مقایسه‌ وضعیت وب‌سایت روزنامه‌های ایران و امریکا

لاک‌پشت‌ها در بزرگراه: مقایسه‌ وضعیت وب‌سایت روزنامه‌های ایران و امریکا

Posted: 20 Dec 2010 04:04 PM PST

محمد مهدی مولایی - وب‌سایت هر روزنامه یا نشریه، نسخه‌ی آنلاینی است که در هر زمان و مکانی با اتصال به شبکه‌ی اینترنت برای مخاطبان قابل دسترس است. اگر چند سال پیش به‌سبب کم‌شمار بودن تعداد کاربران اینترنتی، «وب‌سایت‌داری» برای‌ نشریه‌ فعالیتی جانبی و تزئینی محسوب می‌شد، حالا با فراگیر شدن استفاده از اینترنت در اغلب کشورهای دنیا حضور نشریات در فضای مجازی نیز اهمیت بیشتری یافته است.

نتایج مطالعه‌ی مرکز تحقیقاتی پیو (Pew) نشان می‌دهد در امریکا مردم بیش‌تری به جای روزنامه‌های چاپی، اخبار را به‌صورت آنلاین می‌خوانند. جدیدترین آمارهای موسسه نیلسن (Nielsen) نیز نشان می‌دهد تعداد مراجعه‌کنندگان به وب‌سایت روزنامه‌ها در امریکا، در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۰ نسبت به ماه‌های پایانی سال پیش ۷۴ درصد افزایش داشته و به حدود ۳۷ درصد از کل کاربران اینترنت آمریکا رسیده است. این تغییر ذائقه‌ی مخاطب باعث شده در سیاست‌گذاری روزنامه‌ها و نشریات، حضور در فضای مجازی از طریق وب‌سایت اهمیت بسیاری پیدا کند و حتی گاهی از اولویتی بیشتر نسبت به نسخه‌ی چاپی برخوردار شود.

به‌سبب جایگاه متفاوتی که اینترنت در جوامع مختلف دارد، طبیعی است وب‌سایت روزنامه‌ها نیز در کشورهای مختلف وضعیتی یکسان نداشته باشند. مقایسه بین وضعیت وب‌سایت روزنامه‌های ایرانی و روزنامه‌های امریکایی، شاید به شناخت بهتر جایگاه این نوع سایت‌ها در ایران کمک کند. اطلاعات مربوط به وب‌سایت روزنامه‌های امریکایی نتیجه مطالعه گروه پژوهشی بیوینگز (Bivings) است که در ابتدای سال ۲۰۰۹ بر روی ۱۰۰ روزنامه‌ی برتر امریکا انجام شد و وضعیت آنها را در سال قبل‌تر نشان می‌دهد. اطلاعات مربوط به روزنامه‌های ایرانی نیز از پژوهشی درباره‌ی بررسی وضعیت وب‌سایت ۳۳ روزنامه‌ی ایرانی به‌دست آمده است.

iran-us-newspapers-websites-table.jpg

انتشار چند رسانه‌ای

در تعاریف کلاسیک روزنامه‌نگاری آنلاین، از جمله ویژگی‌های این نوع روزنامه‌نگاری امکان انتشار چندرسانه‌ای ذکر شده است. امکان انتشار همزمان متن، صدا و تصویر از نخستین تفاوت‌هایی بود که روزنامه‌نگاری آنلاین را از چاپی متمایز می‌کرد. بر همین اساس از سال‌های پیش وب‌سایت روزنامه‌های حرفه‌ای در کنار بازانتشار مطالب چاپی و تولید متن برای محیط مجازی، محتواهایی را نیز به‌صورت صوت و ویدئو منتشر می‌کردند. امکان انتشار محتوای صوتی در اینترنت از چند سال پیش به‌شکلی جدید و تحت عنوان «پادکست» دنبال شد و بر همین اساس عنوان «وادکست» نیز برای انتشار محتوای ویدئویی در نظر گرفته شد.

