فرهنگ لغات تلفن همراه


Bluetooth:
یک پروتکل بی سیم با شعاع کوتاه بوده که برای اجازه دادن به دستگاههای متحرک منجمله تلفنهای همراه جهت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و برنامه های کاربردی بدون نگرانی از نداشتن سیم یا کابل رابط و یا ناسازگار بودن رابط ها طراحی شده است. Bluetooth یا ” دندان آبی “ اسم یک پادشاه وایکینگ بوده که باعث اتحاد دانمارک شد. این پروتکل در 4/2 گیگاهرتز عمل مینماید. این پروتکل تلفنهای همراه، کامپیوترها و دستگاه های متحرک ( موبایل ) و غیره را که مستقر در یک مسافت کوتاه میباشند بصورت بی سیم با بکارگیری فرکانسهای رادیویی با قدرت پایین، متصل میسازد. خصیصه بلوتوت Bluetooth)) به شما اجازه میدهد که تلفن همراه خود را در جیبتان رها کنید، در حالیکه با هدست ( گوشی و میکروفون ) Bluetooth تان از طریق تلفن همراهتان بصورت بی سیم صحبت می کنید. شما همچنین می توانید ارتباط یا اطلاعات فهرست وار را با دیگر تلفنهای همراهی که آنها نیز خصیصه یا ویژگی Bluetooth خود را فعال کرده اند و از نظر مسافت در نزدیکی شما می باشند، تبادل و یا چنین اطلاعاتی را به چاپگری که از نظر خصیصه Bluetooth نیز فعال و از نظر مسافت نیز نزدیک شما می باشد، بفرستید.
(برای اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد بلوتوث (Bluetooth) به سایت اینترنتی www.bluetooth.com مراجعه نمایید.)
Broadcast Receiver:
به معنی " دریافت کننده سیگنالها یا امواج منتشر شده یا پخش شده " می باشد.
Built-in Camera:
به دوربین عکاسی تعبیه شده در تلفن همراه گفته می شود.
Built-in Charger:
به معنای شارژر ( شارژکننده ) تعبیه شده در داخل تلفن همراه گفته میشود و به کاربر این امکان را میدهد که تلفن همراه خود را به منظور شارژ، مستقیما" به برق شهری متصل نماید.
-----------------------------
C
Calendar:
به معنای ” تقویم در تلفن همراه “ میباشد. این قابلیت دارای آیکون یا نشان ( نماد ) ویژه ی ” تقویم (Calendar) “ بوده و بشما اجازه میدهد که اطلاعات فهرست شده و رویدادها را در درون تلفن همراهتان ذخیره نمایید. برخی از تلفنهای همراه توانایی به صدا درآوردن یک اخطار را جهت یادآوری رویدادهای به موعد مقرر رسیده را فراهم می آورند.
Call Blocking:
به ” سد کردن یا جلوگیری از دریافت تماس “ گفته میشود. دریافت و یا برقراری تماس با یک شماره تلفن خاص را در تلفن گیرنده یا مخاطب سد میکند.
Call Forwarding/Divert:
به معنای ” انتقال یا تغییر مسیر دادن مکالمه “ می باشد. به انتقال و یا تغییر مسیر دادن تماسها به تلفن همراه دیگر یا تلفن ثابت گفته میشود.
Call Log/Register:
به ” ثبت اطلاعات و آمار تماسها “ گفته می شود. این قابلیت به کاربر امکان میدهد تا شماره های پیشین ارسالی و دریافتی خود را مشاهده نماید.
Call Waiting:
به ” مکالمه در حال انتظار“ گفته می شود. این سرویس به کاربر اجازه میدهد که حین مکالمه از تماس دوم خود مطلع گشته ( از طریق شنیدن صدای بیپ (Beep) در هنگام مکالمه و به آن پاسخ گوید ( بدون نیاز به قطع تماس پیشین ) ).
Caller ID(CLI):
قابلیتی است که شماره تلفن و حتی نام ( را در صورت وارد شدن نام در گذشته در حافظه تلفن ) تماس گیرنده نمایش میدهد.
Car Charger:
