آموزش كاربران در سامانه تالار مجازي بورس ايران

راهنمای کاربران سامانه تالار مجازی بورس ایران

 

 

تالار مجازی بورس ایران

مقدمه

تالار مجازی بورس ایران توسط شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار و با هدف آموزش و آشنایی علاقه‌مندان سرمایه گذاری در بازار بورس ایران با سازوکار مناسب سرمایه گذاری در بورس راه اندازی شده است. برای فعالیت در این تالار، کاربران نه نیاز به پول دارند و نه ضرر خواهند کرد. هدف اصلی این سامانه، آموزش عملی سرمایه گذاری در بورس است. قیمت ها، شاخص ها و سایر اطلاعات در تالار مجازی، واقعی و منطبق بر شرایـط واقعی بازار است، بطوری که گویی کاربر واقعا درحال سرمایه گذاری در بورس است.

عملکرد تالار در یک نگاه

برای استفاده از امکانات تالار مجازی بورس ایران، ابتدا بازدید کننده بایستی در سامانه ثبت نام نماید. بعد از این مرحله کاربر می تواند وارد سیستم(Login) شود. کاربر پس از ورود به سامانه و تشخیص هویت او، به صفحه اصلی راهنمایی می شود. در این صفحه که تابلوی اصلی بورس، صندوق های سرمایه گذاری، نمودار شاخص ها و... وجود دارد کاربر می تواند به قسمت های مختلف سامانه دسترسی پیدا کند.

روال کلی کار بدین شکل است که کاربر ابتدا در یک مسابقه باید ثبت نام کند. سپس کاربر می تواند در این مسابقه اقدام به خرید و فروش سهام و واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری موجود در تابلوی اصلی بورس نماید. بدین ترتیب او می تواند عملکرد خود را در خرید و فروش سهام و تحلیل بازار با دیگر کاربران سامانه مقایسه نماید تا بدین ترتیب مهارت لازم در بازار واقعی بورس را کسب نماید.

در ادامه جزییات سامانه را مرحله به مرحله با جزییات آن ها توضیح خواهیم داد.

ثبت نام

در این صفحه کاربر بایستـی اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد نماید. وارد کردن اطلاعات ستاره دار الزامی بوده و کاربر باید آنها را به دقت و صحت وارد کند. لازم به ذکر است که قالب نام کاربری جهت یکدست شدن، باید بدین صورت وارد شود:

رقم یا حروف انگلیسی به تعداد دلخواه + سه حرف از حروف الفبای انگلیسی

ثبت نام

ورود

در این صفحه کاربر باید نام کاربری و رمز عبور خود را برای ورود به سیستم وارد نماید. همچنین امکان بازیابی رمز عبور فراموش شده در این صفحه تعبیه شده است.

ورود

مسابقه

به طور کلی سه نوع مسابقه در تالار وجود دارد، "پیش فرض" ، "عمومی" و "خصوصی". کاربر می تواند بسته به تمایل خود، در یکی از این رقابت ها شرکت کند.

مسابقات پیش فرض

سه مسابقه از نوع پیش فرض وجود دارد، "کوتاه مدت"، "میان مدت" و "بلند مدت". مسابقات پیش فرض نوعی از مسابقات عمومی هستند که همواره در سامانه فعال می باشند. پس از پایان دوره ی هر مسابقه پیش فرض، بطور خودکار یک مسابقه‌ی جدید با تاریخ شروع و پایان جدید ایجاد می شود. کاربر با عضویت در مسابقات پیش فرض و سرمایه گذاری در تالار مجازی ازطریق این مسابقات، می تواند توان سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با سایر کاربران رقابت های پیش فرض که کاربران زیادی نیز هستند، محک زده و میزان بازدهی کسب شده و رتبه خود را در بین این کاربران مشاهده نماید.

مسابقات عمومی

این نوع مسابقات توسط مدیر سامانه ایجاد می گردند و تمامی کاربران تالار می توانند در آن ها شرکت نمایند. مسابقات عمومی، حسب مورد توسط مدیر سیستم ایجاد و کاربران تالار مجازی درصورت علاقه، در این مسابقات نیز شرکت خواهند کرد. برای مثال، مسابقه عمومی ویژه سالروز تصویب قانون بازار اوراق بهادار، می تواند یک مسابقه عمومی باشد که به این مناسب برگزار شده و به برگزیدگان آن نیز هدایایی اهدا می گردد.

