پرونده صدا و سیما و پديده شانديز روي ميز رئيس قوه قضائيه


به دليل آنچه نامش را تبليغات دروغ مي‌نامند و به‌دليل نداشتن پروانه و مجوزهاي لازم براي كار بر اساس قانون طي شكايت وزارت راه و شهرسازي و دستور مقام قضايي تبليغات پديده شانديز در صدا و سيما و اقصي نقاط كشور ممنوع شد
bl.png Blank.png br.png
image

گفتار نیوز/ به دليل آنچه نامش را تبليغات دروغ مي‌نامند و به‌دليل نداشتن پروانه و مجوزهاي لازم براي كار بر اساس قانون طي شكايت وزارت راه و شهرسازي و دستور مقام قضايي تبليغات پديده شانديز در صدا و سيما و اقصي نقاط كشور ممنوع شد. اين در حالي است كه در متن يكي از گزارشات وزارت راه شهرداري مشهد را نشانه رفته و اعلام شده است كه اين نهاد به اين تخلف قانوني بي‌توجه بوده است.

پديده شانديز؛ نامي كه چند سالي است در رسانه‌هاي تبليغاتي و به‌ويژه صدا و سيما براي خود جا بازكرده است. البته تبليغات شانديز تنها در رسانه ملي گل نكرده بلكه بيلبوردهاي تبليغاتي خيابان‌ها و حتي در تمامي ترمينال‌هاي هواپيمايي خودنمايي مي‌كند. از خانمهاي شيك پوش در درب خروجي مسافران پرواز مشهد كه با گل سرخ طبيعي و تراكت شانديز خوش آمد گويي مي‌كنند تا توزيع تبليغات در ورودي رستوران‌هاي شيك و گران‌قيمت شانديز در مشهد و تهران. تبليغاتي كه هر بيننده را مات و مبهوت مي‌كند. از پاساژهاي شيك و مدرن تا ساختمان‌هاي مسكوني رويايي و باورنكردني كه در تبليغات رسانه ملي آن را شهري رويايي عنوان كرده‌اند. در نگاه بيننده تيز بين اين سوال تداعي مي‌شود كه ساخت چنين شهر رويايي قطعا هزينه باور نكردني خواهد داشت و شهروندان و رسانه‌ها به دنبال اين هستند كه واقعا پشت يك پروژه هزار ميلياردي چه افرادي هستند. اين سوالات در حالي مطرح شد كه برخي رسانه‌ها اعلام كردند: مهدي‌ هاشمي رفسنجاني و دو پسر کوچکش با پسر آقاي طبسي و به همراه محافظش از پروژه «پديده» بازديد و طي صحبتي با محسن پهلوان مالک پديده شانديز حمايت خود را از پروژه اعلام کردند. بر اساس اعلام اين رسانه‌ها‌ هاشمي گفته است: شما کارتان را انجام دهيد و ماهم شما را حمايت مي‌کنيم! البته نام افراد ديگري مانند مشايي هم در اين طرح به ميان آمده است كه نه تاييد و نه تكذيب شده است.

تبليغات دروغ پديده در صدا و سيما
البته تبليغات اين پروژه خالي از اشكالات قانوني نبوده است. در تبليغات اين طرح بزرگ بزرگ‌ترين پروژه اين شركت به نام «شهر پديده شانديز» معرفي مي‌شود اين در حالي است که طبق ماده چهارم «قانون تعاريف و ضوابط تقسيمات كشوري» شهر محلي است با حدود قانوني كه در محدوده جغرافيايي مشخص. از طرف ديگر در همين تبليغ تلويزيوني فردي نشان داده مي‌شود كه به عنوان شهردار شهر به توضيح درباره ويژگي‌ها و اقدامات انجام شده براي تاسيس شهر پديده مي‌پردازد، در حالي‌كه شهرهاي جديد بايد زير نظر مديرعامل اداره شوند.

نامه وزارت راه به رئيس قوه قضائيه
جدا از موضوع تبليغات موضوع اقدامات غيرقانوني شركت پديده شانديز و پيش فروش غيرقانوني واحدهاي ساختماني آن هم مطرح است. به نحوي كه در تاريخ 21 مردادماه سال جاري وزارت راه و شهرسازي طي نامه‌اي به رئيس قوه قضائيه اعلام مي‌كند: نظر به شكايت اداره كل راه و شهرسازي استان خراسان رضوي از اقدامات شركت پديده شانديز موضوع در دادسراي مشهد مطرح شده است و دادسار معاونت پيشگيري از وقوع جرم تحقق جرم را اعلام كرده و دستور توقف تبليغات رسانه‌اي در اين مورد را به صدا و سيما و وزارت فرهنگ و سازمان ورزش و جوانان ارسال كرده است. اين در حالي است كه هنوز صدا و سيما همچنان در حال تبليغات اين پروژه است. اين گزارش و نامه در حالي به آيت‌الله صادق آملي لاريجاني ارائه شده كه در ذيل نامه آمده است يكي از وكلاي پديده از نزديكان مسئولان حوزه قضايي شانديز است براي همين احاله پرونده كيفري پس از ثبت به حوزه قضايي دادگستري مشهد ضروري است. لذا درخواست ثبت كيفري اين پرونده را داريم.

