مسافرت در دوران بارداری

دکتر صدیقه آذری [ متخصص زنان و زایمان ]
مسافرت ایمن طی بارداری بستگی به این دارد که آیا شما مشکلی خاص دارید که به مراقبت ویژه نیاز داشته باشید ،در چه دوره ای از بارداری قرار دارید ،و همچنینی به آرامش و آسایش شما بستگی درد .

بهترین زمان برای مسافرت
بهترین دوره در سه ماهه دوم یا نیمه بارداری است یعنی بین 14 و 28 هفته.بیشتر اورژانسهای بارداری در سه ماهه اول و سوم اتفاق می افتد. بعد از 28 هفته تحرک مشکلتر می شود و نشستن برای مدت طولانی نیز سخت می باشد. اما طی نیمه بارداری ،انرژی بازگشته و تهوع بارداری اتمام یافته و هنوز تحرک راحت است. اغلب سریعترین راه مسافرت بهترین است.

مسافرت با ماشین
مسافرت در هر روز را کوتاه کنید یعنی فقط به مدت 5 یا 6 ساعت در هر روز رانندگی کنید و حتما از کمربند ایمنی استفاده کنید . در صورتی که دچار سانحه شدید حتی در حد خفیف ،حتما به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید خودتان و فرزندتان آسیب ندیده اید.

مسافرت با هواپیما
اگر مشکلی دارید که ممکن است با پرواز بدتر شود یا شاید نیاز به مراقبت اورژانسی داشته باشد از سفر هوایی استفاده نکنید.

برای بارداران سالم سفر با هواپیما همیشه امن است. بسیاری از خطوط هوایی پرواز در ماه آخر بارداری را منع می کنند یا گواهی پزشکی درخواست می کنند. بعضی سفر بعد از هفته 36 بارداری را منع می کنند. خصوصا در مسافرت خارجی از قبل از قوانین خطوط هوایی مربوطه آگاهی داشته باشید.

اگر از فشار هوا و اشعه های موجود در ارتفاعات بالا نگران هستید ،بدانید این موارد مشکل برای مسافران معمولی ایجاد نمی کند. کاهش فشار هوا موقع پرواز به میزان مختصر مقدار اکسیژن خونتان را پایین می آورد اما بدنتان بطور طبیعی آن را تنظیم می کند. اگرچه میزان اشعه در ارتفاعات بالا افزایش دارد اما سطح تماس برای مسافران معمولی فابل ملاحظه نیست،اما برای افراد بارداری که بخاطر شغلشان باید مرتب سفر کنند ممکن است قابل ملاحظه باشد. در بعضی از خطوط هوایی خدمه پرواز خود را از 20 هفته بارداری از پرواز منع می کنند.

- بر روی صندلی کنار راهرو بنشینید که بتوانید به آسانی بلند شوید و طی پرواز طولانی بتوانید پاهایتان را کشش دهید.
- از خوردن غذاهای نفخ آور و نوشابه گازدار قبل از پرواز پرهیز کنید زیرا در فشار کم حین پرواز ،گازها متعع شده و ایجاد ناراحتی می کند.

- در تمام مدت کمربند صندلی را ببندید زیرا دست انداز هوایی بدون اخطار قبلی اتفاق می افتد.البته کمربند را زیر شکم حامله بر روی قسمت استخوانی لگن ببندید.
- اگر دارای حالت تهوع هستید باید از قبل داروی ضد تهوع طبق نظر پزشک خود مصرف کنید.

مسافرت با کشتی
مسافرت با کشتی جالب است اما بسیاری از مسافران دچار علائم دریازدگی می شوندکه نوعی مشکل در تعادل است .زمانی اتفاق می افتد که سیگنالهای متناقض در مورد موقعیت از بدن شما،چشمهایتان،و گوش داخلی شما که حس تعادل شما را کنترل می کند به مغزتان ارسال می شود. دریازدگی ایجاد حالت تهوع و سرگیجه و گاهی حالت ضعف ،سردرد و استفراغ می شود.

اگر تاکنون سفر دریایی نداشتید برای اولین بار در زمان بارداری برنامه ریزی نکنید. مطمئن شوید که یک پزشک یا پرستار در کشتی وجود دارد و برای موارد اورژانسی تسهیلات و امکاناتی موجود است.

با پزشک خود در مورد داروهای لازم برای دریازدگی مشورت کنید. وسایلی بنام یاند حالت تهوع با خاصیت طب سوزنی وجود دارد که برای این حالت موثر است. طی چند روز بدن با این حالت عدم تعادل سازگاری ایجاد می کند.

مشکل دیگر نوعی عفونت ویروسی بنام نورو ویروس در سفر دریایی وجود دارد که با خوردن غذا و نوشیدن مایعات و تماس با سطوح آلوده به آن منتقل می شود که رای یک تا دو روز تهوع و استفراغ ایجاد می کند. تنها روش پیشگیری شستن مرتب دست و شستن میوه ها و سبزیجات قبل از خوردن است. در صورت ابتلا به علت خطر کم آبی شاید نیاز به سرم درمانی باشد.

