تولید حیوان‌های شبیه‌سازی شده در ایران

تولید حیوان‌های شبیه‌سازی شده در ایران


پژوهشکده رویان ایران با هدف تولید حیوان‌های شبیه‌سازی شده از سال ۱۳۷۷ کار خود را آغاز کرد در واقع هدف اصلی از تولد این دست حیوانات تزریق دارو و تولید دارو از شیر این حیوانات برای درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج بود، در حال حاضر می‌توان به یقین گفت که پژوهشکده رویان اصفهان با تولید این دست حیوانات به این تکنولوژی دست یافته و یکی از قویترین مراکز و کشورهای دنیا در تولید این دست حیوانات است.

رویانا نخستین گوسفند شبیه‌سازی شده در سال ۸۵ %D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A7.jpgدر سال ۸۵ بود که تولد نخستین گوسفند شبیه‌سازی شده همه را شگفت زده کرد، این حیوان در ۸ مهر سال ۸۵ متولد شد و بزرگترین جهش علمی کشور در تولید داروهای نوترکیب محسوب می‌شد،
رویانا پس از تولد زندگی خود را در لوله‌های آزمایشگاهی سپری کرد و در نهایت پس از هفت روز زندگی آزمایشگاهی به رحم مادر منتقل شد، رویانا با عمل سزارین متولد شد و به رغم شرایط ناپایدار بدو تولد توانست زندگی خود را به صورت یک بره سالم و شاداب آغاز کند.
رویانا سومین سال زندگی خود را با دردهای مزمن و نامشخص در ناحیه بطنی آغاز کرد و معاینات مکرر انجام شده توسط تیم دامپزشکی قادر به تبیین عارضه خاصی نشد. با این حال ادامه روند تحلیل این حیوان به همراه عدم تشخیص یک ضایعه خاص نگرانی‌های موجود در زمینه وجود سندروم مرگ زودرس حیوانات شبیه سازی شده را تشدید می‌کرد.
با این وجود گرچه ارائه درمان‌های حمایتی، شدت روند تحلیل رویانا راتقلیل می‌داد اما قادر به کاهش شدت بیماری نبود، سرانجام در آخرین بررسی به عمل آمده تصمیم گرفته شد که رویانا نیز مانند "دالی " با مرگ آسان از تحمل زجر بیماری آزاد شد.
در حال حاضر جسد رویانا اولین حیوان شبیه سازی شده خاورمیانه، پس از تاکسیدرمی در پژوهشگاه رویان نگهداری نگهداری می‌شود تا برای همیشه به عنوان نماد توانمندی دانش بیوتکنولوژی کشور در معرض دید همگان باشد.
کمک شنگول ومنگول و حبه‌انگور به بیماران هموفیلی 