به گزارش تابناك، داديار حوزه معاونت پيشگيري از وقوع جرم مشهد هم طي نامه‌اي به رئيس صدا و سيما، وزير ارشاد، وزير ورزش و جوانان، شهردار مشهد و مديركل ميراث فرهنگي مشهد و وزير راه و شهرسازي مي‌نويسد: پيرو نامه قبلي در مورد ممانعت از پخش تبليغات شركت پديده شانديز متاسفانه شاهد تبليغات گسترده‌تر اين شركت بعد از صدور دستور قضايي در صدا و سيما و مطبوعات و ميادين ورزشي بوديم. لذا علت پخش تبليغات اين شركت را در اسرع وقت به اين حوزه اعلام نمائيد.

رئيس دادگستري: چي... نمي‌دانم!
اين نامه‌نگاري‌ها در حالي است كه دو ماه قبل وزارت راه و شهرسازي نامه‌اي به رئيس قوه قضائيه داده بود كه در آن آمده است: شركت توسعه بين‌الملل شانديز در مغايرت با ماده 9 قانون منع فروش واگذاري اراضي مسكوني مصوب 1381 و ماده 21 قانون پيش فروش ساختمان اقدام به پيش‌فروش ساختمان كرده است و اين اقدام در حالي است كه بر اساس قانون درج تبليغات بدون مجوزهاي لازم جرم محسوب مي‌شود.
نكته قابل تامل در گزارش و نامه وزارت راه به رئيس قوه قضائيه اين است كه آملي لاريجاني خردادماه سال جاري مطلع شده است كه شركت پديده بدون طي مراحل تشريفات قانوني اقدام به مراحل اجرايي و ساختماني كرده است. ولي علي‌رغم مكاتبات عديده ميان اداره كل راه و شهرسازي خراسان رضوي با شهرداري مشهد و اطلاع شركت پديده از لزوم رعايت تشريفات مربوطه بدون طي مراحل قانوني و اخذ مجوزهاي لازم عمليات اجرايي پديده شانديز آغاز شده و اقدام به پيش فروش واحدها به اشخاص در سطح كشور كرده است كه اداره كل راه و شهرسازي كتبا شكايتي را عليه شركت پديده در دادسراي مشهد مطرح كرد.
به گزارش تابناك هر چند تاريخ اين نامه براي 2 ماه قبل است ولي انگار رئيس قوه قضائيه يا نامه را نخوانده اند يا اينكه نامه به دست وي نرسيده چراكه همچنان اين شركت در حال پخش تبليغات از صدا و سيما است.
نكته قابل تامل اين است كه حجت‌الاسلام شريعتي رئيس دادگستري خراسان رضوي در گفت‌وگو با خبرنگار مي‌گويد: من هيچ اطلاعي از اين پرونده ندارم! ولي يك مقام عالي رتبه قضايي در خراسان رضوي در گفت‌وگو با روزنامه تابناك با تاييد جزئيات گرد‌آوري شده توسط خبرنگار روزنامه گفت: بهتر است اين موضوعات رسانه‌اي نشود زيرا پاي 30 هزار سهام دار در ميان است و اگر احساس نا‌امني در سرمايه خود را داشته باشند مشكلات زيادي رخ مي‌دهد. وي افزود: البته آيت‌الله لاريجاني هم اقداماتي را انجام دادند و نمي‌توان گفت ايشان نديده‌اند. در مورد شهرداري مشهد هم بايد بگويم آنها منافع خود را در نظر مي‌گيرند. ولي در اين پرونده يك سري اختلاف ديدگاه هم وجود دارد. برخي مي‌گويند تبليغات غير‌قانوني نيست و برخي هم مي‌گويند غيرقانوني است.

هادی کسایی زاده / روزنامه تابناک

منبع مطلب


مطالب مشابه :


پرونده صدا و سیما و پديده شانديز روي ميز رئيس قوه قضائيه

در نگاه بيننده تيز بين اين سوال تداعي مي‌شود كه ساخت چنين شهر رويايي شهر پديده شانديز
گزارش پيگيري پرونده ابهام برانگيز 96 هزار ميليارد توماني ؛

پهلوان، موضوع تغيير کاربري زمين هاي مجموعه شهر رويايي پديده را شهرداري شانديز
برچسب :