طرح درس علوم هفتم

هوالحکیم

 

طرح درس روزانه

 

درس :علوم تجربی

 

پایه : هفتم

 

نام دبیر: فریده شعبانی

 

دبیرستان: فرزانگان

 

سال تحصیلی: 93-92

 

موضوع درس:

سفر آب در زمین تا سر انواع سفره های آب زیر زمینی (فصل 7)

روش تدریس:اعضای تیم

مدت زمان تدریس: 30 دقیقه

مدل کلاس: گروههای 4 نفره

رسانه آموزشی:تابلو وماژیک وایت بورد-کتاب درسی-لیوان یکبار مصرف-ماسه- گل رس

هدف کلی درس:آشنایی با آب های زیر زمینی

هدف های جزیی ورفتاری:دانش آموز پس از پایان این درس باید بتواند:

دانستنیها:

1-عوامل موثر درتشکیل آب های زیر زمینی را نام ببرد.

2-چگونگی تشکیل آب های زیر زمینی را توضیح دهد.

3-راههای دسترسی به آب های زیر زمینی را نام ببرد.

4-نقش اندازه ذرات در مقدار آب های زیر زمینی را بیان کند.

5-قابلیت نفوذ پذیری را تعریف کند.

6-نحوه تشکیل غارهای آهکی را شرح دهد.

7-سطح ایستابی را تعریف کند ورابطه آن با عمق چاه را شزح دهد.

مهارت ها:

1-با انجام آزمایش منطقه اشباع وسطح ایستابی را نشان دهد.

2-رابطه میان عمق چاه ومناطق آب وهوایی را تفسیر کند.

3-با انجام آزمایش فرورفتن آب را مشاهده ورابطه آن  بااندازه ذرات را کشف کند.

نگرش ها:

1- در مصرف آب صرفه جویی کند واز هدر رفتن آب شیرین خودداری کند.

2-درحفظ پاکیزکی محیط زیست وآب های درون وبیرون زمین بکوشد.

پیش بینی رفتار ورودی:

دانش آموز با نحوه تشکیل باران ،برف وتگرگ آشناست وانواع آب های روی زمین را می شناسدومی داند که بخشی از آب های حاصل از بارندگی در زمین فرو می رود وآب زیر زمینی که جزء آب های شیرین کره زمین است را تشکیل می دهد.

فعالیت های قبل از شروع درس:

وقت

فعالیت ها

1دقیقه

1-سلام واحوالپرسی وحضوروغیاب وتوجه به مناسبت روز

4 دقیقه

2-ارزشیابی تشخیصی:   

سوالات:

1-آب بارن پس از رسیدن به زمین چه سرنوشتی پیدا می کند؟

2-بیشتر آب مصرفی ما از کدام آب تامین می شود؟

الف:دریاها واقیانوسها    ب:یخچالها    ج:آب های زیر زمینی  د:دریاچه ها

3-هرچه اندازه ذرات خاک بزرگتر باشد آب بهتر در آن نفوذ می کند.  ص   غ

4-نفوذ پذیری ماسه از گل رس کمتر است .    ص   غ

5-منطقه اشباع را تعریف کنید.

6-غارهای آهکی چگونه تشکیل می شوند؟

 

ارائه درس جدید:

 

1- ایجاد انگیزه:            2 دقیقه

 

برای این کار با انجام یک آزمایش توجه دانش آموزان را جلب می نماییم.

دولیوان یک بار مصرف که در کف آنها سوراخ های ریزی ایجاد کرده ایم فراهم می کنیم ودر یکی مقداری ماسه ودر دیگری همان قدر گل رس می ریزیم و هرلیوان را در سر یک لیوان کوچکتر قرار می دهیم تا به درون لیوان زیرین فرو نروند. سپس در لیوان ها به مقدار مساوی آب می ریزیم وصبر می کنیم تا دانش آموزان اتفاقی که می افتد رامشاهده کنندواز دادن جواب به آن ها خودداری می کنیم.