به ” شارژر ( شارژکننده ) قابل استفاده در خودرو “ گفته می شود. شارژر یا شارژکننده ای است که با اتصال به فندک خودرو، باتری تلفن همراه را شارژ می کند.
Car Kit:
به معنای ” کیت خودرو “ می باشد. کیتی است که امکان استفاده از هندزفری (Hands Free) را در داخل اتومبیل فراهم می آورد.
Card Reader:
به ” کارت خوان “ گفته می شود. وا سط یا را بط میان کارت حافظه و کامپیوتر می باشد. یکی از لوازم جانبی جهت ورود اطلاعات است.
Camera Recorder:
به معنای " دوربین ضبط کننده " تصاویر ویدیویی توسط تلفن همراه، می باشد.
Carrier:
به شرکت تآمین کننده سرویسهای ارتباطات راه دور بی سیم، ” حمل کننده یا کریر “ می گویند. یا همان اپراتور تلفن همراه می باشد.
Case:
به کیف کوچک یا جلد تلفن همراه جهت محافظت از آن گفته میشود.
CDMA:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Code Division Multiple Access “ تشکیل شده و به معنای، ” دسترسی چند گانه از طریق تقسیم کردن کد “ می باشد که اجازه میدهد مقادیر زیادی صوت و دیتا بر روی فرکانس مشابه انتقال داده شوند. CDMA تکنولوژی گوشی های همراه نسل دوم (2G) بوده و در کشورهای کانادا، آمریکا، کشورهای قاره آسیا (مجاور اقیانوس آرام)، و آمریکای لاتین قابل ا ستفاده است. بیشتر فراهم کننده های سرویس ( خدمات ) CDMA به یک تکنولوژی اطلاعاتی با سرعت بالا که “ 1xRTT ” نامیده میشود، سوق خواهند نمود، تلفنهای همراه با قابلیت CDMA در سایت اینترنتی GSMArena قید نشده اند.
CGA:
علامت اختصاری Color Graphics Adapter یا ” برد آداپتور ویدیویی “ که در سال 1981 میلادی IBM آنرا معرفی کرد، میباشد. CGA توانایی ارائه چندین حالت متنی و گرافیکی را داراست و شامل حالتهای متنی 40 تا 80 کاراکتر افقی ( ستونها ) در 25 خط عمودی با 16 رنگ و حالتهای گرافیکی با 640 پیکسل افقی در 200 پیکسل عمودی با 2 رنگ یا 320 پیکسل افقی در 200 پیکسل عمودی با 4 رنگ، است.
CIF:
این اختصار از اولین حروف عبارت ”Common Intermediate Format “ گرفته شده و به معنای ” فرمت یا قالب تصویر ویدیویی “ میباشد.
Color LCD:
به صفحه نمایش کریستال مایع رنگی می گویند. این صفحات نمایش رنگی به چندین نوع از قبیل: TFT، TFD، و STN تقسیم بندی می گردند. نوع TFT آن وضوح بالاتری را نسبت به انواع دیگر ارائه داده و ضخامت کمتری را نیز دارا می باشد، اما گرانقیمت است. نوع STN آن ارزان قیمت بوده و از وضوح TFT نیز برخوردار می باشد.
Conference Calling:
به مکالمه 3 جانبه می گویند. این امکان به کاربر تلفن همراه این توانایی را میدهد تا همزمان با 2 فرد دیگر مکالمه 3 جانبه برقرار نماید.
CSTN Display:
اختصار CSTN از اولین حروف لغات عبارت ”Color Super Twisted Nematic “ تشکیل شده و به معنای ” صفحه نمایش نماتیک فوق چرخشی رنگی “ میباشد. این نوع صفحه نمایش، حالتی از نمایشهای کریستال مایع را بصورت ماتریسی غیر فعال(Passive Matrix) رنگی با زاویه پهن و با کیفیت خوب، ایجاد میکند. نماتیک به بدنه های میکروسکوپی رشته گونه ی کریستال مایع اشاره می نماید که در این صفحات نمایش به کار میروند. صفحات نمایش فوق چرخشی به طور گسترده ای در تلفنهای همراه و سایر دستگاهها یا وسایلی که ممکن است در محیطهای کم نور استفاده شوند، مورد بهره برداری قرار میگیرد.

