شيوه نامه اجرايي کارگروه درس پژوهي

اداره كل آموزش وپرورش استان اصفهان

معاونت پژوهش، برنامه ریزی  و نیروی انسانی

گروه تحقيق وپژوهش

کارگروه استاني درس پژوهي

شيوه نامه اجرايي کارگروه درس پژوهي

 محل دبيرخانه:مديريت آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد

 شماره تلفن دبيرخانه:2616142-0331

 آدرس پست الكترونيكي:Email:[email protected]

  سال تحصيلي 90-91

 نظر به تأكيد مقام معظم رهبري بر اهمیت تحقیق و پژوهش[1] و شکست مرزهای دانش و تولید علم[2]، شيوه نامه اجرايي کارگروه درس پژوهي گروه تحقیق و پژوهش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در سال تحصيلي 90-91 به شرح ذيل جهت اجرا ابلاغ مي‌گردد:
 -نام  وشعارطرح
نام طرح کارگروه  استاني درس پژوهي گروه تحقيق وپژوهش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان عبارتست از طرح شيخ بهايي كه از اين پس در اين شيوه نامه اجرايي به اختصار کارگروه درس پژوهي ناميده مي‌شود.شعار اين طرح درس پژوهی ؛معماری نوین تدریس  مي باشد.

- تعريف طرح:

     درس پژوهي مي تواند شكل اوليه اي از توسعه حرفه اي معلمان باشد كه هدف عمده آن بهبود مستمر تدريس ( آموزش ) است به گونه اي كه دانش آموزان بتوانند مطالب را به شيوه موثرتري بياموزند. كه تمركز اوليه آن نيز به نحوه ی تفكر و يادگيري دانش آموزان است. درس پژوهي با ساير اشكال ارتقاء حرفه اي متفاوت است . به اين دليل كه پرورش حرفه اي در حين ياد دهي و يادگيري صورت مي گيرد. معلمان گروه درس پژوهي با توجه به مشاهدات و بازخوردها ، بر نحوه ی تدريس خود تجديد نظر مي كنند. آنها ممكن است مواد آموزشي ، فعاليتها، سوالها و مسائل طرح شده يا همه اين موارد را تغيير دهند . تاكيد اغلب بر تغيير مواردي است كه در جريان كلاس درس شواهد دقيقي مبني بر ضرورت بهسازي آنها يافته اند . در واقع گروه درس پژوه ، كار مي كنند تا تدريس را مورد مشاهده قرارداده و پس از نقد و بررسي تدريس ، آن را به شيوه اي بهينه اصلاح نموده تا به تدريس موثرتري برسند.بررسی های بین المللی اخیر در حوزه ی توسعه ی حرفه ای معلمان، بیان گر رویکرد های نوینی مانند پژوهش مشارکتی در کلاس درس است که بیش از اقدامات گذشته در تلفیق نظریه و عمل توفیق یافته است(سرکارآرانی،1387)     

     به گفته سركارآراني، بيشترين توجه برنامه‌هاي اصلاحات آموزشي برغني سازي فرايند ياددهي، يادگيري متمركز است.  چنان كه يافته هاي پژوهشي سركار آراني نشان مي‌دهد كه درس پژوهشي  مدلي اثر بخش براي خلق محيط شوق انگيز براي يادگيري در مدرسه است.

      امروزه مركز توجه برنامه هاي اصلاحات آموزشي برتوانمندي معلم وغني سازي فرآيند ياددهي – يادگيري تمركز دارد. يك مورد از فعاليت هاي حرفه اي معلمان روشي است به نام درس پژوهي كه امروزه در بسياري از كشور هاي جهان در جريان است و تلاشي است در جهت بهبود فعاليت هاي آموزشي از طريق مشاركت با همتايان و همكاران. در درس پژوهي ، معلمان به شيوه كار گروهي تمرين مي كنند ، ديدگاههاي خود را تبادل و تعامل مي كنند و از يكديگر مي آموزند. در اين فرايند ، بيش از اينكه معلمان مباني نظري آموزشي و يادگيري را بياموزند ، مهارتهاي علمي و كاربردي مربوط به فرايند ياددهي و يادگيري آموزشي ، ارزيابي روشهاي تدريس ، خود ارزيابي و فعاليتهاي آموزش را مي آموزند . فرآیند درس پژوهی در ایران نزدیک به دو دهه است که در آموزش راه پیدا کرده است. تحقیقات متعدد اذعان به تاثیر مطلوب بر پیشرفت تحصیلی دارد و این خلاء احساس می شود که معلمان استان اصفهان نیاز به آشنایی بااین فرآیند دارند که در نتیجه اجرای آن در مدارس به پیشرفت تحصیلی دانش آموزان منجر می شود. محققین در اين پژوهش سعي دارند كه تاثير فرايند درس پژوهي را برپیشرفت تحصیلی دانش آموزان مورد ارزيابي و بررسي قرار دهند. منظور از پیشرفت تحصیلی ارتقاء سطح علمی دانش آموزان از طریق مقایسه ی نمرات آزمون های برگزار شده می باشد.

