نكاتي درباره نوشتن درخواست كار

تاريخ خبر: يكشنبه 30دي 1386- 11محرم 1429- 20ژانويه2008- شماره24109


اغلب گفته مي شود پيدا کردن شغل، خود يک حرفه است. اما چيزي که شما به آن پي نبرده ايد اين است که اين يک حراجي شغل است که شما بايد در آن پيروز شويد.

براي پيروز شدن مقابل مديران رده بالا و متقاعد کردن آنها براي سرمايه گذاري روي شما و يا به عبارتي استخدام، بايد تمام ابزارهاي بازاريابي را به روي محصولي که اين بار خودتان هستيد، به کار گيريد.

در سال‌هاي اخير،بعضي از کارجويان با ناديده گرفتن مستنداتي که در رابطه با پيشرفتها و ترفيعاتشان بوده است، مثل نامه روي جلد بسياري از فرصت‌هاي شغلي مناسب خود را از دست داده اند.

همان‌طور که مي‌دانيم، امروزه اکثر فرم‌هاي استخدامي از طريق e-mail ارسال مي شوند، در نتيجه بسياري از کارجويان، بيشتر و کامل نوشتن اين نامه را به جاي جمله «لطفاً رزومه الحاقي را مشاهده نماييد» ناديده مي‌گيرند که اين يک اشتباه بسيار بزرگ است. هنگامي‌که رزومه شما مختصري ازسابقه حرفه‌اي و تخصصي شما را بيان مي کند،يک نامه روي جلد که خوب نوشته شده باشد، مي تواند به‌طور کامل مهارت‌هاي منحصر به فرد و صلاحيت‌هاي شما را طوري بيان کند که اين شغل را براي شما ايده‌آل جلوه دهد.

در ادامه نکته هايي براي نوشتن نامه روي جلد که براي موفقيت شما در بازاريابي خود و دادن ايده اي از آينده شغلي‌تان به کارفرما مفيد است، شرح داده شده است.1. آدرس دهي صحيح براي کسب موفقيت:

به ياد داشته باشيد فروشندگان هميشه مشتريان خود را مي شناسند. اگر ممکن است در قسمت آدرس نامه روي جلد، به جاي استفاده از جملات «به مسئول مورد نظر» يا «کارفرماي عزيز»، نامه را به يک فرد خاص ارجاع دهيد. اگر نام او را نمي دانستيد با شرکت مورد نظر تماس بگيريد و نام، املاي درست نام، سمت و جنسيت فرد رسيدگي کننده به نامه خود را بپرسيد و آن‌را بطور کامل به‌روي نامه روي جلد خود بنويسيد. با اين کار، نامه شما به جايي مي‌رود که بايد برود و همچنين شما يک امتيازهم براي اثبات انگيزه و کارداني خود کسب کرده‌ايد. تا آنجايي که ممکن است از نوشتن جملات «آقا يا خانم عزيز» و «به مسئول مورد نظر» دوري کنيد.2. اطلاعاتي با کارآيي بالا در آن شغل مورد نظر ارائه دهيد:

کارفرمايان نيازهاي منحصر به فرد و فرهنگ‌هاي متحدي دارند، بنابراين بسيار مهم است که شما لم هاي هر شرکتي که با آن در تماسيد را هدف‌گيري کنيد.مهارت‌ها، سابقه کاري و بزرگترين معلومات حرفه اي خود را به نيازهاي آن شرکت و آن جايگاه شغلي مورد نظر ربط دهيد.براي مثال يک شخص طراح بايد خصوصيات بالقوه و توانايي فکر کردن خود را براي کارفرمايي که به دنبال فردي با ذهن مثبت و تيم‌گرا مي گردد، پر رنگ کند و قوت دهد. اما اطمينان دادن به تسلط به‌روي طراحي نرم‌افزار براي شرکتي که تنها به دنبال يک حرفه‌اي مسلط به برنامه‌هاي فتوشاپ و فلش مي گردد، کافي است.3. مختصر ومفيد بنويسيد:

اين نکته را در نظر داشته باشيد که بيشتر آگهي هاي بازرگاني فقط 30 ثانيه براي رساندن پيامشان به مشتريان خود وقت دارند. مديران استخدام با انبوهي ازفرمهاي استخدامي روي ميزشان، وقت کافي براي مطالعه نامه‌هاي روي جلد طولاني و دور از مطلب اصلي ندارند. در نتيجه بهترين نامه روي جلد نامه‌اي است که جامع، شفاف، کوتاه و متقاعد کننده باشد.

مقدمه‌اي بنويسيد که نظر خواننده را به خود جلب کند و مهم‌ترين ويژگي هاي شما را به اختصار بيان کند. توضيح دهد که چرا اين شغل براي شما جذاب است، درخواست وقت براي مصاحبه حضوري ودر نهايت تشکر از کارفرما براي وقتي که گذاشته است، اين فضاي با ارزش را با نوشتن جملات تملق و پرچانگي از دست ندهيد. همچنين توضيح شخصيت کاري شما نيز مي‌تواند مؤثر و مفيد واقع شود.

از نوشتن نکات ريز درباره زندگي شخصي خود جداً بپرهيزيد. به طور مثال يکي از جويندگان کار جمله عجيبي نوشته بود که: « زماني که فارغ التحصيل شدم، در يک بازار خيريه جنس فروختم» يا «خواهرزاده‌ام تازه متولد شده است» و يا «با قطار تصادف کرده‌ام» و يا شاهکار ديگري که به‌روي يک نامه روي جلد ديده‌ام اين بود: «من نمي توانم جايي کار کنم که به رستوران فست فود نزديک نباشد».


مطالب مشابه :


نحوه نوشتن نامه استخدامي

برخي اشتباهات كارجويان در نوشتن نامه درخواست شغل ممكن است در كارفرما تاثير منفي داشته باشد.
شیوه و نحوه نگارش نامه درخواست همکاری و درخواست شغل

شیوه های نوشتن نامه درخواست نامه درخواست شغل به متقاضی کار می‌دهد تا به نحوی آن را
شيوه هاي نوشتن نامه درخواست شغل

مديريت بازرگانى - شيوه هاي نوشتن نامه درخواست شغل برچسب‌ها: رزومه نویسی, درخواست کار,
آشنايي با ؛شيوه هاي نوشتن نامه درخواست شغل

موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور - آشنايي با ؛شيوه هاي نوشتن نامه درخواست شغل قرار داد کار.
شيوه نوشتن درخواست ارائه طرح پيشنهادي(RFP )

پورتال مقالات مدیریت - شيوه نوشتن درخواست ارائه طرح پيشنهادي(rfp ) - .:. من اگر خارم اگر گل، چمن
ساختار رزومه – نمونه کار و نامه درخواست

نمونه کار و نامه درخواست. توجه کافی به متن آگهی استخدام برای نوشتن نامه درخواست حیاتی است.
نكاتي درباره نوشتن درخواست كار

بیاییم مدیریت را کاربردی کنیم (تدبير) - نكاتي درباره نوشتن درخواست كار - پراکنده های مفید
شیوه ی نامه نوشتن به فرشتگان

نمونه ای از نامه نوشتن به فرشته (درخواست در دین های مختلف جوفیل به دلیل کار اصلی اش که
برچسب :