مراسم عروسی در قشم

مراسم عروسی در قشم

برگزاري مراسم عروسي در قشم تفاوت هاي زيادي با ديگر جزيره ها و شهرهاي خليج فارس دارد. خانواده پسر بعد از مراسم خواستگاري و توافق طرفين، قبل از شروع مراسم مبلغي براي مخارج عروسي به خانواده عروس مي پردازد.

دختر چيزي با خود به خانه شوهر نمي برد حتي جهيزيه هم از طرف خانواده داماد تهيه مي شود. در تمام مدت عروس و داماد هرگز همديگر را نمي بينند تا زمان حجله.

جشن عروسي سه شبانه روز طول مي كشد. روز اول خانواده داماد، جهيزه عروس (ساخت به زبان محلي) را در چند جامه دان كه در هر كدام وسايلي از جمله شلوارهاي دست بافت، پيراهن، حوله و صندل هايي با مدل ها و رنگ هاي مختلف و غيره را به خانه عروس مي آورند. در همان روز حجله را آماده مي كنند. حجله در خانه عروس است و مخارج آن به عهده پدر عروس است.

دو روز بعد مراسم حنا بندان است. اين مراسم زنانه است و در خانه عروس برپا مي شود. در اين مراسم بر روي دست و پاي عروس با حنا نقش هاي زيبايي شبيه گل نقاشي مي كنند.

مراسم حنا بندان اهميت زيادي در عروسي قشمي ها دارد.

فرداي بعد از حنا بندان گاو سر مي برند و با آن غذايي محلي به نام كاتوخ مي پزند. در خانه داماد صبح مردها مراسم مولودي دارند كه چند نفر به صورت خطي در كنار هم قرار مي گيرند و تعدادي به همين صورت روبروي آنها قرار مي گيرند و سه نفر وسط مي ايستند و دمام مي زنند و مي خواند.

و بعد از آن داماد را به حمام مي برند ريش او را مي تراشند و او را در پوشيدن كت و شلوار كمك مي كنند.

در همين زمان عروس را با سرمه و لوازم آرايش مختلف آرايش مي كنند، به او لباس عروسي كه سبز است مي پوشانند و او را براي رفتن به حجله آماده مي كنند.

داماد نيمه شب بعد از مراسم مولودي همراه با ساز و آواز به خانه عروس آمده و به حجله مي رود و بعد از آن زنان عروس را با آواز محلي آرام آرام به حجله مي برند و در كنار داماد مي نشانند.

سپس خانم مسني وارد حجله مي شود و سر عروس و داماد را سه بار به آرامي به يكديگر مي زند و پسر بچه اي را در بغل عروس و داماد قرار مي دهد اين به معني است كه بچه اول پسر باشد. بعد از آن عروس و داماد از يك ليوان شربت مي خورند. بعد از آن مهمانها حجله را ترك مي كنند و عروس و داماد به مدت سه روز در حجله مي مانند.

 


مطالب مشابه :


تزیین وسایل حنا بندان

تزیین وسایل حنا بندان . » چند پیشنهاد رنگی برای اتاق خوابی آرام مدل های تخت کودک به شکل
حنا - حنابندان - میز خنا - میز خنابندان - تزیین حنا

میز خنابندان - تزیین حنا - سفره عقد - دکوراسیون داخلی - جهیزیه عروس سرگرمی برای
مراسم عروسی در قشم

اس ام اس جدید،عکس،مدل مراسم حنا بندان اهميت زيادي در عروسي قشمي ها شعر برای اس ام
آهنگ زیبای حنا بندون از آرمین ام سی

آهنگ زیبای حنا بندون از آرمین ام » آهنگ عاشقانه شاد برای مدل کت دامن
آموزش تهیه ی خمیر حنای حنابندان

آموزش درست کردن گل برای امروز طرز تهیه ی خمیر حنای حنا بندان چسب چوب رو با حنا
آموزش تزئینات و دکوراسیون خانه

نمونه تزئین سینی حنا برای حنابندان تزئین حنا حنا برای حنا بندان حنا مدل تزئین
آموزش دکوپاژ روی تخم مرغ

** در صورت تمایل می تونید از رنگ خوراکی یا رنگ اکرلیک برای حنا بندان حنا; مدل تزیین دفتر
آموزش ساخت قاب موبایل فانتزی

تل مو hot buns با hot buns میتوانید ده ها مدل مو را برای خود در حنا بندان حنا; مدل تزیین
برچسب :