-----------------------------
D
Data:
به معنای ” داده “ یا ” اطلاعات “ می باشد. به اطلاعات قابل پردازش توسط یک دستگاه می گویند. این اطلاعات شامل اعداد، حروف و نمادها می باشد.
Data Cable:
به معنای ” کابل دیتا “ می باشد. کابلی است که با آن قادر به متصل نمودن تلفن همراه به کامپیوتر خواهید بود.
Data/Fax Capability:
به قابلیت تلفن همراه جهت دریافت و ارسال دورنگار ( فاکس ) و دیتا، دسترسی به اینترنت و ارسال پست الکترونیکی ( ا یمیل ) گفته میشود.
Data Interface Link:
به متعلقاتی گفته میشود که سبب اتصال تلفن همراه به کامپیوتر برای انتقال دیتا از تلفن همراه به کامپیوتر و بلعکس، و اتصال تلفن همراه به دستگاه فاکس می گردد.
Dead Spot:
به معنی ” نقطه کور “ می باشد. به محدوده ای گفته می شود که تحت پوشش سرویس و خدمات اپراتور تلفن همراه نمی باشد.
Digital Zoom:
به معنی ” بزرگنمایی توسط لنز دوربین به صورت دیجیتالی “ می باشد.
Dimension:
به ” ابعاد تلفن همراه “ گفته می شود.
DTMF :
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Dual Tone Multi Frequency “ تشکیل شده و به معنی ” طنین یا تون دو گانه چند فرکانسی “ است. اینها تونها یا طنین هایی می باشند که تلفن همراه برای برقرار ساختن ارتباط با سیستمهای تلفنی فعال شونده توسط طنین ( تون ) مانند پست صوتی و یا خدمات تلفن بانکها، ارسال میکنند.
Dual Band:
به معنای ” باند دوگانه “ می باشد. قابلیتی است که تلفنهای همراه می توانند با استفاده از این قابلیت بین 2 فرکانس مختلف، سوئیچ نمایند. به این معنی که قادرند از فرکانسهای دیجیتالی 800 مگاهرتز و 1900 مگاهرتز جهت ارسال و دریافت تماس استفاده نمایند. در اروپا، باند دوگانه معمولا ً به معنای تلفنهای قادر به استفاده ازGSM 900 و GSM 1800بوده، در حالیکه در آمریکا، باند دوگانه ممکن است به تلفنهای قادر به استفاده ازGSM 850 و GSM 1900 یا ترکیبی از 2 باند دیگر، گفته شود.
Dual Mode:
به معنی ” حالت دوگانه “ میباشد. به تلفنهای همراهی که قادر می باشند هم از سیستم دیجیتال و هم از سیستم آنالوگ استفاده کنند، گفته می شود.