%D8%B4%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%84%20%D9%88%پس از رویانا شنگول و منگول دو برغاله شبیه‌سازی شده در پژوهشکده متولد شدند، هدف اصلی از تولد این دو بزغاله کمک به بیماری هموفیلی بود.
شنگول و منگول یادآور دو برغاله تراریخته‌ای است که حاوی فاکتور ۹ انعقادی هستند که برای بیماران هموفیلی استفاده می‌شود.
بیست ویک روز از تولد شنگول ومنگول ,رییس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی گفت که حال این دو بزغاله خوب است و آنها درسلامت کامل به سر می‌برند.
تولد اولین گوساله حاصله از لقاح آزمایشگاهی در پانزدهم اردیبهشت ۸۷ بود که اولین گوساله حاصل از انتقال لقاح آزمایشگاهی در پژوهشکده رویان متولد شد این گوساله سالم ماده و با وزن ۵۳ کیلوگرم و به صورت طبیعی متولد و بووانا (BOVANA) نام گرفت.
از جمله اهداف کاربردی این طرح، بهبود پتانسیل ژنتیکی شیرواری دام‌های کشور در مدت زمان کوتاه است؛ به گونه ای که با استفاده از این تکنولوژی می توان پتانسیل بالای تخمدان‌های گاوهای برتر که به دلایل مختلف در معرض حذف هستند را به آزمایشگاه منتقل کرد و پس از انجام لقاح آزمایشگاهی با اسپرم‌های مرغوب و یا تعیین جنسیت شده، جنین‌های با کیفیت بالا را به طور انبوه تولید و با قیمت بسیار پائین تر از جنین‌های منجمد وارداتی به دامداران عرضه کرد.
با توجه به نیاز کشور به این تکنولوژی، پژوهشگران پژوهشکده رویان در پایگاه تحقیقات علوم سلولی اصفهان با همکاری مجتمع دامپروری فوکا و گروه دامپروری دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان بر آن شدند که این فقدان را در کشور مرتفع سازند. لذا تخمک از تخمدان‌های گاوهای ماده با خلوص ژنتیکی و شیرواری بالا که به هر دلیل در معرض حذف قرار می گرفتند استخراج شد و پس از انجام مراحل بلوغ آزمایشگاهی با اسپرم کیفیت بالا، جنین های حاصله به گیرنده های با ارزش ژنتیکی و شیرواری پایین منتقل شد.
 با توجه به چندین مورد آبستنی دیگر حاصل از این تکنیک، پژوهشگران جهاد دانشگاهی و متخصصان شرکت کشت و دامپروری فوکا وابسته به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی آمادگی خود را برای تولید انبوه جنین های آزمایشگاهی با خلوص ژنتیکی بالا و هزینه کمتر و عرضه به دامداران داخلی اعلام می دارند. %D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%862.jpg
"حنا" نخستین بز شبیه سازی شده ایران نخستین بز شبیه‌سازی‌شده ایران به نام “حنا” ساعت ۱:۳۰ بامداد ۲۶ فروردین ۱۳۸۸ در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشکده رویان متولد شد.
نخستین بزغاله ایران و خاورمیانه بعد از رویانا (گوسفند شبیه‌سازی شده‌) در پژوهشکده رویان اصفهان متولد شد.
مسئول پایگاه تحقیقات علوم سلولی اصفهان خاطرنشان کرد: اکثر بزغاله‌های موجود در گله‌ها به رنگ سیاه و خاکستری هستند اما به دلیل ماده بودن برغاله شبیه‌سازی شده این بزغاله به رنگ سفید و حنایی است و نام وی را حنا گذاشته‌ایم.
وی اضافه کرد: به منظور تولد بزغاله فراریخت، فیبروپلاست گوش بز شبیه‌سازی شده را دستکاری ژنتیکی می‌کنیم و ایران به تکنولوژی تولید این سلول‌ها دست یافته است .
دکتر نصر اصفهانی، رییس پایگاه اصفهان پژوهشکده رویان گفت: با تولد این بزغاله که «حنا» نامگذاری شده، ایران پنجمین کشور پس از آمریکا، کانادا، انگلستان و چین است که موفق به تولید بز شبیه‌سازی شده، گردیده است. %D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A7.jpg
"بنیانا ” اولین گوساله شبیه‌سازی شده در کشور
برای نخستین بار در خاورمیانه؛ , «بنیانا» ۲۰ تیر ۸۸ اولین گوساله شبیه‌سازی شده در کشور متولد شد ,
دکترمحمد حسین نصر اصفهانی مدیر پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان گفت: تولد این گوساله به دنبال یک رشته تحقیقات دامنه‌دار از سال ۱۳۸۲ و حصول موفقیت‌های چشمگیر در تولید انواع حیوانات مزرعه‌ای حاصل از IVF ، کلونینگ و مهندسی ژنتیک بود که منجر به تولد گوسفند شبیه سازی‌شده «رویانا» شد.
وی افزود: با این وجود انجام شبیه سازی موفق در گاو، تبلور اصلی بلوغ دانش بیوتکنولوژی کشور است. چرا که انجام شبیه‌سازی این حیوان به لحاظ خصوصیات ویژه فیزیولوژیکی، تولیدمثلی و نیز اهمیت بالقوه این حیوان در علوم بیوتکنولوژی دارویی از پیچیدگی ها و ظرافت های خاصی برخوردار است.
نصر اصفهانی با بیان این که این مرکز، آمادگی خود را برای حفظ گونه‌های در حال انقراض کشور از طریق تکنولوژی شبیه سازی اعلام کرده است، تصریح کرد: تا کنون چندین کشور دنیا از جمله نیوزلند، انگلیس، آمریکا، ایتالیا گونه های جانوری در حال انقراض خود را از طریق تکنولوژی شبیه سازی احیاء کرده‌اند.
وی با اشاره به این که گوساله «بنیانا» در ساعت ۱۵:۰۵ شنبه (بیستم تیرماه ) و پس از گذراندن ۲۷۰ روز کامل حاملگی با انجام عمل سزارین در مجتمع دامپروری نصر متولد شد، اظهار کرد: محققان پژوهشکده رویان امیدوارند که پس از تولد بنیانا، ظرف چند روز آینده تولد دومین گوساله شبیه سازی شده را نیز در مجتمع دامپروری فکا وابسته به تامین اجتماعی اعلام کنند.
تامینا دومین گوساله شبیه‌سازی شده متولد شد %D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%A7.jpg
دومین گوساله شبیه سازی شده ایران به نام “تامینا” ، چند روز پس از مرگ اولین گوساله شبیه‌سازی شده ایران یعنی ” بنیانا ” ، به ‌دنیا آمد.
این گوساله که مانند نمونه اول، کمی سنگین‌تر از نمونه‌های عادی بود، این گوساله پس از طی مراحل انتقال جنین سالم و (IVF) از سوی پژوهشکده تحقیقاتی رویان اصفهان و شرکت “فکا” وابسته به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در اصفهان متولد شد.
دکتر”محمدحسین نصراصفهانی” افزود: نام این گوساله نر به دلیل همکاری سازمان تامین اجتماعی با پژوهشکده رویان”تامینا” نامیده شده است. وی اظهار داشت:این دومین گوساله شبیه سازی شده است که پس از زایمان زنده مانده است .
“تامینا” با هدف تکثیر دام های با ارزش ژنتیکی بالا به دنیا آمد.
مدیرعامل شرکت کشت و دامداری “فکا” گفت:گوساله شبیه سازی شده “تامینا” با هدف تکثیر دام‌های با ارزش ژنتیکی بالا و تولید موجودات “تراریخت” روز شنبه در محل دامپروری این شرکت به دنیا آمد. 