در روزنامه‌های امریکایی، استفاده از پادکست در ۴۰ درصد و استفاده از فایل‌های ویدئویی در ۱۰۰ درصد وب‌سایت‌ها دنبال می‌شود. اما روزنامه‌های ایرانی از این امکان به‌نسبت قدیمی فضای مجازی نیز بی‌بهره‌اند. دربین وب‌سایت روزنامه‌های ایرانی، تنها در پایگاه روزنامه‌ی «خبر» بخشی باعنوان «چندرسانه‌ای» فعال است.

امکانات وب ۲یی

«وب ۲» به نسل جدیدتر دنیای وب اطلاق می‌شود که در آن فضایی تعاملی‌تر برای کاربران اینترنتی فراهم شده است. در دوره‌ی «وب ۲»، وب‌سایت‌های اینترنتی امکانات تعاملی قابل توجهی در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهند و نقش کاربران در فضای مجازی برجسته‌تر می‌شود. وب‌سایت روزنامه‌ها نیز در همین راستا، امکانات و فضاهای جدیدتری در اختیار مخاطبان‌شان قرار می‌دهند. از جمله این موارد، امکان نظردهی روی مطالب منتشر شده در وب‌سایت‌ها است.

در حالی که در ۷۵ درصد وب‌سایت روزنامه‌های امریکایی این امکان وجود دارد، در روزنامه‌های ایرانی این رقم تنها ۲۷ درصد است. رقم ۲۷ درصد مربوط به روزنامه‌های ایرانی نیز بااغماض محاسبه شده است. در اکثر روزنامه‌های ایران که بخش نظرات خوانندگان وجود دارد، این بخش حالتی «تزئینی» دارد و به‌ندرت فعالیت و تبادل نظری شکل می‌گیرد. تنها در چند وب‌سایت روزنامه‌ی محدود از جمله «خبرآنلاین» است که بخش نظرات مخاطبان جدی گرفته می‏شود و کاربران سایت در مباحث شرکت می‌کنند.

از جمله دیگر امکانات وب‌دویی که در روزنامه‌های امریکایی استفاده می‌شود می‌توان به برچسب‌‌زنی روی مطالب (۹ درصد) و بوک‌مارکینگ اجتماعی (۹۲ درصد) اشاره کرد. استفاده از این امکانات در وب‌سایت‌ روزنامه‌های ایران صفر است. خروجی آر.اس.اس امکان دیگری است که در همه‌ی وب‌سایت‌های روزنامه‌های امریکایی در نظر گرفته شده ولی تنها در ۵۷ درصد وب‌سایت‌های ایرانی‌ها وجود دارد. آر.اس.اس تفکیکی برای هر بخش و سرویس نیز در ۹۵ درصد وب‌سایت روزنامه‌های امریکایی و تنها در ۱۵ درصد وب‌سایت‌های ایرانی وجود دارد.

تبلیغات اینترنتی

فعالیت وب‌سایت روزنامه، به‌عنوان بخشی از سازمان رسانه‌ای تعریف می‌شود. از این‌رو در روزنامه‌هایی که اهداف اقتصادی را دنبال می‌کنند و سودآوری برای آنها در اولویت نخست قرار دارد، برای فعالیت وب‌سایت روزنامه نیز باید توجیه اقتصادی وجود داشته باشد. تقریبا می‌توان همه‌ی روزنامه‌های امریکایی را از این نوع دانست، در حالی که در ایران قسمت قابل توجهی از روزنامه‌ها به‌وسیله‌ی بخش‌‌های دولتی و شبه‌دولتی منتشر می‌شوند و اهداف اقتصادی برای آنها در درجه‌ی اهمیت بالایی قرار ندارد. از این‌رو طبیعی است که سیاست‌های درنظر گرفته شده برای وب‌سایت روزنامه‌ها در ایران و امریکا متفاوت باشد.