-----------------------------
E
EDGE:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت “Enhanced Data Rates for Global Evolution” تشکیل شده و به معنای ” نرخهای پیشرفته دیتا برای توسعه جهانی “ می باشد.
این یک تکنولوژی می با شد که توسط اجتماعات ” سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراهGSM)) “ و تکنولوژی دیجیتالی که تماسهای تلفنی را در قالب بسته هایی از دیتا بر طبق زمان دسته بندی میکند، تهیه و ارتقاء داده شده که قادر به تبادل هم بسته های صوتی و هم دیتای نسل سوم (3G) تلفنهای همراه تا 384 کیلو بیت در ثانیه است. تعریف دیگر: EDGE یک ورژن یا نسخه سریعتر سرویس و خدمات بی سیم GSM است که دیتا را با سرعت بالاتری انتقال میدهد. EDGE، اتصا لاتHSCSD و GPRS سریعتر را فراهم آورده و ارسال و ارائه دیتا ی چندرسانه ای ( مالتی مدیا ) و کاربردهای با پهنای باند دیگر را برای کاربران تلفنهای همراه و کامپیوتر قادر میسازد.
EDGE:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت “Enhanced Data Rates for Global Evolution” تشکیل شده و به معنای ” نرخهای پیشرفته دیتا برای توسعه جهانی “ می باشد.
این یک تکنولوژی می با شد که توسط اجتماعات ” سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراهGSM)) “ و تکنولوژی دیجیتالی که تماسهای تلفنی را در قالب بسته هایی از دیتا بر طبق زمان دسته بندی میکند، تهیه و ارتقاء داده شده که قادر به تبادل هم بسته های صوتی و هم دیتای نسل سوم (3G) تلفنهای همراه تا 384 کیلو بیت در ثانیه است. تعریف دیگر: EDGE یک ورژن یا نسخه سریعتر سرویس و خدمات بی سیم GSM است که دیتا را با سرعت بالاتری انتقال میدهد. EDGE، اتصا لاتHSCSD و GPRS سریعتر را فراهم آورده و ارسال و ارائه دیتا ی چندرسانه ای ( مالتی مدیا ) و کاربردهای با پهنای باند دیگر را برای کاربران تلفنهای همراه و کامپیوتر قادر میسازد.
EGA:
این اختصار از اولین حروف عبارت ” Enhanced Graphic Adapter “ تشکیل شده که نوعی استاندارد نمایش ویدیویی IBM است که در سال 1984 معرفی شد. این استاندارد، آداپتورهای CGA و MDA را تقلید کرده و وضوح متنی و گرافیکی متوسطی را ارائه میدهد. EGA با پیدایش استاندارد VGA کنار گذاشته شد.
Email Capability:
قابلیت تلفن همراه جهت ارسال و دریافت پست الکترونیکی یا ایمیل از طریق مودم می باشد.
Emergency Dialing:
به معنی ” شماره گیری اضطراری “ می باشد. در صورت ذخیره نمودن یک شماره تلفن مهم در حافظه تلفن، شما قادر خواهید بود حتی در صورت قفل بودن تلفن با این شماره تماس برقرار کنید.
EMS:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Enhanced Message Service “ تشکیل شده است و به معنای ” سرویس و خدمات توسعه یافته پیام “ می باشد. این سیستم، سیستم توسعه یافته ی ” سیستم سرویس و خدمات پیام کوتاه (SMS) “ می باشد که ارسال ترکیبی از ملودیها ( آهنگها )، تصاویر، اصوات، تصاویرمتحرک (Animations) و متون قالب بندی یا فرمت شده ساده را بشکل یک پیام Message)) به تلفن همراه دیگر سازگار با EMS امکان پذیر میسازد.
END:
به معنی ” پایان “ می باشد. دکمه ای است که در صفحه کلید قرار گرفته که به مکالمه پایان میدهد.
EPG:
این واژه اختصار “ Expanded Portland Group “ یا " گروه توسعه یافته پورت لند " در تکنولوژی ارتباطات راه دور(Telecommunication) می باشد.
Erase Recent:
با استفاده از این گزینه، تمام اطلاعات تماسهای گرفته شده اخیر پاک میشوند.
ERI:
آیکون یا نمادی است که بر روی صفحه نمایش تلفن همراه، فعال یا غیرفعال بودن حالت رومینگ ((Roaming را نشان میدهد. ( رومینگ، به معنی امکان استفاده از تلفن همراه و سیم کارت خودتان در خارج از کشور است ).
Expansion / Memory Card:
به معنی ” کارت حافظه / یا کارت توسعه “ می باشد. نوعی کارت حافظه است که موجب افزایش حافظه تلفن همراه میگردد. انواع کارتهای حافظه عبارتند از: SMC، Stick Memory، MMC، Mini SD، و .SD
-----------------------------
F
Face Plate:
به معنی ” صفحه قاب “ می باشد. کاربر می تواند با خریداری برخی از مدلهای تلفن همراه قاب آنرا ( معمولاً از نظر تنوع رنگ ) تعویض نماید.
Flash:
به معنی ” فلاش دوربین عکاسی تعبیه شده در تلفن همراه “ می باشد.
Flash Light:
به معنی ” چراغ قوه “ می باشد.
FDMA:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Frequency Division Multiple Access “ ، تشکیل شده و به معنای ” دسترسی چندگانه از طریق تقسیم فرکانس “ می باشد. در این تکنولوژی به هر تلفن همراه یک فرکانس مجزا تعلق میگیرد.
Flip Open:
به معنی ” فعال کردن تلفن همراه که بصورت تاشونده است “ ، میباشد. این تلفنهای همراه با باز شدن حالت تا شویی شان فعال می شوند.