تولد هشت بزغاله تراریخت به صورت همزمان در پژوهشکده رویاندر نهایت در ۲۴ فروردین سال جاری بود که ریسس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان اصفهان از تولد هشت بزغاله تراریخت به طور همزمان خبر داد.
محمدحسین نصراصفهانی اظهار کرد: در این روش که نخستین بار در دنیا اجرا شده، تکنیک شبیه سازی که نیاز به میکروسکوپ های پیشرفته داشت به گونه ای ساده سازی شده است که در تمام آزمایشگاه های معمولی نیز می توان آن را اجرا کرد.
وی با اشاره به این که بزغاله های متولد شده اکنون در وضعیت خوبی به سر می برند،اظهار کرد: در این پروژه کار بهبود سازی روی فرایند شبیه سازی نیز انجام شده است.


مطالب مشابه :


دانلود تقویم شمسی 1394 رایگان برای تلفن های اندرویدی...

تقویم شمسی سال 1394 با تمامی تعطیلی ها و مناسبت ها به همراه یادآور رویداد و تولد و آلارم
SepehrMax 3.0 - سپهر مکس نسخه 3

طنین دانلود پیامک تبریک تولد. میتوان به مواردی همچون نمایش تاریخ شمسی، نمایش سخن
تولید حیوان‌های شبیه‌سازی شده در ایران

هدف اصلی از تولد این دست یادآور دو برغاله دانلود نرم افزار
نحوه محاسبه عاشورای شمسی

تاریخ تولّد امام حسین در پاورقی این چنین یادآور شده است: روز تاريخ شمسی.
سالروز تولد پروین اعتصامی

برای ما که حالا دیگر گذرانده‌ایم سومین دهه زندگی‌مان را، یادآور تولد پروین شمسی در
دانلود کتاب آموزش طراحی دکوراسیون داخلی

بیرون آمده و خود را نجات دهید.این مقدمه را از آن روی عرض کردم که یادآور برای دانلود
برچسب :