مسافرت به خارج از کشور
در مورد کشوری که قصد سفر به آن دارید با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد نکات ایمنی لازم و واکسن مورد نیاز یا گاهی مصرف داروی خاص قبل از سفر به آن منطقه توصیه لازم صورت گیرد.

می توانید از سایت مربوطه برای مسافرت استفاده کنید.

مالاریا
مالاریا خطری جدی برای بارداری است که توسط پشه خاصی در مناطق خاصی منتقل می شود. ر زمان بارداری نباید به این مناطق سفر کنید شامل آفریقا،آمریکای جنوبی و مرکزی،و آسیا.اگر امکان پذیر نیست باید طبق نظر پزشک از داروهای ضد مالاریا استفاده کنید مانند کلروکین یا مفلوکین . اما از بعضی از داروها نباید استفاده کنند.

هشدارهای تغذیه ای
اسهال مسافران برای افراد غیر باردار ممکن است بی خطر باشد اما برای بارداران نگران کننده است . اگر مبتلا شدید باید از مایعات فراوان استفاده کنید و طبق نظر پزشک از داروی لازم مصرف کنید. برای جلوگیری از خوردن غذا و آب نامطمئن استفاده نکنید.

- بهترین آب آشامیدنی آب شرب است که به مدت یک دقیقه جوشیده باشد . آب بسته بندی از آب شرب نجوشیده بهتر است .
- از یخی که از آب نجوشیده تهیه شده مصرف نکنید و از لیوان و ظروفی که با آب نجوشیده شسته شده استفاده نکنید.

- فقط از سبزیجات و میوه های پخته شده و یا پوست کنده شده مصرف کنید.
- از گوشت و ماهی خام یا نیمه پز مصرف نکنید.

مراقبت پزشکی
حتی در صورت سلامت کامل مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید. و به تمامی نکات مذکور توجه کنید.قبل از سفر یک چکاپ پزشکی پره ناتال انجام دهید.کفش مناسب بپوشید.از مواد غذایی بطور منظم مصرف کنید تا انرژی خود را حفظ کنید برای جلوگیری از یبوست از مواد فیبری استفاده کنید . مایعات زیاد بنوشید بطری آب همراه خود داشته باشید.

ترومبوز ورید عمقی
وضعیتی که لخته خون در ورید پا یا نواحی دیگر بدن تشکیل می شود. و می تواند منجر یه آمبولی ریه شود که در آن لخته خون به ریه ها سفر می کند. تحقیقات نشان داده که هر روش مسافرت که 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد خطر ترومبوز وریدی را دو برابر می کند. یعنی مدت بی تحرکی در حالت نشسته می تواند این خطر را افزایش دهد که بارداری فاکتور خطر اضافه است.

اگر سفر طولانی در پیش دارید نکات زیر را رعایت کنید:
- مایعات زیاد بنوشید
- لباسهای کمی گشاد بپوشید
- در فواصل منظم راه بروید یا حرکات کششی انجام دهید.
- جورابهای مخصوص بپوشید که در زیر زانو پا را تحت فشار قرار دهد تا از تشکیل لخته جلوگیری کند . بعضی افراد مانند دیابتی ها یا مشکلات گردش خون نباید از این جوراب استفاده کنند. __________________
عضو تحریریه علمی ایران سلامت


مطالب مشابه :


بهترین راه ها برای درمان خار پاشنه پا

آدرس پزشكان متخصص نوار نقش تغذیه در رهایی از یکی از بهترین راه ها برای درمان خار
پرسش های کرایولیپولیز-کرایولیپولیز-کرایولیپولیزچیست؟-کرایولیپولیزچیست؟؟

البته اثرات دستگاه کرایولیپولیز به طور کلی آهسته است و در بهترین متخصص تغذیه
آیا نباید چربی ها سریعتر سوزانده شوند؟

جیم وایت، یک فیزیولوژیست ورزش و متخصص تغذیه در 5 تا از بهترین نکات آنها را در
ورزشكاران ،درصورت استفاده از مكمل های دارویی با متخصص تغذیه مشورت كنند.

ورزشكاران ،درصورت استفاده از مكمل های دارویی با متخصص تغذیه در صورت موارد بهترین
خرما، شیر و سوپ بهترین مواد غذایی برای هنگام افطار

یک متخصص تغذیه در استفاده از شیرینی ها در ماه رمضان بسیار شایع است اما بهترین شیرینی در
چگونگی ورزش در ماه رمضان و مسائل تغذیه ای در این ماه

دکتر احمد پورآرام متخصص تغذیه در گفتگو با بهترین ورزش در طول ماه مبارک رمضان شیراز
اب پیاز و پوست

سیتریک حتی می تواند به بهترین وجهی جوشهای معمولی و سر شیراز در متخصص تغذیه
مسافرت در دوران بارداری

[ متخصص زنان و بهترین دوره در سه ماهه دوم یا نیمه بارداری است یعنی بین تغذیه در
بهترین روشهای کاهش وزن

به یک متخصص تغذیه و آشنا به دارای بهترین عملکرد در این حیطه شیراز وبلاگ
برچسب :