جاذبه های گردشگری بابلسر

بر اساس اطلاعات ماخوذه از سازمان میراث فرهنگی استان مازندران اغلب آثار تاریخ  موجود در پهنه روستایی شهرستان بابلسر را تپه های باستانی تشكیل می دهند و در مقابل آثار تاریخی موجود در شهر بابلسر بیشتر مربوط به ساختمانهای تاریخی است. شایان ذكر است كه آثار فهرست شده توسط این سازمان غالباٌ از آثار ثبت شده می باشد.

جاذبه های تاریخی و باستانی ، زیارتی

 

بقعه تاریخی امامزاده ابراهیم

bi2.jpg

     این بنا در قرن نهم هجری در مركز شهر بابلسر ساخته شده و از مهمترین آثاری است كه بواسطه آن می توان به قدمت تاریخی شهر پی برد. به اعتقاد قدما سر امامزاده بن موسی بن كاظم برادر امام رضا در آنجا مدفون است. بنای امامزاده  دارای چهار در منقوش می باشد. روی درهای آن 3 تاریخ 858.857.841 هجری قمری حك شده است.
     مصالح عمده آن آجر ، ملاط و ساروج و كاشی بوده و گنبد هرمی شكل آن عظمتی خاص دارد. بنای تاریخی و اصلی این بقعه تخریب شده و به شكل امروزی بازسازی شده است. آثار هنری و باستانی آن دستخوش تغییرات نشده است. این بنا از نظر دارا بودن آثار تاریخی ارزشمند هنری مانند درهای نفیس ، صندوق چوبین و كتیبه های متعدد شهرت دارد.
     اطاف این بقعه را آرامگاه عمومی شهر بابلسر است. این مكان در ایام محرم و خصوصاٌ روز عاشورا از شكوه و استقبال خیل عظیمی از جمعیت برخوردار می شود و تمام محلات شهر و روستاهای نزدیك بابلسر با دسته روی منظم به ساحت آن وارد شده و زیارت می كنند.

بقعه بی بی رقیه

     یكی از زیارتگاههای شهرستان بابلسر بقعه بی بی رقیه در نزدیكی مرقد امامزاده ابراهیم كه بی بی رقیه در آن مدفون است. بی بی رقیه خادم امامزاده ابراهیم بود و یكی از درهای منقوش تاریخی بقعه امامزاده ابراهیم به كوشش او تهیه شده و با خرج خود ، نجاری را ، به حك منقوش این در گماشت و اسم او نیز بر در حك می باشد.
     مگلنف این بقعه را به نام بی بی سكینه می خواند و تاریخ آن را در سال 893 قمری ضبط كرده است. بقعه بی بی رقیه بنایی است هشت ضلعی از آجر كه هرضلع آن طاق نمایی با طاق جناغی است.
     این بنا در جنوب شرقی امامزاده ابراهیم در بابلسر واقع است و از قدیم الایام تا كنون به همراه امامزاده ابراهیم مورد زیارت قرار می گیرد و مورد توجه اهالی است.

مهمانخانه بزرگ (سازمان مركزی دانشگاه مازندان)

     این ساختمان در زمان محمدرضا شاه پهلوی تحت عنوان مهمانخانه بزرگ بابلسر ساخته شده است و از بابلسر در جنب پل معلق اول به فاصله یك كیلومتری دریا در میان باغ و محوطه ای وسیع بصورت با شكوهی كه با بهترین مهمانخانه های اروپا برابری می كرد با اثاثیه و مبلمان  منظره بسیار عالی برای پذیرایی گردشگران آماده بود.
     در سال 1349 بعنوان مركز غیرانتفاعی آموزش ، رشته های اقتصاد ، حسابداری ، امور مالی ، اقتصاد اجتماعی و حقوق معرفی شد و در سال 1354تحت پوشش وزارت فرهنگ و آموزش عالی قرار گرفت. پس از احداث دانشكده هایی در باقرتنگه دانشجویان طی چند مرحله به آنجا انتقال یافتند و در حال حاضر این بنا سازمان مركزی دانشگاه مازندران می باشد.

