طرز تهیه مسقطی - آشپزی آکا - طرزتهیه مسقطی

مسقطی سوغاتی خوشمزه ای که مخصوص شهر شیراز است، مسقطی انواع مختلفی دارد. در این بخش از سایت برگزیده ها قصد دارم تا به شما طرز تهیه مسقطی شیراز را آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

 طرز تهیه مسقطی , مسقطی , طرزتهیه مسقطی

طرز تهیه مسقطی

مسقطی

مواد لازم مسقطی برای 8 نفر :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

نشاسته پودرشده

نصف لیوان

100 گرم / 505 کالری

روغن مایع

نصف لیوان

100 گرم / 900 کالری

شکر

2 لیوان

100 گرم / 400 کالری

آب سرد

4 لیوان

100 گرم / 0 کالری

گلاب

نصف لیوان

نامشخص

خلال بادام

50 گرم

100 گرم / 612 کالری

دانه هل

یک قاشق مرباخوری

100 گرم / 320 کالری

پودر پسته

برای تزئین

100 گرم / 8 کالری

دانه هل

برای تزئین

100 گرم / 320 کالری

 

طرز تهیه مسقطی :

 

*. ابتدا خلال های بادام را همراه مقداری آرد داخل تابه کوچکی بریزید و تفت دهید.نکته : توجه داشته باشید تفت دادن بادام بدون آرد، سبب سوختن آن می شود. بنابراین به طور مرتب بادام ها را همراه آرد هم بزنید. بعد از آنکه رنگ بادام ها طلایی شد یا تغییر رنگ پیدا کرد، آنها را داخل الک فلزی بریزید تا آرد از بادام جدا شود.

 

*. حالا قابلمه کوچکی از جنس استیل یا روی آماده کرده و آب سرد را داخل آن بریزید؛ سپس کم کم نشاسته را به آن اضافه کنید و مدام هم بزنید تا نشاسته گلوله گلوله نشود. پس از آن، شکر و روغن مایع را به نشاسته و آب اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند. قابلمه را روی شعله کم اجاق گاز قرار داده و به هم زدن ادامه دهید، سپس گلاب را اضافه کنید.بعد از اینکه مواد فوق روی حرارت به جوش آمد، می توانید.

 

*. هم زدن ها را کمتر کرده و هر از گاهی آن را تکرار کنید.پس از غلیظ شدن مواد، خلال های بادام تفت داده شده و دانه های هل را اضافه کنید و بگذارید تا مواد غلیظ تر شوند، سپس مسقطی آماده شده را در ظرف مورد نظر که از قبل آماده کرده اید بریزید و روی آن را با پودر پسته و خلال بادام و دانه های هل تزئین کنید. حالا بگذارید تا مسقطی سرد شود، سپس با چاقو آن را برش دهید و در همان ظرف سرو کنید.

 

خواص بادام :

 

*. برای رفع بیماری های سینه ، روغن بادام شیرین را با هموزن آن عسل و یک زرده تخم مرغ مخلوط کنید که بصورت خمیر یکنواختی داراید سپس به آن جوشانده گل ختمی اضافه کرده و یک قاشق چای خوری از انرا بفاصله هر سه ساعت بخورید.

 

اختصاصی برگزیده ها


مسقطی , طرزتهیه مسقطی