-----------------------------
G
Games:
به بازیهای تلفنهای همراه گفته میشود که معمولاً توسط زبان برنامه نویسی جاوا (Java) نوشته میشوند.
Global Roaming:
به معنای ” رومینگ جهانی “ می باشد. به قابلیت برقراری و دریافت تماس تلفنی و یا ارسال و دریافت SMS با همان سیم کارت عادی خودتان در خارج از کشور گفته میشود.
GPRS:
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ”General Packet Radio Service “ تشکیل شده و به معنای ” خد مات ( سرویسهای ) بسته های امواج رادیویی “ می باشد. این تکنولوژی امکان انتقال دیتا را با حجم و سرعت بالا فراهم می آورد. این تکنولوژی امکان استفاده از اینترنت با سرعت بالا را بصورت بی سیم و ارتباطات دیگر دیتا را نیز فراهم می آورد. GPRS افزایش 10 برابری در سرعت انتقال دیتا را نسبت به تکنولوژیهای قبلی، تا 115 کیلوبیت در ثانیه ( بطور تئوری ) فراهم می آورد. سرعتهای نمونه واقعی در جهان حدود 30 تا 40 کیلوبیت در ثانیه میباشند. با بکارگیری نقل و انتقالات بسته ای (Packet Switching)، مشترکین همیشه متصل بوده (Connected)، و همیشه پیوسته (On-Line) نیز خواهند بود.
GPS:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Global Positioning System “ تشکیل شده و به معنای ” سیستم موقعیت یاب جهانی “ می باشد. این سیستم متشکل از 24 ماهواره، کامپیوترهای پیشرفته و فرستنده و گیرنده ای متعدد که به منظور تعیین طول و عرض جغرافیایی بکار گرفته می شوند، است. با در اختیار داشتن یک گیرنده GPS شما قادر خواهید بود موقعیت دقیق خود را در سطح زمین یافته و از طریق آن نیز اقدام به جهت یابی نمایید.
GSM:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Global Standard for Mobile Communications “ گرفته شده و یک تکنولوژی دیجیتالی می باشد که اپراتورهای تلفن همراه جهت فراهم نمودن سرویسها و خدمات ارتباطاتی شخصی (Personal Communication Services – PCS) از آن استفاده میکنند. GSM یک سیستم دیجیتال برای ارتباطات متحرک ) یا Mobile) بوده که بر پایه استانداردهایی است که بطور گسترده ای مورد قبول واقع شده اند. سیستم GSM بطور نمونه در باندهای فرکانس 900، 1800 و 1900 مگاهرتز عمل می نماید.

-----------------------------
H
Hands – Free:
هندز فری: وسیله ای است که به شما امکان میدهد تا با تلفن همراه خود بدون نیاز به نگاه داشتن تلفن همراه خود به مکالمه بپردازید
Head Set:
” هد ست “ همان ” هندز فری (Hands-Free) “ می باشد.
HSCSD:
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” High Speed Circuit Switched Data “ تشکیل شده و به معنای ” دیتای سوییچ شده بر روی مدار با سرعت بالا “ می باشد. HSCSDیک اتصال جهت نقل و انتقال دیتا که چندین برابر سریعتر از اتصال دیتا از طریقGSM است، میباشد. این حالت از چندین کانال برای نقل و انتقال دیتا استفاده می نماید.

HSDPA:
این اختصار از حروف اول لغات “High-Speed Downlink Packet Access” تشکیل شده و به معنای " دسترسی به بستهء ارسال شدهء دیتا (اطلاعات) از طریق ماهواره ارتباطاتی (مخابراتی) با سرعت بالا " می باشد. این یک پروتکل تلفنی (Telephony) موبایل (متحرک) می باشد که به آن به عنوان تکنولوژی نسل 5/۳ (3.5) نیز اشاره میشود. این پروتکل یک مسیر تکاملی هموار را برای شبکه های نسل سوم (3G) بر پایهء سیستم جهانی ارتباطات راه دور تلفن همراه (UMTS) که سیستم ارتباطات بی سیم نسل ۳ و نسل بعدی سیستم جهانی ارتباطات تلفنهای همراه می باشد، فراهم می آورد که به نقل و انتقال با سرعت بالاتر دیتا ( اطلاعات ) تا ۴/۱۴ مگا بیت در هر ثانیه جهت ارسال از ماهواره به ایستگاه ( عمل Downlink) و تا ۲مگا بیت در ثانیه برای ارسال از ایستگاه به ماهواره مخابراتی (عمل Uplink) اجازه میدهد.