ساختمان هتل كازينو (بيمارستان شهید رجایی)

     این ساختمان در سال 1329 هجری شمسی تحت عنوان هتل كازینوی بابلسر احداث شد. این بنا در باغ بسیار بزرگی قرار دارد و در باغ استخر بزرگی موجود است كه مورد استفاده قرار می گرفت. این باغ كه در میدان شیلات در انتهای خیابان شریعتی واقع است وسعت زیادی دارد و در جهت شمال تا امتداد ساحل دریا كشیده شد و در جهت مشرق مشرف به بابلرود است .
     هتل كازینو شامل ساختمان كازینو و هتل بنیاد پهلوی بوده و تا قبل از انقلاب حالت كاباره داشته و در سال 1357 این مكان تعطیل و سپس به بیمارستان شهید رجایی تغییر نام داد و در خدمت بیماران سرطانی قرار گرفت كه یكی از مهمترین بیمارستانهای سرطان شناسی كشور بوده و در آن شیمی درمانی و پرتو درمانی انجام می گیرد.
     بیمارستان پرتو درمانی شهبد رجایی كه فقط بخش كوچكی از این بنا را استفاده می كند در اختیار شهرداری بابلسر قرار گرفته است. نوع كاربری آن برای آینده فعلاٌ كاملاٌ مشخص نیست ولی تحت عنوان ایجاد مركز تفریحی _ توریستی این زمین با ارزش تحویل گرفته شده است.

پل معلق اول بابلسر

    این پل فلزی معلق در سال 1313 ، قبل از جنگ جهانی دوم توسط مهندسین و متخصصین آلمانی و سوئدی بر روی بابلرود احداث شد و از مهمترین آثار باستانی و از جاذبه های شهر می باشد كه بر زیبایی بابلرود می افزاید. این پل اولین پل ماشین رو می باشد كه قسمت شرقی و غربی بابلسر را بهم پیوند می دهد و راه ارتباطی بابلسر ، فریدونكنار و در مسیر شاهراه شرقی _ غربی استان می باشد و بسیار پرتردد است.
  طول ان 80 متر ، عرض آن 8 متر و ارتفاع آن 16 متر می باشد.

پل پیاده رو (پل كوچك)

     این پل كوچكترین پل بابلسر است كه در سال 1328 بر روی بابلرود می باشد و از آثار باستانی محسوب می شود. تا چندی پیش قبل از جدا كردن نرده های این پل ، گردشگران از آن تردد می كردند. وسط این پل شكستگی قابل ملاحظه ای دارد به این صورت كه یكی از ستونهای وسط ان در سال 1341 بر اثر به راه آفتادن سیل عظیمی پل كله بست شكسته شده كه بر اثر حمل اب و تصادم پل چوبی سنگین وزن با این پل ، شكستگی و خمیدگی ایجاد شد. اخیراٌ ترك خوردگی در این پل بیشتر شده و ظاهراً خطرناك می باشد. جدیداٌ با احداث پل معلق دوم در كنار این پل رفت و آمد از روی این پل كم شده و از پل جدید تردد می شود.

تپه های باستانی به ثبت رسیده میربازار

     در حوالی میربازار تپه های مربوط به هزاره اول قمری پراكنده اند كه از آثار باستانی محسوب می شود و از خاك تعدادی از این تپه های عریض آثار باستانی از قبیل ظروف گلی ، تكه پاره های آجر و سفالهای منقوش كشف شده است.
  این تپه ها عبارتند از :
       رجب كتی _ احمد كتی _ علیجان كتی _ محمدعلی كتی _ عبداله كتی _ چمازكتی _ عیسی كتی         كتی خردمرد _ قلعه احمدكلا
     همچنین در شرق بابلسر در مسیر بابلسر _ بهنمیر و در اراضی كاله عرب خیل آجرهای قالب بزرگی نظیر آجرهای دوره ساسانی كشف شده است.
 


مطالب مشابه :


اخبار اقتصادی شورا

بابلسر - اخبار اقتصادی شورا - - شهرداری بابلسر. اخبار اقتصادی شورا . مطالعات اقتصادي شهر
شورای اداری

اخبار بابلسر - شورای اداری درسال 1386 بودجه شهرداری به 8میلیاردوپانصدمیلیون تومان
نمایی از میدان قدیمی بابلسر ( میدان گل )

بابلسر - نمایی از میدان قدیمی بابلسر ( میدان گل ) - - بابلسر
نقشه های جدید شهرستان

بابلسر - نقشه های جدید شهرستان - - بابلسر نقشه تفکیک وظایف سازمان ها نقشه مراحل توسعه
جاذبه های گردشگری بابلسر

میراث فرهنگی و گردشگری مازندران - جاذبه های گردشگری بابلسر - مرکز تحقیقات میراث فرهنگی و
اجرای کانیو در شهرک آریای آمل

روابط عمومی شهرداری آمل - اجرای کانیو در شهرک آریای آمل - شهرداری بابلسر
افتتاح سايت سازمان آرامستان شهرداري آمل

روابط عمومی شهرداری آمل - افتتاح سايت سازمان آرامستان شهرداري آمل - شهرداری بابلسر
برچسب :