.orgو ورود به لينك مربوط نسبت به تكميل اطلاعات درخواستي اقدام نمايند؛ كه پس از تكميل اطلاعات مورد درخواست در سايت، به اين دسته از داوطلبان يك كد پيگيري 13 رقمي داده خواهد شد كه داوطلب مي‌بايست اين كد را دقيقاً در محل مخصوصي كه در بند 16 تقاضانامه ثبت‌نام، پيش‌بيني شده است درج نمايند.

2-1) شرايط اختصاصي:
*داشتن مدرك کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه­ها و موسسه­های آموزش عالی مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا داشتن مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده­های فنی و حرفه­ای وزارت آموزش و پرورش.
این دسته از داوطلبان می­توانند برحسب ضوابط بدون در نظر گرفتن عنوان مدرك كارداني يا فوق ديپلم خود و براساس علاقمندي به هريك از رشته‌هاي تحصيلي در این آزمون ثبت­نام و نسبت به انتخاب رشته مبادرت نمايند.
*داشتن مدرک معادل کاردانی منوط به کسب حد نصاب لازم در آزمون جامع دارندگان مدرک معادل کاردانی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می­گردد.
این دسته از داوطلبان می­توانند در این آزمون ثبت­نام و شرکت نمایند و در صورت موفقیت در این آزمون لازم است کارنامه نتیجه آزمون جامع مدرک معادل کاردانی خود را به همراه سایر مدارک لازم به مرکز آموزش محل قبولی ارایه نماید.
تبصره: دارندگان مدرک معادل کاردانی (معادل فوق دیپلم) مشمول ماده 27 آیین­نامه آموزشی دوره­های کاردانی و کارشناسی مصوب اسفند ماه 1369 شورای عالی برنامه­ریزی سابق که بر اساس مصوبه جلسه 308 مورخ 12/9/1374 شورای عالی مذکور عنوان معادل از دانشنامه آنان حذف شده است،
می­توانند در این آزمون شرکت نمایند.
*دانشجویان دوره کاردانی در صورت پذیرفته شدن، برای ثبت­­نام در نیم­سال دوم تحصیلی 89-88، لازم است مدارک فارغ­التحصیلی خود را به مرکز آموزش ذیربط ارایه نمایند.
*داشتن ساير شرايط اختصاصي اعلام‌ شده توسط هر يك از مراكز آموزش تحت نظارت دانشگاه جامع علمي-كاربردي (براساس جدول
شماره 17 مندرج در دفترچه راهنما)


تذکرات مهم:

*کلیه پذیرفته­شدگان در مراکز آموزش علمی-کاربردی تابع قوانین، مقررات و ضوابط دانشگاه جامع علمی-کاربردی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می­باشد.
*کارمندان دولت در صورتی می­توانند به تحصیل بپردازند که موافقت­نامه رسمی وزارتخانه یا سازمان متبوع خود، مبنی بر شرکت در کلاس­ها، آزمایشگاه­ها و فعالیت­های دیگر دوران تحصیل را به همراه سایر مدارک ثبت­نام به مرکز آموزش علمی-کاربردی محل قبولی، ارایه نمایند.
*هیچ دانشجویی مجاز نیست هم­زمان در دو رشته یا دو مقطع در موسسه­های دولتی و یا غیردولتی تحصیل نماید. در صورت تخلف طبق آیین­نامه انضباطی دانشجویان با وی رفتار خواهد شد.
*در ترم اول تغییر رشته، انتقال، مرخصی تحصیلی و میهمان شدن مجاز نمی­باشد.
*کارکنان مراکز آموزش علمی-کاربردی مجاز نیستند کدرشته محل­های مرکز آموزشی را که در آن خدمت می­کنند انتخاب نمایند، چنانچه این موضوع رعایت نگردد و در آن مرکز آموزشی قبول گردند، قبولی آنان «کان لم یکن» تلقی خواهد شد و به هیچ وجه نمی­توانند متقاضی تحصیل در آن کدرشته محل یا کدرشته­ محل­های دیگر گردند.
*اخبار، آیین­نامه­ها، بخشنامه­ها، مقررات و ضوابط آموزشی، برنامه­ها و سرفصل دروس رشته­های مصوب دانشگاه جامع علمی-کاربردی از طریق سایت دانشگاه به آدرس www.uast.ac.irقابل مشاهده می­باشد.

