گیاه نخل مرداب - طرزکاشت گل مرداب باتصویر

در این بخش از سایت برگزیده ها مطالبی درمورد گیاه نخل مرداب را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

گیاه نخل مرداب

به نقل از برگزیده ها: گل نخل مرداب از انواع گیاهان زیباست که پرورش آن در فضای آپارتمان به راحتی انجام پذیر است. نخل مرداب در طبیعت در مناطق مرطوب و باتلاقی رشد می کند از این رو توصیه می شود گیاه را در خاک بسیار مرطوب بکارید. وجود رس در خاک، به رشد بهتر گیاه کمک می کند.

طرزکاشت گل مرداب باتصویر , نحوه نگهداری گل نخل اپارتمانی

طرزکاشت گل مرداب باتصویر

گیاه نخل مرداب

نام فارسی : نخل مرداب یا پنجه کلاغی CYPERUS

نام علمی : cyperus alterni folius

سیپروس از گیاهان خانواده سیپراسه CYPERACEAE و زادگاه اصلی آن باتلاق های جزیره ی ماداگاسکار و جزیره موریس است. نخل مرداب گیاهی است زیبا که نگهداری و تکثیر آن ساده است و برای افراد تازه کار توصیه می شود.

مشخصات ظاهری :

گیاه پایای همیشه سبز با بلندی 30 تا 90 سانتیمتر که در محیط مناسب، ارتفاع آن به 150 سانتیمترهم می رسد.

ویژگی ها: ساقه های سبز رنگ عمودی افراشته این گیاه به جز در رأس بدون برگ هستند که در رأس نیز دایره ای از برگچه های سبز علفی به صورت شعاعی مثل قاب یک چتر بیرون می زنند. علاوه بر این در تابستان گل ها نیز به صورت شعاعی در رأس بیرون می زنند ولی این گل ها کوچک و قهوه ای رنگند.

دما :در زمستان نبایستی در دمای کمتر از ده درجه نگهداری شود. در فصل سرما در خزان گیاه جای نگرانی نیست چون با گرم شدن هوا مجدداً شروع به رشد می کند. بهتر است در زمستان تمام ساقه ها را از سطح خاک حذف نمود تا در بهار دوباره سبز شود و چهره زیباتری به گیاه بدهد.

نور: این گیاه باید در آفتاب نگهداری شود به شرط آنکه ریشه ها دایم خیس باشند؛ البته در نیم سایه نیم آفتاب یا در سایه ای که نور دار باشد هم می ماند

برگزیده ها:قراردادن یک زیر گلدانی  بزرگ که همیشه پر از آب باشد به ایجاد فضای باتلاقی و ایجاد شرایط مناسب کمک می کند. بهتر است گلدان ها در مکانی گرم و مرطوب و دور از نور خورشید قرار داده شوند.در صورت کاشت این گیاه در فصل زمستان دقت کنید دمای اتاق کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد نباشد.
آبیاری گیاه باید بطور منظم و در دفعات زیاد انجام شود. خاک گلدان باید گل آلو د و مرطوب باشد. تکثیر گیاه نخل مرداب از طریق قلمه زدن و پاجوش امکان پذیر است.

اسم علمی نخل مرداب Cyperus alternifolius ، از خانواده cyperaceae میباشد. این جنس 550 گونه مختلف دارد که تمام آنها علاقمند به رطوبت زیاد هستند. گونه مورد نظر بومی ماداگاسکار بوده و ارتفاع آن به یک متر می رسد. برگهای نخل مرداب ، خشن، سبز تیره و خطی شکل می باشد. ساقه آن معمولا سخت و در انتها دارای براکته های سبز رگبرگ مانند است که حالت آبشاری دارند، این براکته ها در انتهای ساقه مانند چتر قرار گرفته اند. گل آذین کوچکی در قسمت تحتانی براکته ها از اواسط تا اواخر تابستان ظاهرمی شود که در مراحل اولیه زرد رنگ است و تولید دانه های گرده سفید رنگ می کند و در آخر ، به رنگ قهوه ای در می آید. برای نگاه داری این گیاه، لازم است گلدان آن را همیشه در یک ظرف حاوی آب قرار دهید.

 گردآوری: بخش دین واندیشه برگزیده ها


نحوه نگهداری گل نخل اپارتمانی ,