بهترین روش صید ماهی زردپر در رود ارس(انتظاری )

 در این پست به درخواست دوستان عزیز علاقمند به صید ماهی زردپر در خصوص عدم موفقیت  صید این ماهی در رود ارس به نکاتی مهم اشاره میکنم.در این باب من تصاویری از استقرار و ترکیب صحیح ریسه های مطلوب صید این ماهی رو بصورت تصویری طراحی کردم که بهتون کمک خواهد کرد.

دوستان عزیز برای صید ماهی زردپر باید به نکات زیر توجه کنید:

1.تجهیزات و سیستم ماهیگیریتون رو قبل از حرکت باید چک کنید.طول چوب ماهیگیریتون نباید بیشتر از 3 متر باشه و ترجیحا" توپر یا حدالامکان کربنی نیمه اکشن با مقاومت بالا باشه، چرخ 400 خوبه،نخ منو100 فلوروکربن یا ابریشمی 50سوفیکس و هرزگرد قوی سه گوش و دوگوش قوی از ملزوماته صیده.وزنه سربی نیاز نیست چون در سیستمی که معرفی میکنم سنگ جایگزین وزنه سربی خواهد بود.برای تمرکز بیشتر، استقرار دو چوب ماهیگیری کنار رود کافیه و یادتون باشه در رود ارس هیچگاه تعداد چوب بیشتر تعداد صید ماهی بیشتری نخواهد داشت.

2.شب قبل از حرکت ریسه به اندازه کافی درست کنید تا کنار رود در صورت از دست دادن ریسه ها وقتتون رو واسه درست کردن ریسه ها تلف نکنین!پایه چوب قوی ، زنگوله و ادوات مربوطه رو هم فراموش نکنید. واسه بستن سنگ به عنوان جایگزین وزنه سربی مقداری کش پول یا نخ معمولی با مقاومت متوسط همراه داشته باشید.

3.طعمه از مهمترین ارکان صید ماهی زردپره .بهترین طعمه برای صید ماهی زرد پر ترکیب میگو و کرم خاکیه.برای صید میگو های رود ارس حتما" چاک همراه داشته باشید.طریقه صید میگو هم خیلی ساده است با حرکت سریع چاک در کنار سنگهای ساحلی و نزدیک بستر شاهد صید میگوهایی در سایز 5 .1 سانتیمتر و ریزتر خواهید بود که میگوهای کمتر از یک سانتیمتر رو رها کنید.اگر نتونستین میگو صید کنید از کرم خاکی بصورت توپی(چندین کرم در جان قلاب)استفاده کنید.

%D8%B7%D8%B9%D9%85%D9%87_%D9%85%DB%8C%DAworm1.jpg

در صید زردپر سایر طعمه ها به کارایی میگو وکرم خاکی نخواهد بود ولی دل مرغ و ملخ هم از طعمه های رایج بشمار میره.بعضی دوستان از نان سنگک هم استفاده میکنن که بعضا" خوب نتیجه میده!

4.انتخاب سیستم صید ایده آل موفقیت شما رو در صید ترفه های دلخواه تضمین خواهد کرد! من دو روش کارساز رو پیشنهاد میکنم که بصورت تصویری کاملا" گویاست!

روش اول بهترین روش صید ماهی زرد پر در رود ارسه . توجه داشته باشید من در هر دو روش از سنگ به جای وزنه استفاده میکن به دو دلیل:اول بعلت سنگلاخی بودن بستر رود ارس و موانع طبیعی فراوان شما شاهد گیر کردن مداوم وزنه ی انتهای ریسه خواهید بود در نتیجه ریسه ها یکی پس از دیگری از دست خواهد رفت که متاسفانه با از دست دادن مکرر این وزنه های سربی بستر رود رو آلوده خواهیم کرد! ولی زمانی که سنگ رو از دست بدین آسیبی به بستر وارد نخواهد شد.البته لازم به توضیحه که نخ یا کش پولی که واسه اتصال سنگ به ریسه استفاده میشه لزوما"دارای مقاوت کمتری نسبت به نخ اصلی و لیدرتونه بنابر این در صورت گیر کردن سنگ در بستر شما فقط سنگ رو از دست میدین نه وزنه سربی و ریسه تون رو!

علت دوم اینکه وزنه سربی ارتشاعات فلزی از خود در زیر آب ساتع میکنه که برای ماهی عامل بازدارنده داره ولی چون سنگ فلز نیست فاقد این خصوصیته!

 %D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%87_%D8%B2%D8%B1%D8

 روش دوم برای مناطقیه که بستر بسیار ناهمواره و حتی قلاب هم به بستر گیر میکنه در این مناطق سنگ در انتهای ریسه قرار میگیره.

%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%87_%D8%B2%D8%B1%D8

5.مکان ایده آل صید زردپر در رود ارس:دوستان همیشه در رود ارس دنبال جایی بگردین که پشت جریان خروشان و سنگلاخی شدید کرانه نسبتا"آرام وجود داشته باشه این کرانه ها استراحتگاه و محل تغذیه ماهی زردپر بشمار میره ( تصویر زیر )در مورد استتار طبیعی و رعایت سکوت در رود ارس مشخصا"دوستان ماهیگیر مطلع هستند پس نیازی به توضیح بیشتر نیست.

%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86_%D8%B2%D8%B1%D8

در پایان امیدوارم مطالب فوق پاسخگوی سوالات دوستان عزیز باشه اگر سوالی باقی موند در قسمت نظرات این پست مطرح کنید .........................ارادتمند شما مسعود تقی پور.


مطالب مشابه :


صید زردپر

نکاتی پیرامون صید زرد پر. کرد ولی بهترین مکان برای صیداین و طول ریسه از
بهترین روش صید ماهی زردپر در رود ارس(انتظاری )

و ترکیب صحیح ریسه های مطلوب زردپره .بهترین طعمه برای صید ماهی زرد ماهی زرد پر در
صید ماهی کپور و زردپر با طعمه لارو مصنوعی

صید ماهی کپور و زرد پر با طعمه لارو مصنوعی با عرض از مدتها برای . همراه خود ریسه
بهترین روش صید ماهی سفید

مطالب اختصاصی ماهی زرد پر. پس بهترین زمان برای صید ،زمان مهاجرت ماهیها ریسه مناسب صید
برچسب :