آش "شنگ و موچه" غذای محلی و محبوب مردم چهارمحال و بختیاری در بهار- كافي نت آفتاب شهركرد

ashمردمان چهارمحال و بختیاری از قدیم الایام، با طبخ آش شنگ و موچه از مزایای درمانی این غذا، بهره مند می شوند. این گیاهان از اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت در بیشتر نقاط استان قابل برداشت هستند. به گزارش كافي نت آفتاب شهركرد "شنگ و موچه" نام محلی آشی است که مردم چهارمحال و بختیاری باچیدن گیاه موچه و شنگ و پاکلاغ و سیر صحرایی آن را تمیز کرده و طبخ می کنند.
به نظر می رسد پخت این غذای محلی بیش از 300 سال است که در بین مردم رواج داشته است و بیشترین مناطق پخت این غذا مربوط به شهرکرد، سورشجان، فارسان، کوهرنگ، ده چشمه، بروجن، فرادنبه، سفید دشت، نافچ، وردنجان، هرچگان تومانک، بارده، بن، شلمزار، دستنا، سلم، دزک، سورک و فرخشهر است.

نحوه پخت غذا:
این غذا همانند دیگر آش های ایرانی پخت می شود به نحوی که به جای سبزیجات رایج آش ها، از شنگ، موچه(مچچه)، پاغلاغ و سیر صحرایی استفاده می شود.
غذاهایی دیگری هم از این گیاهان تهیه می شود که از مهمترین آن ها می توان به "علف پخته" ، "علف ماستی" (مخلوط با ماست) و  تلیکه نام برد.
در این میان نوع خشک شده این گیاهان هم برای است،اده در خورش ها و دیگر غذاها هم استفاده می شود.


بر اساس این گزارش،  شنگ(به کسر شین) یا شنگگ در بسیاری از صحراها و کوه های استان چهارمحال و بختیاری به وفور دیده می شود و کمتر شخصی است که با نام این گیاهان دارویی و خوراکی، آشنا نباشد. البته نوع پاک کرده و شستشو شده این گیاه هم به صورت خام قابل خوردن است.


خواص گیاه شنگ

برگ های گیاه شنگ از خونریزی معده جلوگیری می‌ كند. اگر مسموم شدید از ریشه‌ این گیاه استفاده كنید. برای رماتیسم مفید است و آب ریشه خام شنگ زگیل را از بین می ‌برد. برای مسلولین نفع بسیار دارد....


برگ های گیاه شنگ از خونریزی معده جلوگیری می‌ كند. اگر مسموم شدید از ریشه‌ این گیاه استفاده كنید. برای رماتیسم مفید است و آب ریشه خام شنگ زگیل را از بین می ‌برد. برای مسلولین نفع بسیار دارد. گل این گیاه را بر روی محل سوختگی قرار دهید تا از قدرت التیام آن برای سوختگی پی ببرید!

فارسی این گیاه شنگ است، در شیراز و اصفهان به شنگ آلاله و در خراسان ریش بز خالدار خطاب می ‌کنند. به این گیاه قندرون، سنسفیل، تسلسفیل، اسپلنج و اسفلنج هم می‌ گویند. در عربی نوع چمنی این گیاه که برگ های آن باریک ‌تر از شنگ می ‌باشد، لحبه النبس و زنب الخیل است. ولی در عراق و شامات به آن اذناب الخیل می‌ گویند.

شنگ در چمنزارهای نمناک شمال ایران، عمارلو، بین کبوترچای و زردچین، ایسپیلی ییلاق دامنه البرز، مخصوصا افجه و نارون می ‌روید و نوع چمنی این گیاه در مغرب ایران، تفرش، اراک، کوه شاهو و کردستان زیاد است، و در اروپا به علت زیبایی گل این گیاه، شنگ پرورش می‌ دهند. گیاه‌ شناسان قدیم نوع حقیقی شنگ را نر و نوع چمنی را ماده می ‌دانستند، و در زبان فرانسه به شنگ یارب دوشوو گویند و در فاصله اردیبهشت تا تیرماه ظاهر می‌ شود.
گیاه شنگ

ریشه گیاه شنگ

ریشه گیاه شنگ دارای لعاب بوده و کمی تلخ است و خوردن آن اشتها را فوق‌ العاده زیاد می ‌کند. ریشه شنگ خلط ‌آور و نرم‌ کنده سینه و التیام دهنده زخم ها می باشد. از برگ های شنگ در سالاد استفاده می ‌کنند و ایرانیان آن را مانند کاهو و کاسنی با سرکه و بدون آن می ‌خورند، چون بسیار خنک می ‌باشد خوردن برگ های شنگ اسهال و خون ریزی معده را بند می‌ آورد همچنین از خون ریزی سینه جلوگیری می ‌کند و برای مسلولین نافع است.

