خورش آلو و قیسی - طرز تهیه خورش قیسی

خورش آلو و قیسی

مرغ را پس از پاک کردن به چند قسمت تقسیم و در روغن کمی سرخ می کنیم و با 2 لیوان آب و پیاز سرخ شده و کمی نمک با حرارت ملایم می گذاریم، پخته شود. آلو و قیسی...

 

طرز تهیه خورش قیسی , خورشت قیسی , خورش زرد الو یا قیصی

طرز تهیه خورش قیسی

مواد لازم برای آکا1 عدد متوسط

مرغ

150 گرم

آلو

150 گرم

قیس

یک دوم قاشق چای خوری

زعفران سائیده

3 قاشق غذا خوری

پیاز سرخ شده

یک دوم استکان

آب لیمو یا آب نارنج

دو یا سه قاشق غذا خوری

شکر

1 قاشق غذا خوری

رب گوجه فرنگی

یک دوم فنجان

زرشک

به میزان کافی

نمک

طرز تهیه:

مرغ را پس از پاک کردن به چند قسمت تقسیم و در روغن کمی سرخ می کنیم و با 2 لیوان آب و پیاز سرخ شده و کمی نمک با حرارت ملایم می گذاریم، پخته شود. آلو و قیسی را در یک قاشق غذاخوری روغن، کمی سرخ کرده ، رب گوجه فرنگی و زعفران حل شده را به مرغ اضافه می کنیم و می گذاریم خودش جا بیافتد.

مقدای مانده به جا افتادن خورش شکر را به آن اضافه می کنیم. زرشک شسته شده را با یک قاشق غذا خوری روغن تفت می دهیم و روی خورش را با آن تزئین می کنیم.

نکات تغذیه ای:

این خورش به علت دارا بودن آلو و قیسی، برای تمامی افراد به خصوص کسانی که دچار یبوست هستند، غذای مناسبی می باشد. آلو برای درمان بیماران مبتلا به رماتیسم، نقرس و تصلب شرائین و بیشتر از همه یبوست و بواسیر مفید است. مصرف آلو به صورت پخته برای افراد ضعیف و مسن بهتر است زیرا آلو ی خام، دیر هضم است. قیسی نیز هضم را منظم می نماید و بهترین ضد سم است.قیسی به علت داشتن ویتامینA باعث تقویت مخاط ها، پوست، مو و بینایی می شود.

انرژی کل این مقدار خودش 647 کالری می باشد که اگر توسط 6 نفر همراه با پلو یا نان میل شود سهم هر فرد از انرژی، 108 کالری خواهد بود.
خورشت قیسی , خورش زرد الو یا قیصی