در حالی که در سیاست‌گذاری وب‌سایت روزنامه‌های امریکایی برنامه‌هایی برای سودآوری درنظر گرفته می‌شود، اغلب وب‌سایت روزنامه‌های ایرانی چنین سیاستی را دنبال نمی‌کنند. نمایش تبلیغات اینترنتی قدیمی‌ترین و مرسوم‌ترین شیوه‌ی کسب درآمد در وب‌سایت روزنامه‌ها محسوب می‌شود. در وب‌سایت روزنامه‌های امریکایی سه‌نوع آگهی آنلاین وجود دارد. در این وب‌سایت‌ها آگهی‌های مرتبط هوشمند (۱۰۰ درصد)، آگهی‌‌های بینابینی یا بین‌صفحه‌ای (۴۳ درصد) و آگهی روی آر.اس.اس (یک درصد) استفاده می‌شود. آمار استفاده از هر سه نوع این آگهی‌ها در ایران صفر است. به‌عبارتی وب‌سایت هیچ روزنامه‌ی ایرانی از هیچ‌کدام از این سه نوع آگهی‌ مرسوم آنلاین استفاده نمی‌کنند. تنها ۲۷ درصد از روزنامه‌های ایرانی در وب‌سایت‌های‌شان، بخش آگهی‌های اینترنتی دارند. این آگهی‌ها به‌شکل تبلیغات اینترنتی سنتی و به‌صورت بنرهای ساده‌ی تصویری هستند.

اشتراک آنلاین

آگهی‌ اینترنتی تنها یکی از راه‌های درآمدزایی وب‌سایت‌های روزنامه‌هاست. نارضایتی از میزان درآمد حاصل از آگهی‌های اینترنتی باعث شده در سال‌های اخیر مدیران رسانه‌ای برای تغییر استراتژی آنلاین به فکر بیفتند. سیاست جدید مدیران روزنامه‌ها، پولی‌کردن مطالب وب‌سایت‌هاست. برخی مدیران برای کسب درآمد بیشتر از محیط آنلاین، نسبت به توقف انتشار مجانی مطالب روزنامه‌ها و دریافت پول در قبال دسترسی به نسخه‌ی اینترنتی تصمیم گرفته‌اند. آمار این روزنامه‌ها در امریکا ۱۱ درصد است. در این وب‌سایت‌ها، دسترسی به مطالب تنها از طریق ثبت‌نام در سایت و پرداخت پول امکان‌پذیر است. در بین سایت‌های ایرانی هیچ‌کدام از روزنامه‌ها هنوز به این مرحله نرسده‌اند و تنها روزنامه‌ی دنیای اقتصاد است که امکان دسترسی به نسخه‌ی پی.دف.اف مطالب‌ش را تنها برای مشترکان روزنامه برقرار کرده است.

روزنامه‌نگاری شهروندی

روزنامه‌نگاری شهروندی که با عناوین روزنامه‌نگاری مردمی، روزنامه‌نگاری مشارکتی و روزنامه‌نگاری دموکراتیک نیز شناخته می‌شود در ساده‌ترین تعریف به‌معنای فراهم شدن امکان مشارکت شهروندان در فرآیند روزنامه‌نگاری است. فناوری‌های جدید ارتباطی از جمله اینترنت، دستگاه‌ها و تلفن‌های همراه امکان تولید و انتشار متن، تصویر و صدا را برای شهروندان فراهم کرده‌اند و روزنامه‌نگاری را از انحصار «روزنامه‌نگاران حرفه‌ای» خارج کرده‌اند. سازمان‌های رسانه‌ای از جمله روزنامه‌ها می‌توانند برای به‏کارگیری این قابلیت و استفاده از محتواهای تولیدی شهروندان در وب‌سایت‌های‌شان پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهند. بر همین اساس در اغلب وب‌سایت‌های روزنامه‌های حرفه‌ای بخشی برای دریافت محتواهای متنی، صوتی و تصویری مخاطبان در نظر گرفته شده است.