ریشه شنگ برای جلوگیری از اسهال و خون ریزی، از برگش قوی تر است. پاشیدن برگ و گل خشک شده این گیاه در روی زخم های چرکی و متعفن سودمند می‌ باشد. ضماد آن را برای التیام عصب قطع شده مفید دانسته ‌اند. ضماد گل شنگ با موم، جهت سوختگی با آتش مفید است. حکیم محمد بن زکریای رازی خوردن ریشه گیاه شنگ را پادزهر سموم می ‌دانست. عصاره گیاه شنگ که در طب سنتی ایران طرثوت خوانده شده است پادزهری قوی است و در ساختن تریاق فارون به کار می ‌رود. برای معالجه نزله ریوی، نقرس، رماتیسم و امراض جلدی جوشانده شصت گرم ریشه شنگ را تجویز کرده ‌اند.

چنانچه گیاه شنك چمنی را قطع كنید، از آن یك ماده كائوچو كی ترشح می‏شود، كه به آن قندرون و قندران می‏گویند. این ماده در برابر هوا سفت می‏شود و ایرانیان آن را مانند سقز می‏جویند و چنانچه كمی حرارت به آن بدهید، به صورت كش در می‏آید و با آن بهترین لاستیك را می‏توان ساخت، ولی چون مقدار آن كم است و ساختن لاستیك با آن به صرفه نیست. قندرون از دوستان كبد بوده و سریع الهضم است و از احتقان خون جلوگیری كرده، جویدن آن هضم غذا را آسان می‏كند، اشتها را زیاد می‏نماید. برای پاك شدن سینه از اخلاط نافع است.

برای شش و قلب نیز مفید می‏باشد. خوردن مقدار كمی از آن، شب مواقع خواب برای تسكین سرفه تجویز شده است، ضماد آن با سندروس یا زرده تخم مرغ نیم برشته بر روی زخم جهت التیام و رویاندن گوشت سودمند می‏باشد. ضماد گداخته آن با پیه بزجهت رفع كجی ناخن و درد عضلات و ترك پوست و شقای مزمن مخصوصا با كمی شنجرف نافع می‏باشد و با روغن زیتون جهت تحلیل ورمها و شكاف كشاله ران و تقویت اعصاب و خارش نافع می‏باشد. مقدار خوراك آن یك مثقال است.


اگر این گیاه را پُختید هرگز آب آن را دور نریزید بلکه آن را بنوشید، زیرا منافع شنگ در آب جوشانده آن جمع می ‌شود، عصاره شنگ جهت درمان کچلی و زخم های جلدی مفید است.


مطالب مشابه :


تاريخ کاروانهاي مرحله اول عمره94-93 استان لبرز

مسافران آفتاب: 1393/09/23: 139: 19735000: 3 زرین سیر البرز: 1393/12/12: 123: 20082000: 3
دفاتر وشرکت های خدمات زیارتی استان البرز

دفاتر وشرکت های خدمات زیارتی استان البرز - مسافران آفتاب زرین سیر البرز
تطبیق لغات محلی (3)

فرهنگستان استان البرز سیر و سفر در استان البرز. نسوم/ نسا=جای سردسیر- جایی که آفتاب نمی
جدول تطبیقی (1)

فرهنگستان استان البرز سیر و سفر در استان البرز. آفتاب ارشیه .
اطلاعيه مديريت حج و زيارت استان البرز

مسافران آفتاب زرین سیر البرز نظرآباد الغدیر جنوبی ، بین غدیر 18 و 20 ، جنب خشکشویی نگین
آش "شنگ و موچه" غذای محلی و محبوب مردم چهارمحال و بختیاری در بهار- كافي نت آفتاب شهركرد

كافي نت آفتاب و سیر صحرایی ایسپیلی ییلاق دامنه البرز، مخصوصا افجه و نارون می
تاثیر اقلیم بر معماری

(تابش آفتاب این منطقه که به صورت نواری بین رشته کوه های البرز و دریای خزر محصور شده
سفره هفت سین

ســرزمين آفتــــاب. برگ و شكوفه درخت آن محرك عشق و دلباختگی است، «سیر هاي البــــرز;
شیما قوشه - سه سال از بازداشت " عبدالفتاح سلطانی" می گذرد.

وکیل البرز - صنفی ، حقوقي ، فرهنگي - شیما قوشه - سه سال از بازداشت " عبدالفتاح سلطانی" می گذرد.
برچسب :