همايش معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري استان كرمان

دوره بازگشت سرمايه گذاري در استان كرمان 4 تا 7 سال


 همايش معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري استان كرمان كه طي روزهاي 22 و 23آبان ماه در هاتيك ماهان برگزار شد شاهد استقبال بي سابقه مسوولان، مديران و فعالان اقتصادي به دور از هرگونه گرايش هاي سياسي بود. مشاهده تمامي نمايندگان منتخب استان و مديران بخش هاي دولتي و خصوصي در كنار يكديگر حكايت از درك درست كرماني ها از رهنمودهاي مقام معظم رهبري در اجراي درست سياست هاي كلي اصل 44 داشت.

    اتاق بازرگاني كرمان كه با استقلال خود نقش انكارناپذيري در اين همگرايي داشت در كنار استانداري كرمان ميزبان فعالان اقتصادي بود تا با معرفي فرصت هاي اقتصادي بستر مناسبي براي جذب سرمايه گذاران و توسعه استان فراهم شود.
    همدلي، استاندار و معاون برنامه ريزي اش، رييس و اعضاي هيات رييسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن و رييس اتاق تسهيل سرمايه گذاري استان كرمان در ارائه فرصت هاي اقتصادي، ويژگي هاي منطقه اي و توانمندي هاي كشاورزي به دور از سايه سنگين سياسي كاري مي تواند يك الگوي مناسب رفتاري براي ساير مسوولان در كشور باشد.
    گزارش اختصاصي دنياي اقتصاد از نخستين همايش معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري در استان كرمان را در ادامه بخوانيد:
    
