مربای نارنج درسته - آشپزی آکا - طرزتهیه مربای نارنج

 


مربای نارنج , طرزتهیه مربای نارنج , طرز تهیه مربای پوست نارنج

مربای نارنجمواد لازم مربای نارنج :مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

نارنج

12 عدد

100 گرم / 20 کالری

شکر

2 کیلو

100 گرم / 400 کالری

آب نارنج

یک استکان

100 گرم / 4 کالریطرز تهیه مربای نارنج :


*. نارنج ها را شسته و پوست آنها را با رنده ریز یک لایه نازک برمی داریم و سر هر کدام از آنها را به اندازه یک ریالی بر می داریم و داخل آنها را با ته قاشق چای خوری خیلی با دقت و ظرافت خالی می کنیم و آنها را در ظرف آب سرد قرار می دهیم.


*. در ظرف بزرگی آب را جوش آورده و آنها را می جوشانیم. چون بار اول آب خیلی زود زرد می شود، بعد از 10 دقیقه آن را صاف و در دفعات بعد هر بار نیم ساعت بجوشانیم و این عمل را چهار بار تکرار می کنیم تا نارنج ها پخته و تلخی آنها گرفته شود و هر دفعه آنها را در آب سرد قرار می دهیم. شکر را با 4 لیوان آب می جوشانیم تا شربت کمی غلیظ شود و پس از خنک شدن آن، نارنج ها را از آب خارج و در شربت طوری قرار می دهیم تا داخل آنها پر از شربت شود.


*. ظرف را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا مربا جا بیف تد و 15 دقیقه قبل از برداشتن از روی حرارت آب نارنج را اضافه می کنیم . سپس شربت را امتحان کرده و پس از قوام آمدن کافی حرارت را خاموش می کنیم و وقتی مربا خنک شد، آنها را در شیشه سرپهن قرار می دهیم.

 


نکات تغذیه ای :


*. نارنج در ایران بیشتر در سواحل دریای خزر یافت می شود و از آنجا که خواص تمام مرکبات را داراست، آن را به عنوان میوه ممتاز مرکبات می شناسند. این ممتاز بودن به سبب وجود ماده صمغی و لعابی موجود درآن است.


*. این میوه برای درد سینه و سرفه مفید است و نوشیدن آب آن با شکر، مسهل صفرا و کاهش دهنده فشار خون است.از پوست این میوه خلا ل نارنج تهیه می کنند که برای قلب و معده مفید است. نارنج همچنین جهت خارش و جوش های جلدی و نرم کردن پوست بدن و موی سر بسیار مؤثر می باشد. علا وه بر این زایمان را آسان کرده و برای گزش عقرب و سایر حشرات نقش پادزهر را ایفا می کند.خواص نارنج :


*. فشار خون را کم مى کنم . زیاده روى در خوردن من کبد را ضعیف مى کند و مخصوصا اگر ناشتا خورده شوم . ولى اگر آب مرا مخلوط با عسل میل نمایید، از زیان آن خواهید کاست . پوست میوه ى من که به صورت خلال نارنج مصرف مى شود، نشاطآور و مقوى قلب و معده است و خوردن ده گرم خشک کرده ى آن که کوبیده و با آب میل نمایید، از استفراغ و دل بهم خوردگى جلوگیرى مى کند و انگلهاى معده و روده را از بین مى برد. ضماد آن با سرکه روى شقیقه از سر درد جلوگیرى مى نماید.

 


اختصاصی برگزیده ها
طرزتهیه مربای نارنج , طرز تهیه مربای پوست نارنج