HTML:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Hyper Text Markup Language “ تشکیل شده و زبان مخصوص برنامه ریزی صفحات وب می باشد. این زبان برای مستندات شبکه جهانی وب مورد استفاده قرار میگیرد. HTML، کاربردی از SGML است که برچسبهایی (Lables) را برای علامت زدن عناصر متنی و گرافیکی درون نوشته ای به کار میبرد تا به مرورگر وب (Web Browser) نشان دهد که چگونه آنها را به کاربر نمایش دهد و به اعمالی از طرف کاربر مانند فعال سازی ارتباطاتی به وسیله فشردن کلید ماوس یا کلید صفحه کلید پاسخ دهد.

-----------------------------
I
iTAP:
یکی از ابزارهای فعلی تکنولوژی پیش بینی متن ورودی یا Predictive Text Input می باشد.
Icons:
به معنای ” نمادهای تصویری “ می باشند. تصاویر ساده ای هستند که میتوان آنها را همراه با متونSMS به تلفنهای همراه دیگر ارسال نمود.
IMEI:
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” International Mobile Equipment Identity “ تشکیل شده و به معنای ” شناسه بین المللی تجهیزات تلفن همراه “ می باشد. این یک شماره سریال منحصربفرد بوده که برای تلفنهای همراه دیجیتالی استفاده میگردد.
Inbox:
به معنای ” جعبه ورودی “ می باشد. محل نگهداری پیامهای دریافت شده است.
Incoming Call:
به معنای ” تماس دریافتی “ می باشد.
Infrared Port (IrDA):
به معنای ” درگاه یا پورت مادون قرمز “ می باشد. این تکنولوژی به شما امکان مبادله اطلاعات میان 2 دستگاه یا وسیله را که دارای قابلیت استفاده از این فن آوری باشند، میدهد. مانند: رد و بدل کردن اطلاعات بین تلفن همراه با کامپیوتر بصورت بی سیم و با بکارگیری از امواج مادون قرمز.