    ويژگي هاي استان كرمان
    استان كرمان در جنوب شرقي فلات ايران واقع شده كه با 181714 كيلومتر مربع وسعت، 11درصد از خاك ايران را به خود اختصاص داده است. اين استان از شمال به استان هاي يزد و خراسان جنوبي، ازجنوب به استان هرمزگان، از شرق به استان سيستان و بلوچستان و از غرب به استان فارس محدود مي شود.
    استان كرمان به علت دارا بودن آب و هواي متنوع، وجود قطب هاي مستعد كشاورزي مانند جيرفت، كهنوج، بم و رفسنجان، قرارگرفتن در محورهاي اصلي حمل و نقل جاده اي، ريلي و ترانزيت كالاو نزديكي به بنادر جنوبي بندرعباس و چابهار، وجود شركت هاي بزرگ سرمايه گذاري نظير توسعه استان، مس سرچشمه، صنعت زغال سنگ، امكانات زيربنايي مناسب نظير جاده هاي مواصلاتي، راه آهن، فرودگاه هاي فعال، وجود منطقه ويژه اقتصادي سيرجان و ارگ جديد از قابليت اقتصادي فراواني برخوردار است.
    اين استان به عنوان يكي از قطب هاي مهم گردشگري كشور علاوه بر جاذبه هاي متعدد طبيعي داراي ابنيه و آثار باارزش تاريخي- مذهبي است كه هر يك مي توانند موجبات جذب شمار زيادي از گردشگران داخلي و خارجي را فراهم كنند.
    در استان كرمان بيش از 30 نوع ماده معدني شناخته شده كه بخش عمده اي از آنها به بهره برداري رسيده است. مس سرچشمه، سنگ آهن گل گهر، سنگ آهن چشمه سفيد، زغال سنگ، كروميت و تيتانيوم از معادن مهم استان كرمان به شمار مي رود.
    تعامل مسوولان و فرصت استثنايي سرمايه گذاري
    دكتر حبيب الله ده مرده، استاندار كرمان وسعت اين استان را 11درصد كل كشور عنوان كرد و گفت: 2ميليون و 700هزار نفر جمعيت كه 3/3درصد كل جمعيت ايران را تشكيل مي دهند، 87هزار دانشجو در 450رشته تحصيلي و 1300نفر هيات علمي ميانگين باسوادي استان را به 88درصد افزايش داده است.
    او نرخ بيكاري در استان را نزديك به 10درصد اعلام كرد و افزود: كرمان داراي 3/3ميليارد تن ذخيره معادن است و سالانه بيش از 250هزار تن منابع معدني به ميزان 25درصد از كل صادرات ايران از نظر معادن، صادرات دارد.
    ده مرده مقام هاي اول استان كرمان را در سطح زيركشت باغات كشور و صادرات پسته و مغز پسته از ظرفيت هاي كشاورزي استان عنوان كرد و ادامه داد: ايران داراي 47درصد صادرات پسته جهان است كه 75درصد از اين صادرات توسط كرمان انجام مي شود و سالانه يك ميليارد دلار درآمد صادراتي براي استان داشته و پسته را از نظر صادرات غيرنفتي پس از فرش در مقام دوم قرار داده است.
    استاندار كرمان از مس سرچشمه- مس شهيد باهنر، گل گهر، لاستيك بارز و هواپيمايي ماهان به عنوان افتخارات استان كرمان نام برد و گفت: تعامل بسيار خوب مسوولان، مديران، نمايندگان و اركان بخش خصوصي در كرمان فرصت استثنايي را براي توسعه سرمايه گذاري در استان فراهم كرده و سرمايه گذاران مي توانند به دور از هرگونه مسائل جنجال برانگيز در محيطي آرام اقدام به سرمايه گذاري كنند.
    وي به كارگيري دانش روز، نيروهاي متخصص و توسعه پژوهش هاي علمي را لازمه سرمايه گذاري ها دانست و خاطرنشان كرد: براي افزايش درآمد سرانه و رسيدن به توسعه پايدار ناگزير به اجراي روش هاي علمي هستيم تا با همفكري و بهره مندي از تجارب يكديگر اهداف متعالي تحقق يابد. استاندار كرمان، مردم اين استان را صادق و خوش رفتار معرفي كرد و گفت: كرماني ها به دور از هرگونه وعده هاي نادرست در سرمايه گذاري ها مشاركت مي كنند.ده مرده اعلام كرد: نخستين كنفرانس فرصت هاي سرمايه گذاري در كرمان گامي براي برگزاري نشست هاي متعدد ديگر و كنگره هاي سالانه بود كه هرساله برگزار خواهد شد.
    سياست هاي كلي اصل 44 مدل اقتصادي كشور
    وزير امور اقتصادي و دارايي در همايش ياد شده از سياست هاي كلي اصل 44 به عنوان مدل اقتصادي كشور نام برد و خاطرنشان كرد: از سياست هاي كلي اصل 44 و سند چشم انداز 20 ساله بايد آنقدر صحبت شود تا به عنوان برنامه سرلوحه رفتارها قرار گيرد و عملكرد تمامي مسوولان با توجه به اين سندهاي بالادستي سنجيده شود.
