کورک، پیشگیری از کورک یا جوش های دردناک - چرا جوش دردآور است؟

در این بخش از سایت برگزیده ها مطالبی درمورد کورک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از برگزیده ها: احتمالا برای شما هم پیش آمده که دچار جوش دردناک قرمز رنگی در بدن خود بشوید. این جوش می تواند به دلایل زیادی باشد؛ یکی از آن دلایل عفونت میکروبی پیاز مو است. در این صورت شما دچار کورک شده اید. کورک در واقع از یک عفونت باکتریایی دردناک و عمقی پیاز مو است.

کورک , چرا جوش دردآور است؟ , کورک چیست

کورک

کورک و دمل

کورک اصولا شایع و تا حدی مسری است.

امکان دارد در هر نقطه ای از پوست ظاهر شود، اما اغلب بر روی گردن، صورت، باسن و پستان ها پدید می آید. کورک از همه بیشتر در افرادی دیده می شود که مقاومت شان در برابر عفونت به دلیل اختلالات ی همچون مرض قند و ایدز کاهش یافته است، اما در افرادی که هیچ گونه مشکل ایمنی ندارند هم می تواند به وجود آید.

کورک به شکل یک جوش بزرگ و برجسته گنبدی شکل دردناک، حساس به لمس و قرمز خود را نشان می دهد. روی سطح آن چرک وجود دارد. امکان دارد کورک به طور ناگهانی ظاهر شود و در عرض 24 ساعت برسد.

کورک معمولا بین 1.5 تا 3 سانتیمتر قطر دارد؛ گاهی ممکن است بزرگ تر هم باشد. تب در این بیماری نادر است.

گاهی تجمع تعدادی کورک در اثر گسترش عفونت از راه مجراهای کوچک زیر پوست رخ می دهد که به آن کفگیرک می گویند.

درمان

اگر عفونت شدید باشد یا بیماری زمینه ای وجود داشته باشد امکان دارد پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند. گاهی پزشک ممکن است چرک را با ایجاد یک برش کوچک در مرکز کورک با استفاده از یک سوزن استریل تخلیه کند. این کار معمولا بدون درد است.

احتمال دارد کورک های بزرگ، تحت بی حسی موضعی، نیاز به شکافته شدن توسط چاقوی جراحی داشته باشد. البته هیچ گاه نخواهید که خودتان این کار را انجام دهید. بدون درمان نیز کورک در عرض 20-10 روز بهبود می یابد.

با درمان، قاعدتا کورک در مدت زمان کمتری خوب می شود، شدت علائم کمتر است و احتمال بروز کورک های جدیدتر نیز کمتر می شود. توجه داشته باشید چرکی که به هنگام باز شدن خود به خودی کورک به بیرون می ریزد امکان دارد پوست همجوار را آلو ده سازد و باعث پدید آمدن کورک های جدید شود.

توصیه های لازم

برای پیشگیری از کورک همیشه پوست خود را تمیز نگاه دارید. اگر فردی در خانواده تان کورک دارد، به هیچ عنوان از حوله یا لباس مشترک استفاده نکنید. اگر دچار یک بیماری مزمن (مثل دیابت ) هستید، دستورات درمانی پزشک را دقیقا رعایت نمایید. هیچ گاه کورک را نترکانید زیرا ممکن است باعث گسترش باکتری ها شود. با دوش گرفتن به جای خوابیدن در وان پر از آب می توان احتمال گسترش عفونت را کاهش داد. کورک جوش دردناکی است. درد را با کمک یک پارچه یا حوله آب گرم تخفیف دهید. این کار را 43 بار در روز هر بار 20 دقیقه انجام دهید. پس از تماس با کورک، دستان خود را به دقت بشویید.

اگر مرتب دچار عود کورک می شوید برای جستجوی یک اختلال زمینه ای به پزشک مراجعه کنید. گاهی پزشک استفاده از صابون ها یا کرم های ضدعفونی کننده را جهت کشتن باکتری ها توصیه می کند. اگر همزمان با شما سایر اعضای خانواده نیز مبتلا به کورک شدند حتما به پزشک مراجعه کنید.

گردآوری: بخش سلامت برگزیده ها


چرا جوش دردآور است؟ , کورک چیست