3-1) مقررات وظیفه عمومی:
براساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی داوطلبان مرد لازم است جهت شرکت در دوره­های مذکور یکی از شرایط مشروحه زیر را دارا باشند:

 1. كارت پايان خدمت.
 2. کارت معافیت دایم زمان صلح با فرم کامپیوتری.
 3. کارت معافیت موقت در مدت اعتبار آن.

تبصره: دانشجویان انصرافی دانشگاه­ها و موسسه­های آموزش عالی کشور (اعم از دوره­های روزانه، شبانه و یا نیمه حضوری) و همچنین دانشگاه پیام نور، مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و دیگر موسسه­های آموزش عالی (موسسه­های آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و ...) که از معافیت تحصیلی استفاده کرده­اند، لازم است پس از انصراف قطعی از تحصیل، خود را برای اعزام به خدمت به بخش­های وظیفه عمومی معرفی نمایند و به خدمت اعزام شوند. بدیهی است این دسته از داوطلبان پس از انجام دوران خدمت وظیفه عمومی (خدمت ضرورت)، حق ثبت­نام و شرکت در آزمون­های علمی-کاربردی بعدی را خواهند داشت.

 1. متولدین سال 1354 و قبل از آن. این قبیل مشمولان باید پس از اعلام قبولی و در زمان ثبت­نام کارت معافیت دایم (معافیت رهبری) را ارایه نمایند.
 2. شاغلین رسمی در نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارایه گواهی موافقت از یگان مربوط.
 3. شرکت دانشجویانی که تا زمان ثبت­نام در شروع نیم­سال دوم تحصیلی89-1388 در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) فارغ­التحصیل خواهند شد، در آزمون پذیرش دانشجو از دوره کاردانی (فوق دیپلم) به دوره کارشناسی ناپیوسته سال 1388 بلامانع است.
 4. دارا بودن دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) و بدون قید دانشجوی انصرافی که در زمان ثبت­نام و شروع تحصیل مهلت تاریخ اعزام به خدمت آن­ها سپری نشده باشد.

تبصره: داوطلبان مشمول بند 7  لازم است در تاریخی که توسط سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام می­گردد به خدمت اعزام شوند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن و دارا بودن شرایط و ضوابط، در هر مرحله­ای از خدمت وظیفه ترخیص خواهند شد، در غیر این صورت غایب محسوب شده و قبولی آنان «کان لم یکن» تلقی می­گردد.

 1. مشمولان فارغ­التحصیل دوره کاردانی ظرف مدت 6 ماه پس از فراغت از تحصیل بدون اخذ اوراق اعزام می­توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 2. متعهدین خدمت در آموزش و پرورش که از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می­باشند، در صورت ارایه موافقت­نامه از بالاترین مقام وزارت یا سازمان ذیربط حق شرکت در این آزمون را دارند. بدیهی است با شروع تحصیل، تعهد آنان قطع شده و پس از اتمام تحصیلات باید بقیه خدمت مورد تعهد را در وزارتخانه و یا سازمان متبوع به پایان برسانند.