مسابقات خصوصی

کاربران می توانند شخصا مسابقات خصوصی ایجاد کرده و سایر کاربران را به آن دعوت نمایند. این کار با انتخاب گزینه "ایجاد مسابقه خصوصی" در صفحه "مسابقه" امکان پذیر می باشد. پس از انتخاب گزینه فوق کاربر باید در پنجره ظاهر شده تاریخ شروع و پایان مسابقه، اعتبار اولیه مسابقه، زمان شروع و پایان مبادلات و نام کاربری کاربران مورد نظر جهت دعوت را وارد نمایـد. برای وارد کردن بیش از یک نام کاربری جهت دعوت در مسابقه، باید نام آن ها را با علامت "," و بدون فاصله از یکدیگر جدا کرد.

عضویت در مسابقات خصوصی از طریـق دعوتنامه در قالب پیغام در صندوق پیغام ها انجام می شود. بدیـن صورت که ابتدا کاربر بایستی کد دعوتنامه‌ی موجود را از صندوق پیغام های خود کپی کرده، سپس در صفحه "مسابقه" با انتخاب گزینه "عضویت در مسابقه خصوصی" و کلیک بر روی دکمه "عضویت"، شماره دعوتنامه‌ی کپی شده را در کادر نمایان شده وارد نماید.

مهمترین کاربرد مسابقات خصوصی، امکان ایجاد رقابت اختصاصی بین گروه‌های مشخص است، برای مثال، رقابت اختصاصی کارگزاران بورس، رقابت اختصاصی دانشجویان رشته مدیریت مالی دانشگاه الف و...

دعوتنامهعضویت

عضویت در مسابقه خصوصی

ایجاد مسابقه خصوصی

لازم به ذکر است که مسابقه های خصوصی تنها با خود ایجاد کننده مسابقه نیز قابل انجام می باشد. هدف این کار خودآزمایی شخص کاربر است، به این ترتیب، کاربر می تواند شخصاً، با مبلغ مشخصی که خود وی تعیین می کند، در تالار مجازی بورس سرمایه گذاری کرده و میزان بازدهی خود را مشاهده کند. در این نوع مسابقه، هیچ رقیبی وجود ندارد.

دعوت به مسابقه خصوصی که قبلاً ایجاد شده است

ایجاد کننده هر مسابقه خصوصی می تواند کاربران جدیدی را به آن مسابقه دعوت نماید. اینکار از طریق گزینه "دعوت به مسابقه خصوصی" در صفحه "مسابقه" امکان پذیر است. قوانین وارد کردن نام های کاربری جهت دعوت در اینجا نیز برقرار است.

دعوت به مسابقه خصوصی

صفحه مسابقه

همچنین در قسمت پایین صفحه مسابقه، کاربر می تواند وضعیت مسابقات خود را مشاهده کند.

مسابقه ها

خرید

در این قسمت از تالار کاربر جهت خرید سهام یا صندوق سرمایه گذاری اقدام می نماید. نخست کاربر سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری دلخواه را از جدول پیش رو انتخاب کرده، سپس با انتخاب مسابقه و سبد سهام دلخواه - که در آن قصد خرید دارد - و همچنین با وارد کردن تعداد درخواستی، اقدام به خرید آن سهام یا صندوق سرمایه گذاری نماید.

خرید

سبد سهام

سبد سهام محلی است که سهام یا صندوق های سرمایه گذاری خریداری شده توسط کاربر در آن نگهداری می گردد. در تالار مجازی بورس ایران هر کاربر می تواند در سه سبد سهام موجود خرید و فروش نماید. کاربر با انتخاب سبد سهام موردنظر و ورود به هریک از سبدها، میتواند ارزش روز سبد موردنظر، میزان بازدهی سبد، میزان اعتبار باقیمانده و همچنین رتبه خود را در بین سایر کاربران مسابقه موردنظــر بصورت لحظه‌ای مشاهده نماید.

سبد سهام

فروش

فروش سهام و صندوق های سرمایه گذاری در صفحه "سبد سهام" انجام می پذیرد. بدین شکل که پس از انتخاب سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری مورد نظر و تعیین تعداد فروش و انتخاب دکمه "فروش" این عمل انجام می گردد.