- اهداف
اهداف كلي :اهداف كلي طرح شيخ بهايي کارگروه درس پژوهي ، عبارت است از:

-       گسترش وتوسعه فرهنگ پژوهش گري وپژوهش خواهي در آموزش وپرورش

-       تصميم گيري و تصميم سازي براساس پژوهش(پژوهش مبناي تصميم گيري در آموزش وپرورش)

-       كمك به روند آموزش وپرورش  وبهبود جريان فعاليت هاي ياددهي – ياد گيري

-       تلفيق علوم نظري وكاربردي در جهت  بهبود وحل مسائل ومشكلات مبتلا به آموزش وپرورش

اهداف ويژه:

·        ايجاد انگيزه براي معلمان براي رفع مشكلات روش هاي تدريس

·        بهبود و اصلاح و باز آفريني روش تدريس معلم

·        فراهم نمودن محيطي براي يادگيري بهتر معلمان از يكديگرجهت ارتقاء دانش حرفه اي خود

·        سهيم شدن دبيران در تجارب آموزشي وتربيتي يكديگر

·        ايجادعلاقه بيشتر در زمينه ياد دهي -  يادگيري

·        تغيير نقش معلم از آموزش به هدايت فرآيند يادگيري و غني سازي آن

·        تبديل مدرسه از مكان آموزش به محيط يادگيري

-  فرايند اجراء:(تشريح روش اجراي طرح به طور كامل)

چرخه  ي درس پژوهي:

1. انتخاب يك موضوع درسي مرتبط با رشته تدريس، بر اساس تشخيص مشكل

2. تعيين اهداف

3. برنامه‌ريزي براي مطالعه درس

4. تدريس موضوع در كلاس با حضور اعضاي منتخب درس پژوه

5. مشاهده نقادانه تدريس با محوريت اهداف‌ گروه(با توجه به استفاده از ابزارهاي كمك آموزشي ،ITو....)

6. گزارش‌دهي مستند

7. بازانديشي و تجديد نظر بر اساس تفكر گروه

8. تدريس تجدید نظر شده

9. ارزیابی و باز اندیشی(براساس ابزارهاي بازخوردهاي نظري،عملكردي و...)

10.       ارائه گزارش پاياني

زمان ومكان اجراي طرح(تقويم اجرايي،محل برگزاري و....):

                  مكان و محل برگزاري طرح : مديريت آموزش و پرورش نجف آباد

   تقويم اجرايي:

رديف

موضوع

زمان اجرا

1

تشكيل كميته پژوهش

نيمه اول آذرماه1390

2

اعلام فراخوان و شيوه نامه

آذرماه 1390

3

دريافت ابلاغ و معرفي مجريان

نيمه دوم آذرماه 1390

4

برگزاري كارگاه هاي آموزشي

نيمه دوم آذرماه 1390

5

نظارت و راهنمايي و كنترل طرح در طول انجام طرح

از نيمه اول آذرماه تا اوآخر ارديبهشت1391

6

بررسي و داوري طرح ها

نيمه اول ارديبهشت1391

7

اعلام اسامي گروه هاي برتر

خرداد1391

8

برگزاري جشنواره علمي پژوهشي،گزارش هاي علمي در قالب فيلم ،كارگاه آموزشي و...

تيرماه 1391

 

- مرجع اصلي تصميم‌گيري و نظارت بر کلیه برنامه‌ها و اقدامات کارگروه درس پژوهي در اجراي       آئين‌نامه‌هاي مصوب، گروه تحقيق وپژوهش اداره کل می باشد.

- گستره فعاليت طرح

     اين طرح در گستره استاني در سال تحصيلي 90-1391 در سطح كليه نواحي و مناطق استان آموزش وپرورش اصفهان اجرا خواهد شد.