    شمس الدین حسینی، با بیان اینکه سال ها بنابر ضرورت های متعدد اقتصاد ایران در انحصار دولت بود خاطرنشان کرد: به دنبال ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 توسط مقام معظم رهبری و تدوین آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام رویکرد اداره امور متحول و اقتصاد میان سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم خواهد شد. وزیر اقتصاد گفت: دولت دیگر از مالکیت و بنگاه داری پرهیز می کند و ایفاگر نقش اصلی اقتصاد بخش خصوصی خواهد بود.
    او افزود: نگاه مدیران ملی و استانی به برنامه ریزی استفاده از بودجه دولت باید تغییر کرده و ستادهای سرمایه گذاری تقویت شوند.
    حسینی گفت: بررسی یک طرح سرمایه گذاری نباید بیش از یک ماه در پروسه اداری معطل شود و طبق ماده 7 سیاست های کلی اصل 44 فضای کسب وکار باید تسهیل شود.
    او گفت: در کرمان طی 16سال گذشته تنها برای 6پروژه به ارزش 240میلیون دلار جذب سرمایه گذاری صورت گرفته و این استان از 600میلیون دلار تسهیلات بانک های توسعه ای استفاده کرده است که در مقایسه با ظرفیت های آن رقم بسیار اندکی است.
    او دولت به ویژه وزارت امور اقتصادی و دارایی را مسوول آماده سازی بسترهای سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: با اصلاح قوانین مالیاتی و کاهش فشار مالیات 25درصدی به تولید درصدد حمایت از بخش خصوصی هستیم.
    او با ابراز امیدواری از اجرای طرح تحول اقتصادی و لایحه هدفمند کردن یارانه ها گفت: هم اندیشی دولت و بخش خصوصی موجب رونق اقتصاد و بهره وری در تولید خواهد شد.
    بخش مالی و واقعی اقتصاد
    محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران به صراحت گفت: صحبت های وزیر اقتصاد در حمایت از سرمایه گذار مورد قبول و قابل تحسین است اما ثبات این حمایت چه میزان است؟ آیا سرمایه گذار می تواند امیدوارباشد این قوانین تا چند سال دیگر که پروژه او به بهره برداری می رسد ماندگار باشد.
    او با تاکید بر نقش مجلس در تضمین ثبات سیاست ها یادآورشد: وظیفه اصلی مجلس حفظ اطمینان سرمایه گذاری در کشور است و اینکه هر مجلسی به تعداد بیشتر مصوبات دوره خود ببالد خطا است.
    نهاوندیان با اشاره به اینکه سرمایه گذار با محاسبات بازگشت سرمایه و امنیت فضای کسب وکار اقدام به سرمایه گذاری می کند و تمجید از ذخایر و دارایی های طبیعی به تنهایی برای جذب سرمایه گذار کفایت نمی کند، ادامه داد: برگزاری همایش های اینچنینی بسیار خوب است، اما ارائه دوصفحه اطلاعات شفاف از ویژگی های حقوقی، اداری و نیروی انسانی منطقه موجب جذب سرمایه گذار می شود.
    رییس اتاق ایران با یادآوری اینکه طبق رسم 20ساله اخیر عمده سرمایه گذاری ها به بخش مالی اختصاص یافت و جای بخش واقعی اندک بود، اظهار داشت: اینک مشاهده می کنید بخش مالی بیشترین لطمه را تجربه کرده و در مقابل کمترین آسیب متوجه بخش واقعی شد.
    او حضور نیروهای تحصیلکرده را یکی از بخش های واقعی دانست و گفت: سرمایه گذاری در بخش های واقعی به دور از سفته بازی و بناکردن سودآوری براساس توقعات و تصورات از آینده رشد و توسعه پایدار را به همراه دارد.
    نهاوندیان فضای کسب و کار به ویژه محیط مطلوب اداری را ابزار مهم در جذب و حفظ سرمایه گذار داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: مسوولان اجازه ندهند یک کارمند تمام زحمات و سیاست های دولت را هدر داده و موجب دلسردی سرمایه گذار در مراجعات اداری شود بلکه با ابزارهای تشویق و تنبیه کارمندان را در مسیر جذب سرمایه گذار همراه کنند.
    نهاوندیان گفت: هیچ کس نسبت به کارگر، دلسوزتر از کارفرما نیست چرا که حضور کارگر راضی در سیستم موجب بقای خود کارفرما است. بنابراین به کارفرمایان اجازه اعمال مدیریت دهید.
    رییس اتاق ایران با بیان اینکه سرمایه گذار باید بتواند روی تامین منابع مالی حساب بازکند، گفت: نظام پرتلاطم مالی موجود شایسته اقتصادی که درآمدهای قابل توجه دارد نیست.
    نهاوندیان افزود: عدم نظارت های درست موجب شد تا امروز تولیدکننده در تنگنای نبود نقدینگی و مصرف کننده متحمل گرانی به خاطرنرخ تورم باشد.
