شیربرنج، طرز تهیه شیر برنج و پخت فرنی - طرز تهیه شیربرنج

 

در این پست از سایت برگزیده ها به شما طریقه ی درست کردن شیربرنج و فرنی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

طرز تهیه شیر برنج , شیر برنج , شیربرنج

طرز تهیه شیر برنج

 روش پخت شیربرنج

 

مواد لازم برای پخت شیربرنج :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

شیر

3 پیمانه

100 گرم / 110 کالری

برنج

یک پیمانه یا 200 گرم

100 گرم / 360 کالری

گلاب

نصف پیمانه

نامشخص

 

طرز تهیه شیربرنج :

*. برگزیده ها : برنج را از پیش به مدت چند ساعت خیس کنید، سپس آب برنج را خالی کرده و به همراه 2 پیمانه آب یا یک پیمانه آب و یک پیمانه شیر داخل قابلمه ای بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا کمی پخته و نرم شود، سپس شیر را به آن اضافه کنید و همچنان روی شعله ملایم اجاق گاز قرار دهید و مرتب هم بزنید تا کاملا پخته و غلیظ شود.ب

*. رای این منظور معمولا 15 الی 20 دقیقه زمان کافی است.حالا گلاب را به آن اضافه کنید.بعد از گذشت یکی دو دقیقه، قابلمه را از روی اجاق گاز بردارید و شیربرنج را در ظرف مورد نظر بکشید و پس از تزئین روی آن با دارچین، با مربا یا عسل، شکر یا شیره میل کنید.نکته: بعضی ها شکر را  مانند فرنی  به همراه شیر و گلاب در مراحل پخت به شیربرنج اضافه می کنند.

 

طرز تهیه شیربرنج , طرزتهیه شیربرنج , شیر برنج خوشمزه

شیر برنج

پخت فرنی خوشمزه

 

مواد لازم برای پخت فرنی :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

آرد برنج الک شده

3 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 366 کالری

شیر

2 لیوان

100 گرم / 110 کالری

گلاب

2 قاشق سوپ خوری

نامشخص

شکر

4 یا 5 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 400 کالری

 

طرز تهیه فرنی :

*. برگزیده ها : آرد برنج را پس از خیس کردن در آب سرد، به همراه شیر و گلاب و شکر روی شعله اجاق گاز قرار دهید و مرتب مواد را هم بزنید تا مایه به غلظت مورد نظر برسد.سپس آن را از روی شعله بردارید و در ظرف مورد نظر ریخته و با دارچین تزئین کنید.

نکته : اگر می خواهید فرنی را با شیره یا مربای گل یا هر ماده شیرین دیگری مانند اینها میل کنید، شکر را از مواد لازم حذف کنید.امیدواریم با تهیه این شیربرنج خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

 

خواص برنج :

*. دانه های جوانه زدۀ برنج یا مالت برنج به عنوان مقوی معده به کار می رود و به طور کلی تونیک وبرای تقویت بدن خیلی نافع است.آب برنج کننده و مدر است و ترشحات زیاد اسهال و اسهال خون ی را تسکین می دهد. برای ورم های روده ای و استفراغ های خون ی و خون روی از بینی و شست و شوی زخم های بد بسیار نافع است.دم کردۀ کلش و کاه نوعی از برنج به عنوان داروی ضد اسهال خون ی و روماتیسم و نقرس به کار می رود.

 

اختصاصی برگزیده ها

 


شیربرنج , طرز تهیه شیربرنج