در حالی که در وب‌سایت روزنامه‌های امریکایی بخش ویدئوهای تولید کاربران (۱۸ درصد)، بخش عکس‌های تولید کاربران (۵۸ درصد) و بخش مقالات تولید کاربران (۱۵ درصد) وجود دارد، آمار مربوط به این سه بخش در روزنامه‌های ایران صفر است. در وب‌سایت روزنامه‌های ایران هیچ بخشی برای دریافت و انتشار هیچ‌نوع محتوایی که از جانب مخاطبان ارسال شده باشد وجود ندارد. به‌عبارتی در وب‌سایت روزنامه‌های ایرانی هیچ فضا و برنامه‌ای برای دنبال کردن روزنامه‌نگاری شهروندی در نظر گرفته نشده است.

نسخه‌ی پی.دی.اف

اگر به‌جدول آماری مقایسه‌ی وب‌سایت‌‌های دو کشور دقت کنید، ستون مربوط به نسخه پی.دی.اف تنها بخشی است که در آن روزنامه‌های ایرانی جلوتر از روزنامه‌های امریکایی هستند. در حالی که تنها در ۵۷ درصد روزنامه‌های امریکا نسخه پی.دی.اف در وب‌سایت قرار می‌گیرد، این رقم در روزنامه‌های ایرانی ۷۸ درصد است. البته این اختلاف را متاسفانه نمی‌توان به برتری وب‌سایت روزنامه‌های ایرانی به امریکایی نسبت داد. از زمانی که راه‌اندازی وب‌سایت روزنامه‌های ایران آغاز شد، انتشار نسخه‌ی پی.دی.اف روزنامه به‌عنوان ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش انتشار در دستور کار قرار گرفت. اغلب روزنامه‌ها نسخه‌ی پی.دی.اف که برای ارسال به بخش چاپ آماده شده بود را در وب‌سایت‌‌شان هم منتشر می‌کردند. این سنت تاکنون باقی‌ مانده و هرچند در سال‌های بعد برخی روزنامه‌ها نسخه‌ی «متنی» را نیز به نسخه‌ی پی.دی.اف در وب‌سایت‌شان اضافه کردند، ولی نسخه‌‌های پی.دی.اف همچنان در جای خود باقی‌مانده‌اند تا روزنامه‌های ایرانی بتوانند حداقل در یک ستون از روزنامه‌های امریکایی پیشی بگیرند.

شبکه اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی نسل جدیدی از وب‌سایت‌های اینترنتی هستند که در سال‌های اخیر مورد استقبال کاربران اینترنتی قرار گرفته‌اند. فیس‌بوک معروف‌ترین شبکه‌ اجتماعی در جهان و کلوب معروف‌ترین نمونه‌ی آن در ایران است. در حال حاضر هزاران سایت شبکه‌ی اجتماعی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و کاربران اینترنتی با سلایق متفاوت اعضای آنها هستند.

در سال‌های اخیر علاوه بر موج راه افتادن شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های با حوزه‌ی فعالیت دیگر نیز تلاش کرده‌اند امکاناتی شبیه به شبکه‌های اجتماعی در اختیار کاربران خود قرار دهند. حرکت سایت‌های روزنامه‌ها به سمت «شبکه‌ی اجتماعی»شدن نوعی نگاه به آینده است چرا که برخی تحلیل‌گران حوزه‌ی رسانه آینده‌ی دنیای وب را در اختیار شبکه‌های اجتماعی می‌دانند. حدود ۱۰ درصد روزنامه‌های امریکایی، سایت‌های‌شان را به محیطی شبیه به شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده‌اند. با توجه به اینکه در ایران وب‌سایت‌های روزنامه‌ها فاقد برخی امکانات ساده‌ی فضای مجازی هستند، طبیعی است که این رقم برای روزنامه‌های ایرانی صفر باشد.

