طرح درس روزانه

طرح درس روزانه                 مقطع تحصیلی: راهنمایی        درس: ادبیات فارسی          تاریخ: 02/10/91

تعداد دانش آموز: 19 نفر        پایه: دوم راهنمایی                 موضوع درس: آزادگی        زمان: 60 دقیقه  

 نام دبیر: مهناز اعلمی بیات        نام آموزشگاه : شهدای مهردشت ( دختران2 )

مشخصات

1ـ آشنایی دانش آموز با مفهوم آزادگی ـ وارستگی و رهایی از دلبستگی های مادی

2ـ تقویت جنبه های مثبت اندیشی و مغرور نبودن و شکر گزاری از نعمات خدا

3ـ آشنایی دانش آموز با جناس و روش تشخیص آن در جمله

4ـ آشنایی با جامی و آثار او

اهداف کلّی

دانش آموز باید:

1ـ درس را  روخوانی و روانخوانی کند.

2ـ واژه های تازه درس را پیدا و معانی آن را بیابد.

3ـ از متن درس چند سؤال بیابد و پاسخ آنها را بدهد.

4ـ بتواند جناس رادرشعرتشخیص دهد.

5-بتواندبه تمرینهای قسمت نوشتن پاسخ دهد.

اهداف جزئی

دانش آموز بادیدن تصاویر فکرکندودرحیطه خلاقیتش به دنبال پیداکردن ایده های جدید باشد.

تفکر

فرازنده-آزادگی-دلق-سفتن-افتادگی-نژند-خس-جیب-رخش-چاشت-خارکش-باختن

مفاهیم واژه های کلیدی

ازسیستم هوشمنداستفاده میشودوتمامی برنامه ها درسیستم وارد شده وتصویرنمایش داده میشود.

1-توضیحی2-پرسش وپاسخ3-گروهی4-تلفیقی از روشهای اعضای گروه

روش تدریس

دانش آموزان به صورت گروههای4نفره دورمیز مینشینندوهنگام اجرای روش توضیحی ونمایشی به صورتU مینشینند

سازماندهی و چینش

ابتداپرسش ازچنددانش آموز که دارای مشکلاتی بوده اند تاارتباط عاطفی برقرارشودوسپس درموردآزادگی ووارستگی و رهایی ازدلبستگی مادی موضوعی رامطرح ودرباره آن بحث شود.یابااستفاده ازفیلم یا CDقبل از شروع درس فیلمی از مفهوم آزادگی راپخش نمود.

ایجاد انگیزه وارتباط

تابلو-ماژیک ـ معرفی کتاب ـ CDـ فیلم یا عکس

رسانه های آموزشی

 

1ـ جمله ای از آزادگی بگویند و گزاره آن را مشخص کنید.

2ـ جمله ای زیبا در مورد جوانمردی و بزرگ منشی بیان شود.

3ـ چند نمونه جناس را بیان کند.

4ـ درمورد جامی مطالبی را بیان کند.

ارزشیابی ورودی

 و آماده سازی

چند سؤال از آزادگی و وارستگی پرسیده می شود یا در مورد جناس و جامی سؤالاتی پرسیده شود.

پیش آموز

1ـ مفهوم آزادگی چیست؟

2ـ یکی از ویژگیهای انسان وارسته آزادی چیست؟

3ـ راههای رسیدن به وارستگی و جوانمردی و فروتنی چیست؟

ارزشیابی پایانی

فعالیت های دانش آموز

ـ دانش آموز با معلم ارتباط مؤثر برقرار       می کند و به پرسشهای او پاسخ می دهد.

ـ دانش آموزان گروهبندی و شماره گذاری می شوند.

ـ دانش آموزان در گروه اصلی و فرعی خود فعالانه کار می کنند و طبق برنامه تدریس معلم با معلم و دانش آموزان دیگر همکاری می کنند.

ـ فعالیت های تکمیلی را به دقت انجام      می دهد.

ـ کار اعضاء گروه را به دقت ارزیابی می کند.

ـ در مورد کار و فعالیت خود در گروه اصلی و فرعی قضاوت می کند.

فعالیتهای معلم

معّلم به وسیله مهارتهای غیر کلامی با دانش آموزان ارتباط برقرار و ایجاد انگیزه می کند و از مطلب سالهای قبل می پرسد.

معلم دانش آموزان را گروه بندی می کند و با روش زیر تدریس را شروع می کند.

1ـ گروهبندی و دادن شماره به هر عضو (2 دقیقه)

2ـ تعیین تکلیف برای هر شماره گروه

3ـ مطالعه فردی هر شماره، خواندن متن درس مربوط به خود

4ـ مطالعه گروهی هر شماره

5ـ برگشت هر شماره به گروه اصلی و تدریس به هم گروهی ها

6ـ ارزشیابی از مطالب تدریس شده توسط اعضای گروه

7ـ نتیجه گیری و بررسی

8ـ خواندن و توضیح و انجام فعالیتهای تکمیلی مانند اجرای نمایش یا فیلم ، عکس و.... از آزادگی

خلاصه فعالیتهای مربوط به یاد دهی و یاد گیری

فعالیت های خارج از کلاس

فردی:

1ـ پاسخ خود ارزیابی درس را بعد از فکر کردن بیان کنید ( تحریفی ـ خلاقیتی )

2ـ پاسخ تمرین های نوشتن را در جاهای مشخص شده بنویسید. ( تمرینی )

3ـ درس چهارم را بخوانید و ارتباط آن را با درس سیزدهم در یک بند بنویسید ( آماده سازی )

گروهی:

کار گروهی را هر گروه یک کارگروهی را انجام و برای جلسه بعد آماده کنند ( خلاقیتی ـ سطحی )

2 نظر خود را در مورد آزادگی و جوانمردی و بزرگمنشی را در یک جمله بیان کنید.

فعالیت های تکمیلی

 


مطالب مشابه :


آزادگی حسین

درمورد آزادگی حسین تفصیل خواسته بود بنده با نظر کونا در جواب ایشان پرداخته ام که آقای




طرح درس روزانه

درمورد جامی چند سؤال از آزادگی و وارستگی پرسیده می انگیزه می کند و از مطلب




99 جمله ی کوتاه درباره حجاب

26-حجاب یعنی حیا وجوانمردی وشرف و آزادگی وبصیرت. 27-حجاب ح= حریت، ج= جذبه، ا= آبرو وشرف، ب= بندگی.




جملات کوتاه درباره حجاب

26-حجاب یعنی حیا وجوانمردی وشرف و آزادگی وبصیرت. 27-حجاب ح= حریت، ج= جذبه، ا= آبرو وشرف، ب= بندگی.




نمونه سوالات ضمن خدمت احیای تفکر اسلامی

الف- عامل ا نزواي وي در هند؛ نوع طرز فكر ايشان درمورد اروپا آزادی و آزادگی و نجات جامعه




زندگينامه فدایی مازندرانی

شوری در سخن در افکنده است.خورشیدبراثر از دست دادن آن تک سوار میدان آزادگی و آزادی ،تنها




برچسب :