فروش

گوش به زنگ

در تالار مجازی بورس ایران کاربر می تواند از نوسانات قیمت سهام دلخواه با خبر شود. این امکان در سامانه "گوش به زنگ" نامیده شده است. برای گوش به زنگ شدن روی هر سهام، کاربر باید درقسمت بالای صفحه اصلی (index.jsp) و در جدول تابلوی اصلی بورس، روی سهام دلخواه دابل کلیک کند.

گوش به زنگ

در پنجره ظاهر شده، کاربر می تواند پس از تعیین سقف و کف نوسانات قیمت، گوش به زنگ تغییرات آن سهام گردد. در این صورت هرگاه قیمت آن سهام در بازار بورس تغییر کند و آن تغییر در بازه تعیین شده توسط کاربر باشد، یک هشدار حاوی جزئیات آن تغییر به صفحه "گوش به زنگ" کاربر اضافه می گردد.

تغییرات سهام

همچنین سهام انتخاب شده برای گوش به زنگ بودن در جدول "سهام انتخاب شده برای گزارش گیری" قابل مشاهده و در صورت نیاز قابل حذف می باشد.

سهام برای گوش به زنگ

مشاهده نوسانات یک سهام

در قسمت پایین صفحه "گوش به زنگ" کاربر می تواند با انتخاب یکی از سهام گوش به زنگ شده از جدول و وارد کردن بازه زمانی دلخواه، نوسانات آن سهام را به صورت گرافیکی و زیبا مشاهده نماید.

نوسانات سهام

صندوق پیام

پیام های دریافتی از سوی مدیران و ناظران تالار و همچنین دعوتنامه های ارسالی به کاربر، در صفحه "صندوق پیام" قابل مشاهده و مدیریت می باشند.

صندوق پیام ها

عملکرد بازیکنان

رتبه و امتیاز بازیکنان در مسابقات مختلف در صفحه "عملکرد بازیکنان" قابل مشاهده است. امتیاز هر کاربر در هر مسابقه در واقع میزان بازدهی سبدهای سهام او در آن مسابقه می باشد.

عملکرد بازیکنان

اخبار و اطلاعیه‌ها

اخبار بازار بورس ایران، اطلاعیه های شرکت ها و پیغام های ناظر بازار در این صفحه قابل مشاهده می باشند.

اخبار و اطلاعیه‌ها

اطلاعات کاربری

اطلاعات کاربر که در زمان ثبت نام وارد شده اند، در این صفحه مشاهده می شوند. همچنین کاربر در این صفحه می تواند رمز عبور خود را تغییر دهد.

اطلاعات کاربری

بازیابی رمز عبور فراموش شده

کاربری که رمز عبور خود را فراموش کرده است، می تواند در صفحه "ورود" پس از کلیک بر روی گزینه " رمز عبور خود را فراموش کرده ام"، و با وارد کردن اطلاعاتی که در زمان ثبت نام وارد کرده است، رمز عبور جدید را در آدرس ایمیل خود دریافت نماید.

بازیابی رمز عبور فراموش شده

پیام های آموزشی

بمنظور راهنمایی کاربر درخصوص نحوه سرمایه گذاری در بورس، با ورود به هریک از منوها، پیام های آموزشی مرتبط با آن منو در قسمت سمت چپ بالای صفحه مشاهده می شود. این پیام ها، در واقع اصول و چارچوب های کلی سرمایه گذاری در بورس را به کاربر به زبان بسیار ساده آموزش می دهند.

پیام های آموزشی

مکانیزم افزایش سرمایه

دریافت حق تقدم ها

هنگامیکه کاربری از سهام هایی که شامل افزایش سرمایه می شوند در سبد سهام خود داشته باشد،به نسبت تعدادی که از آن سهام خاص دارد و میزان افزایش سرمایه‌ای که به آن سهام تعلق گرفته ، تعدادی حق تقدم دریافت میکند که این حق تقدم ها در سبد سهام کاربر نشان داده می شوند که در فیلد نوع برایشان عبارت حق تقدم درج گردیده است.

دریافت حق تقدم

پیام دریافت حق تقدم

پیامی مبنی بر افزوده شدن این حق تقدم ها برای کاربر ارسال می گردد.

پیام دریافت حق تقدم

راههای استفاده

حال کاربر سه راه در پیش رو دارد :

1- تبدیل به سهام اصلی شرکت : با مشخص کردن تعداد دلخواه در صفحه بعدی،این تعداد از حق تقدم ها در موعد مقرر(تاریخ انقضا) بعد از کسر ارزش اسمی از باقیمانده اعتبار کاربر به سهام اصلی تبدیل می شوند و به سبد سهام وی افزوده می گردند.