روزنامه‌های ایران

مقایسه‌ی بین وب‌سایت‌ روزنامه‌های ایران و امریکا نشان از تفاوت قابل توجه وضعیت مطبوعات آنلاین در این دو کشور است. به‌نظر می‌رسد هرچقدر در امریکا موسسه‌های مطبوعاتی در تلاش هستند همگام با تحولات دنیای مجازی حرکت کنند و از جدیدترین تکنولوژی‌های آنلاین برای جذب مخاطبان‌شان استفاده کنند، در ایران تعداد اندکی از مدیران روزنامه‌ها به حضور رسانه‌شان در فضای مجازی توجه دارند. وضعیت وب‌سایت برخی روزنامه‌های ایرانی سال‌هاست که تغییری نکرده و بخش قابل توجهی از آنها هنوز ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین امکانات فضای مجازی را نیز در وب‌سایت‌های‌شان ندارند. برخی نیز هنوز وب‌سایت‌شان را تنها با «آپلود» کردن روزانه‌ی چند فایل پی.دی.اف به‌روز نگه می‌دارند. با این اوصاف به‌نظر می‌رسد در اغلب روزنامه‌های ایرانی، فعالیت وب‌سایت در اولویت چندم و مسئله‌ای تشریفاتی تعریف شده است.

در این میان البته استثناءهایی هم وجود دارد و چند روزنامه از جمله «جام‌جم»، «همشهری»، «خبر» و «دنیای اقتصاد» اهمیت بیشتری برای فعالیت‌شان در فضای مجازی قائل هستند. مدیر روزنامه‌ی «خبر» چندی پیش در نشستی حتی اولویت فعالیت آنلاین روزنامه‌اش را بیشتر از فعالیت چاپی دانسته و گفته بود امروز روزنامه‌ی چاپی ما برگرفته از وب‌سایت است و روزنامه را فقط برای کسانی منتشر می‌کنیم که وقت پرینت گرفتن از محتوای آنلاین ندارند. وجود چنین رویکردهایی در فضای مطبوعاتی ایران جای امیدواری را برای توسعه‌ی روزنامه‌نگاری آنلاین در کشور باقی می‌گذارد.

با این وجود مواردی از قبیل امکانات پیشرفته‌ی وب‌۲یی، انواع آگهی‌های اینترنتی، استفاده از شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، امکانات روزنامه‌نگاری شهروندی، اطلاع‌رسانی از طریق سایر رسانه‌ها از قبیل پیامک، استفاده از پادکست و وادکست، راه‌اندازی نسخه مخصوص موبایل، از جمله عرصه‌هایی هستند که هنوز وب‌سایت‌های روزنامه‌های ایرانی به‌سراغ آنها نرفته‌اند. به‌کارگیری این امکانات در وب‌سایت‌ها می‌تواند توجه بیشتر مخاطبان را جلب کند و سازمان‌های مطبوعاتی را به‌اهداف‌شان نزدیک‌تر نماید.

منتشر شده در ویژه‌نامه «روزنامه‌نگاری ایرانی»
گروه مطالعات رسانه روزنامه خراسان، آبان‌ماه ۱۳۸۹

۱۰ پاتوق آنلاین وبگردان آمریکایی

Posted: 20 Dec 2010 04:04 PM PST

روزنامه فناوران اطلاعات، نسترن صائبی - کاربران اینترنتی آمریکایی همانند بسیاری از کاربران جهان، فعالیت‌های بسیاری را در فضای مجازی انجام می‌دهند. با دوستان و خانواده‌شان چت می‌کنند، به آنها ایمیل می‌زنند، وبگردی می‌کنند و به بازی‌های آنلاین می‌پردازند. بر همین اساس، شرکت تحقیقاتی نیلسن بررسی‌ جالبی انجام داده و 10 فعالیتی را که آمریکایی‌ها در اینترنت انجام می‌دهند و زمان بسیاری را صرف آنها می‌کنند فهرست کرده که در ادامه می‌خوانید.