    رییس اتاق ایران بار دیگر بر تاثیر مثبت محیط حقوقی و حمایت های قضایی از سرمایه گذار تاکید کرد و افزود: سرمایه گذاران افراد باهوشی هستند و به دنبال ابراز نظرات مسوولان ملی و استانی در رابطه با جذابیت های سرمایه گذاری در اولین اقدام با تولیدکننده موجود در منطقه تماس گرفته و جویای وضعیت محیطی و فضای کسب و کار می شوند.
    مجلس آماده اصلاح قوانین سرمایه گذاری
    مهندس کریمی، نماینده کرمان در مجلس ضمن تاکید بر فرصت ها و مزیت های استان کرمان برای سرمایه گذاری گفت: مجموعه هایی مانند هواپیمایی ماهان، کرمان خودرو و مس سرچشمه و... از افتخارات استان و بیانگر توانایی های سرمایه گذاران است.
    او افزود: به رغم پراکندگی جمعیت در استان کرمان کارهای بزرگی صورت گرفته و مجمع نمایندگان استان کرمان آماده شنیدن نظران و انتقادات فعالان اقتصادی و انتقال آن به صحن اصلی مجلس هستند.کریمی به اقدامات امور زیربنایی استان اشاره کرد و گفت: با راه اندازی نیروگاه های برق کهنوج و سیرجان و مصرف بهینه منابع آب های زیرزمینی منطقه از لحاظ انرژی الکتریسیته به وضعیت با ثباتی می رسد.
    کریمی گفت: به رغم توسعه صنعت در استان کرمان این منطقه با تولید مرکبات و پسته همچنان کشاورزی است.او افزود: آمریکایی ها از هر 75هزار هکتار بیش از 4تن پسته برداشت می کنند، در حالی که در کرمان به ازای هر 75هزار هکتار زیر کشت یک تن پسته برداشت می شود که می توان با بهره برداری بهینه از منابع آب این تولید را افزایش داد.
    مجلس و وظیفه جدید اتاق بازرگانی کرمان
    نهاوندیان رییس اتاق ایران از مجلس خواست تا از توانایی های اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن در تدوین و تصویب قوانین بهره مند شود.او گفت: مجلس قبل از تصویب مصوبات پیش نویس لوایح را با فرض بر اینکه به تصویب رسیده، در اختیار اتاق های بازرگانی قراردهد و از آنان بخواهد آثار اجرای آن را در بازار بررسی و نتایج نهایی را ارائه دهند.
    رییس اتاق ایران با اعلام موفقیت اتاق بازرگانی کرمان در ایجاد همگرایی در استان گفت: اتاق ها به عنوان نهادهای مدنی می توانند به دور از هرگونه جانبداری حلقه مفقوده اتصال به سرمایه گذاران باشند و پیش از وقوع حوادث اقتصادی آثار مصوبات قانونی را بررسی کرده و از آثار منفی آن جلوگیری به عمل آورند.
    نهاوندیان همچنین از اتاق های بازرگانی خواست تا در تهیه و تدوین مفاد قانونی فضای کسب و کار اتاق ایران را یاری کنند تا پیش نویسی متناسب با شرایط به مجلس تقدیم شود و مجلس تصویب این قانون را در اولویت برنامه هایش قرار دهد.
    رییس اتاق ایران در خاتمه از مسوولان اقتصادی ملی و استانی خواست تا به دور از سلایق سیاسی فعالان اقتصادی را حمایت کنند و همان طور که از ابرقدرت های جهان می خواهیم به دور از سیاسی کاری فعالان اقتصادی کشورها را به حال خود گذارند، در داخل کشور هم این اتفاق بیفتد.
    نقش اتاق در ثبات تصميمات
    محسن جلال پور، رييس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن كرمان در خصوص همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در استان كرمان يادآور شد: تفكر برگزاري اين همايش به ابتداي سال 84 و استانداري آقاي كريمي برمي گردد كه متاسفانه به خاطر تغيير مسوولان منتفي شد.
    او افزود: برگزاري همايش و تشويق سرمايه داران به حضور در استان كرمان يك بار ديگر در سال 86 و زمان استانداري آقاي رئوفي مطرح و قرار شد اواخر سال 86 برگزار شود كه باز هم به خاطر تغييرات به تعويق افتاد.
    جلال پور ادامه داد: اينك با همكاري آقاي ده مرده، استاندار كرمان اين همايش برگزار و فرصتي شد براي گردهمايي تمامي مديران، نمايندگان و مسوولان استان تا با همفكري بستري مناسب براي جذب سرمايه گذاران و توسعه اقتصادي استان فراهم شود.
    جلال پور با بيان اينكه اين همايش طليعه برگزاري همايش هاي سالانه ديگر است، گفت: با ارائه فراخوان مقاله و دعوت از سرمايه گذاران ايراني مقيم ساير كشورها و خارجيان علاقه مند به سرمايه گذاري در ايران به ويژه استان كرمان، همايش هاي سال هاي آتي برگزار خواهد شد.
