مارتی اشمیت سوتفاهم آمادابلام را برطرف می کند

 

                        مارتی اشمیت سوتفاهم آمادابلام را برطرف می کند

15 نوامبر 2010 – هفته گذشته ، مارتی اشمیت در تماسی تلفنی با خانه ادعا کرد اولین صعود آمادابلام در این فصل را انجام داده است. در گرماگرم این لحظات ، او اشاره نکرد که در قله تنها نبوده است ، که این موجب شد آنکاجی شرپا همنورد او در قله نامه ای را به سایت اکس وب ارسال کند.

مارتی در پاسخ به آن نامه ای را ارسال کرده است که عین آن در زیر می آید:

در ابتدا می خواهم از کل جامعه شرپا به خاطر سخنانی که به نظر می آمد من تنها فردی بودم که در دوم نوامبر (2010) قله را صعود کرده ام و نیز اینکه به جهانیان در مورد تمام کارهای دشواری که هر فصل در یال جنوب غرب آمادابلام توسط شرپاها انجام می شود اشاره ای نکردم عذرخواهی می کنم ، و نه تنها در آمادابلام بلکه در چو اویو ، ماناسلو ، رخ های شمال و جنوب اورست هر ساله کار ثابت گذاری تنها به شرپاها محول می شود. برای این کاری که برای دیگران انجام می دهید به شما ادای احترام می کنم.

بیش از 38 سال است که مشغول کوه نوردی هستم و بیش از 35 سال است که در تمام نقاط دنیا کار راهنمایی را انجام می دهم و شیوه های کار من برای بسیاری از شرپاهایی که در 8000 متری های نپال ، تبت و پاکستان در 20 سال گذشته در کنار من کار کرده اند شناخته شده است. این شرپاها می دانند که من از شرپاها و اکسیژن استفاده نمی کنم یا از طناب های ثابت تنها در زمان نیاز استفاده می کنم. انجام ثابت گذاری  مسیر را هم دوست دارم و این کار را تنها به شرپاها واگذار نمی کنم تا همه کارهای سخت را آنها انجام دهند. تلاش می کنم مشتریانم ارتباط واقعی را با کوه نوردی داشته باشند ، مثل یک هم طناب صعود کنیم ،تمام وسایل مان را خودمان حمل کنیم ، از داروی بطری اکسیژن استفاده نکنیم و الی آخر.در سال 2008 ، هشت بار آبشار یخی خومبو را به نسبت 1 به 1 خودم صعود کرده ام. این شیوه راهنمایی ، صعود و زندگی من در کوه هاست. افراد دیگر کارها را به طور متفاوتی انجام می دهند. هرگز دوست ندارم با عبور از کنار فرد در حال مرگ به صعود خود ادامه دهم. مانند آنچه که در سال 1994 برای نجات جان فردی ، صعود به قله اورست را کنار گذاشتم ، و مشتری من هم همین کار را کرد. و نیز چواویو  در سال 2001 ، انجام نجات های برجسته در دنالی ، آکئنکاگوا و غیره از سال 1983 تا به حال. برخی افراد برای رسیدن به قله از روی افراد رد می شوند. من در نیروی هوایی یک PJ یا پرش کننده با چتر برای نجات بودم و شعار ما " آن دیگران ممکن است زنده بمانند" بود. همچنین  صعود سرعتی انفرادی ، صعود به کوه با وسایل معقول را دوست دارم. در سال 1994 ، تمام وسایل اسکی ام را خودم حمل کردم ، چو اویو را از کمپ ABC در 13 ساعت صعود کردم و در 3 ساعت با اسکی پایین آمدم ، بدون اینکه اسکی هایم را در آورم یا از طناب ثابتی استفاده کنم. در مورد آمادابلام و کوه های دیگر که بواسطه حضور انبوهی از تیم های تجاری شلوغ هستند ، آنگونه که جوردی توساس از مشاهدات خود در یال جنوب غرب ذکر کرد ، این شیوه آسانی برای صعود نیست.