- مخاطبين طرح

 شرايط و ويژگي هاي  مخاطبين :

1. فرهنگيان شاغل با مدرك تحصيلي حداقل كارشناسي

2. آشنايي به امور پژوهشي و فعاليت هاي پژوهشي

3. علاقه مند به انجام امور پژوهشي

4. داراي سابقه انجام امور پژوهشي و مقاله اي

5. كليه گرو ه هاي جامعه آماري اين طرح مي باشند  كه در سال تحصيلي جاري  گروههاي درسي شيمي و جغرافيا ازمناطق 15 گانه استان در سال تحصيلي 91-1390 جزء نمونه آماري مي باشد.

- جوايز برگزيدگان وفعالين طرح :

·        تجليل از برگزيدگان طرح در جشنواره علمي پژوهشي

·        اهداي لوح تقدير از مديركل براي40 درصد از برگزيدگان استان طرح

·        اهداي لوح تقدير از مديريت منطقه براي60 درصد از برگزيدگان طرح منطقه

·        پيشنهاد و معرفي به كميته پژوهش در مناطق جهت در نظر گرفتن مزاياي مناسب

·        تقدير از نواحي ومناطق  فعال با نظر كميته پژوهش منطقه.

·        چاپ و انتشار آثاربرگزيدگان

-تأیید و امضاء

    در تاريخ 30/1/90 موضوع جلسه يكصدوپنجاه وسوم شوراي تحقيقات اداره كل آموزش وپرورش استان اصفهان كليات اين كارگروه به تصويب رسيد و از همين تاريخ قابلیت تشکیل و فعالیت را داراست.

                                                                    

 

بسمه تعالي                                                     دبيرخانه استاني درس پژوهي    

 

شماره طرح:

در اين قسشمت چيزي ننويسيد

فرم شماره 1: شناسنامه اثر

 

 

به: دبيرخانه استاني درس پژوهي

از:مديريت آموزش و پرورش نجف آباد

 

نام و نام خانوادگي معلم:                                      كد پرسنلي:                                       

مدرك تحصيلي                                     رشته تحصيلي                                       

موضوع تدريس:    

مقطع:                                   پايه:

آموزشگاه:                                              منطقه /ناحيه

شماره تلفن همراه:                                         تلفن آموزشگاه:

نام ونام خانوادگي گروه پژوهشي دانش آموزان:

                                      كلاس             1- 

2-                                              كلاس

3-                                               كلاس

4-                                             كلاس     

 تائيديه آموزشگاه:                                                                                 تائيديه مديريت:                                 

...................................................................................................................................................................................

تدريس فوق در تاريخ..............................................توسط آقاي/خانم..........................................

در آموزشگاه............................................................اجراگرديده است.

 

                                                                                        مهر و امضاي مدير آموزشگاه

 

 


[1]- بیانات مقام معظم رهبری دردانشگاه امیرکبیر در تاریخ 09/12/79

[2]- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جوانان، اساتید، معلمان و دانشجویان دانشگاه‌های استان همدان 17/04/1383 (ر.ک؛ نهضت نرم‌افزاری از نگاه مقام معظم رهبری،ص142


مطالب مشابه :


آزمون جهشي براي دانش‌آموزان اول ابتدايي به‌منظور ورود به پايه دوم ابتدايي در نظام آموزش و پرورش كشور

بنر شعار آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان راهنمايي و ثبت نام دانش




‌ تاريخ و نحوه ثبت نام داوطلبان متقاضي شركت در آزمون‌ استخدامي بانک سپه سال‌ 1393

گروه مروج سلامت مدرسه آزاده کمتر از شرایط که در زمان مقرر ثبت نام نموده اند




اطلاعيه آگهي استخدام پيماني شركت مادر تخصصي فرودگاه هاي كشور (زن ومرد)

مدارك مورد نياز در زمان ثبت نام ابتدايي ، راهنمايي و و بالاتر وفرزندان آزاده يک سال




مقاله ای زیبا در مورد تجربیات معاون اجرایی مدارس

طرح ارزشيابي از كاركنان مدارس و ارشاد و راهنمايي در زمان ثبت نام به نام شوراي مدرسه




شيوه نامه اجرايي کارگروه درس پژوهي

اداره كل آموزش وپرورش استان اصفهان. زمان ومكان نظارت و راهنمايي و كنترل طرح در




قرآن پايه‌ي سوم و پايه‌ي چهارم دبستان،طرح ارتقاي قرآن در سال جاري جديدالتأليف است.

درس هنر پايه‌ي اول راهنمايي و نيز فارسي فارس، اصفهان، تهران ثبت نام دانش




مدارس جمهوری اسلامی ايران در خارج از کشور

بسم الله الرحمن الرحيم وزارت آموزش و پرورش شيوه نامه و ضوابط ثبت نام ، انتخاب و اعزام نيروی




برچسب :