نقد وبررسی کتاب های هنر دوره ی راهنمایی تحصیلی

به نام خدا<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نقد و بررسي كتاب هنر سه پايه‌ي راهنمايي تحصيلي

 

در باره‌ي كتاب‌هاي درسي دوره‌ي راهنمايي، در همه‌ي دروس غير از درس هنر، همه ساله بررسي‌هايي به عمل مي‌آيد كه باعث پيشرفت بيشتر دانش‌آموزان در آن درس و در پايان به انتخاب رشته‌ي مورد نظرشان منجر مي‌شود. مثلاً در درس رياضي، از ابتدا همه‌ي مباحث رياضي به صورت مدون و برنامه‌ريزي شده و طي يك شيوه‌نامه‌ي خاص از اول راهنمايي تا سوم و در نهايت ادامه‌ي آن را در دروه‌ي دبيرستان مي‌بينيم، در حالي كه درس هنر كه يكي از دروس كاربردي و دروسي كه در ايجاد خلاقيت در دانش‌آموزان مي‌‌تواند مؤثر و سازنده باشد، در طي سه سال دوره‌ي راهنمايي به صورت پراكنده‌گويي و از هر دري سخني، كه بيشتر باعث سردرگمي دانش‌آموزان شده و نه تنها هيچ گونه ميل و رغبتي را در آنان ايجاد نمي‌كند، كه باعث شده هيچ كدام از دانش‌آموزان از اين درس به عنوان يكي از دروسي كه مي‌تواند باعث پيشرفت و عوض شدن مسير زندگي ايشان باشد نگاه نمي‌كنند. البته خود اين مسئله از طرف مسئولين مدرسه و خود دانش‌آموزان جدي گرفته نشده است. اين در حالي است كه اگر كتاب به صورت آكادميك نوشته مي‌شد فقط مي‌بايست از دبيران تخصصي اين درس جهت تدريس استفاده شود و هر معلمي نمي‌توانست آن را تدريس كند.

در اين صورت دانش‌آموزان درس را جدي گرفته و مي‌دانستند كه اگر كتاب مورد نظر را از اول راهنمايي تا سوم با علاقه پيگيري نمايند، لااقل مي‌توانند در پايان مقطع راهنمايي تحصيلي به صورت متوسط طراحي و يا خوشنويسي كنند.  بنابراين در دوره‌ي دبيرستان در رشته‌ي هنر ادامه‌ي تحصيل دهند.

اين كتاب شايد از مهم‌ترين عاملي باشد كه هنوز رشته‌ي هنر در خيلي از شهرستان‌ها و نواحي آموزش و پرورش داير نشده و مخاطبي ندارد؛‌ كه اميد است با شيوه‌ي نگارش اين كتاب‌ها به صورت آكادميك و علمي، گامي نو در اين جهت برداشته شود.

 

نكات قابل ذكر:

1 ـ در اولين مرحله‌، ساعت تدريس درس هنر در هفته بسيار كم است. (5/1 ساعت براي كلاس اول و 45 دقيقه براي پايه‌هاي دوم و سوم) اين در حالي است كه از درس ورزش خبر مي‌رسد، از 5/1 ساعت در هفته بايد بيشتر شود. لازم به توضيح است كه حتي اگر درس پرورشي را كه بي‌ارتباط با درس هنر نيست، به ساعت هنر اضافه نمايند، كار بيهوده‌اي انجام نشده است.