شبکه‌های اجتماعی

آمریکایی‌ها 7/22 درصد از زمان آنلاین‌شان را در شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک و توییتر سپری می‌کنند. بنابه آماری که فیس‌بوک اعلام کرده، این شبکه اجتماعی تنها در ماه ژوئن امسال 127 میلیون بازدیدکننده داشته است. توییتر نیز وضعیت کمابیش یکسانی با فیس‌بوک دارد. آمار همچنین نشان می‌دهد زمانی که آمریکایی‌ها ژوئن امسال در شبکه‌های اجتماعی گذرانده‌اند، 43 درصد بیشتر از این بازه زمانی در سال 2009 بوده است.

بازی‌های آنلاین

بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی نیلسن، برای اولین بار بازی‌های آنلاین گوی اتلاف وقت در فضای مجازی را از ایمیل که وقت‌کش آنلاین شماره 2 بود، ربود. بنابر آمار آمریکایی‌ها در ماه ژوئن 407 میلیون ساعت را صرف بازی‌های آنلاین همانند World of Warcraft کرده‌اند. این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که محبوب‌ترین بازی‌های وبی مربوط به شرکت الکترونیک آرتز (EA) و بازی‌های آنلاین فیس‌بوک می‌شود.

ایمیل

با آنکه ایمیل تا سال گذشته، وقت‌‌کش‌‌ترین فعالیت آنلاین مردم آمریکا به شمار می‌رفت، آمار ماه ژوئن نشان می‌دهد که این فضای مجازی کم کم دارد طرفداران خود را از دست می‌دهد و در ماه مذکور فقط 3/8 درصد از زمان آنلاین آمریکایی‌ها در فضای ایمیل سپری شده است. با این اوصاف بر اساس گزارش نیلسن، ایمیل هنوز فعالیت وبی محبوب موبایل به دستان آمریکایی‌ است و در رتبه 3 فهرست قرار می‌گیرد.

پورتال‌های مشهور

پورتال‌هایی چون iGoogle، یاهو و AOL، 4/4 درصد از زمان آنلاین آمریکایی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند که البته این میزان در ماه ژوئن سال گذشته 19 درصد بود.

این پورتال‌ها روزانه حجم وسیعی از اخبار، سرگرمی‌، ایمیل و اطلاعات کلی نظیر پیش‌بینی‌آب و هوا و برنامه زمانبندی نمایش فیلم در سالن‌های سینما را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

پیام فوری

دلیل نمی‌شود که با اوج گرفتن میزان کاربری پیامک، توییت کردن و تعاملات مجازی در شبکه‌های مجازی استفاده از پیام فوری یا چت کردن که قدمت بیشتری دارد، از رده خارج شود. این موضوع را آمار نیز به روشنی نشان می‌دهد. به گزارش نیلسن، آمریکایی‌ها 160 ساعت از ماه ژوئن امسال را صرف چت کردن و ارتباط با دوستان‌شان از طریق پیام‌های فوری کرده‌اند.

تصاویر ویدیویی و فیلم

امروزه کاربران در سایت‌های مختلف با انواع و اقسام تصاویر آنلاین مواجه شده و ترغیب می‌شوند تا برای چند ثانیه هم که شده آن را تماشا کنند. به ویژه اینکه در شبکه‌های اجتماعی نیز این تصاویر به اشتراک گذاشته می‌شوند. در ماه ژوئن امسال، آمریکایی‌ها 12 درصد از زمان آنلاین‌شان را صرف تماشای فیلم‌ و تصویر ویدیویی آنلاین کرده‌اند. سایت به اشتراک گذاری یوتیوب پنجمین برند آنلاین موفق در این زمینه است که تنها در ماه مذکور 4/98 میلیون نفر مخاطب داشته است.

جست‌وجوی اینترنتی

آمریکایی‌ها 138 ساعت از ماه ژوئن امسال (5/3 درصد از زمان آنلاین‌شان) را با سر زدن به سایت‌های مختلف گذرانده‌اند و برای این کار از موتورهای جست‌وجو استفاده کرده‌اند. بر اساس گزارش نیلسن، گوگل با 152 میلیون بازدیدکننده و یاهو با 132 میلیون مخاطب در ماه ژوئن به ترتیب محبوب‌ترین موتورهای جست‌وجو شناخته شده‌اند.