-----------------------------
J
Java:
زبان برنامه نویسی جاوا: زبان برنامه نویسی شیء گرایی میباشد که شرکت سان مایکرو سیستم (Sun Microsystem) آنرا ابداع نموده است. جاوا شبیه به زبانC++ اما کوچکتر، حمل آن بهتر و استفاده از آن ساده تر از C++ است، زیرا دارای قابلیتهای فراوان بوده و مدیریت حافظه را خود انجام میدهد. طراحی این زبان به گونه ای است که دارای قابلیت اطمینان بسیار بالا بوده و وابسته به سیستم عامل خاصی نمیباشد ( به بیان دیگر میتوان آنرا بر روی هر کامپیوتری با هر نوع سیستم عاملی اجراء نمود ). دلیل آن اینست که برنامه های جاوا به صورت کدهای بایتی کامپایل ( ترجمه به زبان ماشین ) میشوند و مانند کد ماشین یا دستگاه میباشد و به ویژه اینکه وابسته به سیستم عامل خاصی نیستند. به این ترتیب جاوا برای نوشتن برنامه های کاربردی مناسب است، زیرا کاربر از طریق انواع مختلف کامپیوترها می تواند وب (Web) را در اختیار بگیرد. در حال حاضر بیشترین و گسترده ترین موارد استفاده از جاوا، مربوط به نوشتن برنامه های کاربردی کوچک ( کم حجم ) یا ریز برنامه های وب جها نی(Global Web) است.
Java:
زبان برنامه نویسی جاوا: زبان برنامه نویسی شیء گرایی میباشد که شرکت سان مایکرو سیستم (Sun Microsystem) آنرا ابداع نموده است. جاوا شبیه به زبانC++ اما کوچکتر، حمل آن بهتر و استفاده از آن ساده تر از C++ است، زیرا دارای قابلیتهای فراوان بوده و مدیریت حافظه را خود انجام میدهد. طراحی این زبان به گونه ای است که دارای قابلیت اطمینان بسیار بالا بوده و وابسته به سیستم عامل خاصی نمیباشد ( به بیان دیگر میتوان آنرا بر روی هر کامپیوتری با هر نوع سیستم عاملی اجراء نمود ). دلیل آن اینست که برنامه های جاوا به صورت کدهای بایتی کامپایل ( ترجمه به زبان ماشین ) میشوند و مانند کد ماشین یا دستگاه میباشد و به ویژه اینکه وابسته به سیستم عامل خاصی نیستند. به این ترتیب جاوا برای نوشتن برنامه های کاربردی مناسب است، زیرا کاربر از طریق انواع مختلف کامپیوترها می تواند وب (Web) را در اختیار بگیرد. در حال حاضر بیشترین و گسترده ترین موارد استفاده از جاوا، مربوط به نوشتن برنامه های کاربردی کوچک ( کم حجم ) یا ریز برنامه های وب جها نی(Global Web) است.
Java(J2ME):
J2ME از حروف اول لغات عبارت ” Java 2 Micro Edition “ تشکیل شده و نسخه میکرو جاوای 2 می باشد. برنامه های کاربردی که با استفاده از این نسخه نوشته میشوند میتوانند توا بع ویژه ای نظیر محاسبه گر، بازیها، و یا برنامه های کاربردی سفارشی نوشته شده شرکتی باشند. برخی از تلفنهای همراه بشما اجازه میدهند که برنامه های کاربردی جدید را مستقیماً از اینترنت استخراج و برروی کامپیوتر خود ذخیره ( دانلود- (Download نمایید، در حالیکه دیگر تلفنهای همراه احتیاج به یک کابل یا سیم دیتاData Cable) ) جهت انتقال برنامه های کاربردی از یک کامپیوتر شخصی (PC) را دارند.
Jog-Dial:
یک شماره گیری تک یا منفرد (Single Dial) با توابع چندگانه (Multiple Function) می باشد که به پیمایش یا پیمودن گزینه های منوها از طریق انگشت شست اجازه میدهد.

-----------------------------
K
Keypad:
به معنای ” صفحه شماره گیر “ می باشد. صفحه کلید تلفن همراه است.
Keypad Lock:
به معنای ” قفل صفحه کلید “ می باشد. به منظور جلوگیری از فشرده شدن اتفاقی دکمه های صفحه کلید طراحی شده است.