    او همچنين از نبود فرهنگ سرمايه داري در استان كرمان به عنوان چالش اساسي اين استان در جذب و حفظ سرمايه گذار نام برد و گفت: رسانه هاي عمومي در ترويج فرهنگ سرمايه گذاري و آثار مثبت حضور بخش خصوصي در فعاليت هاي اقتصادي مي توانند نقش بسزايي ايفا كنند.
    او عدم ثبات تصميم گيري ها در كشور را حاصل تغيير مديران دولتي دانست و پيشنهاد كرد: تنها راه ثبات واگذاري تصميمات اقتصادي به تشكل هاي مدني بخش خصوصي به ويژه اتاق هاي بازرگاني است تا افراد سرمايه گذار و مسوولان دولتي براي مشاوره و تصميم گيري ها به نمايندگان بخش خصوصي مراجعه كنند.
    به گفته رييس اتاق بازرگاني تداوم حضور اتاق هاي بازرگاني و تعامل آنها با شرايط و مديران دولتي موجب ثبات در تصميم گيري ها و تداوم اجراي مصوبات مي شود.
    جلال پور دوره بازدهي سرمايه گذاري ها در استان كرمان را در بخش هاي صنعت و معدن و خدمات بين 4 تا 7سال عنوان كرد و گفت: براساس بررسي هاي انجام شده و ظرفيت هاي صنعتي استان پيش بيني مي شود دوره بازگشت سرمايه در صنعت حداكثر 3 تا 5سال باشد كه رقم قابل توجهي است.او از طرح توجيهي توليد فولاد در استان كرمان به عنوان سرمايه گذاري نام برد كه حداكثر پس از 4سال كل سرمايه برمي گردد.
    رييس اتاق بازرگاني كرمان درخصوص بخش كشاورزي گفت، كمبود آب سرمايه گذاري هاي نوين را در اين بخش غيراقتصادي كرده است و تمامي مسوولان وظيفه دارند براي حفظ سرمايه گذاري هاي انجام شده بخش كشاورزي طي سال هاي گذشته و نجات آنها تلاش كنند.
    بخش خصوصي موتور محركه اقتصاد
    دعاگويي، رييس اتاق تسهيل كننده سرمايه گذاري در استان كرمان در اين همايش ضمن يادآوري اينكه حرف هاي زيادي درخصوص توسعه اقتصادي گفته مي شود كه از عمل به آن خبري نيست، افزود: اما درخصوص استعدادهاي استان كرمان حتي حرف هاي زيادي هم طي سال هاي گذشته زده نشد.
    دعاگويي از همايش يادشده به عنوان يك فرصت براي معرفي ظرفيت هاي استان كرمان نام برد و گفت: تغيير رويكرد تمامي مسوولان به حضور بخش خصوصي به عنوان موتور محرك اقتصاد كشور نياز اصلي استان است و مديران دولتي بايد بدانند بودجه دولت كفاف تامين زيرساخت ها و توسعه اشتغال را نمي دهد.
    او گفت: هرچند مدعوين اين همايش افراد خاص و فعالان اقتصادي هستند، اما برگزاركنندگان با تبليغات محيطي مردم استان را نيز در جريان برگزاري همايش قرار دادند.
    دعاگويي يادآور شد: تمام اين تلاش ها بايد به جذب سرمايه گذاران و اجراي پروژه هاي استاني منتهي شود و اين امر با همكاري و همدلي تمام مسوولان و مديران بخش هاي دولتي و خصوصي محقق مي شود.
    كارگروه خدمات و بازرگاني
    همايش مذكور داراي 5 كارگروه كشاورزي، صنعت و معدن، بازرگاني و خدمات، عمران و شهري و گردشگري بود.
    قاسم نژاد، رييس سازمان بازرگاني استان كرمان رييس كارگروه خدمات و بازرگاني بود و از 70درصد پيشرفت فيزيكي نمايشگاه بين المللي جنوب شرق كه در 240 هكتار زمين در دست احداث است، خبر داد.
    قاسم نژاد با بيان اينكه نمايشگاه جنوب شرق با مشاركت بخش خصوصي و حمايت هاي دولتي در دست اجرا است، افزود: اين نمايشگاه با مركزيت نمايشگاهي جنوب شرق كشور در آينده انجام وظيفه خواهد كرد.
    رييس سازمان بازرگاني استان كرمان يادآور شد: شركت نمايشگاهي چندي قبل نمايشگاه توانمندي هاي استان كرمان را در سوئيس برگزار كرد كه نتايج خوبي به دنبال داشت و بابي براي تجارت بين استان كرمان و سوئيس خواهد شد.
    او همچنين در كارگروه بازرگاني و خدمات از طرح پايانه صادراتي منطقه جنوب استان به عنوان پروژه داراي توجيه اقتصادي در استان نام برد و گفت: اين پايانه توسط بخش خصوصي و با محوريت اتاق بازرگاني و صادركنندگان جنوب استان و همچنين مشاركت استان هاي ديگر در دست اجرا است و فرصت خوبي براي سرمايه گذاري خواهد بود.
    ايجاد صندوق ذخيره ارزي در استان كرمان به منظور حمايت از سرمايه گذاران طرح ديگري بود كه در كارگروه خدمات و بازرگاني مطرح شد.اين طرح مورد استقبال استاندار نيز قرار گرفت و عنوان شد براي حمايت از شركت هاي بزرگ صنعتي در نوسانات قيمت هاي جهاني و طرح هاي اجرايي استان و صندوق ذخيره ارزي از محل درآمدهاي ارز استان تامين شود.