(10) فارغ­التحصیلان دوره­های کاردانی (فوق دیپلم) که دوران خدمت ضرورت آنان حداکثر تا زمان ثبت­نام در نيم­سال دوم تحصيلي
89-88 به پایان برسد، با ارایه گواهی از یگان مربوط، حق ثبت­نام و شرکت در این آزمون را دارند.
(11) طلبه دارنده دیپلم کامل متوسطه، به شرطی که شورای مدیریت حوزه علمیه قم تأیید نماید که معافیت تحصیلی در حوزه، پوششی برای ادامه تحصیل در دانشگاه نمی­باشد و طلبه قادر است ضمن اینکه در حوزه به تحصیل اشتغال دارد به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل نماید، با همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است. بدیهی است در هر زمانی که حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه را خاتمه یافته اعلام نماید، مشمول دیگر نمی­تواند به عنوان دانشجو از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده کند و باید خود را به سازمان وظیفه عمومی محل، معرفی نماید.
(12) سقف سنوات تحصیل در کارشناسی ناپیوسته 3 سال می­باشد. بدیهی است دانشجویانی که طی این مدت موفق به اتمام دوره تحصیل نشوند، معافیت تحصیل آن­ها ملغی شده و شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.
2-  سهميه ایثارگران
هر يك ‌از داوطلبان ‌متقاضي‌ سهميه‌ رزمندگان‌ مي‌توانند بر اساس‌ شرايط خود كه ‌در بندهاي‌ «الف‌» تا « ج» زير ‌آمده ‌است ‌متقاضي‌ اين‌ سهميه‌ شوند.
الف) رزمندگاني كه بر اساس ماده 1 و تبصره‌هاي چهارگانه ماده مذكور در آيين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي ‌ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسيجي ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالي‌ از تاريخ ‌31/6/1359 لغايت‌ 31/6/1367 حداقل‌ شش‌ (6) ماه‌ متوالي‌ يا متناوب‌ داوطلبانه‌ در مناطق‌ عملياتي ‌جبهه‌هاي‌ نبرد حق‌ عليه‌ باطل‌ حضور داشته‌اند، لازم‌ است‌ ضمن مراجعه به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) نسبت به تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (نيروي مقاومت بسيج) يا وزارت جهادكشاورزي مورد تاييد نهايي قرار گيرد.
تذكرمهم: داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي لازم است پس از تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان نسبت به دريافت كدرهگيري 12 رقمي از واحد مربوط اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلي كه در تقاضانامه اينترنتي در نظر گرفته شده درج نمايند.
تبصره ‌1: كد رهگيري 12 رقمي براي هر آزمون در هر سال متفاوت مي‌باشد. لذا داوطلبان ضرورت دارد براي ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دريافت كد رهگيري 12 رقمي مخصوص همان آزمون اقدام كنند.
تبصره‌2: مناطق‌ عملياتي‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شوراي‌ عالي‌ دفاع‌ تعيين‌ مي‌شود.


تبصره‌3: مدت‌ حضور يا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظيفه‌ و همچنين‌ تعهدات‌ و مأموريت‌هاي‌ خدمتي‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي‌ نظامي‌ در جبهه‌ و نيز طرح‌ 6 ماهه‌ دانش


مطالب مشابه :


نحوه استفاده از سهميه ايثارگران در دوره پودماني دانشگاه جامع تشريح شد

www.isaar.ir با درج كد ملي و كد ايثارگري و اطلاعات لازم به دريافت كد 12 رقمي رهگيري از
آگاهی از سهمیه های آزمون سراسری 1390

ضمناً اين قبيل داوطلبان نيازي به دريافت كد 12 رقمي www.isaar.ir با درج كد ملي و كد ايثارگري
تشریح نحوه تخصیص سهمیه های کارشناسی ارشد

متقاضيان نسبت به دريافت كد رهگيري 12 رقمي كد ملي و كد ايثارگري و اطلاعات لازم كد 12 رقمي
ثبت نام فراگیر کارشناسی پیام نور

به دريافت كد رهگيري 12 رقمي از كد 12 رقمي پيگيري ايثارگري را كد 12 رقمي
تاريخ‌ ثبت‌نام‌ و شرايط شركت در‌ آزمون‌ سراسري سال‌ 1389 اعلام شد

نسبت به دريافت كد رهگيري 12 رقمي از واحد كد ملي و كد ايثارگري پدر
تاريخ و نحوه ثبت نام در آزمون دوره‌هاي كارشناسي پيوسته و كارشناسي ناپيوسته

نسبت به دريافت كد رهگيري 12 رقمي از واحد كد ملي و كد ايثارگري و اطلاعات
تاريخ و نحوه ثبت‌نام از داوطلبان پذيرش دوره‌هاي كارداني پودماني دانشگاه علمي- كاربردي بهمن 1389

www.isaar.ir با درج كد ملي و كد ايثارگري و ضمناً اين قبيل داوطلبان نيازي به دريافت كد 12 رقمي
ثبت ‌نام آزمون كارشناسي فراگير پيام نور آغاز شد

كد 12 رقمي پيگيري ايثارگري را دريافت دارند و به درج كد 12 رقمي رهگيري كه از سپاه
برچسب :