استان کرمان

موقعيت جغرافيايي استان كرمان

 استان كرمان در جنوب شرقي ايران قرار گرفته واز شمال  با استانهاي خراسان و يزد و از جنوب  با استان  هرمزگان و از شرق   با استان سيستان وبلوچستان واز غرب با استان هرمزگان مزر مشترك دارد. مساحت استان  حدود2/18 ميليون هكتار بوده كه تقريبا 11 درصد از خاك كشور را در برگرفته است استان كرمان بين 25 درجه و55 دقيقه تا 32 درجه عرض شمالي و53 درجه و36 دقيقه تا 59 درجه و29 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است

 وضعيت  توپوگرافي

 استان كرمان  بصورت حوزه  بسته اي در داخل حوزه فلات مركزي ايران واقع شده است . ارتفاعات  اين استان كه دنباله رشته كوههاي مركزي ايران از چين خوردگيهاي آتشفشاني آذربايجان شروع و تا بلوچستان ادامه دارد . مرتفع ترين نقطه   استان كوه هزار  با ارتفاع 4465 متر و گودترين نقطه استان  دشت شهداد با ارتفاعي  كمتر از  250 متر از سطح  دريا  مي باشد . وجود دشتهاي حاصلخيزي مانند دشت زرند كرمان ، رفسنجان ، دشت شهداد ، نرماشيربم  و رودبار جازموريان ، خاتون آباد سيرجان، ارزوئيه وصوغان بافت و ... كه عمدتاً بوسيله ارتفاعات سخت و صخره اي و در هم ريخته محصور گرديده اند اين استان را به يكي از قطبهاي مهم كشاورزي كشور تبديل نموده است .

شرايط  آب وهوايي

استان كرمان از نظر آب و هوايي داراي تنوع فوق العاده اي است . اختلافات شديد ارتفاعي ، عرض جغرافيايي و واقع شدن در مجاورت يكي از خشكترين كويرهاي جهان از دلايل اين تنوع مي باشد . حدود 80% مساحت استان كه  در شرايط آب و هوايي خشك و فرا خشك قرار گرفته است در اثر وجود مرز مشترك هزار كيلومتري با كوير لوت و مركزي داراي آب و هواي فرا خشك ،‌تبخير بسيار زياد و بارندگي و نزولات بسيار كم . ميزان بارندگي از 250 تا 400 ميلي متر در مناطق كوهستاني و ييلاقي استان ( عموماً مناطق شهربابك ، بافت ، لاله زار و ... ) و 30 تا 60 ميلي متر در عرضهاي جنوبي مانند نرماشير بم و شهداد متغيير  است . رطوبت نسبي استان بين 70%‌ در جيرفت و 10%  در شهرستان كرمان متغيير ميباشد . درجه حرارت از حداقل25 -درجه سانتيگراد در ارتفاعات لاله زار تا 50 درجه سانتيگراد در شهداد و تبخير سالانه نيز از 1500 ميلي متر در مناطق ييلاقي و كوهستاني تا 4500 ميليمتر در مناطق عرضهاي جنوبي چون جازموريان يا حاشيه كوير چون شهداد و نرماشير مشاهده مي‌شود . استان كرمان تحت تأثير دو گروه بادهاي فرا منطقه اي – بادهاي غربي و جنوب غربي و بادهاي جنوبي قراردارد . زمان وزش باد غربي و جنوبي بترتيب در اواخر پائيز و زمستان و بادهاي جنوبي و موسمي  فصل بهار و تابستان مي باشد . همچنين بادهاي منطقه اي كه بعلت اختلاف ارتفاع در نقاط مجاور رشته كوهها و كوههاي بزرگ يا مناطق حاشيه كوير مي وزند و باعث بوجود آمدن سيكلونهاي منطقه‌اي مي شوند  . اين بادها خصوصاً در فصول گرم سال موجبات تقليل شديد رطوبت نسبي و افزايش تبخير و تعرق گشته و انبوهي از خاك و غبار را با خود به طرف شهرها ، روستاها ، ‌مزارع و عرصه هاي كشاورزي حمل كرده و خسارت زيادي را موجب مي‌شوند . لازم بذكر است كه عمده نزولات آسماني تحت تأثير وزش بادهاي غربي و جنوب غربي در زمستان و بهار مي‌بارند در حاليكه بادهاي جنوبي كه از بخار آب درياي عمان و خليج فارس تغذيه شده اند موجب بارشهاي رگباري و سيل آسا خصوصاً در فصل تابستان مي‌گردند. 

 


مطالب مشابه :


رسالت کرمان مشتری اقتدار نوین فردوسی مشهد شد

RAHGOSTAR kerman - رسالت کرمان مشتری اقتدار نوین فردوسی مشهد شد - futsal teams
سرمربی مس نوین کرمان:حوادث نقش زیادی در نتایج مسابقات فوتبال دارند.

پایگاه اطلاع رسانی فوتبال استان کرمان - سرمربی مس نوین کرمان:حوادث نقش زیادی در نتایج
پیروزی مس کرمان برابر مس نوین کرمان

پایگاه اطلاع رسانی فوتبال استان کرمان - پیروزی مس کرمان برابر مس نوین کرمان - جدیدترین اخبار
استان کرمان

اقلیم شناسی کاربردی نوین - استان کرمان - تقدیم به دانشجویان اقلیم شناسی و علاقه مندان به
کرمان(عکس)

دنیای نوین - کرمان(عکس) - نیما کریمی افشار، کارشناسی ارشد رشته ی آب و هواشناسی شهری
بازیکن گنجانی در تیم فوتبال مس نوین کرمان

گیدوا گنجان - بازیکن گنجانی در تیم فوتبال مس نوین کرمان - همه نوشته های من در باره فخر کرمان
نقشه پهنه بندی اقلیمی استان کرمان

دنیای نوین - نقشه پهنه بندی اقلیمی استان کرمان - نیما کریمی افشار، کارشناسی ارشد رشته ی آب و
فناوری های نوین

دانشجویان مهندسی کامپیوتر ۸۹ باهنر کرمان - فناوری های نوین - همه چیز راجع به کامپیوتر
مشخصات طبيعي و تقسيمات كشوري استان کرمان

دنیای نوین - مشخصات طبيعي و تقسيمات كشوري استان کرمان - نیما کریمی افشار، کارشناسی ارشد رشته
عکس هایی از بازار کرمان

دنیای نوین - عکس هایی از بازار کرمان - نیما کریمی افشار، کارشناسی ارشد رشته ی آب و هواشناسی
برچسب :