-----------------------------
L
LCD :
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Liquid Crystal Display “ گرفته شده و به معنای ” صفحه نمایش کریستال مایع “ می باشد. این صفحات نمایش از 2 ورقه پلاریزه با محلول کریستال مایع بین این 2 ورقه استفاده می کند. یک جریان برق که از میان این مایع عبور می نماید باعث می شود که کریستالها کنار هم قرار گرفته که از اینرو نور نمی تواند از میان آنها عبور نماید. صفحات نمایش تکرنگ یا مونوکروم (Monochorome) در تلفنهای همراه معمولاً هم دارای نور زمینه و هم یک ورقه زیرین منعکس کننده می باشند که به آنها اجازه می دهد که به طور یکسان هم در نور روشن و هم در تاریکی مطلق قابل استفاده باشند. صفحات نمایش کریستال مایع (LCD)، صفحات نمایش رایج تلفنهای همراه هستند.
Li-Ion:
اختصار ” ین- لیتیوم “ می باشد.
Li-Ion Battery:
باتری ین- لیتیوم: این نوع باتری از باتریهای نوع نیکل- کادمیوم (NiCd) و هیدرید- فلز نیکل (NiMH) که مدلهای قدیمی باتریهای قابل شارژ می باشند کم حجم تر، سبک تر و گرانقیمت تر می باشد. عمر این نوع باتریها نیز طولانی تر بوده و از لحاظ زیست محیطی نیز آلایندگی کمتری دارند.
Li-Po:
اختصار ” لیتیوم- پلیمر“ می باشد.
Li-Po Battery:
این نوع باتری مشابه باتریهای ین- لیتیوم بوده، با این تفاوت که کمی سبک تر می باشند. این نوع باتریها میتوانند به هر شکل مورد دلخواه قالب ریزی شده و شکل بگیرند.
-----------------------------
M
mAh:
این اختصار ”milli Amper hours “ یا ” میلی آمپر ساعت “ می باشد.
Master Reset:
به معنی برگرداندن به حالت اولیه کارخانه سازنده که سبب پاک شدن تمام تنظیمات و حافظه کاربر میگردد، میباشد.
MDA:
علامت اختصاری ”Monochrome Display Adapter“ میباشد. این هماهنگ ساز تصویری، در مدل اولیه کامپیوترIBM PC در سال 1981 به بازار عرضه شد. MDA فقط قا بلیت یک حالت تصویری را دارد. ( یک حالت کاراکتری با 25 خط 80 کاراکتری و امکانات خط زیر، چشمک زن و کاراکترهایی با شدت نور زیاد. )
Mega Pixel (MP):
اختصار ” مگاپیکسل “ یا ” یک میلیون پیکسل “ می باشد. میزان وضوح و کیفیت دوربین عکاسی و تصویربرداری ویدیویی را نشان می دهد.
Memory Dialing:
به معنی ” شماره گیری با استفاده از حافظه تلفن همراه “ می باشد. شماره تلفنهای پراستفاده را می توان ذخیره نمود و با فشردن یک دگمه، تماس را برقرار ساخت.
Menu:
منوی اصلی تلفن همراه است که فهرست گزینه ها ( انتخابها )ی موجود را در اختیارتان قرار می دهد.
Message Alert:
نشانه گری است که ” ارسال پست صوتی ناموفقی “ را اطلاع میدهد.
Micro Browser:
به جستجوگر و مرورکننده صفحات اینترنت ویژه تلفنهای همراه گفته می شود.
MIDI:
از حروف اول لغات عبارت ” Musical Instrument Digital Interface “ تشکیل شده است و به معنای ” رابط یا میانجی دیجیتالی آلات و ابزار موسیقی “ می باشد.
MIDP:
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” Mobile Information Device Profile “ گرفته شده. یک برنامه کاربردی جاوا میباشد که توابعی را که توسط دستگاه یا وسایل متحرک (Mobile) نیاز میباشد را فراهم میکند، شامل: میانجی یا اینترفیس کاربر، اتصال شبکه (Network Connectivity)، مخزن دیتاها بطور محلی، و مدیریت چرخه عمر برنامه کاربردی (Application Life Cycle Management)، میباشد.
Missed Call:
به تماس پاسخ داده نشده گفته می شود.
MMC:
یک کارت حافظه میباشد که از حافظه پایدار(Flash Memory) جهت ساختن مخزنی قابل حمل در میان وسایل و دستگاههای مختلف استفاده می نماید، برای مثال: در بعضی تلفنهای همراه، کامپیوترهای جیبی سبک وزن (PDA)، دوربین های دیجیتالی، پخش کننده های موسیقی، دوربین های ویدیویی و کامپیوترهای شخصی (Personal Computers – PC)، قابل استفاده است. این کارت چند رسانه ای (Multimedia Card) بر پایه استاندارد کارت حافظه MultiMediaCard که بطور اشتراکی توسط شرکتهای SanDisk و Siemense تهیه و توسعه داده شده، میباشد.
MMS:
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” Multimedia Messaging Service “ تشکیل شده و به معنای ” سرویس و خدمات پیام رسان چند رسانه ای “ می باشد. MMS یک سرویس توسعه داده و بهینه شده EMS و SMS است.


مطالب مشابه :


خوراکی های اصیل سیستان

بزرگترين مرجع جنگ افزار نرم افزار مرجع کامل گوشی lg kp 500 آسانک
فرهنگ لغات تلفن همراه

نرم افزار تلفن مرجع کامل گوشی lg kp 500 آسانک ( موبایل )
برچسب :