این نامه را در جواب به سایت اکس وب می نویسم چون احساس می شد که اوضاع چندان آرام نبوده است ، و برخی شرپاها را با جملاتی که صرفا حاکی از هیجانم بود ناراحت کرده ام ، و نسبت به شرپاهایی که بیشتر کارها را در این فصل در یال جنوب غرب آمادابلام انجام دادند احترام قائل نشده ام. امیدوارم این جمات بتوانند به رسیدن درک بهتری از این موضوع کمک کنند که چرا ما در این کوه های شگفت انگیز صعود می کنیم. با آنچه که در مورد تجربیاتم در این فصل نوشتم قصد بی احترامی ندارم. آن چیزی که واقعا در حال تمرکز بر روی آن بودم ، روزهایی بود که طول کشید تا از کاتماندو به قله آمادابلام و بعد به کاتماندو برسم. پس از چیرینگ ، آنکاجی و من به قله رسیدیم ، از لحظات بودن در آنجا لذت بردیم. بعد به سرعت تا کمپ 2 فرود آمدم و در ساعت 9pm به کمپ اصلی رسیدم ، کمی غذا خوردم ، استراحت کردم و صبح زود بلند شدم و تا ساعت 5 pm در لوکلا بودم ، و با پرواز به کاتماندو برگشتم. همه اینها بخشی از داشتن اوقاتی خوش ، به چالش کشیده شدن در سطوح جسمی و ذهنی ، پیوند مجدد با زمین و با مردم نپال به شیوه خودم بود. امیدوارم که آنکاجی و چیرینگ حال بتوانند حرف های مرا بفهمند و مرا ببخشند چون قصد ناراحت کردن آنها را نداشتم.

با تشکر:  مارتی

منبع : http://explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=19765

مترجم : فریدون شیرمحمدلی

 در همین ارتباط بخوانید : درد دل یک شرپا از آمادابلام

 


مطالب مشابه :


جملاتی زیبا در مورد سفرو...

جملاتی زیبا در مورد سفرو «سفر مثل ازدواج است، بزرگ‌ترین اشتباه در آن، این است كه سواد کوه.
جملاتـــــــــــــــی در مورد گرگــــــــــــــــــ ها ...

جملاتـــــــــــــــی در مورد جملاتـــــــــــــــی که بر فراز بلند ترین کوه
جملاتی از دانشمندان در مورد طبیعت

جملاتی از دانشمندان در مورد جملاتی از دانشمندان در در کوه و کمرش که اسب رانده
جملاتی از بزرگان در مورد دوست داشتن

جملاتی از بزرگان در مورد میل عمیقی به مرگ در به زبان دل اگه بیاره کوه
مارتی اشمیت سوتفاهم آمادابلام را برطرف می کند

قله را صعود کرده ام و نیز اینکه به جهانیان در مورد در مورد آمادابلام و کوه جملاتی که
داستان پسر شیطون+زیباترین جملات در مورد محبت+جملاتی در مورد زندگی آپارتمان نشینی

داستان پسر شیطون+زیباترین جملات در مورد محبت+جملاتی در مورد زندگی آپارتمان نشینی کوه
جملات انگلیسی در کوهنوردی

کوهنوردی ، کوه پیمایی، طبیعت گردی ،آموزشی در مورد احوال جملاتی دیگر در كوه
جملات و اشعار بزرگان در مورد دوست و دوستي به ترتيب حروف الفبا

جملات و اشعار بزرگان در مورد دوست «در انتخاب دوست سنگ‌های صخره کوه متصل کرد، دیگر
جملاتی زیبا در مورد علی اکبر امام حسین (روز جوان)

جملاتی زیبا در مورد علی اکبر امام حسین تو که در صورت و سیرت شبیه ترین به پیامبـر خیر و
جملاتی در مورد دحوالارض

جملاتی در مورد زمین، گاهواره زندگی انسان و تمام موجوداتِ زنده است، که با تمام کوه ها
برچسب :