2 ـ بخش طراحي كتاب پايه‌ي اول با دروسي از قبيل پيدايش خط شروع شده و به ترتيب با طراحي كردن مكعب، سفال، حجم‌هاي هندسي، طبيعت، طراحي از سنگ، طراحي از طبيعت با استفاده از قلم‌ فلزي، طراحي از برگ و طرح‌هاي اسليمي، كلاژ و پس از آن تصويرسازي و افشانگري و چاپ تروفارد، آب رنگ و ساخت كاغذ ابروباد ادامه پيدا مي‌كند. اين در حالي است كه بعضي از اين مباحث نيازمند شرح دادن و تدريس مباحثي ديگر است. مانند طراحي از مكعب و حجم‌هاي هندسي كه بايد پرسپكتيو نيز در همان زمان تدريس شود، كه طبق برنامه‌ي كتاب به سال دوم راهنمايي موكول شده است! و افشانگري، تصويرسازي، چاپ تروفارد و كاغذ ابروباد كه لازمه‌ي تدريس آن رنگ‌شناسي است و آن را نيز در سال سوم مي‌خوانيم. هم‌چنين پايه‌ي دوم بخش طراحي كتاب با طراحي از ميوه شروع و در ادامه جعبه، چهارپايه و انواع حجم‌ها و پس از آن پرسپكتيو و اصول آن و تقويت ديد و منظره‌يابي و پس از آن آب رنگ، طراحي از حيوانات، نگارگري، فيگور و آناتومي و چهره را فرا مي‌گيريم و اين در حالي است كه بايد قبل از اين‌ها انواع كادربندي را كه در سال سوم مي‌بينيم فرا بگيريم. و پس از بافت و رنگ‌شناسي را كه همه در پايه‌ي سوم تدريس مي‌شوند. و اين مانند آن است كه قبل از اين كه جمع و تفريق و ضرب را به دانش‌آموز بياموزيم، تقسيم كردن را تدريس كنيم. در آن زمان چه واكنشي را از دانش‌آموزان انتظار داريم. جز بي‌اعتنايي به درس و جدي نگرفتن آن.

استفاده از قلم فلزي كه براي دانش‌آموزان مقدور نمي‌باشد، يك بخش از كتاب را به خود اختصاص داده است. البته استفاده از زندگي‌نامه‌ي هنرمندان و معرفي بعضي از  آثار ايشان قابل تقدير است كه بايد بيشتر از اين‌ها در كتاب به معرفي اين برزگان پرداخته شود و حتي در شيوه‌ي نوين طراحي كتاب همگام با هر درس نمونه‌اي از آثار هنرمندان ايراني و خارجي را كه مربوط به همان درس باشد، در كتاب ببينيم.

3 ـ پيشنهاد مي‌شود درس هنر در پايه‌‌هاي مختلف به شيوه‌ي زير تدريس شود:

الف: پايه‌ي اول راهنمايي:

1 ـ معرفي انواع خط در طراحي و تمرين آن‌ها و تمرين دادن دست به شيوه‌اي كه دانش‌آموزان قادر باشند در پايان آن درس، با استفاده از انواع خط تمامي اشياء و لوازم اطراف خود را كه با آن‌ها در تماس هستند، به صورت ساده و فقط خطي (طراحي محيطي) طراحي كنند.

2 ـ معرفي انواع مداد و كاربرد آن‌ها در طراحي و تمرين كردن با آن‌ها.

3 ـ طراحي كردن از سفال و جنسيت‌سازي و تدريس سايه روشن زدن با مداد، به طوري كه دانش‌آموزان بتوانند حداقل يك مدل زنده را طراحي كرده و سايه روشن بزنند و جنسيت آن را تقريباً نمايان سازند.

4 ـ طراحي از مكعب و ساخت انواع حجم به صورت كاردستي و طراحي و معرفي و تدريس كامل انواع پرسپكتيو به طوري كه دانش‌آموز بتواند حجمي را كه خود ساخته در حالت‌هاي مختلف پرسپكتيو طراحي كند.

ب: پايه‌ي دوم راهنمايي:

1 -‌طراحي از انواع ميوه (در بخش اول كتاب يك با استفاده از انواع خط طراحي كردن از ميوه را تمرين كرده‌ايم) و اينك بايد به صورت كامل با تعيين نوع جنسيت از ميوه طراحي شود.

