موانع و مشکلات ازدواج (7)

۷- مشکل سربازی

یکی از موانع ازدواج جوانان ، خدمت سربازی است . عده ای از افراد قایلند که تا فرزندشان خدمت سربازی نرفته اند یامشغول سربازی اند از آن جایی که هزینه های زندگی مشکل است و جوان در آمد و شغلی ندارد نمی تواند ازدواج کند و در این مسیر عده ای از والدین مانع ازدواج فرزندشان نیستند بلکه خود جوان موافق نیست که قبل از خدمت سربازی ازدواج کند . چون مشکلاتی را جلوی پای خودش می تراشد و بر اساس آن تصمیم میگیرد .

راه حل

۱- والدین با فرزندشان صحبت کنند و تصمیم عاقلانه بگیرند چنان که تا الان مخارج زندگی اش را میدادند تقبل کنند که پس از ازدواج هم تا پایان خدمت و مشغول به کار شدن فرزندشان ، زیر بال و پرش را بگیرند و یک زندگی ساده و آبرومند برای او فراهم کنند . چون اگر والدین سعادت فرزندشان را میخواهند برای خوشبختی او باید قدم های مفیدی بردارند . تا خشنودی خدا را فراهم کنند و والدین دختر خانم هم دیدند جوانی مومن و دین دار به خواستگاری دخترش آمد به خاطر عدم خدمت سربازی جواب رد ندهند بلکه والدین دختر و پسر با کمک همدیگر راه را هموار کنند  و توقعات را کم کنند و هزینه های زاید زندگی را بکاهند تا این دو هم به موقع ازدواج کنند  و هم خدمت را انجام دهند .

۲- دختر و پسر با تامل بعضی از مشکلات و نادیده گرفتن بعضی از مسائل حاشیه ای با توافق والدین همدیگر در منزل پدری یا منزل پدر خانم ، سکونت موقت داشته باشند تا پایان خدمت سربازی

۳- عده ای هم  ( ازدواج موقت ) را به عنوان حل مشکلات یک جوان در دوران خدمت عنوان کرده اند این نیاز به بررسی و کارشناسی جامع دارد که تمام ابعاد مثبت و منفی آن بررسی شود که این کار مربوط به حکومت اسلامی است .

۴- امتیاز خاصی را مسئولین نظام باید برای متاهلین سرباز قایل شوند و سربازی مانع ازدواج جوانان نشود در این راستا مسئولین نظام می توانند به امور ذیل اهتمام بورزند:

الف ) مدت خدمت سربازان متاهل را تا حد امکان کاهش دهند این شیوه هم جوانان مجرد را تشویق به ازدواج میکند و هم جوان متاهل زودتر میتواند به سر زندگی اش برگردد

ب ) برای سربازان متاهل شرایطی را مهیا کنند که در محل زندگی خانواده خویش خدمت را انجام دهد

ج) مرخصی ۱۷ ساعته را افزایش دهند یعنی سربازان متاهل را بعد از ساعت کار اداری آزاد بگذارند که به زندگی خودشان برسند

د) مستولین نظام باید حضور سربازان متاهل را طوری تنظیم کنند که ۴۸ ساعت سر کار خدمت باشند و ۲۴ ساعت جوان را آزاد بگذارند که دنبال در آمد و مخارج زندگی اش برود

م) تسهیلات ویژه ای را از جمله بن خرید کالا یا افزایش حقوق سربازان د رحد قابل قبول برای تامین مخارج زندگی  و یا استفاده از تخصص آنها دادن درصدی به آنها : مثلا اگر سربازی را برای حفاظت بانک می فرستند و مبلغی را ماهانه آن یگان دریافت مینماید فرضا ۳۰ در صد را به او بدهد تا خرج زندگی اش تامین شود.

۵- میتوان دختر و پسر را به عقد شرعی در آورد به اصطلاح در دوران نامزدی باشند و این دوران هم برای خودش شیرین و جذاب است . و این دور بودن باعث میشود قدر همدیگر را بدانند و با نامه نگاری توام با احساس و عشق و محبت نسبت به یکدیگر و مکالمات تلفنی دلنشین و ملاقات های حضوری مقطعی همه ی اینها برای یک جوان شیرین است . و از همه مهمتر میتوان از سخنان امید بخش و تشویق های همسرش بهره ببرد و با قوت قلب دو سال خدمت را طی کند.

یک توصیه :

دختر خانم اگر چه در این مدت سربازی دوری شوهرت برای شما سخت است ولی همیشه بایداو را امیدوار نگهداری . و قانع باشی و بردبار و همیشه به فکر آینده ی درخشان زندگی در سایه ایمان و اعتقاد به خدای سبحان زندگی مسرت بخش و دلنشین را برا ی شوهرت فراهم نمایی . ازنق زدن و مشکلات احتمالی که سر راه است پرهیز کن و قوت قلب شوهرت باش.


مطالب مشابه :


حقی که از ما ضایع شد

سربازان غایب - حقی که از ما ضایع شد - بررسی در خصوص غیبت سربازی و معافیت سربازان غایب دارای
مشمولین دهه 50

سربازان غایب - مشمولین دهه 50 - بررسی در خصوص غیبت سربازی و معافیت سربازان غایب دارای غیبت
اخبار سربازي - تغييرات نظام وظيفه سال 92 -از حذف شرط کنکور تا احتمال افزایش خدمت سربازی

تغییر و تحولات سربازی از زبان سردار کمالی. از حذف شرط کنکور تا احتمال افزایش خدمت سربازی 92
موانع و مشکلات ازدواج (7)

۷- مشکل سربازی. ۴-امتیاز خاصی را مسئولین نظام باید برای متاهلین سرباز قایل شوند و سربازی
واکنش‌ها به فروش سربازی در مناظره تلویزیونی

واکنش‌ها به فروش سربازی در نظر ما هم این است که برای متأهلین و نخبگان فکری
تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری

بدین ترتیب که از سال 1394 با افزایش خدمت سربازی به 24 ماه به خدمت سربازی متأهلین، گامی
بهمن شهبازی

شهبازی فر پس از اتمام تحصیلات به خدمت مقدس سربازی رفت و بعد از و به جرگه متأهلین
برچسب :