2- تبدیل به ارزش ریالی سهام شرکت مربوطه :باقیمانده حق تقدم ها که به سهام اصلی تبدیل نمی شوند در موعد مقرر با قیمتی که ناظر تعیین کرده فروخته می شوند و مقدار حاصله به اعتبار کاربر اضافه می شود.

3- فروش حق تقدم به صورت عادی:در صورتی که کاربر مایل به فروش حق تقدم هایش باشد و تقاضا نیز در بازار وجود داشته باشد،کاربر می تواند حق تقدمهایش را مثل سهام عادی با قیمت بهترین تقاضا بفروشد.

راههای استفاده

وجه نقد یا سهام اصلی

هنگامی که کاربر قصد استفاده از حق تقدم هایش را دارد باید مشخص کند که، دقیقا چه تعداد از آنها را در موعد مقرر (تاریخ انقضا) می خواهد به سهام واقعی تبدیل کند

وجه نقد یا سهام اصلی

اضافه شدن درخواست به صف

بعد از مشخص شدن تعداد تبدیلی به سهام اصلی یا وجه نقد آن تعداد از تعداد کل حق تقدم ها کم شده و به صورت درخواست با رنگ خاکستری نمایش داده می شود و همچنین این درخواست تبدیل در قسمت "درخواست های استفاده از حق تقدم" سبد سهام نمایش داده می شود که در تاریخ رسیدگی به درخواست ، به درخواست رسیدگی خواهد شد و حق تقدم ها به سهام اصلی یا وجه نقد تبدیل خواهند شد.

اضافه شدن درخواست به صف

پیام ثبت درخواست

هنگامی که درخواست کاربر برای تبدیل حق تقدم به سهام در سیستم ثبت شد،پیامی مبنی بر ثبت درخواست به صندوق پیام کاربر فرستاده می شود و میزان موجودی لازم (ارزش اسمی حق تقدم باید پرداخت شود) برای انجام تبدیل به کاربر اعلام می گردد.

پیام ثبت درخواست

افزودن شدن سهام اصلی یا وجه نقد به سبد سهام

بعد از ثبت درخواست در صف و با فرا رسیدن تاریخ رسیدگی به درخواست، حق تقدم ها به صورت سهام اصلی یا وجه نقد به سبد سهام کاربر افزوده می گردد.دوستان اگه سوالي داريد در قسمت نظرات اعلام نماييد


مطالب مشابه :


فرآيند سرمایه‌گذاری خارجی در بورس تهران

وبلاگموفقيت در بورس سهام به همراه آخرين اخبار وشايعات و ارسال سبد سهام رايگان در سبد
شکست طلایی آقای مدیر

مقالات خبری- آموزشی بازار بورس(سرمایه) - شکست طلایی آقای مدیر - بازار بورس سهام
آخرین خبرها از سهام عدالت

مقالات خبری- آموزشی بازار بورس(سرمایه) - آخرین خبرها از سهام عدالت - بازار بورس سهام
دانلود رایگان پایان نامه های کارشناسی ارشد

دانلود رایگان پایان نامه بهينه سازی سبد سهام با معيارهای مختلف سنجش ريسک با استفاده از
چگونه سهم بانکها را بخریم

مقالات خبری- آموزشی بازار بورس(سرمایه) - چگونه سهم بانکها را بخریم - بازار بورس سهام
حلیل و ارزش­ گذاری سهام "تاپیکو"

مقالات خبری- آموزشی بازار بورس(سرمایه) - حلیل و ارزش­ گذاری سهام "تاپیکو" - بازار بورس سهام
افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارايی‌ها و موانع پیش رو(یادداشت)

وبلاگموفقيت در بورس سهام به همراه آخرين اخبار وشايعات و ارسال سبد سهام رايگان سهام به
افزایش سرمایه باما آمد

مقالات خبری- آموزشی بازار بورس(سرمایه) - افزایش سرمایه باما آمد - بازار بورس سهام
آموزش كاربران در سامانه تالار مجازي بورس ايران

سبد سهام محلی است که سهام یا صندوق های سرمایه گذاری خریداری شده توسط کاربر ارسال sms رايگان
آموزش عملی سرمایه گذاری در بورس به صورت مجازی

آموزش آنلاين و رايگان سبد سهام محلی است که سهام یا صندوق های سرمایه گذاری خریداری شده
برچسب :