 

2-انجام روش اعضای تیم:

آمادگی فردی:             5دقیقه

در این مرحله درس به صورت زیر بین افراد هر گروه تقسیم شده وهر فرد قسمت مربوط به خود را مطالعه می نمایدودر صورت وجود آزمایش در آن قسمت آزمایش را به تنهایی انجام می دهد.

نفرات شماره 1:از اول صفحه 68 تا سر فعالیت صفحه 69

نفرات شماره2:از اول آزمایش صفحه 69 تا سر آزمایش صفحه 70

نفرات شماره3:از ازمایش صفحه 70 تا آخر فعالیت صفحه 71

نفرات شماره4:از متن زیر فعالیت صفحه 71 تا سر انواع سفره های آب زیر زمینی صفحه

72

کار تیمی:      5 دقیقه

دراین قسمت نفرات هم شماره گروهها با هم یک گروه تشکیل داده ودرباره مطالب مشترکی که خوانده اند بحث وتبادل نظر می کنند.

 

تدریس اعضای تیم:      8 دقیقه

در این مرحله افراد هر گروه به گروه اولیه خود باز گشته وهرکدام به نوبت قسمتی از درس را که خوانده اند برای هم گروههای خود شرح می دهند،آزمایشات مربوط را انجام داده سپس فعالیت های کتاب را با مشورت یکدیگر پاسخ می دهند.

 

جمع بندی:    2 دقیقه

دراین مرحله به طور تصادفی چهار نفر از بین دانش آموزان انتخاب کرده وآن ها درس را به طور خلاصه برای کل کلاس توضیح می دهند. سپس معلم پاسخ درست فعالیت ها را به دانش آموزان گفته وبا ارائه توضیحات تکمیلی درس را جمع بندی می کند.

 

ارزشیابی پایانی:       2 دقیقه

سوالات:

1-بیشتر آب مصرفی ما از کجا تامین می شود؟

2-به سطح بالایی منطقه اشباع چه می گویند؟

3-عمق چاه با عمق سطح ایستابی چه رابطه ای دارد؟

4-غارهای آهکی چگونه تشکیل می شوند؟

4-آیا رس برای ذخیره آب زیر زمینی مناسب است؟ چرا؟

5-دو نمونه آب زیر زمینی نام ببرید.

6- در خاک کشاورزی درصد رس وماسه چگونه باید باشد؟

 

تعیین تکلیف:  1 دقیقه

گروههای زوج: پاسخ به اولین فعالیت جمع آوری اطلاعات صفحه 72 به صورت گروهی

 

گروههای فرد: پاسخ به دومین فعالیت جمع آوری اطلاعات صفحه 72 به صورت گروهی

 

نکته تربیتی درس:

آیه 53 سوره فرقان

ترجمه آیه:

واو خدایی است که دو دریا را بهم آمیختکه این آب گوارا وشیرین آن دیگر شور وتلخ بودوبین این دو آب واسطه وحایلی قرار دادکه همیشه از هم منفصل وجدا باشند.

 

 

 

 

من الله توفیق


مطالب مشابه :


روش تدریس آب

نور معلم - روش تدریس آب - آموزش برخی از مطالب در مقطع -حالا یکی یکی روی درس را




چالش های درس تاریخ

دبير تاريخ آب‌پخش- دشتستان - چالش های درس تاریخ - اخبار، مقاله، سؤال و نفد و بررسي كتاب‌هاي




تدريس درس اول (آب)

يك لقمه دانش براي كلاس اول ب - تدريس درس اول (آب) ٩- آشنايی با موارد استفاده از آب تدریس. 1




روش های تدریس فارسی ششم ابتدایی

بابا آب داد. - روش های تدریس فارسی ششم ۱- متن درس را حتی المقدور به چند قسمت مساوی و از نظر




طرح درس علوم هفتم

موضوع درس: سفر آب در زمین تا سر انواع سفره های آب زیر زمینی (فصل 7) روش تدریس:اعضای




سوالات ریاضی ششم (دبستان شهید مفتح اب بر)

تدریس - سوالات مشخصاد کلی طرح درس. نمونه سوال ریاضی ششم ابتدایی دبستان شهید مفتح آب بر




برچسب :