2 ـ معرفي تركيب‌بندي، كادر و نقاط طلايي و استفاده‌ي آن‌ در طراحي‌هاي مختلفي كه تا اين زمان تدريس شده است.

3 ـ طراحي كردن از انواع حالت‌هاي پارچه با استفاده از سايه روشن زدن.

4 ـ تدريس بافت و ساخت انواع بافت به صورت كاردستي و نيز طراحي از آن‌ها و تدريس كاربرد آن در طراحي.

ج: پايه‌ي سوم راهنمايي:

1 ـ رنگ‌شناسي و تدريس حالت‌هاي مختلف رواني رنگ‌ها و كاربرد آن در طراحي‌هاي مختلف.

2 ـ طراحي از طبيعت با استفاده از رنگ و بافت.

3 ـ تدريس فيگور و آناتومي و در پايان طراحي كردن از چهره به صورت رنگي جهت نشان دادن حالت‌هاي چهره و ميز سايه روشن زدن جهت شبيه‌سازي كردن.

شايد بتوان دانش‌آموزان را از ابتدا به صورت علمي جهت رفتن به مراحل بالاتر و انتخاب اين درس به عنوان رشته‌ي تحصيلي خود در دبيرستان و حتي دانشگاه و يا به عنوان شغلي مناسب سوق داد.

 

ـ بخش خوشنويسي:

در مورد بخش خوشنويسي كتاب‌ها، چون تخصصي ندارم، نمي‌توانم نظر خود را عنوان كنم، ولي در حدّ تجربه‌ي شخصي، شايسته است كه دانش‌آموزان بيشتر به خط تحريري روي آورند و حتي در پايه‌ي سوم مي‌توان از خط شكسته‌ي نستعليق به صورت تحريري استفاده كرد.

 مطلب بالا توسط ناحیه ۴ کرج ارسال شده است.

گروه هنر

گروه‌‌هاي آموزشي عمومي

ناحيه 4 كرج

 


مطالب مشابه :


نقدي بر كتب آموزش هنر دوره سه ساله راهنمايي تحصيلي

وبلاگ گروه آموزشی هنر مدارس راهنمایی شهرستان تعداد دروس كتاب هنر در سال دوم و سوم هماهنگ
دانلود+كتاب فرهنگ و هنر پايه اول متوسطه+ضميمه كتاب راهنماي درس هنر پايه سوم

دانلود+كتاب فرهنگ و هنر پايه اول متوسطه+ضميمه كتاب راهنمایی+ آزمون آنلاین سوم.
نقد وبررسی کتاب های هنر دوره ی راهنمایی تحصیلی

نقد و بررسي كتاب هنر سه اول راهنمايي تا سوم و در نهايت ادامه هنر راهنمایی
دانلود کتاب زبان انگلیسی دوم دبیرستان(هنر)

دانلود کتاب زبان انگلیسی سوالات پایه اول\دوم /سوم راهنمایی. كتاب ورق زن سال اول
دانلود كتاب فرهنگ و هنر پايه اول متوسطه و دانلود ضميمه كتاب راهنماي درس هنر پايه سوم ابتدايي

دانلود كتاب فرهنگ و هنر پايه اول متوسطه و دانلود ضميمه كتاب راهنماي درس هنر پايه سوم
ضميمه كتاب راهنماي درس هنر پايه سوم ابتدايي

ضميمه كتاب راهنماي درس هنر پايه مدرسه راهنمایی شاهد پسران سوم ابتدايي: دانلود:
نمونه سوال هنر دوره راهنمایی سال اول - دوم - سوم

نمونه سوال هنر دوره راهنمایی سال اول دانلود برنامه نمونه سوال سوم راهنمایی.
دانلود نمونه سوال امتحانی حرفه و فن سوم راهنمایی - خرداد 92

دانلود نمونه سوال امتحانی حرفه و فن سوم راهنمایی هنر. ورزشی. مذهبی دانلود كتاب.
برچسب :