مطالب مشابه :


آخرین اخبار استخدام استانداری های سال 91

91/3/26 دستگاههای اجرایی استان در آدرس ذیل نتايج آزمون استانداری هرمزگان.
منابع و کتاب هاى مرجع درباره قشم (1)

و ضوابط کشورى هرمزگان، استاندارى نتايج تفصيلى زيست استان هرمزگان
نتايج سومين روز مسابقات بيس بال قهرماني ايران مشخص شد

نتايج سومين روز حساب 7 بر 5 تيم هرمزگان را و ایرنا، استانداري يزد و سردبيري
واکنش استانداری به اظهارات احمد جباری

پایگاه اطلاع رسانی فوتبال هرمزگان; بوخو سرزمین کانون وبلاگ نویسان استان هرمزگان;
‌اطلاعيه ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور

دانشگاه جامع علمي- كاربردي براساس استان محل تحصيل مركز آموزش و پژوهش استانداري هرمزگان .
نتايج نخستين روز از مسابقات بيس بال قهرماني ايران مشخص شد

نتايج نخستين 15 بر 5 تيم استان مركزي را و ایرنا، استانداري يزد و
همايش معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري استان كرمان

به استان هرمزگان، از شرق 86 و زمان استانداري آقاي كرد كه نتايج خوبي به
نتايج دومين روز مسابقات بيس بال قهرماني ايران مشخص شد

23 بر 3 بر تيم استان 18 بر صفر تيم هرمزگان را و ایرنا، استانداري يزد و سردبيري
برچسب :