تحقیق و دانلود برنامه

تحقیقات نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها از سال گذشته تاکنون به طور ثابت 3/3 درصد از وقت خود در اینترنت را به دانلود نرم‌افزارهای مورد نیازشان پرداخته‌اند. بر این اساس نرم‌افزارهای شرکت‌هایی چون مایکروسافت، ادوبی و موزیلا بیشتر از نرم‌‌افزارهای شرکت‌های دیگر در اینترنت توسط کاربران اینترنت آمریکا دانلود شده‌اند.

سرگرمی‌های‌ چند عملکردی

سرگرمی‌های چند کاره اینترنتی وب‌سایت‌هایی هستند که شامل موارد سرگرم کننده و علاقه‌مندی‌های کاربران از به اشتراک‌گذاری عکس همانند PhotoBucket گرفته تا شایعات مربوط به افراد مشهور در سایت People.com می‌شود. البته ناگفته نماند که این سایت‌ها به تدریج محبوبیت‌شان را از دست می‌دهند، چنانچه 8/2 درصد زمان آنلاین آمریکایی‌ها در ماه ژوئن امسال صرف این سایت‌ها شده و این میزان نسبت به ژوئن سال گذشته 7 درصد کاهش یافته است.

حراجی‌ها

یکی دیگر از فعالیت‌های آنلاین وقت‌کش آمریکایی‌ها گشت‌وگذار در فضاها و وب‌سایت‌هایی است که حراجی‌های آنلاین راه می‌اندازند. تحقیقات نیلسن حاکی از آن است که آمریکایی‌ها 7/2 درصد از زمان آنلاین‌شان را در سایت‌های مزایده‌ای نظیر Craiglist و eBay سپری می‌کنند.

http://feedproxy.google.com/~r/medianews_ir/~3/fQ6AyZFa8QM/iran-us-newspaper-websites.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email


مطالب مشابه :


گیاهان دارویی (دانلود پی دی اف)

(دانلود پی دی اف) بزرگترین مجله کشاورزی اینترنتی; به روش هیدرومتر (تجزیه های فیزیکی
دانلود کتاب پی دی اف معجم اللغة العربية المعاصرة

دانلود کتاب پی دی اف معجم × مترجم انواع متون تخصصی در دارالترجمه های روش های تحقیق و
دانلود کتاب پی دی اف معجم اللغة العربية المعاصرة

روش های تحقیق و دانلود کتاب پی دی اف معجم شایان ذکر است علی رغم برخی تبلیغات اشتباه و
دانلود نرم افزار Adobe Acrobat X Pro v10.1.1 Final

نرم افزار ساخت و ویرایش فایل های پی دی اف | روش رجیستر نرم افزار تبلیغات اینترنتی.
خرید کتاب ابزار دقیق به صورت PDF

روش های اندازه کتاب پی دی اف, پنجاه چهل بهترین های بازار اینترنتی را جمع آوری کرده و
مدل‌های کسب و کار تبلیغات اینترنتی

مدل‌های کسب و کار تبلیغات در این روش ناشران اینترنتی کارت به کارت اینترنتی ; بازی ; دی
دانلود فایل پی دی اف راهنمای کدهای خطا در اتومبیل های زانتیا و پژو و...

دانلود فایل پی دی اف راهنمای کدهای خطا در اتومبیل های اینترنتی پی دی اف راهنمای
مقایسه‌ وضعیت وب‌سایت روزنامه‌های ایران و امریکا

نمایش تبلیغات اینترنتی قدیمی های امریکا نسخه پی.دی.اف در وب ترین روش
برخی از پایگاه های مفید اینترنتی:

برخی از پایگاه های مفید اینترنتی: تبلیغات جهت دریافت کتب درسی به صورت پی دی اف pdf.
دانلود کتاب آموزش تلقین و القا کردن در هیپنوتیزم

دانلود کتاب های کالفر , ای پی شما. Susa Web Tools تبلیغات متنی 1.
برچسب :